فرزند شهید فخری‌زاده حامد فخری‌زاده

من هیچ وقت پدر را موافق برجام ندیدم، همیشه می‌گفتند این برجام هسته‌ای بعد می‌شود برجام موشکی، بعدش می‌شود برجام حقوق بشر و این پایان ندارد، چرا که آمریکا هیچ وقت خوی گرگ بودن خود را کنار نمی‌گذارد.

به گزارش مشرق، هنوز مانده تا مردم ایران از وجوه شخصیتی و خدمات بزرگ دانشمند هسته‌ای و دفاعی کشورمان شهید محسن فخری‌زاده مطلع شوند. دلیل محروم ماندن مردم ایران از شناختن شهید فخری‌زاده طی ۲۰ سال گذشته، تهدیدات امنیتی بوده که همواره علیه این دانشمند بزرگ مطرح بوده و صورت گرفته است. این هم نمودی دیگر از مظلومیت مردم ایران و جمهوری اسلامی و فرزندان برومند آن است. در روزهایی که انتقام از عاملان و آمران ترور شهید فخری‌زاده، مطالبه نخست جریان انقلاب است و این انتقام قطعی به بخشی از هژمونی منطقه‌ای جریان مقاومت تبدیل شده است؛

بیشتر بخوانید:

نقش پررنگ شهید فخری زاده در بومی ‎سازی ایکس ری

برخی تلاش دارند این انرژی را مصروف مسائل حاشیه‌ای کنند. با این حال اما به نظر نمی‌رسد جز خبر انتقام قاطعانه از عاملان ترور فرزندان مقاومت، موضوع دیگری بتواند مساله تثبیت پیروزی جریان مقاومت در منطقه مهم غرب آسیا را تحت‌الشعاع قرار دهد. حامد فخری‌زاده، فرزند ارشد شهید محسن فخری‌زاده است. مصاحبه با پسر درباره پدر، هنوز هم شامل بسیاری ملاحظات و مصلحت‌هایی است که باعث می‌شود بسیاری مسائل مهم که باعث شناخت بیشتر مردم ایران از شهید فخری‌زاده می‌شود، مطرح و گفته نشود. با این حال حامد فخری‌زاده تا جای ممکن به برخی نکات مهم و کلیدی درباره مرام و منش پدر اشاره کرد. گفت‌وگو با حامد فخری‌زاده، فرزند شهید محسن فخری‌زاده را می‌خوانید.

تواضع و نگاه توحیدی از ویژگی‌های بارز پدرم بود

* به عنوان سؤال اول از ویژگی‌های بارز اخلاقی و رفتاری پدرتان برای ما بگویید. 

به نظرم نخستین ویژگی بارز شهید فخری‌زاده، تواضع ایشان بود. پدر اینقدر متواضعانه رفتار می‌کردند که در جمع‌های کاری و خانوادگی اگر کسی ایشان را نمی‌شناخت، به ندرت می‌توانست تشخیص بدهد ایشان چه جایگاه و مسؤولیتی دارد. ویژگی بعدی ایشان که در اخلاق و رفتارشان کاملا مشهود بود، نگاه توحیدی پدر بود. بارها می‌گفتند حتی این نشستن و برخاستن‌تان هم با نیت قربه.. الی‌الله باشد و سعی کنید کوچک‌ترین کاری که انجام می‌دهید، برای خدا باشد. خب! پدر اهل مطالعات عرفانی و فلسفی بودند، قبل و بعد از نماز صبح تفسیر قرآن می‌خواندند، اشعار مولوی را می‌خواندند و مطالعات فلسفی داشتند و در حوزه فلسفه و عرفان نظری مطالعات خوبی داشتند که به نظرم باعث شده بود به این نگاه ژرف توحیدی برسند. پدر همان‌طور که بیان کردم نه فقط در عرفان نظری کار کرده بودند، بلکه در عرفان عملی نیز به مقام بالایی دست پیدا کرده بودند و این چیزی بود که ما از نزدیک شاهدش بودیم. 
 
* کمی از فعالیت‌های دوران نوجوانی و جوانی شهید فخری‌زاده در ابتدای انقلاب و زمان جنگ برای‌مان بفرمایید. 

ایشان از سنین نوجوانی که ۱۵ سال داشتند، فعالیت‌های انقلابی خودشان را شروع کردند. در همان سن نوجوانی جزو نخستین نفراتی بودند که در همین خیابان صفاییه قم در تظاهرات ضد رژیم ستمشاهی فعالیت داشتند و حضور پیدا می‌کردند. بعد از اینکه انقلاب پیروز شد، برای تحصیل به تهران رفتند و بعد عضو سپاه شدند. در زمان جنگ تحمیلی هم در جبهه بودند. تا آنجایی که می‌دانم بیشتر در جبهه غرب کشور بودند و دوره کوتاهی هم در جبهه جنوب حضور داشتند. ایشان هیچ موقع اجازه ندادند ما از حضور ایشان در جبهه که خیلی معمول است، برای کسر خدمت سربازی و معافیت و این موضوعات استفاده کنیم، یعنی حتی در این زمینه هم رعایت می‌کردند. 
 
* شهید فخری‌زاده متولد شهر قم بودند اما آیا اصالتاً هم قمی بودند؟

پدر متولد قم بود اما اصالت پدر، برای مهاباد اردستان اصفهان بود و در انتهای فامیلی ما پسوند مهابادی است. ایشان به هر دوی این شهرها افتخار و سعی می‌کردند پسوند مهابادی را بعضا خیلی با تاکید اعلام کنند. پدر چون در قم به دنیا آمده بودند و هم بزرگ شده قم بودند و هم خانواده پدر قم بودند یعنی مادر، پدر و برادران پدر در قم بودند، خیلی به این شهر رفت و آمد داشتند. پدر ارادت بسیار ویژه‌ای به حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله ‌علیها داشتند و گمان می‌کنم اینکه شهادت پدر مصادف شد با شهادت حضرت معصومه سلام‌الله‌ علیها به دلیل همین ارادت ایشان به حضرت معصومه بود. 

بارها در معرض ترور بودند

* در خبرها شنیدیم شهید فخری‌زاده بارها در معرض ترور بودند؛ کمی در این باره برای ما صحبت کنید.

بله! نخستین ترور پدر بازمی‌گردد به سال ۷۸ یعنی ۲۱ سال پیش. از آن موقع یعنی بیش از ۲۰ سال تا روز شهادت، پدر بارها در معرض ترور بودند که این ترورها با لطف و مشیت الهی، به انجام نمی‌رسید و ناموفق بود. بر حسب اتفاق، مسیر راه تغییر می‌کرد یا بر حسب اتفاق، زمان تردد تغییر می‌کرد یا اتفاقات دیگری می‌افتاد که ترور خنثی می‌شد و بعد که بررسی می‌کردند کشف می‌کردند که در مسیر تردد بمب‌گذاری کرده بودند یا کمین کرده بودند که این ترورها به شکست رسیده بود. با این حال هیچ موقع پدر حاضر نبودند به خاطر این ترورها کار خود را رها کنند و همیشه می‌گفتند اگر قرار است من در خانه بنشینم و کار نکنم، چه فرقی دارد که شهید بشوم یا نشوم؛ لذا برای خدمت دغدغه داشتند. 

نمی‌دانم سانسور ایشان سهل‌انگارانه بود یا عامدانه

* بعد از شهادت ایشان، عده‌ای می‌خواستند دانشمند هسته‌ای بودن شهید فخری‌زاده سانسور شود؛ نظر شما در این‌ باره چیست؟

این نکته را فراموش نکنید که رشته تخصصی پدر، فیزیک هسته‌ای بود و از شروع فعالیت‌شان در سپاه، اقدامات‌شان در همین موضوع بود و مهم‌ترین نکته‌ای که وجود دارد اینکه پدر بسیار به حضرت آقا نزدیک بودند و جلسات زیادی با رهبر معظم انقلاب داشتند. خود حضرت آقا به صراحت در پیامی که به مناسبت شهادت پدر صادر فرمودند، نوشتند «دانشمند برجسته ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشور» که ناشی از شناخت کامل حضرت آقا از پدر است. اینکه برخی می‌خواستند دانشمند هسته‌ای بودن ایشان را سانسور کنند یا جور دیگر به این ویژگی اشاره کنند که این بعد مهم پدر را مخفی کنند، من نمی‌دانم سهل‌انگارانه بود یا عامدانه و عالمانه ولی حوزه تخصصی دانش ایشان حوزه هسته‌ای بود و حوزه کاری‌شان در وزارت دفاع بود. 

هیچ‌وقت پدر را موافق برجام ندیدم

* نظر شهید فخری‌زاده درباره مذاکره با آمریکا و برجام چه بود؟

 پدر بارها می‌گفتند آمریکا مانند گرگ است و گرگ تا وقتی خوی گرگ بودن خود را کنار نگذاشته، قابل مذاکره نیست، پس آمریکا قابل مذاکره نیست. طبعا در برجام هم چنین رویکردی داشتند. شهید فخری‌زاده مخالف برجام بودند و من هیچ وقت پدر را موافق برجام ندیدم و همیشه می‌گفتند این برجام هسته‌ای بعد می‌شود برجام موشکی، بعدش می‌شود برجام حقوق بشر و این ته ندارد، پایان ندارد، چرا که آمریکا هیچ وقت خوی گرگ بودن خود را کنار نمی‌گذارد. پدر همیشه می‌گفتند آمریکا و رژیم صهیونیستی مشکل‌شان با اصل نظام است و با اصل ایران مشکل دارند. مشکل‌شان با ایران هسته‌ای یا ایران موشکی نیست، بلکه تا زمانی که نظام جمهوری اسلامی و ایران وجود دارد، این جریانات ادامه دارد و با اصل نظام و ایران مشکل دارند. 

با حاج‌قاسم...

* آیا شهید فخری‌زاده با شهید حاج‌قاسم سلیمانی مرتبط بودند؟

خب! ما از همه فعالیت‌های پدر مطلع نبودیم ولی تا آنجا که می‌دانم پدر با حاج‌قاسم جلساتی داشتند و به بعضی مکان‌های مرتبط با کارشان، با هم برای بازدید می‌رفتند اما بعد از شهادت حاج‌قاسم یادم نمی‌آید که پدر در جلسه‌ای، سمیناری یا سخنرانی شرکت کرده باشند و در ابتدای صحبت خود با نام و سلام بر شهید حاج‌قاسم آغاز نکرده باشند. پدر خیلی به حاج‌قاسم علاقه‌مند بودند. 
 
به‌شدت مواظب شائبه‌ی رانت‌ بودند

* بیان کردید ۲۱ سال شهید فخری‌زاده در معرض ترور بودند؛ کمی از شرایط زندگی خانوادگی‌تان در این ۲۱ سال با این شرایط بگویید. 

خب! شرایط بسیار سختی بود برای ما. گفتن بعضی کلمات و جملات، در قالب بیان ساده است ولی اینکه ۲۱ سال هر روز صبح وقتی پدر از در خانه بیرون می‌رفت، معلوم نبود دوباره بازگردند قابل توضیح نیست. هر روز این ترس و دلهره با ما بود که پدر الان از در خانه بیرون رفتند دوباره به خانه بازمی‌گردند یا خیر؟ واقعا وصف این وضعیت قابل بیان نیست و در جملات نمی‌گنجد و این ۲۱ سال خیلی شرایط سخت و پرفشاری برای ما بود. طبیعتا پدر سعی می‌کردند این مسائل- خطر ترور و از این حرف‌ها- در خانه نشر پیدا نکند که باعث نگرانی ما و مادر نشود ولی بعضی اخبار مثل صحبت‌های نتانیاهو و اولمرت درباره ایشان پخش شده بود و ما هم شنیده بودیم.

از آن طرف چون کار ما کار اقتصادی بود، برای کار اقتصادی و جریان کاری ما هم تبعاتی داشت و بسیاری از کسانی که با ما کار می‌کردند، بعد از انتشار این اخبار نگران این بودند که مبادا تحت تاثیر کار کردن با ما آنها هم اذیت شوند. خود ما هیچ موقع نمی‌توانستیم با نام فامیلی خودمان مبادلات خارجی داشته باشیم یا کالا دریافت کنیم و هیچ سفر خارجی نمی‌توانستیم برویم و این اتفاقات خیلی شرایط کاری و شرایط کسب‌وکار ما را تحت‌الشعاع قرار می‌داد. البته این نکته را باید تاکید کنم همه چیز بین زندگی ما و پدر شفاف بود و پدر هیچ موقع و باز تاکید می‌کنم هیچ موقع حتی در بدترین شرایط اقتصادی کاری از ما حمایت نمی‌کردند، چون نمی‌خواستند حتی کوچک‌ترین شائبه‌ای از حمایت یا رانت یا از این مسائل در کار ما وجود داشته باشد. اساسا پدر گمنام بودند.

جدا از روحیات و اخلاق‌شان که به هیچ عنوان دوست نداشتند و اجازه نمی‌دادند ما از نام ایشان برای شرایط کاری خود استفاده بکنیم، جدا از این حرف، ایشان آنقدر گمنام بودند که نمی‌شد از نام‌شان استفاده کرد. بعد از شهادت پدر خیلی از دوستان، همکاران و حتی کارفرماهای چندین ساله که شاید ۱۵ سال با هم کار می‌کردیم، تماس گرفتند و به ما پیام دادند که شما را در تلویزیون دیدیم و تازه فهمیدیم که شهید فخری‌زاده پدر شما بودند. 
 
* به عنوان سؤال آخر از جزئیات بیشتر ترور شهید فخری‌زاده اطلاعاتی به شما رسیده است؟

ما هم منتظر هستیم نهادهای امنیتی- اطلاعاتی ابعاد کامل این ترور را روشن کنند و آنها هنوز مشغول تحقیق و بررسی هستند اما می‌دانم چندین گروه و سازمان‌های مختلف دارند روی این قضیه کار می‌کنند، چون ابهامات زیادی وجود دارد و موضوع خیلی پیچیده‌تر از این حرف‌ها بوده است. یک ترور ساده که چندتا تیر شلیک شده، نبوده و قضیه ترور پدر ابعاد بسیار پیچیده‌ای داشته است.

سردار سلامی در دیدار خانواده شهید فخری‌زاده: قطعا از رژیم صهیونیستی انتقام سخت خواهیم گرفت

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی و اذنابش قطعا تاوان جنایت ترور شهید فخری‌زاده را پرداخت خواهند کرد، گفت: ملت ایران در موعد مناسب انتقام‌ سخت خود را از آنان خواهد گرفت. 

به گزارش سپاه‌نیوز، سردار سرلشکر پاسدارحسین سلامی با حضور در منزل شهید دکتر محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران اسلامی با خانواده شهید دیدار و گفت‌وگو کرد. 

بنا بر این گزارش، سرلشکر سلامی در این دیدار گفت: جنایت تروریست‌های ددمنش، افتخار بزرگی را برای شهید دکتر فخری‌زاده خلق کرد و این دانشمند را همچون سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی که حین حیات، بارها انتقام خود را از آمریکایی‌ها گرفته بود، مطرح کرد؛ به گونه‌ای که دشمنان کینه شهید را از سال‌ها قبل در دل داشتند. 

ببینید:

فیلم/ دیدار فرمانده کل سپاه با خانواده شهید فخری زاده

وی افزود: فرزندان بزرگ این ملت که توسط شیطان بزرگ آمریکا و رژیم صهیونیستی به صورت مظلومانه ترور می‌شوند، افتخار بزرگی را برای ایران اسلامی به ارمغان می‌آورند. فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: شهید دکتر فخری‌زاده دانشمند متخصص و متعهدی بود که سال‌ها در گمنامی و مظلومیت به میهن اسلامی و مردم خود خدمت کرد اما خداوند متعال این چهره درخشان و سرفراز را همچون خورشیدی درخشان به عالمیان معرفی کرد و نامش برای همیشه تاریخ در آسمان اقتدار و عزت ایران اسلامی ماندگار شد. 

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: شهید دکتر فخری‌زاده به آرزوی دیرینه خود که همانا شهادت فی‌سبیل‌الله بود رسید و این در واقع فوز عظیم است. 

سرلشکر سلامی گفت: ساخت شخصیت مصمم، باوقار، بااراده و باصلابت شهید دکتر فخری‌زاده نمونه بارزی از فرزندان ایران اسلامی است که دشمنان هیچ گاه تاب تحمل این چنین مردان مومن و متعهد و دانشمندی را ندارند. هر چند از دست دادن این شخصیت‌های بزرگ برای کشور دردناک است اما سند مظلومیت این کشور و ملت عظیم‌الشأن ایران است. 

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه چراغ راهی که شهیدان برافروخته‌اند هرگز خاموش نخواهد شد، تاکید کرد: بی‌تردید مسیر پر تلألؤ شهیدان بویژه شهید فخری‌زاده پرفروغ‌تر از گذشته ادامه خواهد یافت. سرلشکر سلامی در پایان با بیان اینکه رژیم اشغالگر صهیونیستی با این اقدامات ناجوانمردانه، خود را به سمت سقوط و سرنگونی نزدیک‌تر کرد و این خون‌های به ناحق ریخته هیمنه نظام سلطه را فروخواهد ریخت، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی و اذنابش قطعا تاوان این جنایت‌های ددمنشانه را می‌پردازند و ملت بزرگ ایران در موعد مناسب انتقام سخت خود را از آنان خواهد گرفت. 

سردار سلامی پیش از این نیز از اراده جمهوری اسلامی برای پاسخ مطمئن به عاملان ترور شهید فخری‌زاده خبر داده بود. فرمانده سپاه سه‌شنبه گذشته در مراسم گرامیداشت شهید محسن فخری‌زاده که در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد، اظهار داشت: دشمنان باید منتظر واکنش‌های جمهوری اسلامی ایران با کیفیت و وضعیتی که خودمان تعیین می‌کنیم، باشند. به ملت عزیز ایران اطمینان می‌دهیم واکنش قاطعی نسبت به ترور دانشمند هسته‌ای خود خواهیم داشت. شهادت برای ما افتخار است و همان‌طور که شاهد بودیم حاج‌قاسم با شهادتش موجب ذلت استکبار شد و قطعا شهادت محسن فخری‌زاده نیز موجب ذلت دشمنان می‌شود و سرعت ما را در مسیری که انتخاب کرده‌ایم بیشتر می‌کند. 

پس از ترور شهید فخری‌زاده، واکنش‌های متعددی از سوی مردم برای گرفتن انتقام خون شهید در فضای مجازی مطرح شد. برخی کارشناسان و مقامات سیاسی و نظامی نیز انتقام را حق ایران عنوان کردند و خواستار برخورد قاطع با دشمنان به منظور جلوگیری از اقدامات مشابه علیه ایران شدند. 
 
* دیدار فرزندان شهدای شاخص با خانواده شهید فخری‌زاده

فرزندان شهدای شاخص انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس با حضور در منزل شهید فخری‌زاده، ضمن دیدار با خانواده فخری‌زاده، با آرمان‌های این شهید و دانشمند برجسته تجدید میثاق کردند. به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، در این دیدار فرزندان شهید همت، اندرزگو، همدانی، نامجوی، یزدانی، دستواره، جولایی و حنیف حضور داشتند. فرزندان شهدا در این دیدار یکی از آثار هنری اثر استاد بدرالسما را به خانواده شهید تقدیم کردند. گفتنی است در این دیدار مدیرعامل و رئیس اداره عقیدتی- سیاسی بنیاد تعاون وزارت دفاع به همراه تعدادی از معاونان این سازمان نیز حضور داشتند.

منبع: وطن امروز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 78
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 47
 • ناصر IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  36 7
  خدابیامرزدش ...
  • IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   6 1
   شهدا عند ربهم یرزقونند
  • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   15 3
   خداوند به خانواده ی این شهید جزای خیر عطا بفرماید
 • DE ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  49 24
  اگه محالف برجام نبود ترور نمیشد .واین امری واضحست .نیازی بگفتن نیست
  • علی مشهدی IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   17 3
   خدا رحمت کند پدرت را... عموم عقلاء و احرار و اهل فهم و بصیرت و غیرتمندان دینمدار و اهل خرد هم مخالف برجام بوده و هستند... آن هم برجام بد فرجام
  • GB ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   3 1
   چرا باید نبود
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  28 11
  روحش شاد
 • ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  14 9
  روحش شاد
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  27 6
  روحش شاد واینشاالله باشهدا کربلا محشور شود
  • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   17 6
   الهی آمین
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  14 6
  واقعا راست می گفت خدا رحمتش کنه
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  46 52
  مخالفت با برجام افتخار نیست روزی که حقیقت ها آشکار شود مشخص خواهد شد که مخالفان برجام به کشورو ملت ظلم کردند.
  • محمد IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   19 7
   باز شرّ گفتید شماها تا کی غرب پرستی؟
  • عباس IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   18 6
   خواش می کنم شما غرب پرستا سکوت کنید
  • زندیه IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   16 7
   روزگار برجای را دیدیم بس کنید تا کی دنباله ...آمریکا وغرب
  • حسن IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   15 3
   بله که مشخص میشه. ننگین ترین قرارداد که در طول تاریخ ایران به این کشور تحمیل شد
  • IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   10 3
   زررررررررر نزن اون برجام ت باعث شد قیمت خونه 8 برابر شد . اون برجام ت باعث شد ملت گدا شدن
  • امینی IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   5 2
   پسرش داره میگه مخالف بوده. اون وقت یه عده برای منافعشون سعی دارن اسم این شهیدو بچسبونن به چرندیات ساخته ذهن خودشون!!! خجالتم خوب چیزیه.
 • کاظم IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  28 31
  اونوقت اون بزرگوار موافق مذاکرات مسقط بود؟ اصولا اگر نباید مذاکره می کردیم و اگر آمریکایی ها بد عهدند که هستند پس هدف از مذاکرات مسقط که اونهم منجر به یک سری تعهدات از جانب ما میشد چه بود؟
  • یه دوست IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   10 2
   نباید به دشمن گرا بدیم.باید توافق طوری تنظیم بشه که هیچ کدوم از طرفین نتونن از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.نه مثل این ها اول هسته ای را نابود کردند بعد گفتن بیاید مذاکره!
 • hasan IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  11 9
  چه خاکی بر سر ملت شد با اینهمه محرومیت از دست رفته ، بدا به حال ما که نتوانستیم او را بشناسیم
 • مهراد IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  18 14
  انشالله انتقام خون شهدای هسته ای وسردار شهید وتمام شهدا یمان را از آمریکا اسراییل ومنافقین خواهیم گرفت
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  24 21
  "پدرم مخالف برجام بود" هیچ شخصیت علمی و دانشمندی را پیدا نمی کنید که موافق برجام باشد
  • علوی IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   20 1
   سلام خدا بر شهیدان
  • ایرانی IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   3 6
   و هیچ عاقلی را پیدا نمکنید که مخالف لغو برجام باشد.
  • GB ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   0 9
   روح پدرت شاد ولی شما بفرما کشوری که ده هزار نفر دانشمند دارد چرا کی در مجلس نیستند مشلات خیلی پیچیده تر از این حرفها است
  • به ۲۰:۰۴ IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   2 0
   اشتباه منفی دادم
 • علیرضا IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  14 10
  درود خدا بر تو ای شهید راهت ادامه دارد به فضل پروردگار ما ایستاده ایم چون کوه که بر فرازش سید علی چون خورشید میدرخشد تا این عالم سیاه وتاریک با نور مهدی صاحب الزمان (عج) دل اولیای الهی راروشم کند،
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  20 10
  ای خدا دلم میخواست الان سرداردلها بود ودرگرفتن انتقام ازاین ...های یهودی لحظه ای درنگ نمیکرد افسوس وهزاران افسوس ازفقدان این بزرگمردان وشیرمردان
  • GB ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   2 1
   پس تو خودت چه کاره ای
 • حسن US ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  7 32
  ایران برای شکست آمریکا باید و باید با روسیه متحدشود و روابط تجاری ونظامی خودرابا روسیه تقویت کندو بهترین ضربه ای که ایران میتواند به آمریکا واسرائیل واردکند خرید اس 600 یااس400هست و خریدن هواپیماهای نظامی و فقط به روز از روسیه هست.این حرکت بیشتراز اقدام مجلس میتواند پوزه آمریکارا به خاک بمالدو یک رقابت برای بدست آوردن بازار تسلیحاتی ایران رخ خواهدیافت و تحریمها خودبه خود شکست میخورد.این بهترین تصمیم برای ایران است که باید حتما به گوش سیاستمداران ایران رسانده شود.
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   4 3
   خبر داشتی خریدن اینایی که میگی پول میخواد؟
  • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   1 1
   اس ۳۰۰ که سامانه دفاعی است بیش از یک دهه طول کشید تا به ایران رسید البته بعد از همین برجام روس ها تامین قطعات میگ۲۹ و سوخو۲۴ رو بکنند فروش تجهیزات به روز پیشکش
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  24 13
  بله خب هر کسی نظری داره ولی میدونین که نظر قاطبه ملت این نیست.
  • IR ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   1 0
   منظورت از ملت همون جماعت اقلیتی 20 درصد موسوم به اصلاح طلب جامعه است ؟
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  11 3
  درود بر این ابر مرد6
 • علی IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  10 1
  سلام خدا بر شهیدان
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  38 31
  منم بودم مخالفت میکردم نون و اب خانوادگیتون از همین موارد و مسائل هسته ایست
  • محمد IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   10 9
   توخفه ابله
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   11 25
   نون و آب امثال شما هم از زِر مفت زدن درمیاد .
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   4 1
   خدا شهدا ی مارا با سید سالار شهیدان محشور کند. هیهات من الذله یعنی مخالفت با برجام وبرجام هایی که خون ملت را تو شیشه کرده وگرانی پشت گرانی برای مردم ایجاد کرده . وکسانی به نام برجام وسیب وگلابی دارند . مردم را زجر میدهند . تاره امیدوار به برجام های دیگر هم هستند نکبت ویا ندانم کاری یا خیانت کدام است .
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   6 2
   تو تیرانا امشب برنامه چیه؟ بیکاری نشستی هزیون مینویسی؟؟!
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  28 4
  درود بر آزادگان جهان که شرافت و اعتبار خود را بازیچه عوامفریبان نمی کنند
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  24 20
  من متاسفم برای آن کسانی که اینطور با شهدای بزرگ و گمنامی مثل شهید فخری زاده برخورد می کنند. کسی که این جا نظر می دی نون شهید و خانواده اش از این راه تامین می شده، یا می گی حالا برا خودش یا نظری داشته. شما ها بدونین هیچ جای عالم با دانشمندانشان اینطوری برخورد نمی کنن. هم دولت به شدت به آنها می رسن و هم ملت به شدت برای آنها احترام قائل هستند. فقط ایران ما است که سلبریتی های ... فقط بنالند و بگویند داخل کشور هیچی نداریم و سرمایه های کشور رو ببرن و بعد طلبکار هم باشند. این روزها پایان خواهد یافت و همه چی سر جاش قرار خواهد گرفت. منتظر باشید ما هم منتظریم.
  • عزرائیل IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   0 2
   یه سری هم داریم اینجا برات رای و نظر منفی میدن.
  • GB ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   0 4
   احترام دانشمند و شهید واجب است ولی این نظرات ماها اکثراً کوتاه است و ما ها هر حرفی که می زنیم باید عقلانی باشد وچه عقلانی و چه اشتبا باشد باید برای رضای خدا و برای ایران وملت ایران باشد غیر این باشد بی وجدانی است حزب اللهی ها شدیدن به هر نظر مخالف به هم وطن خود فش های بد می دهند که این کار کاری را درست نمی کند اگر بر جام‌غلت بوده یعنی مجلس نداریم چرا ده هزار نفر دانشمند داریم یکی در نیستند تا من بی سواد اسرار دارم باید به عقل من نگهداری شود
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  17 7
  واقعا بزرگ بودی خدا تو را بیامرزد و با دوستان خودش محشور بگرداند. حقیقتا تو و امثال تو مثل سردار شهیدمان یک ملت بودید.
 • IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  7 1
  سلام خدا بر شهیدان
 • مرتضی IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  6 1
  سلام خدا بر شهیدان
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  6 3
  بیشعوریم حدی داره اخه ادم عاقل کدام کشوریه که قصدتوسعه درزمینه هسته ایی رونداشته باشه اان عربستان بااجازه وچراغ سبز امریکاداره فعالیت میکنه وصداشم درنمیاره ولی الان این موضوع توی ایران تبدیل شده به یه مسیله سیاسی درحالیکه این صنعت وخیلی صنعتهای دیگه باید از انحصار کشورای خاص دربیادوبتونن فعالیت کنن ووابسته کردن علم به سیاست واقتصادهمیشه م درست نیست.نون وابیم اگه باشه که نیست مسلما براداشمندای هسته ایی نبوده وهم شون فارغ از ملیت درخطرمرگ وترورن!
 • رضا IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  8 1
  روحش شاد شهيد فخرى زاده. اظهارات فرزندشون مينى بر اينكه در تجارت و مبادلات خارجى خود هيج گاه نتونستند از نام حقيقى شان استفاده كنند خيلى جالب بود .
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  4 1
  خدا بیامرزدش
 • مسعود IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  15 2
  مخالف برجام یا موافق دردی ازمردم دوانمیکنه مردم روزبروزبخاطرسیاستهای اشتباه دارن له میشن گرانی روی گرانی اگه کسی بفکرمردم باشه بداد مردم میرسه چه بابرجام چه بدون برجام
 • ارسطو IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  5 1
  خدا بیامرزدش
 • هادی IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  3 1
  درود بر شهیدان
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  4 1
  درود بر پدرت
 • حق IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  2 0
  خدا رحمتش کنه
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  4 1
  خدایی کی با برجام مخالف نیست
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  7 0
  برجام حقوق بشر!؟ کور خوندن!!!
 • محفوظ IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  2 0
  بانثار جانت از همه چیز گذشتی و گذشت خصلت مردان بزرگ است . ومن الله التوفیق بهشتی باشید .
 • یه دوست IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  1 0
  نباید به دشمن گرا بدیم.باید توافق طوری تنظیم بشه که هیچ کدوم از طرفین نتونن از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.نه مثل این ها اول هسته ای را نابود کردند بعد گفتن بیاید مذاکره!
 • حمید IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  2 0
  درود و سلام خدا بر شهیدان
 • حمید IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  1 0
  درود و سلام خدا بر شهیدان
 • ایرانی IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  3 0
  و هیچ عاقلی را پیدا نمکنید که موافق برجام باشد.
 • IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  8 1
  اعتماد به غرب خائن و عهد شکن از اول اشتباه بود، شرجام
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  5 0
  درود بر شهدای هسته ای و درود بر شهدای موشکی اینها آبرو و اقتدار ایران هستند ما به تمام این دلیر مردان شیر صفت افتخار میکنیم و روزی ترامپ قماربازاز بین خواهد رفت
 • ناشناس IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  1 0
  حیف که ما قدر داشته هامونو نمیدونیم. حالا افسوس میخوریم. خدا رحمتشون کنه. ما مدیونشون هستیم.
 • احمد صادقی IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  1 0
  فقط اسم انتقام آمریکا و صهیونیسم رو به وحشت انداخته منتظر باشید سنگهای ابابیل روی سرتان فرود می آید پس منتظر باشید وعده عذاب نزدیک است
 • 1 US ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  1 1
  مرگ بر رژیم صهیونیستی و غاصب و آدم کش اسرائیل...
  • IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   0 1
   یه طور بنویس که بفهمیم چی میگی! چون اینطوری نوشتی منفی دادم!
 • سرباز بدون مرز IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  2 0
  فقط باید به فکر انتقام از اسرائیل بود.
 • عبدالله IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  1 0
  صهیونیست ها بدانند شنبه موعود فرا رسیده منتظر باشید ما هم منتظریم
 • از مشهد IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  1 0
  بسم الله الرحمن الرحیم خداوند مهربان بهترین توفیقات را برای ایشان مقدر کرده بود ایکاش این چنین زندگی و شهادتی هم روزی ما شود ان شاءالله فردا صبح سحر به نیابت ایشان و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به زیارت حضرت رضا علیه السلام مشرف خواهم شد
 • فرهاددهواری IR ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  0 0
  احترام بهدشهیدتن وظائف ماست اگه مانوکراسراییل وسگ آمریکا نیستیم جونم فدای وطنم هست رهبر عزیزم و همه شهیدان جا نشون دادن تامادرآرامش باشیم و هستیم دشمنان خذفشون کنیم بهتره تابدوننددولت ملت درکناهم هستن من تاآخرین قطره خونم فدای وطنم هست بچه انقلابم ازکودکی دوست داشتم و علاقه داشتم در راه وطنم ایران شهید بشم تا ظلم قبول نکنم اسرائیل باید حذف بشه از خاک دنیا انشاءالله میشه
 • سعید IR ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  0 0
  حیف شد دانشمند عالی کشورمان رفت واقعا ضایعه بزرکی بود به ملت ایران تسلیت میگویم
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  0 0
  ضمن ادای احترام به شهدای والا مقام، بویژه شهید فخری زاده عزیز، اگر آن شهید عزیز نظری داشتند حتما شفاف بوده است
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  0 0
  خداوند پشت پناه ملت ایران هست ان شاالله بحق خون به ناحق ریخته شهیدان و این شهید عزیز دشمن خدا نابود می کنه
 • نادره IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  0 0
  روحشون شاد و قرین سیدشهداء،خدا‌وند صاحب عصر و زمان را برساند تا خود ایشان منتقم خون بی گناهان و شهیدان باشند الهی آمین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس