کد خبر 1143836
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
بورس نمایه

 همواره بازده بلند مدت بازار سرمایه از نظر بازدهی رقیب ندارد و هیچ بازاری نمی‌تواند سودآوری لازم را مثل آن داشته باشد. نگاه کوتاه مدت و کسب سود مقطعی ممکن است با دوره‌های اصلاحی بازار مواجه شود.

به گزارش سرویس بورس مشرق، با وجودی که همواره بازده بلندمدت بازار سرمایه از تمام بازارهای رقیب با فاصله زیادی جلوتر بوده است، اما گاه نگاه کوتاه مدت به آن دردسر ساز و زیانبار است. موتور رشد بورس تهران از سال گذشته روشن شد و با ورود به سال‌جاری، طلایی‌ترین ماه‌های بورس تهران تجربه شد. به طوری که بازده بورس تهران در ۴ ماهه ابتدای سال‌جاری به ۳۰۰ درصد هم رسید، اما از ۲۰ مرداد ماه امسال، با ورود متغیرهای جدید به این بازار، حرکت شاخص‌های بورس در مسیر دیگری قرار گرفت. هر چند از مرداد به این سو شاخص نوسانات زیادی داشته است، اما درمجموع این نوسانات بخصوص برای سهامداران تازه وارد که از تابستان امسال سهامدار شده‌اند، سودآور نبوده و گاه این دسته از سهامداران با زیان مواجه شده‌اند.
بیشتر بخوانید:
با نگاهی به مرحله رونق بازارهای مختلف همواره شاهد رفتارهای هیجانی از سوی سرمایه‌گذاران بوده‌ایم. گاهی اوج‌گیری ارز مردم را به خرید انواع ارز ترغیب می‌کند و گاه روند شتابان رشد قیمت مسکن یا خودرو آن‌ها را به سوی این بازارها هدایت می‌کند. گرچه سرمایه‌گذاری و کسب بازده بیش از نرخ تورم جاری موضوعی طبیعی است، اما برخی اوقات رفتارهای هیجانی سرمایه‌گذاران می‌تواند برای آن‌ها دردسر آفرین باشد.
درواقع کسانی برای کسب سود بالا با گذاشتن تمام یا بخش عمده دارایی خود ریسک بزرگی می‌کنند. دراین میان و در بورس تهران، سرمایه‌گذارانی بودند که همین کار را کردند، اما با خروج بموقع به هدف خود رسیدند و چند صد درصد سود کردند، ولی سرمایه‌گذاران زیادی نیز زیان کردند.
البته خوشبختانه طی روزهای اخیر، شاخص کل بورس پس از مدت‌ها دوباره به رنگ سبز درآمده است. دیروز شاخص کل با رشد ۲۶ هزار و ۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱ درصد دوباره به یک میلیون و ۴۷۵ هزار و ۹۱ واحد رسید. از همان ابتدا که بازدهی خیره کننده بورس نگاه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد، درکنار مسوولان؛ کارشناسان بازار سرمایه نیز بارها به سرمایه‌گذاران توصیه کردند که از راه‌های غیرمستقیم یا همان صندوق‌های سرمایه‌گذاری پا به بازار سرمایه بگذارند یا حتی المقدور برای خرید سهام و سرمایه‌گذاری دراین بازار، از دارایی مازاد خود استفاده کنند. این درحالی است که برخی از سرمایه‌گذاران تحت تأثیر جو روانی موجود و با مشاهده سودهای کلان برخی دیگر از سهامداران بی‌توجه به این توصیه‌ها با تمام دارایی خود به میدان سرمایه‌گذاری آمدند، دارایی‌ای که بــــا ورود شاخص به دوره ریزش و اصلاح هم اکنون مانند یک گلوله برف درحال آب شدن است.

کسانی که ریسک کردند

به طور طبیعی سرمایه‌گذاری در هر بازاری ریسک مختص به خود را دارد. هرچه میزان سود و بازده بالاتر ریسک هم بیشتر خواهد بود. برهمین اساس سرمایه‌گذارانی که ریسک پذیرهستند به سراغ بازارهای پرریسک‌تر که سود بیشتری هم دارد می‌روند و سرمایه‌گذاران ریسک گریز به سود کمتر قانع هستند و به‌صورت عمده راه بازاری مانند سپرده بانکی را درپیش می‌گیرند. با این حال برخی سرمایه‌گذاران علاوه بر پذیرش ریسک‌های طبیعی و ذاتی بازار سرمایه با آوردن تمام دارایی خود، ریسک بیشتری را پذیرفتند. دراین میان سهامدارانی هستند که برای خرید سهام وام دریافت کرده‌اند، یا از آشنایان خود قرض گرفته‌اند. حتی افرادی هستند که با فروش خانه و خودرو و حتی جهیزیه دختر خود و به امید چند برابر شدن پول خود راهی این بازار شده‌اند.
عباس یکی از سهامدارانی است که با زحمت فراوان در تیرماه امسال با دریافت ۲۰۰ میلیون تومان وام وارد بازار سهام شده است. وی می‌گوید: درآن زمان چند نفر از دوستان که از سال گذشته وارد بورس شده بودند، سود خیلی خوبی کرده بودند و به من هم توصیه کردند که وارد بازار شوم. وی می‌افزاید: من که نقدینگی کافی نداشتم با زحمت فراوان موفق به دریافت وام شدم تا در مدت دو سال اقساط آن را پرداخت کنم، اما پس از یک دوره کوتاه سودآوری، بازار ریزش کرد و هم اکنون نه تنها سود نکرده‌ام بلکه سرمایه اولیه‌ام به ۹۵ میلیون تومان رسیده است و حالا اقساط سنگین وام هم بر گردنم است.
رضا سرمایه‌گذار دیگری است که با فروش خانه خود بالاترین ریسک را کرده است. وی توضیح می‌دهد: با خودم گفتم یک بار برای همیشه از وضعیت متوسط خود خارج می‌شوم، از اواخر خرداد ماه خانه خود را برای فروش گذاشتم پس از پیدا شدن مشتری، در اوایل مرداد پول خانه به دستم رسید و پس از رهن یک آپارتمان ۸۰۰ میلیون تومان باقی مانده را وارد بازار کردم. وی اضافه می‌کند: با راهنمایی یکی از دوستان که چند سالی است در بورس فعال است، سهام خریدم، اما پس از چند روز بورس ریخت و حالا هم خانه‌ام را از دست داده‌ام و با رشد قیمت‌ها دیگر نمی‌توانم خانه بخرم. ایرج که با خودروی پراید مدل ۹۸ خود درتاکسی‌های اینترنتی کار می‌کرد، از جمله کسانی است که با فروش خودروی خود به‌دنبال زندگی بهتر وارد بازار شده است، اما او هم مانند سایرین بخت یارش نبوده است.
وی می‌گوید: هم اکنون برای گذران زندگی روی خودروی یکی از اقوام کار می‌کنم. در کنار این ریسک‌ها، نسرین، سهامداری است که با فروش جهیزیه دختر خود ریسک بالایی کرده است. وی می‌گوید: دراوایل امسال با توصیه یکی از همسایگان ۴۰ میلیون تومان پس‌انداز خود را از بانک گرفتم و وارد بورس شدم و سود خیلی خوبی کردم به طوری که ظرف سه ماه پول من به ۸۱ میلیون تومان رسید. وی می‌افزاید:، چون سرمایه دیگری نداشتم، با مشورت دخترم به فکر فروش جهیزیه افتادم و با فروش یخچال، ماشین لباسشویی و... ۷۰ میلیون تومان دیگر سهام خریدم، اما این بار نه تنها سودی درکار نبود بلکه سرمایه‌ام هم به ۴۵ میلیون تومان رسیده است با این تفاوت که به‌دلیل رشد شدید قیمت لوازم دیگر قادر به خرید لوازم فروخته شده نیستم.

بورس در بلندمدت رقیب ندارد

باوجود تجربه‌های تلخی که از سوی برخی از سهامداران روایت شد، اما واقعیت این است که بازار سرمایه در بلندمدت از نظر بازدهی رقیب ندارد و هیچ بازاری به این میزان نمی‌تواند سودآوری داشته باشد. اما همانگونه که گفته شد، نگاه کوتاه مدت و کسب سود مقطعی از آن ممکن است با دوره‌های اصلاحی بازار همراه شود و سهامدار را با زیان مواجه کند. با این حال به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه، حتی کسانی که طی ماه‌های اخیر متضرر شده‌اند و نتوانسته‌اند از بازار خارج شوند در یک دوره شش ماهه تا یکساله زیان آن‌ها جبران خواهد شد.
بررسی میزان بازدهی شش بازار سهام، سکه، طلای ۱۸ عیار، مسکن و سپرده بانکی در حدود ۸ سال اخیر یعنی از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا روز گذشته نشان دهنده ارقام جالبی است. درمیان این بازارها بالاترین بازدهی با ۳ هزار و ۱۷۹ درصد دراختیار بورس تهران است. پس از آن طلای ۱۸ عیار با ۸۱۹ درصد در رتبه دوم، سکه تمام بهار آزادی با ۸۰۶ درصد در رتبه سوم و دلار امریکا و مسکن به ترتیب با ۶۸۸ درصد و ۶۳۶ درصد درجایگاه چهارم و پنجم بازدهی بلندمدت هستند. در انتهای این جدول هم سپرده‌های بانکی قرار دارد که در این مدت ۱۵۳ درصد بازدهی داشته است.

منبع: روزنامه ایران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • حسین IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  15 0
  حالا فهمیدین بورس ایران دستوریه ؟!! امروز یکشنبه های ریزشیه - تماشا بفرمایین !! صبح صف خرید بود . ساعت 11 صف فروش !!!!! فروش آبشاری سهام عدالت یا هر چیز دیگه پایان نداره . لطفا تحلیل نکنین!!
  • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
   2 0
   اینها عمدیه. نهادهای امنیتی ورود کنید. اینها مقاصد خاصی دارن. العاقل به یک اشاره
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
   2 0
   دولت با این کارها در قصد مذاکره هست.
 • حسین IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  8 0
  حالا فهمیدین بورس ایران دستوریه ؟!! امروز یکشنبه های ریزشیه - تماشا بفرمایین !! صبح صف خرید بود . ساعت 11 صف فروش !!!!! فروش آبشاری سهام عدالت یا هر چیز دیگه پایان نداره . لطفا تحلیل نکنین!!
 • حسین IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  11 0
  شما به عنوان رسانه معتبر و معروف به آقایان بفرمایید این بازی مسخره رو در بورس تموم کنن . اگه سهمها ارزش دارن مردم بخرن و گر نه چرا ساعت 9 صف خرید ساعت 10 صف فروش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • NL ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  11 1
  بورس یعنی ملت رو گول بزنیم یه زباله گردی بکشونین پولاشونو بگیرین و کارخونه ها رو ورشکست کنین.
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  6 0
  شما به عنوان رسانه معتبر و معروف به آقایان بفرمایید این بازی مسخره رو در بورس تموم کنن . اگه سهمها ارزش دارن مردم بخرن و گر نه چرا ساعت 9 صف خرید ساعت 10 صف فروش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ایرانی IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  11 0
  این مدل فروش در این قیمتها کار مردم عادی نیست. فقط دستوریه . مگه میشه هر چی سهم خودرو بخرن باز بیاد پایین؟؟ یا سهام بزرگ دیگه؟؟هر بیسوادی میفهمه که دارن اخلال و دستکاری ایجاد میکنن.ق .ق کی میخواد ورود کنه مجلس کی میخواد قاطعانه ورود کنه فقط خدا میدونه. دو تا از حقوقی های ... رو به جرم اخلال در امنیت بگیرن همه چی درست میشه
  • sss IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
   8 0
   جناب حقوقی ها مگه خودسرانه عمل می کنند؟ وقتی میگن بازار دستوری یعنی چی
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  7 1
  اگه حقوقی فقط ۱۰ روز ابشاری نفروشه و همه رو بیچاره نکنه بورس روندش اصلاح و صعودی میشه ، همه بدبختی ها زیر سر حقوقی هاست
  • علی قدسی IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
   1 0
   قالیباف.دژپسند.بیان .به.مردم .توضیح بدن !
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  3 0
  تو بدبختی مردم رقیب نداره
 • ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  12 0
  فقط یکی بگه این همه پول کجا رفت به خاک سیاه افتادم چرا گولمان زدید چرا مگه ما چیکار کرده بودیم اومدیم کمکتان برای چرخیدن چرخ تولید این نامردیه
  • IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
   1 0
   رفت تو جیب دولت و حقوقی ها. انگار اب از اب هم تکون نخورد
 • sss IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  4 0
  بنده معمولا بلند مدت سرمایه گذاری میکنم ولی متاسفانه سهمی که 2 سال خریدم الان سر به سر شدم این شد نتیجه بلند مدت بودن
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  6 0
  متاسفم که سرمایه مردم وزندگی خانواده سهامداران به مسخره گرفتین .انچنان صدمه ای به سرمایه ملی این کشور رسانده اید که فقط خدا باید به داد این بورس برسه این همه به دولت وکسری بوجه کمک کرد اما حالا در بیابن برهوت رها شده
 • فرشید IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  6 1
  به نظرم مگه میشه یک سهم ۷۰ درصد سقوط کند پس چرا اینقدر مردم را تشویق به بورس کردید والان حداقل ۷۰ درصد ضرر زدید چرا هر روز بازار را مثبت کردید و الان هر روز منفی میکنید این چه کاری است با مردم میکنید احساس میکنم ما را الاغ فرض کردید و پول ما را به بازی گرفته اید .این کار حرامخواری میباشد که با مردم میکنید.شما دقیقا دارید کار غمار بازها را میکنید.
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  6 0
  خواهش می کنم درباره بورس از کلمه اصلاح استفاده نکنید.باید از کلمه ریزش برای کاهش ۴۰ درصدی شاخص استفاده کرد. من خودم به شکل غیر مستقیم و با پس اندازم وارد بازار سرمایه شدم.با این وجود در اصل پولم ۵۰ میلیون تو ضررم.در این قضیه با اعتماد مردم بازی شده و این اعتماد به راحتی برنمی گرده.
 • M IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 0
  حقوقی ها با خود دولت دستشون تو یه کاسه هست
 • علی خان IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 0
  این یک حقیقت است ، بورس برای بلند مدت است ، به شرطی که پولی که وارد بورس میشه به توسعه تولید ، خرید تجهیزات جدید و گسترش کارخانه ها ، کارگاه ها و مرکز سرمایه گذاری بیانجامد، البته در این مورد شفاف سازی شود ، و افراد سرمایه گذار خرد احساس نکنند ی عده پول و سرمایه آنها را بلوکه کرده و با این سرمایه ها ی روز برن دلار خرید و فروش کنند ی روزی برن دلالی خودرو بکنند ی روز هم طلا و سکه ،، مانند ...که با خود پول مردم براشون وام چند درصدی میدن بعد میرن زمین میخرن و قیمت زمین و املاک را گرون میکنند ،
 • IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 0
  جهت اطلاع ..! بلند مدت در بورس نسبت به آنچه که در ذهن شماست، کوتاه تر است. به لفظ کلمه و جایگاهش در جمله دقت کنید.
 • لبی IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 0
  بله در این چند ماه برلی مردم مشخص شذ رقیب نداره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس