نکته مهمی که نه «کارتر» فهمید نه «سیا» نه «پهلوی»

۴ آذر سال ۱۳۵۷ شمسی، «کارتر» چون هیچ‌کاری نمی‌توانست انجام دهد از «سیا» انتقاد کرد که چرا نتوانسته حوادث ایران را پیش‌بینی کند.

به گزارش مشرق، سرمایه‌گذاری آمریکا روی پهلوی دوم و آن همه سلاح و تجهیزات که به وی فروخته بودند برای محمدرضا پهلوی و برای آمریکایی‌ها این خیال خام را ایجاد کرده بود که پهلوی نرفتنی است! اینطوری شد که وقتی ناآرامی‌ها در ایران شدت گرفت و معلوم شد وضعیت چنین نخواهد ماند، پهلوی دوم و «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور وقت آمریکا و باقی دوستانشان یکه ‌خوردند که چه خبر است! از همه گیج‌تر «سیا» بود که چندماه پیش از انقلاب ایران به کارتر گزارش داده بود که پهلوی حداقل تا ۱۰ سال آینده حاکم ایران خواهد ماند و در ایران نشانه‌ای از انقلاب یا مقدمات یک انقلاب وجود ندارد! به همین دلیل هم بود که کارتر از «سیا» دلخور شد که پس چه‌کار می‌کنید؟ نامه‌های رسمی و محرمانه هم برای رئیس «سیا» و وزیر امور خارجه و همچنین مشاور امنیت ملی آمریکا نوشت که عملکرد خود و اداره‌های زیرنظرشان را بازبینی کنند و نتیجه را به وی خبر بدهند.

کارتر از «سیا» انتقاد کرد که چرا نتوانسته تحولات منجر به انقلاب ایران را پیش‌بینی کند  

رمز پیروزی مردم را نفهمیدند!

فقط کارتر نبود؛ شاه لرزان ایران هم شوکه شده بود. می‌گویند در بحبوحه انقلاب ایران، مدام از مشاوران و وزیرانش می‌پرسیده چطور شد که مردم این‌قدر ناراضی و عصبانی هستند. نمی‌توانسته درک کند که چقدر مردم هشیار و آگاهند و خطاهایش را بهتر از خودش دیده‌اند و شناخته‌اند و به‌ یاد دارند. می‌گویند روزهای آخر، ساعت‌ها از پنجره کاخش بیرون را می‌نگریسته و لابد به توهمش درباره خوشحالی مردم ایران از فساد پهلوی‌ها فکر می‌کرده! مردم خیلی ‌خوب می‌دانستند که تغییر در راه است، ولی در تمام این مدت، شاه و آمریکا نتوانستند بفهمند چرا آن همه سلاح و تجهیزات نظامی، آن همه رعب و وحشتی که ساواک در ایران راه ‌انداخته بود و آن همه حرف‌های گُنده‌گُنده و ادعاهای گوش پُرکن شاه و اطرافیانش درباره دروازه‌های تمدن نمی‌تواند رژیم پهلوی را سر پا نگه دارد. رمز پیروزی مردم را نفهمیدند و نفهمیدند که مردم، خود رمز پیروزی‌اند.

کارتر در کاخ نیاوران برای سرکوب بیش‌تر مخالفان به شاه روحیه داد و ایران را «جزیره ثبات» نامید

درهای بسته جلوی کارتر!

سرانجام بزرگ‌مردی که به خدا و مردم تکیه کرده بود، پیروز شد. ولی شاه بیچاره که به آمریکا تکیه کرده بود، آواره شد و رسوای جهان شد. کارتر بیچاره هم که به گزارش‌های «سیا» تکیه کرده بود، پیش و پس از انقلاب ایران هر کاری کرد به در بسته خورد؛ فقط یک نمونه‌اش ماجرای عملیات طبس! کارتر همین‌طوری‌ها شد که نتوانست برای دور دوم رئیس‌جمهور شود و جزو روسای‌جمهور یک‌دوره‌ای تاریخ آمریکا شد.

شکست «عملیات پنجه عقاب» که در ایران به «عملیات طبس» معروف است یک شکست سیاسی و رسوایی بزرگ برای کارتر و آمریکا تلقی شد

امروز در تاریخ مناسبت‌های دیگری هم هست

امروز ۴ آذر مصادف با ۲۴ نوامبر میلادی و ۸ ربیع‌الثانی هجری قمری در تقویم تاریخ، مناسبت‌های دیگری هم دارد.

ـ ولادت باسعادت امام حسن عسکری (ع) در سال ۲۳۲ قمری

ـ زادروز حکیم بزرگ «سیدمرتضی کشمیری» در سال ۱۲۶۸ قمری

ـ رحلت عالم ربانی «شیخ الشریعه اصفهانی» در سال ۱۳۳۹ قمری

ـ زادروز «باروخ اسپینوزا» فیلسوف مشهور هلندی در سال ۱۶۳۲ میلادی

ـ درگذشت «جبار باغچه‌بان» بنیانگذار نخستین مدرسه ناشنوایان در ایران در سال ۱۳۴۵ شمسی

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • عبدالله مومن IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  2 0
  وقتی پالونی در ماه مبارک رمضان با رفیقش کارتر. مشروب بخورد و عکسش هم پخش شود دیگر آبرویی برایش باقی نمی ماند
 • DE ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  2 0
  کارتر خودش شریک بود
 • ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  0 1
  اینطور نبود کارتر کمک های بی نظیری در تثبیت انقلاب ورفتن شاه کرد طوری که به جرات می توان گفت اگر رئیس جمهوری غیر از او درکاخ سفید بود ویا اگر شاه از لحاظ آدمکشی وبی رحمی شخصیتی مانند بشار اسد یا پدرش را داشت انقلاب هرگز پیروز نمی شد
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 1
  تاریخ را درست بنویسید تا مردم تاریخ را تکرار نکنند شاه را کشور های غربی با کمک افراد خائن وجاسوسان حکومتی عوض کردند ومردم بازیچه ای پیش نبودند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس