کد خبر 1159210
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۱
واعظی نمایه

رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: بنای دولت بر تعامل است اما اصلاحات بودجه در حد توان دولت خواهد بود و شاکله لایحه بودجه تغییر نمی‌کند.

به گزارش مشرق، محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: دیروز جلسه خوبی بین مجلس و دولت برگزار شد.

وی با اشاره به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: قانونی که الان درباره آن بحث می‌شود یکی از موضوعاتی است که به هر حال جناح‌های سیاسی و گروه‌های مختلف درباره آن نظرات متفاوت دارند و هنوز هم به تصویب نهایی نرسیده است.

بیشتر بخوانید:

۳ راهکار وزارت بهداشت برای واکسیناسیون

واعظی تصریح کرد: لذا اگر دولت بخواهد درباره چیزی که الان در مجلس درباره آن بحث صورت می‌گیرد و ممکن است ما با چند بند  آن موافق باشیم و یا با یک بند آن موافق نباشیم نمی‌توانیم نسبت به کل قانون اظهار نظر کنیم.

وی خاطر نشان کرد: حتما لازم است قانون انتخابات ریاست جمهوری بازنگری شده و ورود افراد ساماندهی شود، اصل این موضوع خوب است ولی مواردی که کم و زیاد می‌شود ممکن است در عمل مشکلاتی و یا محدودیت‌هایی را به وجود بیاورد. باید صبر کنیم این قانون به اتمام برسد و بعداً همه اینها را با هم قضاوت کنیم.

رئیس دفتر رییس جمهوری همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره لایحه بودجه و نشست روز گذشته مجلس و دولت اظهارکرد: روز جلسه خیلی خوبی داشتیم رییس مجلس و رییس کمیسیون تلفیق و دوستانی که از مجلس حضور داشتند سوال‌ها ونظرات خود را مطرح کردند و از طرف دولت هم رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیران  نظرات خود را مطرح کردند. لازم بود در چنین جلسه‌ای در یک محیط دوستانه و صمیمی تبادل‌نظر صورت گیرد.

وی ادامه داد: بنای دولت بر تعامل است اما اصلاحات بودجه در حد توان دولت خواهد بود و شاکله لایحه بودجه تغییر نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

بیش از ۱۷ هزار داوطلب تست واکسن ثبت‌نام کردند

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: قرار دو رییس قوه بر این شد که سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق در ارتباط با بودجه بیشتر باهم تبادل نظر کنند و قرار است که روز شنبه رییس سازمان برنامه بودجه، وزیر نفت و رییس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و دیگران بروند و درباره بخش های مختلف بودجه تبادل نظر داشته باشند.

واعظی در مورد قراردادن ردیف بودجه‌ای  برای سند ۲۰۳۰ در لایحه بودجه گفت: آنچه سیاست دولت است سند ۲۰۳۰ در بحث آموزش حذف شده است. وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان برنامه و بودجه هم در جریان نبودند  این مورد اشتباهی بوده که در سند پشتیبان بوده و امیدوارم عمدی نبوده باشد و سهوی بوده و حتما با آن فرد برخورد می‌شود.

واعظی درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در باب قانون اساسی، گفت: رئیس جمهور هم رشته‌اش حقوق است و هم ۲۰ سال نماینده مجلس بوده است و با استفاده از قانون اساسی و نه سلیقه شخصی به قانون اساسی استناد می‌کند و می‌گوید قانون اساسی ماموریت‌ها و وظایف را مشخص کرده است.

وی افزود: سوال از وزیران، تحقیق و تفحص و استیضاح حق مجلس است آقای رئیس جمهور هم در صحبتی که در ارتباط با حقوق شهروندی و حقوق اساسی داشتند این موضوع را مطرح کردند، ولی کار وزیران و نظارت بر کار روزمره آنها از سیاست‌هایی است که رییس‌جمهور مشخص می‌کند و این وظیفه شخص رییس‌جمهور است که بر کار وزیران نظارت ‌کند. 

واعظی تصریح کرد: البته در قانون در قوه قضاییه برای بازرسی کل کشور هم وظایف نظارتی مشخص شده است که ما به آن هم احترام می‌گذاریم و همکاری می‌کنیم ولی اینکه هر نماینده بخواهد شخصاً وزیری را صدا کند و یا سفری به استان‌ها بروند و در آن سفر بگویند که ما آمدیم بر پروژه‌ها نظارت کنیم چنین موضوعی در قانون اساسی نیست که رییس‌ جمهور اینها را مطرح کرد. کسانی که می‌گویند چنین چیزی هست آن بند قانون اساسی را باید مطرح کنند.

ببینید:

فیلم/ نمکی: از مطمئن‌ترین منابع واکسن می‌خریم

 واعظی درباره ادعای ارتباط عدم تصویب لوایح مرتبط با FATF  و واکسن کرونا گفت: مشکل اساسی که ما همواره برای هم دارو و هم واکسن و هم کالای اساسی با آن مواجه هستیم تحریم و فشار بیش از حدی است که آمریکا وارد می‌کند. آمریکا یک سیاست اعلانی دارد که می‌گوید ما محدودیتی برای واکسن و دارو نداریم ولی در عمل وقتی می‌خواهیم خرید کنیم، ‌با بانک‌های مختلف تماس می‌گیرد و حتی مانع پرداخت ۵ میلیارد دلار از صندوق بین‌المللی پول برای کالاهای اساسی و دارو شد.

وی با تاکید بر اینکه، در ۲۹ روز مانده (از ریاست جمهوری ترامپ) هم ما و کشورهای منطقه باید با هماهنگی یکدیگر به گونه‌ای عمل کنیم و اجازه ندهیم دشمن اهداف خود را پیاده کند، اظهار داشت: ما امیدوار هستیم هم ایران و هم کشورهای منطقه مراقبت‌های لازم را داشته باشند و اجازه ندهند در این ۲۹ روز باقی‌مانده از دولت آقای ترامپ مشکلی برای منطقه به وجود بیاورند. البته اینها هم در سازمان ملل و هم در مجلس نمایندگان آمریکا همه تلاش خود را کردند که وضعیتی به وجود بیاورند که دولت بعدی نتوانند به برجام برگردد.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار داشت: تا زمانی که تحریم‌های آمریکا و فشاری که بر روی بانک‌ها هست،مسئله محدودیت‌های FATF خود را نشان نمی‌دهد. البته مسئولینی که قرار است تا یک ماه دیگر (در آمریکا) سرکار بیایند، بدون اینکه با آنها تماس یا ارتباطی داشته باشیم،در رقابت‌های انتخاباتی‌شان اعلام کردند که می‌خواهند به چند پیمان بزرگ از جمله پیمان آب و هوا و برجام برگردند. الان که  اینها پیروز شدند، فضای جدیدی در اروپا و بین کشورهای مختلف در ارتباط با همکاری اقتصادی، بانکی و تجاری با ایران به وجود آمده است. 

وی افزود: این روزها شاهد هستیم که کشورهای مختلف با سفرا و مسئولین ما تماس می‌گیرند و می‌گویند با توجه به این که بعد از ۲۰ ژانویه محدودیت‌ها و فشارها برداشته می‌شود علاقه‌مند همکاری با ایران هستیم و می‌خواهیم همه چیز به قبل از ترامپ برگردد. در آن زمان که قرار است روابط عادی شود، این روابط از طریق بانک‌ها انجام می‌شود  و محدودیت‌ها در آنجا خود را نشان می‌دهد. من امیدوارم این تدبیر را مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام دهد که تا آن زمان این موانع هم برداشته شود.

واعظی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه مطرح شدن سند ۲۰۳۰ در لایحه بودجه۱۴۰۰ اظهار کرد: آنچه که سیاست دولت و سیاست وزارت آموزش و پرورش است بعد از آنچه که از ۶ سال قبل مطرح شد، اصولاً سند ۲۰۳۰ در ارتباط با بخش آموزش و بخش‌هایی که مطرح هست، اساسا از برنامه ما حذف است و حتی وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان برنامه و بودجه هم در جریان نبودند و هر دو آنها هم تعجب کردند.

وی افزود: به هر حال اسنادی را که در بخش کارشناسی برای سند پشتیبان از بودجه تنظیم می‌کردند، این را آورده بودند و به نظر من اشتباهی بوده است و امیدوارم این اشتباه عمدی نبوده و سهوی باشد و حتماً هم با فردی که این اقدام را انجام داده برخورد خواهد شد.

واعظی درباره وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی در لایحه بودجه گفت؟ برای ما مهم هست که بتوانیم برای طبقه متوسط و نیازمند کشور به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که کالاهای اساسی با قیمت مناسب به دست آنها برسد، به همین دلیل زمانی که قیمت ارز افزایش پیدا کرد، اصرار ما برای این بود که ارز ۴۲۰۰ تومانی را حفظ کنیم برای اینکه برخی از اقلام مثل دارو و تجهیزات پزشکی با قیمت ارزان به دست مردم برسد.

وی اظهار کرد: این کالاها توسط دولت وارد نمی‌شود بلکه توسط شرکت‌های خصوصی و بر اساس یک مکانیزمی وارد می شود، به عنوان مثال دستور توزیع دانه‌های دام و طیور توسط وزارت جهاد کشاورزی داده می‌شود.

 رئیس دفتر رییس جمهوری به بیان اینکه بر این اساس گزارش‌های دریافت شده، بیشتر به جای اینکه مردم از این کالاها سود ببرند واسطه‌ها سود می برند، گفت: البته این تصمیم قبل از مساله بودجه بوده است که با مکانیزمی ارز را به همان قیمت معمولی برگردانیم به شرطی که مابه التفاوت ۴۲۰۰ تومان را به مردم بدهیم که اگر می‌خواهند مرغ یا تخم مرغ و یک سری کالاها را گرانتر خریداری کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • مسعود IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
  0 0
  اقایون مقصر نیستن من از شدت بیکاری چند تحقیق ومقاله رو برافروش گذاشته بودم ازقضا اینا دنبال لایه بودحه میگشتن و ازفرصت سو استفاده کردم همه رو بهشون فروختم بنام لایحه بودجه
 • برنادل شهميرزادى IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
  0 0
  وزير ميگويد مشكل نداريم رييس دفتر ميگويد مشكل تحريم هاست يعنى مشكل داريم : وزير مواظب باشد كه كار به استمزاج نرسد خدا پدر ترامپ را نيامرزد كه با تحريم ها بهانه براى بعضى ها فراهم كرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس