لاوروف: آینده توافق با آمریکا درباره کنترل تسلیحات نامعلوم است/ تلاش غرب برای کنترل سازمان‌های بین‌المللی

وزیر خارجه روسیه گفت: دورنمای مذاکرات درباره کنترل تسلیحات با توجه به اوضاع کنونی در آمریکا نامشخص است، روابط مسکو با اتحادیه اروپا به دلیل رفتارهای خصمانه پیچیده شد.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان سفر خود به مینسک، به همراه "ولادیمیر مکی" وزیر خارجه بلاروس، اعلام کرد که مقامات مسکو درک نمی‌کنند که اکنون چگونه می‌توان با دولت "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده در خصوص مسائل مربوط به کنترل تسلیحات مذاکره جدی انجام داد.

لاوروف گفت: «من نمی‌دانم اکنون با دولت ترامپ چگونه ممکن است درباره روند آتی کنترل تسلیحات به طور جدی به توافقی برسیم. ما نمی‌دانیم دولت بعدی آمریکا به چه صورت خواهد بود، مواضع آن چگونه است. برای اینکه آنها هنوز نتایج نهایی انتخابات را اعلام نمی کنند. با این وجود روند انتقال و آشنایی با افراد آن آغاز شده است. اکنون باید ببینیم که سرانجام و پس از 21 ژانویه، چه ارزیابی‌هایی در ذهن کسانی که سیاست ایالات متحده در قبال ثبات راهبردی را برعهده خواهند داشت، شکل می گیرد.»

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران تأکید کرد، این کشور با مشارکت چین در مذاکرات چندجانبه درباره خلع سلاح مخالفت نخواهد کرد، اگر خود مقامات پکن با این مسئله موافقت کنند.

بیشتر بخوانید

انتقاد لاوروف از مداخله غرب در امور روسیه و بلاروس

وی توضیح داد: «اگر و زمانی که آمریکایی‌ها چین را برای پیوستن به مذاکرات چندجانبه در این زمینه متقاعد کنند، ما هیچ اعتراضی نخواهیم کرد. ما آمادگی داریم در این مذاکرات شرکت کنیم، اگر جمهوری خلق چین داوطلبانه با این امر موافقت کند، اما البته ما قصد نداریم مقامات پکن را به جای آمریکایی‌ها برای این کار متقاعد کنیم.»

لاوروف تأکید کرد: «"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه بارها گفته است که روسیه مخالفتی در برابر این مسئله نخواهد داشت، ولی تصمیم گیری در این باره با خود چینی‌هاست. اگر چین، با توجه به اینکه زرادخانه هسته‌ای این کشور به مراتب کمتر از زرادخانه‌های مسکو و واشنگتن است، علاقه‌ای نداشته باشد به مذاکره با روسیه و ایالات متحده بپیوندد، ما به این موضع گیری احترام می گذاریم.»

وی در عین حال ادامه داد، اگر یک قالب چندجانبه در زمینه مسئله خلع سلاح در مذاکرات کنترل تسلیحات ایجاد شود، فدراسیون روسیه اصرار خواهد داشت که هم فرانسوی‌ها و هم انگلیسی‌ها به آن بپیوندند.

انتقاد از رفتار خصمانه برخی کشورهای اتحادیه اروپا در برخورد با روسیه

سرگئی لاوروف در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی یادآور شد که روابط بین روسیه و اتحادیه اروپا چندان آسان نیست و دلیل آن عدم همکاری و اغلب رفتارهای غیردوستانه تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که باعث تصویب تصمیمات در کل اتحادیه اروپا می‌شوند. کنند"

رئیس دستگاه دیپلماسی خارجی روسیه گفت که اکنون مسکو به چگونگی برخورد با ساختارهای اتحادیه اروپا فکر نمی‌کند، ولی می خواهد درک کند آیا تعامل با آنها اصلا ارزش دارد یا خیر. وی افزود: «بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا قادر به ترک "عادت متکبرانه گفت‌وگو با دیگران از موضع قدرت" نیستند و همین مسئله مانع از برقراری مجدد مذاکرات برابر است.»

وی همچنین با اشاره به اینکه روسیه نگران تلاش غربی‌ها برای برقراری کنترل بر سازمان‌های بین المللی و "خصوصی سازی" دبیرخانه‌های آنها است، ادامه داد: «وقتی این تلاش به نتیجه نمی‌رسد، آنها سعی می کنند تا "توافق بین خود" را جایگزین کار جمعی در قالب‌های جهانی کنند، جایی که همه کسانی که با خط مشی "غرب" موافق هستند تصمیماتی اتخاذ می‌کنند که سپس به صورت حکم چندجانبه و لازم الاجرا اعلام می‌شود.

لاوروف همچنین تأکید کرد که دولت بلاروس از میانجیگری ساختارهای بین المللی برای حل و فصل اوضاع سیاسی در این کشور حمایت خواهد کرد، البته در صورتی که هدف آن آنها کمک به رفع بحران داخلی در بلاروس باشد و نه تغییر دولت فعلی آن. وی یادآور شد که مینسک و مسکو بر لزوم تقویت روابط بین دو کشور هم عقیده بوده و طرف بلاروسی برای این امر آماده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس