سریال پایتخت

علی رغم سرنوشت مبهم و نامشخص «پایتخت۶»، قرار است فصل هفتم این سریال ساخته شود، در صورتی که هنوز حواشی این سریال حل نشده است.

به گزارش مشرق، مجموعه تلویزیونی «پایتخت» به کارگردانی سیروس مقدم اثری است که در فصل اول نظر خیلی ها را جلب کرد.در فصل دوم مردم با نقی و خانواده اش انس گرفتند و رفته رفته در فصل های بعدی با آنها همراه شدند.

بیشتر بخوانید:

محسن تنابنده بازهم با تلویزیون همکاری می‌کند!

حالا پس از این فراز و فرودها و قصه هایی که به جان نشسته بسیاری از خانواده های ایرانی منتظر بودند تا فصل ششم این سریال را در روزهایی که برای مقابله با کرونا در خانه مانده اند، ببینند و از آن لذت ببرند. اتفاقی که این بار نیافتاد و تغییرات عمده در شخصیت پردازی ها مخاطبان را دل آزرده کرد.

**وقتی خانواده نقی قالتاق می شوند!

خانواده نقی معمولی در فصل ششم از آن حالت روستایی و ساده خود به در آمده و قالتاق شدند، بابا پنجعلی که روزگاری نماد ستون و پایه خانواده بود از دست رفت و جایگزینی برای آن وجود نداشت. اهداء عضو در این سریال به سخره گرفته شد و حتی مزاری برای پدر در نظر گرفته نشد همچنین مضامین ارزشی و مقدس مانند مناسک حج، نماز خواندن، شئون و ظواهر مذهبی مانند جای مهر روی پیشانی و ... وارد حیطه طنز و شوخی های سخیف شدند.

بیشتر بخوانید:

یادآوری؛ «پایتخت ۷» و ستون پنجم فرهنگی دشمن

نقی به عنوان پدر خانواده در حدی دچار خصوصیت های بد اخلاقی است که نمی تواند الگوی خانواده باشد. همه اعضاء خانواده به راحتی به هم دروغ می گویند و موضوعات زندگی را از هم پنهان می کنند. هما به عنوان نماد زن ایرانی تحصیل کرده، که در فصول گذشته تلاش می کرد نقی را هدایت کند و برای زندگی اش تلاش می کرد، این بار خود از خط خارج شده، دخترانش را بدون اجازه پدر به اردو می فرستد و به همسرش دروغ می گوید.

سارا و نیکا به عنوان دختران نوجوان نقی می توانند به راحتی ماهواره سفارش بدهند و حتی برای این کار به بزرگتر خود هم نیازی ندارند. بهتاش خواهر زاده نقی، گرچه به ظاهر به ورزش و پیشرفت ابراز علاقه می کند، اما هتاکی و بی احترامی های او به بزرگترها، در این فصل از سریال برجسته تر شده است. دست بلند کردن او روی نقی، خطاب قراردادن مادر و زن دایی اش به اسم کوچک، ارتباطات نامتعارف و منافی اخلاق با دختران و تیغ زدن اطرافیان با دروغ و دغل از جمله رفتارهای اوست.تا جایی که در واکنش به رفتارهای مادرش در مقابل رحمت، به او می گوید: «خجالت بکش. کیس از این بهتر نبود باهاش کانکت شی؟»

ارسطو که با عفو مقام معظم رهبری آزاد شده، برای رهایی از مشکلات مالی، درگیر قاچاق مواد مخدر به داخل زندان می شود. با این طراحی شخصیت و خط داستانی مربوط به او، موضوع عفو مقام معظم رهبری زیر سؤال می رود. موضوع تریاک کشی و اعتیاد تقی و برادران رحمت به راحتی و به عنوان مساله ای عادی در سریال عنوان می شود.

**قصه ناتمامی که تکلیف آن روشن نشد

فصل ششم درحالی که مخاطبان انتظار داشتند حداقل در قسمت های پایانی انتظاراتشان را برآورده کرده و همه چیز را به خوبی و خوشی تمام کند، ناگهان و نیمه کاره و درست در زمانی که اعتراضات به بالاترین حد خود رسیده بود به پایان رسید.

همان زمان سیروس مقدم درباره پایان این فصل گفت: «پایتخت» در ۱۵ قسمت طبق قرار و تعهدش در ایام نوروز پخش شد و تنها قسمت های آخر و فینال آن طلب مخاطبین از ما است که ان شاءالله در اولین روزی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام وضعیت عادی کرد، تیم پایتخت فینال را ساخته و در یکی از اعیاد مثل عید فطر و یا... به محضر مردم عزیز تقدیم می کنند.

**بالاخره نفوذی که بود؟

قسمت آخر پایتخت نیز که سکانس های پایانی آن مشابه یکی از فیلمفارسی های دوران طاغوت ساخته شده بود، کار را به جایی رساند که علی عسکری در نامه ای خطاب به مرتضی میرباقری معاون سیمای وقت با اشاره به حواشی قسمت آخر مجموعه پایتخت ۶ تاکید کرد: لازم است بررسی شود که این اقدام حاصل اشتباه، بی توجهی و وادادگی است یا نتیجه عملیات مرموز و فتنه انگیز «ستون پنجم فرهنگی دشمن»؟!

از آنجا که برخی از موارد ( از قبیل قسمت پایانی سریال پایتخت) نسبت به ضوابط و چارچوب های رسانه ملی دقت لازم را نداشته اند و تلاشهای شبانه روزی صورت گرفته در بخش های مختلف سازمان صدا وسیما را تحت الشعاع حاشیه سازی هایی قرارداده اند لازم است این موضوع بررسی دقیق و همه جانبه شود.

نکته جالب ماجرا اینجاست که در این مدت نه تنها نفوذی شناسایی نشد، بلکه ساخت فصل هفتم به همان تیم و با همان ترکیب سابق سپرده شد.

**آیا تلویزیون در مقابل حاشیه ها مقاومت می کند؟

این روزها قصه «عادل فردوسی پور» برای همه آشناست. گزارشگر محبوبی که علی رغم حرفه ای بودن در کارش جایی که مقابل رئیس بالادستی خود ایستاد و از چارچوب های سازمان صداوسیما بیرون زد، مدیر شبکه علی رغم تمام هجمه ها، مقابل این خودسری ایستاد تا این کج روی ها و رفتارهای سلیقه ای باب نشود و کسانی که در رسانه ملی کار می کنند، بدانند که این چارچوب ها و قوانین مشخص است و بنا نیست مدیران بالادستی مرعوب تعداد بالای هواداران افراد شوند.

حالا در مقیاسی کوچکتر این اتفاق برای سارا و نیکا دوقلوهای پایتخت افتاده است. آنها که از کودکی در این سریال حضور داشتند، کم کم با ورود به دنیای نوجوانی شروع به انتشار تصاویر و رفتارهای خارج از عرف از خود کردند و کار را به جایی رساندند که گفته می شود در فصل هفتم بنا نیست حضور داشته باشند. هرچند که این دو بازیگر نقش مهم و پیش برنده ای در داستان نداشتند، اما تا خبر حذف آنها از فصل هفتم منتشر شد، بازیگران دیگر سریال در فضای مجازی شروع به داغ کردن ماجرا کردند تا آنها به سریال برگردند. حال باید دید تلویزیون در مقابل این ماجرا می ایستد یا کوتاه خواهد آمد.

**پرداخت دستمزد ۵ میلیاردی با چه منطقی؟

از سوی دیگر گفته می شود که محسن تنابنده نویسنده و بازیگر سریال برای فصل هفتم تقاضای ۵ میلیارد تومان دستمزد کرده است که با یک حساب سرانگشتی به رقمی بالای ۳۳۰ میلیون تومان برای هر قسمت می رسیم.این در حالی است که دریافت چنین ارقامی از سوی بازیگران تلویزیون عرف نیست و در این پروژه نیز مشخص نیست که این رقم از بودجه بیت المال بر چه اساسی باید به جیب سازندگان این سریال برود؟ این را بگذارید در کنار بودجه ۳۰ میلیاردی که بناست ۱۵ قسمت سریال با آن ساخته شود.

**چرا «پایتخت» زیر نظر سیما فیلم نیست؟

سوال دیگری که درباره پروژه پایتخت همواره مطرح بوده، این است که چرا این سریال در مجموعه سیمافیلم که سریال های تلویزیون در آن ساخته می شوند، قرار نمی گیرد؟ مرکز سیمافیلم محلی برای تولید و توزیع سریال های تلویزیون است و معمولا نرخ مشخصی برای سریال سازی در سطوح مختلف دارد. اما پایتخت همواره از سوی بازرگانی صداوسیما هدایت می شود و تبادلات مالی آن نیز با این مرکز انجام می پذیرد. یکی از دلایل غیرعرف بودن هزینه تولید و دستمزدهای سریال نیز همین موضوع است.

**پایتخت به مسیر اصلی بازمی گردد؟

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، سریال پایتخت، اثری است که اکثریت مردم با آن ارتباط برقرار کرده اند و با اعتراضشان به فصل ۶ نشان دادند که ترجیح می دهند تماشاگر قصه زندگی همان نقی معمولی باشند. بعد از اتفاقاتی هم که برای این سری از پایتخت افتاد، سیروس مقدم در سخنانی اعلام کرد که همه چیز به خوبی و خوشی به پایان خواهد رسید و خانواده نقی دوباره دور هم جمع خواهند شد. حالا باید دید این سریال دوباره محبوب خانواده ها می شود یا خیر.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • علی IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  17 19
  مشرق واقعیت جامعه ما دقیقا مثل همین فیلمه سکولاریسم تا عمق زندگی مردم نفوذ پیدا کرده دیگه چرا انکار ولی در خصوص دستمزد و کیفیت فنی پایین فیلم موافقم
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   18 7
   پایتخت با حواشی بسیارش به نماد تباهی خانواده ایرانی تبدیل شده ساختنش هم بیشتر برعلیه خانواده است تا به نفع آن
  • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   36 9
   فیلم مستند که نمیسازه.... شب میخوایم با خیال راحت و به دور از هیاهو و استرس های روزانه و ترس از بدآموزی، یه ساعت با خانواده فیلم ببینیم
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   1 1
   مجبورکه نیستن این همه هزینه... این پولهاراخرج کودکان بیسر پرست کنن خودش ازهزارتاکارفرهنگی بالاتره.. ناراحتیش اینه ک این پول توجیب کسانی میره ک علناضدفرهنگ وامنیت کارمیکنند اعتصاب سال قبلشون یادتون رفته؟؟ ایناپول میگیرن ک جلوه ی خوب وطن راعیان کنندنه پول بگیرن باعث زخم زدن بفرهنگ بشن.. اگه اینجوره پول هم بدی بی بی سی ازاین فیلمهابهتر برامون میسازه.. دشمن. دشمنه چه خارج باشه چه داخل مخفیانه ضدفرهنگ وامنیت کارکنن
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  17 7
  واقعا چه اتفاق خاصی می افته اگه ادامه این سریال آموزنده و فاخر ساخته نشه؟؟؟
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   10 13
   شما نبین
  • سلام IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   4 11
   پایتخت یکی از محبوب ترین فیلم ها است و نباید درباره ان اعتراض کنند
 • حسين IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  24 10
  آقا ما اگر ديگه نخواهيم اين سريال كش دار پايتخت رو نبينيم چكار كنيم تو رو خدا راهنمايي كنيد
  • ناشناس IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   14 6
   احسنت
  • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   14 14
   موقع پخش بزن شبکه دیگه.به همین راحتی
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   3 0
   شما نبین
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  22 6
  حیف پول ملت که دراین شرایط اقتصادی و گرانی باید صرف این سریال بی محتوای پر از توهین و تمسخر و لودگی بشه
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  24 3
  دوره ای شده که هر چی بیشتر به ایران خیانت کنی( حالا تو هر زمینه ای) بیشتر نشونت میدن. هر چی ضد ایرانی تر مقبول تر. تو خاک خودمون هم داریم غریبه می شیم. :/
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  4 9
  اتفاقا خیلی انتقاد به مسوولان داشت. خانه ای که بهبود یاد دوران شاه افتاد خانه ای است که الان نقی معمولی در آن زندگی میکند یعنی ما انقلاب کردیم که برخی مسوولان بروند کاخ نشین شوند و ... این تازه راننده نماینده مجلس بود
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  6 2
  در 6 فصل این سریال مجموعا کل دیالوگ پنجعلی به 5 دقیقه نرسید و همچنین سارا و نیکا
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  1 0
  از تبیلغش پولش در میارید مشکل اینجاست که فرهنگ سازی خوب در سریال بسیار کم شده که دوتا بچه دختر همچین کار های ضد فرهنگ ایرانی را انجام میدن
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  8 21
  بله شما ها منابع زیادی برای سرگرمی دارید اما اکثر مردم فقط تلویزیون میبینن و موافق ساخت ادامه سریالن
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  6 1
  آب رفته به جوی باز نخواهد گشت!
 • بی نام IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  5 30
  فیلم پایتخت یه فیلم هم باکیفیت وهم اموزنده و همه چیزطبق حقیقته واون اتفاقات پنهان خانواده رواشکارمیکنه تا خانواده ها اون اشکالات رومتوجه بشن... وخداییش بازیگری یک هنر فوق العاده زیبا وسخته. هرکسی نمیتونه مثل اونابازی کنه... مخصوصا اقای تنابنده ومهران احمدی که فوقاالعاده وتوتاریخ فیلم ایران بینظیر ثبت میشن
  • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   0 1
   هنر پایتخت فقط و فقط بازی با لهجه و اشتباه گفتن کلمات همین و همین
 • گلی IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  21 4
  من دیگه شخصا ازپایتخت خوشم نمیاد نه تنها من بلکه تمامی اعصافامیل هم همینطور دیگه این سریال مفاهیم فرهنگ عرب روترویج میکنه، حیف این همه پول بیتالمال نیست بدین به تنابنده وسارا وونیکا و...
 • خودمم IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  0 0
  باید بهشون حق بدین دستمزدشون ریال ـه به دلار که تبدیل بشه چیزی برای لاکچری بازی و ریخت و پاش تو امریکا نمی مونه، باید از حلقوم مردم ایران بکش بیرون
 • گلی IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  0 1
  صداوسیمانباید بگذاره کسانی روکه نسبت به انقلاب ضدیت دارن واردسیمابشن یادمون نرفته توی حوادث ابان سال پیش همین پایتخیها هم ازمعترضین حمایت کردن، حتی دیگه نمی خواستن تویصداو سیما بازی کنن ، الان به خاطر پولای هنگفتی که میگیرن دوباره میخوان پایتخت رو بسازن ، اصلا امثال تنابنده ها چطور روشون میشه برگردن صداوسیما
 • مهدی IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  3 9
  پایتخت هرچی باشه عالیه
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  13 3
  حالم از پایتخت بهم میخوره مخصوصا اون نقی
 • محمد IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  0 8
  عالیی
 • ماهان IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  4 1
  سریال خوب و بسیار زیبایی است من خودم طرفدار سرسخت این سریال هستم اما حیف پول ملت به جای اینکه خرج ملت بشه میدن به این ... خورا
 • ho3ein021 IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  3 3
  ابن همه پول بیت المال برای چی باید هزینه این سریال بیخود بشه. ۵ میلیارد؟؟ تنابنده، حقوق از اینجا میگیره، خارج زندگی میکنه و خرج میکنه
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  3 3
  چرا به جای فیلم پایتخت مجموع وسریال درموضوع جبهه مقاومت نمی سازید که بسیار هم لازم است تا افکار عمومی را روشن کند
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  0 1
  چرا بازرگانی باید خودش فیلم بسازه و روند رو هراب کنه. ناظر پخش قسمت آخر کی بوده.سوابقش چک بشه .نفوذی که نمیاد بگه من نفوذیم. چرا عوامل رو ی کم تحت کنترل قراررنمیدن. آیا در صدا و سیما کسی اصلا فیلمنامه را میخواند؟ آیا از نویسنده و گارگردان مرسیده میشود این قسمت شبیه چ فیلمی از ایرانی قدیم و یا هارجی هست؟؟؟ با شاید ماظر کیفی هم نفوذیه؟ حراست سازمان تا حالا اقدامی کرده؟؟؟؟ یا کم کم باید زندگی خانواده ایرانی پاشیده شه
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  5 3
  توی این پایتخت آخریه حرف های زشت دیگه خیلی زیاد شده بود و بی احترامی بچه به مادر و این جور چیزا.
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  3 2
  شما غصه نخور.
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   2 0
   والا پولشو مگه از جیب من و شما میدن بخش خصوصی و اسپانسر میده
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  3 3
  یعنی واقعا می خواهید این سریال مسخره رو با این دوتا نقی و ارسطو بسازید. واقعا خیلی/...
 • مرتضی GB ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  2 2
  پایتخت ۶ یه آغال به تمام معنا بود
 • دختر IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  8 2
  خیلی فیلم خوبیه ما هم خیلی دوسش داریم و حتی تکرارشم نگاه می کنیم ولی با این عکس هاییی که سارا و نیکا گذاشتن باید حذف بشن
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  4 4
  مردم پایتخت نخواهند به کی باید متوسل بشند
 • سحر IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  1 0
  به نظر من عالیه کسایی که میگن ما نمی‌خواهیم پایتخت رو بزنن یه شبکه دیگه بعدشم اینقدر حرف پشت دیگران نزنید اونی که گفته نقی خیلی مسخره خودش مسخرس دوست دارید دیگران اینارو پشتتون بگن درباره ی پول مملکت هم به شماها ربط نداره میتونه مملکت قبول نکنه این مقدار پولو واقا اونایی که حرف بد زدن اصلا فرهنگ که ندارن هیچ بی ادب هم هستن.
 • US ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  0 1
  اگه قراره مثل دفعه قبل میلیاردی بریزند تو شکم بازیگراش، شورای نظارت باید جلوی ساختش رو بگیره. چرا باید بیت المال خرج ساخت یه سریال با کیفیت درجه چندم بشه، بسه دیگه این همه پولپاشی تو فاضلاب...
 • ebi IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  2 0
  اولا دروغها و مسایل اینچنینی در داستان جنبه آموزشی دارد تا خانواده ها از مسایل بد اخلاقی و جنبه های منفی آن مطلع شوند . دوما سکانس آخر که مثل سریالهای طاغوتی بود رو ملت خودشون بدون سانسور تا حالا دیدن و در اینترنت به وفور قابل دیدنه ... ثالثا در پایتخت 5 که موسسه اوج تهیه کننده بود آهنگهای تاتلیس پخش شده بود شما اعتراض نکردید ؟؟ چون سپاه پشت تهیه این قسمت بود .... این دوگانگی شما قابل قبول نیست .... ولی در مورد دستمزدها واقعا خیلی زیاده چون در این بحران مالی و تنگنا 5 میلیارد برای یک هنرمند مدعی مردمی بودن پول زیادیه ....
 • احمد IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  0 0
  متاسفانه در صدا و سیما هر سریالی موفق ظاهر می شود دست اندرکاران آن می روند سراغ 2 و 3 و ... !! مثلاً پایتخت 1، 2 و ... از سرنوشت 2، 3 و ... ستایش 2، 3 و ... نون خ 2، 3 و ... مرد هزار چهره 2، 3 و ... این داستان همچنان ادامه دارد!! این در حالی است که سوژه های فراوانی برای ساخت وجود دارد که خیلی کم به آنها پرداخته می شود همانند مواد مخدر که خانواده های زیادی عزیزانشان درگیر آن هستند، مورد دیگر فضای مجازی که خیلی کم به آن در سریال ها پرداخته شده است، مورد دیگر نقش والدین در تربیت که اگر هزاران سریال هم ساخته شود باز نیاز است که ساخته شود، مورد دیگر موضوع بیکاری و مشکلات مترتب به آن، مشکلات زنان سرپرست خانواده و صدها موضوعاتی از این قبیل. در واقع می توان صدا و سیما صرفاً می خواهد مردم برای ساعتی سرگرم باشند که جای تاسف دارد. حضرت امام (ره) فرمودند صدا و سیما حکم دانشگاه دارد اما متاسفانه آلان صدا و سیما در حد کودکستان هم نیست چه رسد به دانشگاه!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس