انتخابات آمریکا| یک قاضی در ایالت میشیگان به ضرر ترامپ رأی داد - کراپ‌شده

آمریکا تلاش می‌کند تا شرایط اجتماعی در این کشور را خوب جلوه دهد، اما تعمیق دو دستگی در این کشور مشهود است.

به گزارش مشرق، پایگاه «بیزینس ورلد» در گزارشی درباره وضعیت این روزهای آمریکا می‎نویسد «انتخابات پر هیاهوی آمریکا که رسانه‌های این کشور جو بایدن، نامزد دموکرات را پیروز آن خوانده اند، باز هم ابر دو دستگی در این کشور را آشکار کرد.»

بیشتر بخوانید:

ترامپ به شکایت‌های خود ادامه می‌دهد

این پایگاه می‎نویسد «از دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ با سیاست‌های غیر علمی، افزایش تنش نژادی و اختلاف مداوم با رسانه‌های خبری یاد می‌شود با این حال، رقابت ریاست جمهوری یک رقابت نزدیک بود.»

بیشتر بخوانید:

جوزف نای: ترامپ رفت، ترامپیسم خواهد ماند

در حالی که طی چند دهه در آمریکا دو دستگی و شکاف میان مردم آمریکا به تدریج در حال رشد بود، اما این امر به ویژه در آخرین انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۶ بیش از پیش آشکار شد؛ همچنین در چهار سال بعد از انتخابات ۲۰۱۶، نفرت بین جمهوریخواهان و دموکرات‌ها تنها بیشتر شد و توجه چندین تحقیق را به خود جلب کرد.

مرکز تحقیقات «پیو» اخیرا مطالعه‌ای منتشر کرده است که نشان می‌دهد جمهوریخواهان و دموکرات‌ها تا حد زیادی به مخالفان خود نگاهی منفی دارند و برخی از دیدگاه‌های منفی آنها از سال ۲۰۱۶ تشدید شده است.

مطالعات دیگر نشان می‌دهد که نفرت آنها نسبت به مخالفان بیش از وفاداری آنها نسبت به حزب خود افزایش یافته است؛ پیوند بین هویت حزبی و هویت اجتماعی آنها نیز فاصله بیشتری را بین هر دو گروه ایجاد می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد جمهوریخواهان معمولا از مسیحیان سفید پوست تشکیل شده اند، در حالی که دموکرات‌ها تعداد زیادی از غیر سفید پوست‌ها و غیر مسیحیان را تشکیل می‎دهند.

نمی‌توان از نقش دولت کنونی آمریکا در دامن زدن به این شکاف چشم پوشی کرد؛ به طور مثال، تعهد ترامپ برای ساختن دیواری در مرز آمریکا و مکزیک قطعا باعث شد که مهاجران مکزیکی و همچنین آمریکایی‌های مکزیکی تبار در این کشور احساس بیگانگی و تمایل به سمت دموکرات‌ها کنند.

شکاف فرهنگی-اجتماعی، شکاف حزبی را تقویت کرده و منجر به جبهه گیری و غیرانسانی شدن مخالفت‌های سیاسی در آمریکا شده است؛ این موضوع مرزهای بحث‌های سیاسی را تحت فشار قرار داده است.

مهاجرت، مراقبت‌های بهداشتی، سقط جنین، هزینه‌های دولت و کنترل اسلحه در حال حاضر صرفا بحث سیاسی نیستند، بلکه بازتاب نظام آمریکاست.

نظر متفاوت در مورد هر یک از این موضوعات می‌تواند در روابط شخصی گسستگی ایجاد کند؛ همین مسئله امروزه باعث شکنندگی جامعه آمریکا شده است.

همچنین بیماری همه گیر کووید-۱۹ باعث تشدید اختلاف میان دو گروه شد؛ همه جهان شاهد بودند که چگونه جمهوریخواهان و دموکرات‌ها حتی نمی‌توانستند در مورد واقعیت‌های اساسی، توافق کنند.

جلوگیری از انتشار سریع ویروس، شهروندان را ملزم به پیروی از فاصله اجتماعی می‌کند که به نوبه خود نیاز به همکاری و اعتماد متقابل دارد؛ این در حالی است که در آمریکایی‌ها هنوز به طور مشترک در مورد وجود ویروس به توافق نرسیده اند.

 «بیزینس ورلد» در پایان نوشت «وفاداری مداوم جمهوریخواهان نسبت به ترامپ حتی در حالی که افزایش مشکلات ناشی از کرونا مشهود است، خواه با کوچک شمردن همه گیری کرونا یا لقب دادن به ویروس با عنوان ویروس چینی، نشان می‌دهد که چگونه افراد از نشانه‌های حزبی برای ایجاد نظرات خود درباره هر موضوعی از سیاست خارجی گرفته تا واقعیت‌های علمی استفاده می‌کنند؛ جو بایدن در نخستین سخنرانی پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از آمریکایی‌ها خواست تا با یکدیگر مانند دشمن رفتار نکنند؛ این نشان دهنده وخامت اوضاع د این کشور است.»

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس