شهید محسن فخری زاده

رژیم صهیونیستی از سال‌ها پیش برنامه‌ای را برای ترور دانشمندان هسته‌ای ایران آغاز کرده و به دنبال ترور شهید فخری‌زاده بود.

به گزارش مشرق، «محسن فخری‌زاده! این اسم را به خاطر داشته باشید.»؛ اینها عباراتی است که «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تیرماه سال ۱۳۹۷، هنگامی که یک نمایش تبلیغاتی برای توجیه خروج آمریکا از برجام به راه انداخته بود بر سر زبان آورد.

نتانیاهو در آن نمایش تبلیغاتی گفت که دکتر فخری‌زاده نقشی محوری در پیشرفت تحقیقات و برنامه هسته‌ای ایران داشته است.

با توجه به سابقه رژیم صهیونیستی در توسل به تروریسم برای جلوگیری از موفقیت‌های علمی-تحقیقاتی ایران در زمینه هسته‌ای، این اظهارات نتانیاهو در آن زمان یکی از روشن‌ترین اشاراتی بود که از اهداف شوم این رژیم در قبال یکی دیگر از چهره‌های برجسته علمی ایران خبر می‌داد.

البته، نام شهید فخری‌زاده از مدت‌ها قبل‌تر در صدر اهداف ترور رژیم اسرائیل قرار داشت و چند اقدام نیز علیه ایشان ناکام مانده بود. 

در همین راستا، «رونن برگمن»، نویسنده اسرائیلی در کتابش با عنوان «برخیز و تو زودتر بکش؛ تاریخ سری ترورهای هدفمند اسرائیل» نوشته بعد از آنکه سازمان جاسوسی موساد برنامه‌ای را برای ترور دانشمندان هسته‌ای ایران آغاز کرد، فخری‌زاده یکی از گزینه‌های احتمالی بود که در فهرست ترور اسرائیل قرار داشت و به همین جهت، ایران  اقدامات حفاظتی از او را افزایش داد.

برنامه ترور رژیم صهیونیستی، آن‌طور که برگمن توضیح داده از می ۲۰۰۳ توسط «تامیر پادرو»، یکی از معاونان ارشد «مئیر داگان»، رئیس وقت سازمان جاسوسی موساد طراحی شد و به تأیید داگان رسید.

برگمن می‌گوید پاردو هنگام ارائه این طرح در توضیح درباره ضروت آن گفت: «مفروضه آغازین ما این است که کشوری با فناوری‌های پیشرفته و ثروت‌ غنی مانند ایران اگر به دنبال تقویت برنامه هسته‌ای خود باشد سرانجام به آن دست خواهد یافت. به عبارت دیگر، توقف فوری چنین پروژه‌ای یا باید در نتیجه تغییر در ذهنیت‌ها حاصل شود یا در نتیجه تغییر در هویت نخبگان سیاسی در ایران.»

او در ادامه گفت: «در چنین وضعیتی، اسرائیل سه گزینه پیش رو دارد. اول، شکست دادن ایران [در نبرد نظامی]. دوم، تغییر حکومت ایران و سوم، متقاعد کردن نخبگان سیاسی ایران به اینکه هزینه پیگیری برنامه هسته‌ای بیشتر از دستاوردهایی است که آنها از متوقف کردن این برنامه به دست خواهند آورد.»

از آنجا که گزینه‌های اول و دوم برای رژیم صهیونیستی دست‌نیافتنی بودند تنها گزینه سوم می‌ماند و تل‌آویو و مجموعه‌ای از اقدامات پنهانی از خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران گرفته تا ترور ۱۵ شخصیت‌ کلیدی در برنامه هسته‌ای ایران را در دستور کار قرار داد.

موساد البته تنها اگرچه آغازگر این برنامه بود تنها بازیگر آن نبود. در آن زمان، توافقی چهارجانبه میان «سازمان اطلاعات مرکزی» (سیا)، «آژانس امنیت ملی آمریکا» (ان‌اس‌ای)، موساد و «آژانس اطلاعات نظامی اسرائیل» (آمان) برای پیشبرد این طرح مخفیانه به امضا رسید.

البته، برگمن می‌گوید که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا عملیات ترور دانشمندان هسته‌ای را موساد به تنهایی انجام می‌داد و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا مسئولیت اجرای بخش‌های دیگری از برنامه مانند اقدامات خرابکارانه در برنامه هسته‌ای ایران یا گردآوری اطلاعات درباره آن را به عهده داشتند. 

شهید «مسعود علی‌محمدی»، نخستین هدف این همکاری تروریستی بود و دستگاه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی و آمریکا چند ماه بعدتر «مجید شهریاری» و یک سال بعدتر «داریوش رضایی‌نژاد» و «مصطفی احمدی روشن» را به شهادت رساندند. در این میان، طرح موساد برای ترور «فریدون عباسی دوانی»، رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی ناکام ماند.

در سال‌های بعد، نام دکتر فخری‌زاده همواره به عنوان یکی از اهداف رژیم صهیونیستی برای ترور قرار داشت و در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ رسانه‌های صهیونیستی گزارش شدند که یک عملیات موساد علیه ایشان در سال‌های قبل‌تر (سال ۱۳۸۷ به گفته عباسی دوانی) ناکام مانده است.

پایگاه «واللانیوز» گزارش داده بود که نام آقای فخری‌زاده از طریق لیست سازمان ملل در اختیار موساد قرار گرفته و ایشان در این لیست تحت عنوان «دانشمند ارشد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رئیس پیشین مرکز تحقیقاتی فیزیک (PHRC)» معرفی شده است.

در این میان از نقش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران نیز نباید غافل ماند.

«علی‌اصغرسلطانیه»، نماینده سابق ایران در آژانس زمانی درباره چرایی منع مصاحبه دانشمندان ایرانی با بازرسان آژانس گفته بود: «نام دانشمندان هسته‌ای ایران که در بازرسی‌ها با آژانس همکاری دارند، توسط آژانس علنی شده و در لیست قطعنامه‌های غیرقانونی اتحادیه اروپا و شورای امنیت قرار گرفته است. تحریم دانشمندان هسته‌ای ایران که ثابت شد توسط آمریکا و اسرائیل سازماندهی می‌شوند و اسامی‌ای که در گزارش نام برده شده هدف ترور گروه‌های ترور این دو کشور و سازمان‌های جاسوسی قرار می‌گیرند. همین تجربه تلخ سبب شد تا زمانی که در مذاکرات موسوم به برجام برای حل و فصل پرونده موسوم به PMD بحث مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای پیش آید، رهبر معظم انقلاب اسلامی به شدت در مقابل آن موضع‌گیری کردند.»

تازه‌ترین سرنخ‌ها از تلاش برای ترور فخری‌زاده را باید در توصیه‌های لابی صهیونیستی «FDD» -که جزو طراحان اصلی سیاست‌های ضد ایرانی واشنگتن است- جست.

«مارک دابوویتز»، رئیس لابی FDD که از افراد نزدیک به حزب لیکود رژیم صیهونیستی است در توصیه‌های خود در ماه جولای نوشته است: «همزمان با آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کارش در ایران ادامه می‌دهد سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا اسرائیل و سایر کشورهای غربی باید تلاش‌های مخفیانه برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای غیرقانونی ایران را ادامه دهند.»

این پیشنهاد مدیر FDD مانند همیشه در کاخ سفید گوش شنوا داشت و کانال ۱۳ رژیم صهیونیستی هفته پیش گزارش داد دولت ترامپ و رژیم اسرائیل در تلاش هستند از طریق انجام برخی «عملیات‌های مخفیانه» فشار را بر برنامه هسته‌ای ایران افزایش دهند.

اما آیا ترور دانشمندان هسته‌ای ایران کمکی به تحقق اهداف رژیم صهیونیستی و آمریکا در کند کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران کرده است؟

برگمن در یادداشتی سال ۲۰۱۸ در نشریه «پولیتیکو» به این سئوال  از قول «ایهود باراک» که در زمان اجرای عملیات‌های تروریستی علیه دانشمندان هسته‌ای ایران وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بوده پاسخ منفی داده و نوشته است: «برنامه هسته‌ای ایران بیش از آن چیزی که من امید داشتم پیشرفت کرد.»

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • محمدبهرامى بلوچ IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  19 0
  وقتى اطلاع داشتيدصهيونيستها برنامه شهادت دكترفخرى زاده را دارند چطور امنيت مناسب نگذاشتيدهمه مسئولين مربوطه توبيخ شونديا بركنار وهرچى سريعتر دندان هاى كفتاران راخرد كنيد
  • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   14 0
   داداش در واقع کسایی باید توبیخ بشن که این شهید رو لو دادند و زمینه ترور را فراهم کردند
  • قریشی IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   13 0
   این آرزوی اصلاح طلبان رذل است که در این سرزمین هیچ فرد انقلابی باقی نماند
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   5 0
   آنها که کیس کامپیوتر را دادند به میخائیل تا ببرد برای اسقاط؟ دفتر منطقه‌ای جاسوس خانه انرژی اتمی در مسکو
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   2 0
   امت حزب الله اول باید تکلیف خیانتکاران داخلی و نفوذی ها را مثل منافقین اول انقلاب مشخص کنند.
  • علی مشهدی IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   2 0
   بازرسان آژانس پیاده نظام آمریکا در ایران هستند! بسیاری از اطلاعاتی که دستگاه‌های جاسوسی آمریکا از ایران دارند، نه به واسطه‌ی تلاش‌های خود آن‌ها بلکه از طریق اطلاعاتی است که بازرسان آژانس در اختیار آمریکا قرار داده‌اند! این مطلب مهم را ننه جون (مادربزرگ )من هم میدونه …… اما بعضی دولتمردان نه……!!!
 • IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  8 0
  متاسفانه ما اسم فخری زاده را از خاطر بردیم چرا که باید از او محافظت میکردیم
 • IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  12 0
  اینکه اسرائیل با کمک امریکا این ترور رو انجام داده که هیچ ایرانی شکی نداره.موضوع متاسفانه بستر همکاری داخلی با انجام این ترورهاست.
 • میرپورفرد IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  11 0
  محبت کنید همگام با دولت سعی نکنید این جنایت را فقط به اسرائیل نسبت بدهید و آمریکا و اروپا را تبرئه نمایید.
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  9 0
  باید کسانی رو که اطلاعات این عزیزان رو به جاسوسان آژانس داده اند رو زجر کش و عبرت دیگران کرد!!!!!
  • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   6 0
   حقیقت تاسف بار این اتفاق اینجاست که من به عنوان یک ایرانی هیچ شناختی از دانشمندان کشورم ندارم اما به لطف رذالت بعضی از اقایان موساد وسیا علاوه بر دانستن ماهیت حقیقی این عزیزان به جزئی ترین اطلاعت شهروندی انها دسترسی دارند من از بیگانگان هرگز ننالم که با من هر چه کرد آن آشنا کرد
  • ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   6 0
   بازرسان آژانس را باید درخانه های حودشان ترور کنیم
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  5 0
  از زمانی که برجام شروع شد
 • ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  11 0
  از موقعیکه ننگ جام کلید خورد.
 • ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  6 0
  چرا اسم همین برگمن وباراک وروسای سیا وحتی مقامات بالاتر نباید در لیست انتقام ما باشد؟ چرا همیشه منتظریم آنها اول بزنند بعد ما به فکر انتقام باشیم؟حالا که منتظر ماندیم وزدند چرا حالا نمی زنیم؟ دانشمندان هسته ای اسرائیل وانگلیس وآمریکا در کرات دیگر زندگی می کنند که در دسترس نیروهای اطلاعاتی ما نیستند؟ سناتورهای جمهوری خواه ودموکرات آمریکا مگر در چه لایه حفاظتی هستند که از دسترس نیروهای ما دورند ،باراک اوباما با آن همه توطئه هایش چرا هنوز زنده است؟
 • حسين DE ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  4 0
  طبق اين گزارش در طى دو سال اخير شهيد فخرى زاده در تور دستگاههاى امنيتى رژيم صهيونيستى بوده و آنها براى اقدام عمليات تروريستى تنها بدنبال زمان مناسب و مكان مناسب ميگشتند كه متاسفانه موفق شدند،در زمانيكه جامعه ما هم دچار بحران اقتصادى ناشى از عدم كفايت دولت و بعضاً ناشى از تحريمها و همچنين شرايط بحرانى تلفات كرونائى فرصت خوبى در اختيار گردانندگان ترور قرار داد،البته ناگفته نماند امنيت صد در صدى در هيچ كجاى دنيا وجود ندارد
 • حاج اکبر IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  3 0
  از وقتی که سریال خانه امن شروع شد ادعاهمون هم گنده شد...
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  6 0
  تا پاسخ ندهید همین رویه رو ادامه میدهند اگر انتقام شهید سلیمانی متناسب گرفته شده بود الان این غلطا رونمیکردند
 • hadi NL ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  0 0
  مشکل اصلی اینجاست که طرف راحت میاد تو کتابش از نیت هاش صحبت میکنه و مستقیم میگه میزنیم و در آینده میبینین که زدن ، ولی حتی اقدامی علیه چاپ اون کتاب و مطالبی که داخلش هست انجام نمیشه اگر چنین کتابی چاپ شد و شما هم درجا یه چپ و راست بخوابونین تو گوششون ، دیگه چنین کاری نمیکنن ، ولی خویشتن داری بیش از حد نتیجه اش میشه این
 • ایرانی IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 0
  نتیجه داشتن اداره های موازی بهتر از این نمیشه چراکه قبلا تنها یکی بود وظیفشو بلدبود تصمیم عجولانه چپ وراستی نگیریم معقول فکر کنیم در راستای منافع ملی مردممون همراه با شایسته سالاری نه وابسته سالاری
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  0 0
  برنامه اسرائیل کاملا روشن است سازنده واکسن کرونا را از بین می برد و سربازان داخلی اسرائیل قصد وارد کردن واکسنی دارند که سازنده آن شخصی یهودی است که در اظهاراتش گفته ده درصد جمعیت زمین باید از بین برود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس