درخواست «ماسکی» بایدن از مردم آمریکا

یک روزنامه زنجیره‌ای مدعی شد بایدن برای بازگشت به برجام به اجازه کسی نیاز ندارد.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت:  آرمان از قول فریدون مجلسی نوشت: بایدن باز هم اعلام کرد که به برجام بازخواهد گشت و بارها اعلام کرده که خروج دونالد ترامپ از برجام یک اشتباه بزرگ بوده است و این اقدام را قبول ندارد. بنابراین او مشخصا پس از روی کارآمدن به برجام باز خواهد گشت و به‌صورت اتوماتیک این کشور باید به تعهدات خود در برجام عمل کند. از همین رو برخی تحریم‌هایی را نیز که ایالات‌متحده به صورت یک‌طرفه فعال کرده است نیز ملغی خواهد شد. بنابراین ایالات‌متحده سیاستش این خواهد بود که به‌راحتی به برجام بازگردد و در این راستا دولت بایدن نیاز به اجازه گرفتن از هیچ‌کسی را ندارد. آنها پس از بازگشت به برجام از ایران خواهند خواست که به تمامی تعهدات خود عمل کند. هدف نهایی آنها این است و در این راستا گام خواهند برداشت.

این سخنان در حالی است که اولا بایدن برای بازگشت به برجام، شرط‌های متعددی گذاشته و در حقیقت به اسم برجام می‌خواهد، باب مذاکره طلبکارانه با ایران را بگشاید و نه اینکه تحریم‌ها را بردارد. ثانیا دولت اوباما، کنگره آمریکا(اتفاق دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان) و ترامپ تحریم‌های متعددی مانند تحریم‌ ویزا، آیسا، سیسادا، و کاتسا را تصویب و به اجرا گذاشته‌اند که نوعا پای دولت جدید آمریکا را- حتی اگر اراده بازگشت به برجام را هم داشت - کاملا می‌بست. از این جهت ادعای بازگشت به برجام و تداوم همه این تحریم‌ها، اظهاراتی مضحک است که صرفا می‌خواهد دست غربگرایان عوام‌فریب را در داخل ایران پر کند.

ثانیا حتی در دولت اوباما نیز، او هر سه ماه یک‌بار به کنگره گزارش می‌داد و مجوز مشروط سه ماهه کنگره برای ادامه کار در برجام را می‌گرفت. در واقع دولت آمریکا عمدا برجام را به کنگره نبرد و به تصویب نرساند و به همین دلیل برجام، از همان ابتدا، توافقی پا در هوا بود و حال آنکه در مقابل، ایران تعهدات خود را نقدا و یکجا در همان دو ماه اول (قبل از سررسید اجرای برجام در دی‌ماه ۹۴) به انجام رسانده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • حسن IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  12 2
  فرض کنیم بایدن به برجام برنگردد ایران همان دستور کار مجلس و سایر سایر کارهای دنباله ان را که نظام تصمیم می گیرد انجام می دهد . با برجام ایران به دنیا اعلام کرد که ما با حسن نیت خواستیم مسایل هسته ای خود را حل کنیم این غربی ها بودند که کارشکنی و کلاه برداری کردند و تعهدات خود را انجام ندادند .
  • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
   0 1
   برجام فقط برای لغو تحریم ها بود که نتوانست.
 • US ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  12 0
  در مجلس شورای اسلامی بیست دقیقه ای تصویب شد
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  10 2
  فقط میخوان یه دولت مثل این دولت سرکار بیارن واقعا نمیدونیم جریان اقتدار گرا کی میخواد کشور یه دست کنه نمیتونید برید کنار تا صد سال نمیش وقت داد
 • رها IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  0 0
  سیاستمداران بهتر میدانند که چه باید کرد افراد عادی که نظر بدهند مشکلی حل کناربگذارند هرکس کار مربوط به خود را انجام دهد
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  1 0
  واقعاامثال اقای مجلسی این مطالب رونمیدونند.یاخودشورومیزنندبه اون راه
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  1 0
  بایدن به احتمال بسیار زیاد بخاطر فریدون مجلسی به برجام برمی گردد و بعد از خوردن صبحانه و یک استکان چای داغ دوباره از برجام خارج میشود .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس