محمد مرندی

مرندی گفت: اگر بایدن واقعاً اراده‌ای برای تغییر سیاست‌های آمریکا در قبال ایران داشته باشد، باید به تعهدات آمریکا دربرجام بازگردد و این مسئله اساساً ارتباطی با پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده ندارد.

به گزارش مشرق، سید محمد مرندی استاد دانشگاه تهران و کارشناس ارشد مسائل آمریکا درباره سناریوهای مختلفی که پس از ترور شهید فخری زاده مطرح شده گفت: بنده تاکنون ندیده‌ام که هیچ یک از مسئولان و متخصصان کشور حرفی از عدم اقدام متقابل در برابر این عملیات تروریستی زده باشند چرا که این گونه اظهارات عواقب بسیاری خطرناکی در پی خواهد داشت و به نوعی دعوت به حملات جدید و اظهار ضعف در برابر آمریکا خواهد بود.

وی افزود: اگر بایدن واقعاً اراده‌ای برای تغییر سیاست‌های آمریکا در قبال ایران داشته باشد، باید به تعهدات آمریکا در برجام بازگردد و این مسئله اساساً ارتباطی با پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده ندارد. اینکه اسرائیلی‌ها با کمک آمریکایی‌ها و دیگران عملیاتی تروریستی علیه دانشمند هسته‌ای ما انجام می‌دهند، این یک پرونده کاملا جداگانه است.

**ادعای ارتباط پاسخ ایران به عملیات تروریستی اخیر و بازگشت آمریکا به برجام بی اساس است

کارشناس ارشد مسائل آمریکا تاکید کرد: اگر رئیس جمهور جدید آمریکا بخواهد به برجام بازگردد خیلی کار سختی ندارد و با چند فرمان ریاست جمهوری می‌تواند بیشتر مسیر بازگشت به تعهدات برجامی را بپیماید و این مسئله از اساس نیازی به مذاکره جدید ندارد. بنابراین اینکه از سوی عده‌ای گفته می‌شود پاسخ ایران به ترور شهید فخری‌زاده ممکن است مذاکرات احتمالی بین ایران و آمریکا را تحت الشعاع قرار دهد، حرف بی اساسی است.

مرندی با تاکید بر اینکه  واکنش ایران به این عملیات تروریستی هم در حوزه اقدام متقابل نظامی و هم در عرصه سیاسی و کاهش تعهدات برجامی باید پاسخی قاطع باشد، خاطرنشان کرد: بار دیگر تاکید می‌کنم که پاسخ ایران به عملیات تروریستی علیه دانشمند هسته‌ای کشورمان و به شهادت رساندن ایشان از اساس هیچ ارتباطی با بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش ذیل این توافقنامه ندارد.

وی ادامه داد: نکته دیگری که باید مورد تاکید قرار گیرد این است که بایدن علاوه بر لغو فرمان‌های ریاست جمهوری در دوره ترامپ،  باید قدم‌های بیشتری نیز برای احیای مجدد برجام بردارد چراکه واقع امر این است که آمریکا حتی در دوره اوباما نیز بخش عمده ای از تعهدات خود در برجام را زیر پا گذاشته بود و اوباما هیچگاه به برجام عمل نکرد.

**کاهش تعهدات برجامی باید بخشی از پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده باشد

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران همچنین درباره طرح دو فوریتی مجلس مبنی بر تعلیق تعهدات ایران در برجام بویژه در حوزه اجرای پروتکل الحاقی گفت: حتما باید بخشی از پاسخ ایران به عملیات تروریستی اخیر در حوزه کاهش تعهدات هسته‌ای باشد چرا که در حال حاضر تنها ایران است که به بخش عمده تعهدات خود در برجام عمل می‌کند و طرف غربی به هیچ یک از تعهدات خود ذیل  این توافقنامه عمل نکرده و نمی‌کند.

مرندی تاکید کرد: تمامی کسانی که به نوعی نقشی در عملیات تروریستی اخیر داشته‌اند باید این پیام را دریافت کنند که چنین اقدامات تروریستی نه تنها با اقدام متقابل ایران مواجه خواهد شد بلکه تعهدات ایران ذیل برجام را نیز به شدت تحت الشعاع قرار خواهد داد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  14 0
  هنوز یک عده از مسئولین از خواب غفلت بیدار نشده اند یا اینکه خودشان را عمدا به خواب زده اند. نه از آمریکا و نه از اروپا آبی گرم نمیشود بیخود کشور را بازیچه این سیاست بازی ها نکنید. پیش خداوند بخاطر سومسئولیت باید پاسخگو باشید.
 • FR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  12 0
  قابل توجه ریس جمهور محترم و جناب ظریف و کلا گروه لبخند و مماشات..........عزیزان ذات اینکه مقابله به مثل نکنیم با اصل و جوهره انقلاب روح الله(ره)در تضاد است .....در ابتدای نهضت کاپیتالیسم ارباب می گفت سگ کدخدا وصهیون می تواند در شهر ما ایرانی را دریده و تکه تکه کند.......امروز مماشات یعنی تن دادن دوباره به همان کاپیتالیسم +از بین رفتن عزت و غیرت ایرانی و این یعنی ضدیت با شالودهای اساسی انقلاب و باور های انقلابی یک ملت نجیب ولی جنگ آزموده و دهن کجی به آنها.........لطفا تقاضای تفکر جواب تاریخ را چی میدید شما جماعت کدخدا پرست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس