مسکن  نمایه

مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی در حالی مدعی هستند صرفا ۶۰ هزار از طرح مسکن مهر باقی مانده که آمارهای این وزارتخانه تا اوایل اردیبهشت ماه حاکی از این است که تعداد این واحدها، ۱۷۰ هزار واحد است.

به گزارش مشرق، در ماه های اخیر مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی بارها اعلام کرده اند که صرفا تکمیل حدود ۶۰ هزار واحد از طرح مسکن مهر باقی مانده است. با این وجود، ابهاماتی درباره این موضوع وجود دارد.

براساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی، کل طرح مسکن مهر، حدود ۲ میلیون و ۲۰۵ هزار واحد است که ۱ میلیون و ۸۴۵ هزار واحد آن را بانک مسکن و حدود ۸۲ واحد را پنج بانک دیگر و ۲۶۹ هزار واحد بافت فرسوده را سایر بانکها تسهیلات داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

طرحی که آخوندی مزخرف خواند و آقای استاندار حاشیه نشینی مدرن!

همچنین ۳۹ درصد واحدهای مسکن مهر به صورت خودمالکی (۸۵۵ هزار واحد)، ۲۵ درصد این واحدها از طریق تفاهمنامه های سه جانبه (۵۵۶ هزار واحد)، ۲۴ درصد واحدهای مسکن مهر توسط شرکت های تعاونی مسکن (۵۳۵ هزار واحد) و نهایتا ۱۲ درصد آنها در بافت فرسوده (۲۶۲ هزار واحد) احداث شده اند.

* آخرین وضعیت طرح مسکن مهر تا ۷ اردیبهشت ۹۹

براساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی، آخرین وضعیت طرح مسکن مهر تا ۷ اردیبهشت ماه امسال آمده است:

آمارهای فوق نشان می دهد که تعداد واحدهای باقی مانده مسکن مهر ۱۷۱ هزار واحد است که با آمار اعلامی توسط مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی (۶۰ هزار واحد) تفاوت زیادی دارد.

به نظر می رسد علت اصلی تفاوت بین دو آمار فوق، تفاوت بین آمار تعداد واحدهای باقی مانده مسکن مهر دارای پرونده قضایی است. مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی مدعی هستند  حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر دارای پرونده قضایی و در نتیجه، غیرقابل تکمیل هستند ولی آمارهای این وزارتخانه (جدول ۲) نشان می دهد تعداد واحدهای مذکور حدود ۸ هزار واحد است.

از تعداد ۱ میلیون و ۸۴۵ هزار واحد طرح مسکن مهر که از بانک مسکن تسهیلات گرفته اند، حدود ۱ میلیون و ۵۳۰ هزار واحد تا تاریخ ۷ اردیبهشت ماه امسال، کارت قسط دریافت نموده اند و حدود ۳۱۵ هزار واحد باقی مانده است.

همچنین این سوال مطرح است که چرا در دوره ۷ ساله دولت روحانی پروژه های زیر ۳۰ درصد مسکن مهر باقیمانده است؟ چرا پروژه‌های دارای مشکل قضایی به اتمام نرسیده است؟ آیا این پروژه ها هفت سال در قوه قضاییه معطل مانده است؟ پرونده‌های قضایی این پروژه‌ها در چه تاریخی تشکیل شده است؟ مسئول رسیدگی به این پرونده ها و پیگیری آنها کیست؟ پرونده شرکت های تعاونی مسکن مشاغل آزاد را چه مرجعی باید پیگیری نماید؟

در همین راستا، پیشنهاد می شود دولت فهرست این واحدهای باقی مانده مسکن مهر و همچنین فهرست واحدهای مسکن مهر دارای پرونده قضایی را منتشر نماید تا ابهامات موجود درباره این آمارها برطرف گردد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس