کد خبر 1152077
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۱
ببر باغ وحش ارم قربانی تجارت سیاه یا نزاع؟

در حالیکه روز گذشته علت تلف شدن ماده ببر سیبری به دلیل نزاع اعلام شده است، یک کارشناس حیات وحش، این اتفاق را ناشی از اقدام غیرعلمی تکثیر حیات وحش دانست.

به گزارش مشرق، عصر دیروز رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران از تلف شدن ماده ببر این باغ وحش خبر داد و گفت: بنابر اعلام مدیریت باغ وحش پارک ارم، ماده ببر که «کویین» نام داشته است، صبح روز جمعه تلف شده است.

بیشتر بخوانید:

درگیری دو ببر در باغ وحش ارم؛ ببر ماده را به کام مرگ کشاند

فاطمه برنا اظهار داشت: بنابر گزارش اولیه ارسالی باغ وحش که ساعتی پیش به محیط زیست رسیده این ماده ببر به علت پارگی کامل نای و پارگی طولی مری و خفگی در اثر پنومونی استنشاقی به‌دلیل صدمه فیزیکی نزاع با ببر نر تلف شده است.

شکسته شدن و تخریب حصار محل نگه‌داری ببر ماده از سوی ببر نر

وی با اشاره به دلیل ذکر شده از سوی مسئولین این باغ وحش مبنی بر اینکه ببر نر در روز یکشنبه ٩ آذرماه پس از شکستن و تخریب حصار مجاور محل نگهداری ببر ماده وارد محدوده نگهداری این حیوان شده و به نزاع با آن پرداخته است. گفته است: متأسفانه این ببر ماده امروز در باغ وحش ارم تلف شده و اقدامات درمانی در چند روز گذشته برای مداوای آن نتیجه‌ای در بر نداشته است.

اما شکسته شدن و تخریب حصارهای این جایگاه‌ها به گفته کارشناسان این حوزه تقریباً امری غیرممکن است و اگر این ادعا واقعی بود در همان ساعات اولیه گزارش تصویری از این قدرت ببر نر منتشر می‌شد.

باغ‌وحش نظارت کافی ندارد
در این شرایط رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران از تلاش بررسی‌ها در این خصوص از سوی محیط زیست استان تهران خبر داده و گفته است نتایج حاصله اعلام خواهد شد اما درگام اول، نظارت ناکافی مجموعه باغ وحش را یکی از دلایل این اتفاق برشمرده است.

ببر ماده به نیت جفت‌گیری پیش انداخته شد

اما علیرضا شهرداری کارشناس حیات وحش در واکنش به این خبر از تلاش‌های مسئولان باغ وحش ارم برای جفت‌گیری از این ببر ماده گفته و اظهار داشت: با وجودی که ما به دلیل مشکلات ژنتیکی فراوان بین ببرهای سفید هرگز اجازه تکثیر ببر سفید را نداشتیم اما بازهم «کویین» ببر سفید به نیت جفت‌گیری پیش انداخته شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه این ترکیب باعث درگیری بین دو ببر شده و در نهایت «کویین» به شدت زخمی و دچار جراحات فراوان در ناحیه گردن می‌شود و تلاش‌ها برای درمان بی‌نتیجه مانده گفت: نهایتاً این حیوان جان خودش را از دست می‌دهد.

شهرداری ابراز داشت: این در حالی است که در سال‌های گذشته این دو ببر از هم جدا نگهداری می‌شدند و این ببر ماده با آفتاب دیگر ببر ماده باغ وحش ارم که سیبریایی است، در یک جایگاه نگهداری می‌شده است.

ماه گذشته ماده شامپانزه باغ وحش ارم که «شمسی» نام داشت هم تلف شده است، این کارشناس دلیل تلف شدن این شامپانزه را هم به دلیل اجرای همین روش تکثیر پیش انداخته شدن که باعث درگیری و کشته شدنش شده بود عنوان کرد.

با این وجود رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران در نخستین واکنش به این ماجرا ادعای مسئولان باغ وحش را مبنی بر استاندارد نبودن جایگاه‌های نگهداری حیوانات در این باغ وحش پذیرفته و رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش هم پیش از این دلیل تلف شدن شامپانزه ماده این مرکز را به همین دلیل اعلام کرده بود.

اما با توجه به اینکه شرایط نگه داری حیوانات در باغ وحش‌ها بخصوص حیوانات وحشی بسیار با ایمنی بالا صورت می‌گیرد نمی‌توان این ادعای بدون مدرک را پذیرفت، ضمن اینکه با توجه به اینکه تکثیر در اسارت حیات وحش یکی از راه‌های درآمد باغ‌های وحش‌ها است این گمانه تقویت می‌شود که مسئولان این باغ وحش هم همچون بسیاری از باغ وحش‌ها به دنبال تکثیر گونه‌ها و درآمدزایی از آنها هستند، علی رغم اینکه صدمات جسمی و روحی بسیاری به حیوانات از این طریق وارد می‌شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  63 1
  حتی ببرها و میمونها هم از دست مدیران در امان نیستند ، بی لیاقتی و کارنابلدی در این کشور بیداد می کند و الی ماشاءالله در تمام حوزه‌ها جاری و ساری می باشد . از اقتصاد و امنیت و اجتماع و سیاست بگیر تا محیط زیست و باغ وحش !
  • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
   0 1
   !
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  19 9
  ببر نر دیده این سفیده ، فکر کرده پیرزنه ، گفته اینو بکشم برم یه زن جوون بگیرم
  • ایرانی GB ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   8 0
   بله ... شما این اطلاعات تخصصی در مورد ماده ببرها رو از کجا بدست آوردین ؟؟
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  14 2
  اسم ماده شامپانزه باغ وحش شمسیه ؟! اسم مادر بزرگ من شمسی بود ! خوب شد فوت کرده که چنین روزی را نبینه خخخخخ
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  15 2
  عجب صبرى خدا دارد
 • CA ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  14 0
  نمیشه با لقاح مصنوعی تکثیر کرد؟ تا این خسارت ها هم پیش نیاید؟
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  28 1
  هر جای را بنگری، مدیران درپیت و بی‌کفایت بنفش در حال تخریب و ایجاد فاجعه هستند.
  • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   6 2
   چقدرتشنه قدرتید ه‍شت سال هم شما بیا مدیر شو مردم ایران شدن موش آزمایشگاهی شماها فقط فرقش اینه شماها وقتی قدرت بگیرید یه مدت مردم راحتن چرا چون بچه شلوغ کلاس شده مبصر
  • ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
   4 0
   احتمال دخالت سرویس های جاسوسی بیگانه مثل موساد وانتلیجنس سرویس رو نباید نادیده گرفت
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  20 0
  ازدواج زورکی در حیوانات هم عاقبت خوبی نداره!
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  5 0
  چه اسم های قشنگی هم براشون میذارن شمسی خانم وباران..زبون بسته الکی الکی تلف شد بخاطر ندانم کاری این بی تجربه هاگناه داره ..واقعا چطور دلشون میاد حیوون تومحیط بسته ومحدود کنند..چه لذت وقشنگی داره بجز زجر وافسردگی..یه جفت مرغ عشق به من هدیه داده بودند موقع نظافت قفس یکیش پرید رفت شب هم بود..ازفردا نگاه کردم دیدم انون یکی رفته ته قفس چسبیده وچیزی نمی خوردآزادش کردم رفت..هیچ حیوونی دوست ندارم درقفس ببینم..گناه داره----
  • IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
   4 0
   پرنده زینتی خانگی(مرغ عشق)را آزادکردی رفت؟! نمیدونم کارخوبی کردی یانه ولی شاید اون زبون بسته شکار بشه یا از گرسنگی بمیره یا....!بهترنبودازش نگهداری کنی وبراش جفت بگیری؟
 • کارگر ساختمان بنا سیمان کار IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  6 0
  حیوانات در هر فصلی خلق و خوی ژنتیکی متفاوتی دارن و ترشح هورمونها در بدنشون در فصل سرد کم میشه..و خشونتشون بیشتر..اونایی که چند میلیون میگیرفتن و اسمشون محقق ..از کجا مدرک گرفتن..
 • درزی IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  3 0
  ظاهرا ابتدایی ترین اطلاعات نسبت به جانوران رو برخی مدیران باغ وحش نمی داند خیلی عجیب است ومایع تاسف
 • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
  1 0
  تلقیح مصنوعی رو برای همین گذاشتن
 • ببرگیلان IR ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
  3 0
  مدیران خسته وبیحال چهارتاگوسفندهم ازسرشون زیاده که نگهدارندچه برسه به ببرکه حیوان بسیار ارزنده وکمیابه.بایدجریمه بشندبروندصحرابزبچرونند
 • حامد IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
  0 2
  چرا فمینیست ها و طرفداران حقوق زنان ساکتند؟ در این فقره هم یک مرد(ببر نر) یک زن(ببر ماده) را می کشد و کسی هم به این ظلم تاریخی علیه زنان واکنش نشان نمی دهد.
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
  0 2
  فمینیست ها پیگیری کنند...
  • فرهاد IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
   3 0
   به نظرمن مدیران وکسانی که این کارراانجام داده اند باید تنبیه ومجازات گردند
 • حسین IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  با حرف و انشاالله و ماشاالله هیچی درست نشده و خدا به کشورهایی در زمینه پیشرفت کمک کرده که مدیران مومن، با علم دانشگاهی و صادقی داشتند
 • efat.B IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  1 0
  حیف که به خاطر بی کفایتی مسئولان این موجودات هم آسیب می‌بینند. از هر طرف که می نگرم غیر درد نیست
 • موسی IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  مدیریت مجموعه هایی مثل ارم نیازمند پیش زمینه هایی هست که مثل تحصیلات و تحربه های مرتبط ،اینکه به واسطه صلاح دید! مدیری برای محموعه انتخاب میشه نتیجه ای جز این نداره با تشکر از مدیر قبلی مجموعه ارم اقای پرهیزگار که درطول مدیریت ایشون تلفات به حداقل رسیده بود و نظارت بیشتری روی مجموعه مخصوصاً باغ وحش اعمال میشد
 • ماهان FR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  لعنت بهشون که هیچ موجودی امنیت جانی نداره معلوم نیست چه بلایی سر این موجودات به این زیبایی و بیگناهی میارن، اینقدر وضعیت باغ وحشها ناجوره که آدم دلش نمیاد بره و ببینه، آخه خاک بر سرتون بیاد وقتی نه علمش رو دارید نه تواناییش رو نه حتی براتون مهمه آخه چرا این طفلی هارو نگه میدارید بدید به کشورهایی که ازشون درست نگهداری کنن، چه کاری رو درست انجام میدید که این باشه؟!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس