کد خبر 1150897
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۳
نهنگ نمایه

تغییرات میدان مغناطیسی زمین و آلودگی‌های شیمیایی و صوتی می‌توانند مهم‌ترین نقش را در به گل نشستن آب‌بازانی چون نهنگ ایفا کنند.

به گزارش مشرق، در حالی که چندی پیش لاشه یک نهنگ گرمسیری به طول ۱۴ متر در ساحل شرقی جزیره کیش به گل نشسته بود، عصر امروز هم لاشه یک نهنگ در یک کیلومتری جزیره کیش در حال نزدیک شدن به ساحل مشاهده شد.

اینکه چرا این نهنگ‌های عظیم‌الجثه سر از ساحل در می‌آورند پرسشی است که تا کنون پاسخ شفافی به آن داده نشده است.

ببینید:

فیلم/ خودکشی دسته جمعی نهنگ ها در نیوزیلند!

علی امیرابراهیمی، کارشناس و پژوهشگر محیط زیست در این باره به میزان گفت: به گل نشستن (Stranding ) یک فرآیند طبیعی است و از زمانی که بشر پستانداران دریایی و آب بازان را شناخته با پدیده به گل نشستن آنها آشنا شده؛ به طوری که پدیده به گل نشستن حتی در نقاشی‌های قدیمی قرن ۱۷و ۱۸میلادی هم به تصور کشیده شده است.‎

وی افزود: برخی از آب بازان پس از مرگ، توسط پدیده‌های طبیعی از جمله جریان‌های اقیانوسی و امواج، جزر و مد شسته شده و به ساحل می‌رسند. اما برخی از آب‌بازان (Cetaceans)  به صورت زنده به گل می‌نشینند که هنوز دلیل قطعی و ثابت‌شده‌ای برای این پدیده اعلام نشده است اما فرضیه‌های مختلفی به عنوان دلیل زنده به گل‌ نشستن آب‌بازان مطرح شده‌اند که یکی از آنها به هم ریختن میدان مغناطیسی زمین است.‎

امیرابراهیمی با اشاره به اینکه آب‌بازان از میدان مغناطیسی زمین برای جهت‌یابی و مهاجرت استفاده می‌کنند گفت: آب‌بازان قابلیت بایومگنتیزم دارند که باعث می‌شود بتوانند میدان‌های مغناطیسی را احساس کرده و بر اساس یادگیری‌هایی که در گروه‌های خانوادگی داشته‌اند با دنبال کردن مسیرهای مغناطیسی به مقصدشان برسند. این مقصدها ممکن است مناطقی باشد که برای تغذیه آب‌بازان مناسب هستند مانند اقیانوس اطلس شمالی یا اقیانوس آرام شمالی و حتی قطب شمال و یا مناطق استوایی که برای جفت‌یابی و فرزندآوری مناسب هستند.‎

ببینید:

عکس/ خودکشی دسته جمعی در حیات وحش

وی یادآور شد: بعضی فرایندهای طبیعی مانند زلزله‌های ایجاد شده در پوسته‌های زمین، طوفانها یا تغییر جریان‌های اقیانوسی باعث به هم ریختن میدان مغناطیسی زمین شده و در نتیجه به آشفتگی مسیریابی مغناطیسی آب‌بازان منجر می‌شود و آنها را به ساحل هدایت می‌کند.‎

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: اما در برخی مناطق، تعداد موارد به گل نشستن ‌آب بازان بیشتر از اندازه طبیعی است مانند خلیج فارس و دریای عمان. این به گل نشستن‌ها ممکن است بر اثر ورود آلودگی‌های شیمیایی، پساب‌های کشتی‌ها و فاضلاب‌های تسویه نشده و آلودگیهای نفتی به آب باشد که می‌توانند باعث بیماری‌های مختلف شده و تاثیری مخرب روی مغز آب‌بازان به جا بگذارد؛ تاثیری که پژواک‌یابی، بایومگنتیزم و در نتیجه مسیریابی آنها را مختل کند.

وی تاکید کرد: حتی صیادی افسار گسیخته که منجر به فروپاشی تنوع زیستی اقیانوس می‌شود می‌تواند عاملی برای تضعیف سیستم ایمنی و مسیر یابی آب بازان تلقی شود. همچنین سیستم سونار و آلودگی‌های صوتی کشتی‌ها هم علاوه بر ایجاد استرس در آب‌بازان به راحتی بر پژواک‌یابی و در نتیجه بر مسیریابی آنها تاثیر منفی می‌گذارد.‎

امیرابراهیمی در پاسخ به اینکه اگر آب‌بازانی چون نهنگ، زنده به گل نشسته باشند چگونه می‌توان آنها را نجات داد گفت: بومیان و مسئولان محیط زیست می‌توانند در نجات آنها نقشی اساسی داشته باشند و بایدها و نبایدها را مدنظر داشته باشند. ابتدا باید با مسئولان و متخصصان محلی تماس گرفته شود.

وی افزود: یکی از نکات مهم برای نجات آب‌بازان به گل نشسته این است که حتما باید برای آنها به سایبان تعبیه شود چون پوست حساسی دارند و به راحتی دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند. همچنین باید پوستشان به طور مداوم با همان آب اقیانوس، مرطوب نگه داشته شود.

وی با بیان اینکه آب‌باز به گل نشسته حتما باید به حالت طبیعی و روی شکم قرار گرفته باشد گفت: حفره‌های تنفسی باید به سمت بالا قرار بگیرند تا از ورود آب و ماسه به آنها جلوگیری شود. همچنین باید از ایجاد سر و صدا در اطراف آب‌باز به گل نشسته جلوگیری شود چون آب‌بازان به شدت به صدا حساس هستند و دچار استرس می‌شوند. همچنین باید از کشیدن یا گرم شدن باله و دم آنها و استفاده از لوسیون‌ها و مواد شیمیایی روی پوست آنها خودداری شود.

امیرابراهیمی با اشاره به اینکه برخی از به گل‌نشستنها به صورت گروهی صورت می‌گیرند گفت: آب‌بازان در گروه‌های خانوادگی (pod)  که از چند فرد تا چند صد فرد عضو دارند زندگی، تغذیه و مهاجرت می‌کنند و با سایر اعضای گروه، روابط اجتماعی و عاطفی بسیار قدرتمند و پیچیده  دارند به طوری که اگر یکی از آنها بیمار شده و دچار اختلال در مسیریابی شود ممکن است سایر اعضای خانواده هم همراهیش کرده و در ساحل به گل بنشینند.

وی در پایان گفت: به گل نشستن‌های گروهی در آب‌بازانی مثل نهنگ خلبان (pilot whales) بعضی از دلفینهای اقیانوسی مثل پوزه بطری (bottle- nosed dolphin) و دلفین پهلو سفید اقیانوس آرام (pacific white-sided dolphin) دیده شده است.

آب‌بازان راسته‌ای از پستانداران هستند که شامل نهنگ‌ها، دلفین‌ها و گرازماهیان می‌شوند. آب‌بازان پستاندارانی دریایی هستند که با شرایط زندگی در آب سازگار شده‌اند. بدن آن‌ها دوکی‌شکل است و دست‌های آن‌ها به صورت باله درآمده‌است. باله‌های کوچک پشتی آن‌ها اندامی تحلیل‌رفته هستند. این باله‌های پشتی به ستون فقرات نچسبیده‌اند و در درون بدن پنهان هستند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ناشناس US ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  2 5
  ممکن است جزر و مد هم تاثیر داشته باشد وقتی که اب دریا از ساحل عقب نشینی کرد و پایین رفت ناگهان نهنگ گرفتارمی شود باید گروهی در این خصوص جهت نجات نهنگهای گرفتار شده در جزر دریا تشکیل شود
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   0 1
   تو این گرونی گوشت خیلی خوبه که ازشون استفاده بشه
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  معلومه که نه!!! برا این میان که دفنشون کنن!
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   0 0
   نه میان ببینند درآمد سرشار و معیشت مردم در چه وضعیتی هست، بخصوص در کیش!
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  6 0
  به چه دلیل روحانی در پایان جنگ بدون هیچ دلیلی دستور عقب نشینی از همه متصرفات ایران در عراق را داد آنهم وقتی که عراق هنوز داشت از نفت نفت شهر استخراج می کرد؟ به چه دلیل قرارداد الجزایر و برجام منعقد شد؟ به همان دلایل نهنگها هم خودکشی می کنند.
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   0 0
   نکنه می خوای بگی که اومده مملکت قورت بده
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 1
  نه . برای خواستگاری از مشرق به ساحل می آیند ههه
 • DE ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  3 0
  آیا نهنگ‌ها برای خودکشی به ساحل می‌آیند؟ قطعا نه اگر میخواستند خودکشی کنند و نسل خود را منقرض کنند که خیلی راحت میرفتند در مذاکرات برجامی با امریکا شرکت میکردند .بعد به امید اینکه امریکا براشون گشایش رزق و روزی و معیشت ...بیاره سالها مینشستند به چرت زدن از گرسنگی همشون میمردند.
 • CA ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  4 0
  والا این رو هم ته اش رو دربیارند میفهمند که اینجا هم لیبرالیسم یک مشکلی درست کرده این بدبخت ها خودکشی کردند! هر جای زمین هر مشکلی که پیش بیاد مطمئن باشید لیبرالیسم اونجا یک دستی داشته!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس