ویژه ها

جهانگیری در واکنش به گرانی‌های اخیر خواستار دعا برای کاهش قیمت کالاها شد! اگر قرار بود مردم برای رفع گرانی‌ها دعا کنند چرا روحانی و جهانگیری در سال ۹۶ مرثیه خوانی و حماسه سرایی می‌کردند!؟

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با   «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**شعبه های نشریه «شارلی ابدو» در تهران افتتاح شد!

اظهارات بی شرمانه «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در تأیید کاریکاتور توهین‌آمیز به پیامبر اسلام صلوات‌الله‌علیه‌وآله، خشم مسلمانان در سرتاسر جهان را برانگیخت.

رهبر معظم انقلاب در واکنش به این اقدام سخیف رئیس جمهور فرانسه، پیامی کوتاه خطاب به جوانان فرانسوی صادر کردند. متن این پیام که به زبان فرانسوی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، به این شرح است: «جوانان فرانسه! از رئیس‌جمهور خود بپرسید: چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می‌کند و آن را آزادی بیان می‌شمارد؟ آیا معنی آزادی بیان این است: دشنام و اهانت، آن هم به چهره‌های درخشان و مقدس؟ آیا این کار احمقانه، توهین به شعور ملتی نیست که او را به ریاست خود انتخاب کرده است؟ سوال بعدی این است که چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ و اگر کسی چیزی در این ‌باره نوشت باید به زندان برود اما اهانت به پیامبر آزاد است؟».

نکته قابل تأمل اینجاست که برخی رسانه های دولتی و اصلاح طلب، پیام مهم رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسوی را سانسور کردند.

در همین رابطه روزنامه های اصلاح طلب شرق، سازندگی، جمهوری اسلامی، شهروند- ارگان رسانه ای دولت-، ابتکار، آرمان، مردم سالاری، هفت صبح، دنیای اقتصاد، صدای اصلاحات، کار و کارگر و...در نیم تای صفحه اول شماره امروز به هیچ عنوان به پیام مهم رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسوی اشاره نکردند.

روزنامه همشهری- ارگان رسانه ای شهرداری تهران- نیز که در روزهای گذشته تیتر توهین آمیزی درباره شهید «محمد محمدی» شهید امر به معروف منتشر کرده بود، بدون اشاره به محتوای بسیار مهم پیام رهبر انقلاب، در صفحه اول در تیتری کوچک نوشت: «پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسه».

این روزنامه ها در روزهای گذشته نیز واکنش های جهانی و داخلی به اظهارات هتاکانه رئیس جمهور فرانسه را سانسور کردند.

روزنامه سازندگی- ارگان رسانه ای حزب کارگزاران- به سردبیری «محمد قوچانی» مشاور رسانه ای رئیس جمهور، پیام رهبر انقلاب را سانسور کرد. نکته قابل توجه اینجاست که سردبیر این روزنامه، در دی ماه ۹۳، سردبیر روزنامه «مردم امروز» بود. این روزنامه در آن مقطع در اقدامی تأمل برانگیز همزمان با توهین و هتاکی نشریه شارلی ابدو علیه پیامبراعظم (ص)، تیتر اول خود را به یک کارگردان غربی اختصاص داد و در تیتری درشت نوشت  «من هم شارلی هستم»! این اقدام تأمل برانگیز با اعتراض گسترده مردم مواجه شد.

همچنین روزنامه شرق که در شماره امروز پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسوی را سانسور کرده، ۲۴ مهر سالجاری  در یادداشتی با تیتر تأمل برانگیز  «پس از مرگ پیامبر»! به قلم «محمد تقی فاضل میبدی» فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو مجمع مدرسین، به ساحت پیامبر اکرم(ص) توهین کرد.

متاسفانه برخی رسانه های اصلاح طلب اصرار دارند که بگویند «ما هم شارلی ابدو هستیم».

مستندات بسیاری درباره توهین و جسارت فعالین و رسانه های اصلاح طلب به ائمه معصومین و مقدسات و به سخره گرفتن اعتقادات و باورهای دینی مردم وجود دارد.

** نسخه «سوپرمن اصلاحات» برای رفع گرانی؛ «مردم دعا کنند»!

روزنامه آفتاب یزد در مطلبی با عنوان «معاون اول دولت دیروز در پاسخ به اینکه آیا کالاها ارزان می شود، گفت:دعا کنید» نوشت: «در سال‌های اخیر وقتی دولت یکی بعد از دیگری در عملکرد نامناسب رکورد زد اصلاح‌طلبان با طرح این موضوع که روحانی سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان را گرفت اما لطمات بسیاری به آن وارد کرد به نقد رئیس جمهور پرداختند اما شاید معاون او یعنی اسحاق جهانگیری کمتر از سوی اصلاح‌طلبان مورد نقد قرار گرفته است. عجیب‌تر آنکه برخی اصلاح‌طلبان روی جهانگیری به عنوان گزینه ۱۴۰۰ نیز حساب باز کرده اند. از این جهت می‌گوییم عجیب که کارنامه جهانگیری جز آن خروش در مناظرات در عمل هیچ نداشته است که حتی می‌توان گفت لطمات بسیاری را نیز وارد کرده است».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «او دیروز به عنوان معاون اصلاح‌طلب روحانی در واکنش به گرانی‌های اخیر خواستار دعا برای کاهش قیمت کالاها شد! جهانگیری در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند؟ اظهار داشت: «دعا کنید!» البته معلوم نیست اگر قرار بود مردم برای رفع گرانی‌ها دعا کنند چرا روحانی و جهانگیری در سال ۹۶ مرثیه خوانی و حماسه سرایی می‌کردند تا مردم را پای صندوق بیاورند و به ادامه پاستور نشینی آنها کمک کنند! ».

روزنامه آفتاب یزد در ادامه تاکید کرد: «در واقع سوالی که ایجاد می‌شود این است که جهانگیری وقتی چنین پاسخ‌هایی می‌دهد آیا یادش رفته است که او نماینده «جریان ریشه‌دار اصلاح‌طلب» است؟ آیا معاون اول رئیس جمهور بعد از چهار دهه حضور در سیاست نمی‌داند اولین جملاتی که مردم بعد از دیدن این خبر بر زبان می‌آورند چیست؟ با چنین رویکردی او چگونه می‌تواند هنوز گزینه‌ای برای ۱۴۰۰ باشد؟ اما تنها اتفاق دیروز نیست بلکه در چندین نوبت دیگر نیز عملکرد جهانگیری ضربه‌هایی اساسی به اعتماد حامیان اصلاحات وارد کرده است».

در هفته های گذشته نیز روحانی در اظهارنظری تأمل برانگیز گفته بود: «مردم برای کمبود و مشکلات اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، این لعن و نفرین آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است، کسی به مردم آدرس اشتباه ندهد»!

«عیسی کلانتری» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست نیز پیش از این در پاسخ به سوالی درباره راهکار دولت برای کاهش آلودگی هوا گفته بود: «باید دعا کنیم که باد بیاید تا آلودگی ها را جابه جا کند»!

لازم به ذکر است که «اسحاق جهانگیری» - اردیبهشت ۹۶- گفته بود: «اگر ما پیروز بشویم دیگر هیچکس در ایران سرگرسنه زمین نخواهد گذاشت و هیچ کارتن خوابی دیگر نخواهد بود». جهانگیری در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: «ملت! یادتان رفته قیمت دلار لحظه ای عوض می شد...امروز دیگر کسی از گرانی و تورم حرفی نمی‌زند... چون کاری شد کارستان. رئیس‌جمهور خودش وقت گذاشت. رونق شروع شده، ما به همه اهداف‌مان در برجام رسیدیم. ما ایران‌هراسی را به ایران‌دوستی تبدیل کردیم. ما ریسک‌های مهمی را از ایران دور کردیم. دنیا عاشق کار کردن با ایران شده. هجوم شرکت‌های غربی و شرقی به ایران برای کارکردن آغاز شده است».

وی در اردیبهشت ۹۶ در بخش دیگری از اظهاراتش در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری خطاب به دیگر کاندیداها گفت: «ملت ایران گوششان از این شعارها پر است، برنامه چیز سختی است اما شعار ساده است و شما می‌توانید به راحتی بگویید ۵ میلیون شغل ایجاد می‌کنم اما ما از شما می‌خواهیم با برنامه بگویید که چکار می‌کنید».

اسحاق جهانگیری همان شخصی است که رسانه های اصلاح طلب در فروردین ۹۷، او را «سوپرمن دولت» نامیدند. این در حالی است که دلار ۴۲۰۰ تومانی که به «دلار جهانگیری» مشهور شد، دستکم موجب از دست‌رفتن ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار و حدود ۷۰ تا ۸۰ تن از ذخایر طلای کشور شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  1 6
  دعای چندم صحیفه سجادیه برای ارزانی کالاست لطفا به مردم اطلاع دهید کدام دعا را بخوانند
  • SE ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   8 0
   دعا میکنیم اصحالات به فاضلاب برود
  • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   0 0
   ببین مملکت مدیریتش دست کی افتاده - بجای کار کردن برای رفع مشکل مردم دارند مسئولیت رفع مشکلات را از سر خودشان باز می کنند.
 • عبا دالله IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  0 17
  مشرق نیوز با دعا هم مخالف شد مبارک است دم خروستان زد بیرون مرگ بر امریکا در ضمن اقایان مشرق نیوز من یک بنده ساده خدا هستم در عالم حقیقت لطفا از نام من سوء استفاده نکنید متن های ارسالی بنده را اگر چاپ نمی کنید دست کاری هم نگنیداگر انسانید لا اقل ازاده باشید مرگ بر امریکا مرگ بر ترامپ
  • سعید IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   3 0
   برادر زیبا کلام! «دعا خوبست اما قبله تان درست نیست» کد خدایی همه غم و هوس است کد رها کن،تورا خدای بس است.
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  9 0
  ‏پيامبر خدا صلی‌ الله‌ عليه‌ و آله: اى على! هر كه مرا و تو را و امامان از نسل تو را دوست دارد پس خدا را بر حلال‌زادگى خود سپاس گويد؛ زيرا ما را دوست ندارد، مگر حلال‌زاده و ما را دشمن ندارد، مگر حرام زاده. تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل... منابع :وِلادَتُهُ [ أمالي الصدوق : 384 / 14 ، معاني الأخبار : 161 / 3 ، بشارة المصطفى : 150 كلّها عن زيد بن عليّ عن آبائه عليهم السلام .
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  19 1
  اصلاحات سرمایه های اسرائیل در ایران
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   2 0
   دقیقا درسته
 • US ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  5 0
  شما نگران نباشید خود مردم و جوانان در دنیای مجازی بزگترین منتقل کننده این پیام در طی 12 ساعت گذشته بوده اند این را هم عرض کنم این پیام به زبانهای مختلف نیز ترجمه شده است
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  9 0
  آقای فاضل میبدی آخر الزمان دوره گفتگوی تمدنها نیست عصر داوری بین امتهاست خداوند برای تمام موارد قتل انبیاء( س) و آنچیزی که مرگ پیامبر(ص) نامیدی وآنچیزی که دهباشی درباره حضرت فاطمه(س) نامید وماجرای مصلوب کردن جناب عیسی بن مریم که همفکران شما رقم زدند حکم خواهد فرمود
 • !! IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  8 1
  اصلاح طلبان ؛ ما هم شارلی هستیم !!
 • يحيا IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  10 1
  اين جهانگيري در مناظرات باد به غبغب مي انداخت و ميگفت من فرمانده اقتصاد مقاومتي هستم. نگو که يک کشيش بوده و ما نمي دانستيم!
 • سعید IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  5 0
  آقای فاضل میبدی آخر الزمان دوره گفتگوی تمدنها نیست عصر داوری بین امتهاست خداوند برای تمام موارد قتل انبیاء( س) و آنچیزی که مرگ پیامبر(ص) نامیدی وآنچیزی که دهباشی فوت حضرت فاطمه(س) نامید وماجرای مصلوب کردن جناب عیسی بن مریم که همفکران شما رقم زدند حکم خواهد فرمود
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  12 0
  لازم است در مورد فساد ناشی از ارز جهانگیری 4200تومانی رسیدگی قضایی شود
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   4 0
   بله.دقیقا
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  5 0
  «آقای محمد قوچانی :مردم میدانند،کلونی تشکیل دادید و به شارلی» ابدو بودنتان افتخار کردید مقصر دلستر های غیر استاندارد است که در سواحل نیس فرانس مصرف شد و گفتگوی تمدنها شکل گرفت.(بر خلاف نظر عموم، صهیونیها از گفتگوی تمدن ها استقبال میکنند،روژه گارودی هم در پازل آنها بود)
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  11 1
  ارتباط مشکوکی بین رسانه ای داخل و خارج برقرار است
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   4 0
   بعضی از رسانه های اصلاح طلب، بلندگوی ترامپ در ایران هستند
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  7 0
  با جدیت و خونسردی شعب فتنه رو ببندید. یک ذره کلاس بگذارین. مدارا کار کودکانه ایست. چطور صحبت از جنایت اسرائیل در غرب حرامه؟؟؟؟ و دودمان فرد رو تخته میکنن. شما هم پروتکلی رو که میدونین صحیحه اجرا کنید. درب و دهن ابدو ییها رو با هم تخته کنین.
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  6 0
  با سلام قرارنمیباشد صادرات افسار کسیخته داشته باشیم وارز را بخاطر صادرات قیمتش را بالا ببریم حال گران شدن ارز در داخل خود انشان می دهد دولت حتی برای مسکن که هیچ وابستگی بخارج را نداردکاری انجام نداد 80 در صد کشور ما سنگلاخ وشوره زار وکویر است چرا نباید به مردم زمین داده نشود ومردم نتوانند خانه بسازند حتی مسله مسکن به ازدیاد جمعیت هم بستگی دارد آیا می توان در آپارتمان 25 30 و40 و50 متری دوبچه داشت دولت جواب بایستی بدهد آخر چقدر رهبری تذکر دهد سال 99 را رهبری سال جهش تولید نام گذاری فر مودند دولت متاسفانه جهش چند براری قیمت ها را عملی کرد
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  6 2
  همه روزنامه های اسلاه طلب ارزش پاره کردن هم ندارند.
 • IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  2 1
  اگر دعا نکنید پیش خدا هیچ ارزشی ندارید قرآن کریم
 • محمد IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  7 1
  قطعا میخوان با مکرون محشور بشن
 • خسارت محض IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  11 1
  7 سال اقتصاد کشور را معطل کدخدا کردند و تورم 600 درصدی سرسفره مردم گذاشتن حالا میگن مردم دعا کنند !!!!
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   3 0
   اصلاح طلبان پرادعا و بی عمل
 • DE ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  7 0
  اصلاحاتچی ها به اندازه کافی در این چند دهه دسته گل اب دادند. با بودن و یا نبودن شما انتخابات رقابتی خواهد بود لازم نیست غصه انتخابات رو بخورید! دراین چند دهه که زمام امور دست شما بود مگه چه تاج گلی سر اقتصاد و تولید داخلی ایران زدید؟ تنها چیزی که به اش اهمیت ندادید همین تولید داخلی و تولید مشاغل برای جوانان بود. با کارنامه خالی از کدوم رقابت دم میزنید؟
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  1 1
  معاون اول رییس جمهوری در دستوری از وزیر کشور خواست تا ضمن شناسایی عوامل تشکیل اجتماع استادیوم مشهد با آن‌ها برخورد قانونی انجام شود تا موارد مشابه آن تکرار نشود. جهانگیری: گر امر شود مست گیرند در شهر انان که دلار ارز پاشیدن ومملکت ومردم را بیچاره کردند مراسم برای شجریان گرفتند وکنسرتهای با در امد کلان در کیش و...برگزار کردند را باید پیشتر گیرند.چون اگر مراسم مذهبی هست رگ گردن بیرون زده
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  9 0
  آقای سوپرمن اگه در این مملکت کسی یقه تورا بابت تاراج 30میلیارد دلار از جیب ملت نمیگیرد ولی قطع و بیقین بدان که " انّ ربّك لبالمرصاد ". به یقین پروردگار تو در کمینگاه (ستمگران) است.
 • محمد IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  6 0
  سلام ایا در یمن کرونا نیست ؟ این تجمع اگر در ایران بود عاشقان سینه چاک غرب وحشی تا ابد هر کسی میمرد میگفتند علت روز بزرگداشت پیامبر خدا بود.......
 • حسين DE ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  3 0
  اين روزنامه هاى اصلاح طلبان تماماً عمله هاى شيطان هستند و همانگونه كه همه ميدانند عمله هاى شيطان گاه در شرارت خود شيطان را هم پس ميزنند.
 • علی IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  2 0
  نشریات زرد قبلا هم یکبار در ماجرای فتنه 78 و 88 نشان دادند از یکجا دستور میگیرند و تیتر مشابه می زنند و حالا هم سانسور کردن پیام رهبری در نیم تای صفحه اولشان نیز نشان از همان هماهنگیهای سابق دارد فریب تعداد این نشریات را نباید خورد همه از یک جا دستور میگیرند ولی مهم این هست که همه از بیت المال نیز تغذیه میکنند ولی نمک دان میشکنند و بازهم داد وفغان سرمیدهند که در دولت نقشی ندارند
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  3 0
  اتفاقا دیشب سوارآژانس شدم..صحبت ازگرونی پیش امد،راننده داغ کرده بود میگفت اغای جهانگیری گفته برای گرونی دعا کنید..بعد میگفت آخه مردحسابی دعا به جای خود..راهکار نشون بده وفکری برای گرونی پس شما چه وظیفه ومسولیتی دربرابرملت دارید بریدیم آزگرونی بنده خدا دلم براش سوخت واقعا حق دارند مردم.. فقط سکوت کردم چی بگم وقتی بعضی ها انگار چشاشون کورشده وگرنه "جناب جهانگیری" بشینم به درگاه خدا دعا کنیم!؟ یا خدا فرمودند:ازشما حرکت ارمن برکت..آه این مردم دامنتون میگیره دیر یازود---
 • DE ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  2 0
  اصلاحاتچی ها خودشون هر کدام به تنهایی چند تا چارلی ابدول هستند .اگه اون 4لی ابدوله اینها 8لی ابدول هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس