کد خبر 1161282
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۳
معرفی بهترین دارو برای درمان سرطان کلورکتال

داروی pembrolizumab به عنوان داروی اصلی درمان سرطان کلورکتال (راست روده) بعد از نتایج مثبت آزمایش بالینی فاز۳ از سوی سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شد.

به گزارش مشرق، سابق بر این در افرادی که به تازگی سرطان پیشرفته کلورکتال شأن تشخیص داده شده بود داروی pembrolizumab بعد از انجام شیمی درمانی تجویز می‌شد.

بیشتر بخوانید:

بیماری بواسیرمان را چگونه درمان کنیم ؟

اما اخیراً سازمان غذا و دارو آمریکا تایید کرده است که داروی pembrolizumab می‌تواند به عنوان داروی اصلی برای درمان سرطان کلورکتال متاستازشده تجویز شود.

دکتر لوئیز دیاز، سرپرست تیم تحقیق از بخش آنکولوژی مرکز سرطان اسلوآن آمریکا، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم در مقایسه با درمان قدیمی، داروی pembrolizumab می‌تواند با وجود عوارض جانبی کمتر، انتخاب اول برای درمان بیماران مبتلا به سرطان کلورکتال باشد.»

آزمایش بالینی شامل ۳۰۷ بیمار مبتلا به سرطان کلورکتال در ۲۳ کشور بود که تحت درمان با pembrolizumab یا شیمی درمانی استاندارد بودند.

داروی pembrolizumab پروتئینی موسوم به PD-۱ را هدف قرار داده و آن را متوقف می‌کند که در نهایت می‌تواند از حذف سلول‌های ایمنی موسوم به سلول‌های T به شکل موثری پیشگیری نماید.

این مطالعه نشان داد بیماران مبتلا به سرطان کلورکتال پیشرفته که تحت درمان با pembrolizumab بودند، به طورمیانگین ۱۶.۵ ماه سرطان شان گسترش نیافت. درحالیکه در افرادی که تحت درمان با شیمی درمانی استاندارد بودند سرطان بعد از مدت میانگین ۸.۲ ماه پیشرفت کرد.

همچنین مشخص شد عوارض جانبی شیمی درمانی در مقایسه با افراد دریافت کننده داروی pembrolizumab به مراتب بیشتر و شدیدتر بود.

براساس این یافته‌ها، تیم تحقیق به این نتیجه رسید که داروی pembrolizumab به شکل قابل توجهی طول عمر بیماران مبتلا به سرطان کلورکتال را افزایش می‌دهد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس