اشاره نماینده مجلس به نقش پنهان "ستاد تنظیم بازار" در ماجرای رسوب ۲۰۰ هزار تن برنج

درحالی که حواشی رسوب دهها هزار تن برنج در بنادر کشور منجر به اتهام زنی گمرک و بانک مرکزی به یکدیگر شده است، توجه به تذکر چند ماه قبل یکی از نمایندگان مجلس در خصوص مصوبه خاص ستاد تنظیم بازار قابل تامل است.

به گزارش مشرق، اوایل سال جاری بخشنامه ای از سوی ستاد تنظیم بازار، وزارت صمت، صادر شده که براساس آن کالاهای موجود در انبارهای بنادر در صورتی که صاحبان کالا در خصوص ماندگاری کالاهایشان قصوری نداشته باشند، دپوی بیش از یک ماه کالاها عملا رایگان خواهد بود.

در همین خصوص علیرضا نظری نماینده مجلس گفته بود،  این رویه به نوعی تشویق صاحبان کالاها به نگهداری کالاها در بنادر شده و در نهایت موجب عدم ترخیص اقلام مورد نیاز کشور در سریع ترین زمان ممکن شده است. صدور این بخشنامه غیرکارشناسی در شرایطی که کشور به شدت به کالاهای اساسی نیازمند است، جای تامل دارد.

نظری با بیان اینکه این اقدام نسنجیده و غیرکارشناسی دو اثر تخریبی در کشور به دنبال دارد، گفته بود: کمبود کالاهای اساسی در بازار و گرانی قیمت ها و همچنین ایجاد زمینه امضای طلایی برای شکل گیری رانت های بزرگ از اثرات این بخشنامه غیرکارشناسی است که باید هرچه سریع تر به این موضوع رسیدگی شود.

نکته جالب توجه اینکه در روزهای اخیر موضوع رسوب بیش 200 هزار تن برنج که بر اساس اطلاعات موجود نزد خبرنگار تسنیم، حدود 30 هزار تن از آنها از مدتها قبل وارد بنادر شده است و امروز در آستانه فاسد شدن قرار دارند، جنجال برانگیز شده است.

بر این اساس درحالی که حواشی رسوب دهها هزار تن برنج در بنادر کشور منجر به اتهام زنی گمرک و بانک مرکزی به یکدیگر شده است،  توجه به تذکر چند ماه قبل  این نماینده مجلس در خصوص مصوبه خاص ستاد تنظیم بازار  قابل تامل است.

بازخوانی مصوبه خاص تنظیم بازار  با وجود ناهماهنگیها میان دستگاههای دولتی

در واقع میتوان انتظار داشت که اگر چنین مصوباتی (از سوی ستاد تنظیم بازار ) تصویب نمی‌شد تمایل صاحبان کالا برای وارد کردن صدها تن کالا به خصوص کالاهای فساد پذیر به بنادر کشور،‌کمتر می شد. هرچند اگر این مصوبه با نیت تشویق صاحبان کالا برای ورود بیش از پیش کالاهای اساسی نیز صورت گرفته باشد عدم هماهنگی بین دستگاههای دولتی  که ثمره آن رسوب حدود 10 میلیون تن کالاست، عملا باعث نابودی اعتبار صاحبان کالا و همچنین اقلام مصرفی خواهد شد.

گفتنی است، در همین راستا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بر اساس گزارشهای موجود بخشنامه‌ای از سوی  (ستاد تنطیم بازار)صادر شده که کالاهای موجود در انبارهای بنادر در صورتی که  صاحب کالا در خصوص ماندگاری کالا قصوری نداشته باشد دپوی بیش از یک ماه کالا عملاً رایگان خواهد بود. به نظر می‌رسد این رویه در نهایت منجر به عدم ترخیص اقلام مذکور در سریع ترین زمان ممکن شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  1 0
  مرگ بر آمریکا
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  1 0
  قشنگ گذاشتند برنج گران شود بعد اگه خواستند اقدامی می کنند و سود شان چندین برابر می شود.
 • پیروزه IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  1 0
  این ندانم کاریها باید تا کی آمده داشته باشد تاوانش را مردم بدهنند از قوه قضایی می خواهی ورود کند وبا افراد مربوطه بر خورد کند. قوانین مجازات کننده اگر ثعقییر کند کسی جرات ندارد با سفره مردم بازی کند دیگر نانی تو سفره مردم نمانده گرانفروشی بید از میکند
 • سعید IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  1 0
  چه خوب میشد دیگر راجب این بازیهای دولت و دستگاههای نظارتی در ارتباط با گرانی های روزمره چیزی نمی نوشتید و اعصاب مردم را بیبشتر خراب نمیکردیدخواهشمنداست ننویسید.
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  2 0
  این ستا دتنظیم بازار ویاسازمان حمایت ازمصرف کننده ووزارت صمت وبانک مرکزی بی خاصیت ترین ها وفاجعه ترین دردولت بی تدبیرهستن
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  1 0
  فقط برای گران شدن است دولت چه کاره است توی این بازار آشفته هر کس ساز خودش را می زند آیا خود این مسئولان این برنج ها را می خورند البته که نه تا برنج رشتی مانده برنج هندی می خورند بخدا باید تمام کسانی که اطلاع داشته و کوتاهی کرده اند باید اشد مجازات برخورد شود تمام اینها برای گرانی و بگویند تحریم هستم بخدا ما خودمان خود را تحریم کردیم تا کی نباید حرف زد برنج ۱۰کیلویی هندی شده ۲۰۸۰۰۰تومانچطور باید زندگی کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس