نظر دیوان عدالت در رابطه با احتساب دوره سربازی به عنوان مشاغل سخت

ابطال دستورالعمل شماره ۲۴۲۰۲/۹۷/۱۹۴ مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۹ مدیر کل درمان استان تهران سازمان تامین اجتماعی درخصوص عدم محاسبه دوران خدمت سربازی به عنوان سابقه مشاغل سخت و زیان در دیوان عدالت بررسی شد.

به گزارش مشرق، ابطال دستورالعمل شماره ۲۴۲۰۲/۹۷/۱۹۴ مورخ ۰۹/‏۱۰/‏۱۳۹۷‬ مدیر کل درمان استان تهران سازمان تأمین اجتماعی در خصوص عدم محاسبه دوران خدمت سربازی به عنوان سابقه مشاغل سخت و زیان در دیوان عدالت اداری بررسی شد.

بیشتر بخوانید:

طرح دریافت مالیات از مشمولان غایب هنوز تصویب نشده است

در این پرونده شاکی دادخواستی به طرفیت سازمان تأمین اجتماعی به خواسته ابطال دستورالعمل شماره ۲۴۲۰۲/۹۷/۱۹۴ مورخ ۰۹/‏۱۰/‏۱۳۹۷‬ مدیر کل درمان استان تهران سازمان تأمین اجتماعی در خصوص عدم محاسبه دوران خدمت سربازی به عنوان سابقه مشاغل سخت و زیان‌آور به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است.

متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می‌باشد: در خصوص احتساب سابقه دوران سربازی در زمره اشتغال در مشاغل سخت و زیان‌آور به آگاهی می‌رساند:

۱- بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون کار، آن دسته از بیمه شدگانی که خدمت نظام وظیفه خود را در جبهه‌های حق علیه باطل نموده یا حضور داوطلبانه در جبهه داشته باشند سوابق خدمتی آنها جز کارهای سخت و زیان‌آور محسوب می‌گردد.

بنابراین چنانچه همکاری دوران خدمت سربازی خود را در بیمارستان یا مراکز درمانی به عنوان پرستار، بهیار و کمک بهیار وظیفه گذرانده است این سابقه به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب نمی‌شود.

۲- مطابق بند الف ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی، ایجاد سابقه در صندوق تأمین اجتماعی منوط به دریافت مزد یا حقوق در قبال انجام کار و به عبارتی وجود رابطه قراردادی یا استخدامی می‌باشد. با توجه به اینکه دوره سربازی افراد مشمول نظام استخدامی خاصی نبوده و فاقد رابطه قراردادی با سازمان نیروهای مسلح می‌باشند در نتیجه اساساً دوره سربازی به عنوان سابقه بیمه‌ای محسوب نمی‌شود تا امکان محاسبه آن به عنوان سخت و زیان‌آور ممکن گردد.

از آنجایی که سازمان تأمین اجتماعی دارای آئین نامه استخدامی خاص می‌باشد، کارکنان سازمان از جمله کادر پرستاری رسمی و پیمانی مشمول قانون فوق مذکور خواهند شد لذا این گروه از مشمولین منصرف از قانون کار و بالتبع تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی و ماده واحده قانون اصلاح تبصره ۲ الحاقی ماده ۷۶ و آئین نامه اجرایی مشاغل سخت و زیان‌آور می‌باشند. مقتضی است دستور فرمائید مراتب به نحو مطلوب جهت بهره برداری به همکاران مشمول اطلاع رسانی گردد.

دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

۱- پرستاری ماهیتاً و ذاتاً جزو مشاغل سخت و زیان‌آور است به ویژه اشتغال به پرستاری در دوران جنگ چرا که جدای از مسائل مربوط به امنیت جانی پرستاران در حالت عادی موظف به ارائه خدمت به مدت ۴۴ ساعت است لکن در زمان جنگ این امر تابع هیچ قانونی نبوده به طوری که حتی پرستاران مجبور به انجام خدمت به حد دو شیفت کاری در روز باشند.

۲- در دستورالعمل معترض عنه از یک طرف مستند به تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون کار صرفاً گذراندن دوره سربازی در جبهه، سخت و زیان‌آور دانسته شده و از طرف دیگر امثال اینجانب را به جهت اینکه کارمند محسوب می‌شویم از لحاظ بازنشستگی مشمول قانون کار ندانسته. چطور یک قانون در یک بخش برای اینجانب مجری است و در جای دیگر اینجانب از شمول آن خارج هستم.

۳- در بند ۲ دستورالعمل احتساب سابقه خدمت منوط به دریافت مزد در قبال انجام کار و وجود رابطه استخدامی گردیده لکن خدمت در دوره سربازی فاقد رابطه استخدامی با نیروهای مسلح دانسته شده و به همین دلیل این دوره جز سوابق بیمه‌ای قابل احتساب دانسته نشده این در حالی است که در دوران خدمت سربازی حقوق پرداخت می‌گردد و همچنین بیمه درمانی نیز برقرار می‌باشد. از طرفی سازمان تأمین اجتماعی مابه‌التفاوت حق بیمه دوران سربازی را از اینجانب دریافت داشته و این دوره به عنوان سابقه خدمت در احکام حقوقی اینجانب پذیرفته و قید گردیده است.

رأی هیأت تخصصی کار، بیمه و تأمین اجتماعی

اولاً بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون کار اصلاحی مصوب ۱۳۸۳ «آن دسته از بیمه‌شدگانی که مشمول اصلاحیه تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۴/۷/۱۳۸۰ مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند به شرط آنکه خدمت نظام وظیفه خود را در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل طی نموده یا حضور داوطلبانه در جبهه داشته باشند سوابق خدمتی آنان جز کارهای سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود.» لذا خدمت نظام وظیفه افرادی که فاقد شرایط مذکور در این تبصره باشند، جز کارهای سخت و زیان‌آور محسوب نمی‌گردد.

بنابراین بند ۱ مصوبه معترض عنه مغایرتی با قوانین و مقررات نداشته و خارج از حدود اختیارات مرجع صادرکننده آن نبوده و قابل ابطال نمی‌باشد.

ثانیاً بر اساس رأی وحدت رویه شماره ۵۱۵ مورخ ۰۵/‏۰۷/‏۱۳۸۷‬ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری سیاق عبارات تبصره ۲ اصلاحی ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۸۰ که بر اساس آن شاغلین مشاغل سخت و زیان‌آور می‌توانند با داشتن ۲۰ سال سابقه کار متوالی و یا ۲۵ سال متناوب در مشاغل مذکور بازنشسته شوند، با استفاده از واژه‌های کارگر و کارفرما و کارگاه مبین حصر تسری حکم مقنن به مشمولین قانون کار است.

لذا مستخدمین سازمان تأمین اجتماعی از شمول قانون کار و قانون اصلاح تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۸۰ خارج و بنابر ارجاع تبصره ۱ ماده ۶۴ آئین نامه استخدامی سازمان تأمین اجتماعی اصلاحی مصوب ۱۳۹۴ و ماده ۱۱۴ قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴، از حیث بازنشستگی به سبب اشتغال در مشاغل سخت و زیان‌آور تابع مقررات بخش عمومی و دولتی می‌باشند. بنابراین قسمت دوم بند ۲ مصوبه معترض عنه که صرفاً همین حکم را بیان نموده مغایرتی با قوانین و مقررات نداشته و خارج از حدود اختیارات مرجع صادرکننده آن نبوده و قابل ابطال نمی‌باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  2 1
  پس سربازی کاری اسان و سهل است
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  8 0
  24ماه خدمت شبانه روزی و تحت السلاح و..معادل 6 سال کار یک کارگر در یک کارخانه
 • IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  4 0
  کسانی که به عنوان سرباز در راهور ناجاروزی دوازده ساعت سرپا تو سرما و گرما پست بدن میدونند چقدر سخته ! قانونا دولت باید حق بیمه دوسال خدمت رو پرداخت بکنه اما متاسفانه اونم سرباز باید پرداخت بکنه تا جزو سابقش حساب بشه
 • قدرت طهماسبی IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  9 0
  دولت به سرباز اهمیت و بها بدهد چونکه بصورت رایگان به کشور خدمت می کند، خدمات خوبی به سرباز بدهد تا دلسرد نشوند و سربازی را مقدس بدانند
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  2 0
  همین مشاغل کارگاهی درپروژه های مختلف درون وبرون شهری را سخت کنید کافیه-طرف هرروز با خودروشخصی یا سرویس به اداره وکارخانه میرود وکنار خانواد وزن وبچه هایش هست-حقوق،مزایا وانواع امایازش حداقل دوبرابر باشخصیست که ۲۰تا۲۵روز میرود کارگاهها وپروزه های مختلف وحقوق کمتر وهمه (مزایا وانواع امتیاز)رادرقالب همین حقوق،آنهم بعداز سه یا ۶ماه وحتی یکسال بعد پرداخت میشود!؟کی میخواهید افاوت ایحاد کنید درانواع مشاغل!!!!؟؟؟
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  4 1
  باسلام من حدود یک سال و۷ ماه از خدمت سربازی را در جبهه گذرانده ام .الان که میخواهم باز نشسته شوم ..گفتند برای ۲ سال سربازی باید حدود ۶ میلیون بدهم تا سربازیم جز بیمه در اید ...
 • بازنشسته IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  0 0
  مگر ما که بعنوان مشاغل سخت وزیان آور بازنشسته شدیم چیزی تحت عنوان همسان سازی دادند که الان بخواهند سربازی ما را بعنوان سخت و زیان آور حساب کنند.کلا اشتباه کردیم کار سخت وزیان آور انجام دادیم.چون فقط به ضررمان شد
 • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  0 8
  برن گردن کلفتایه غایب وو فراری روو بگیرن
 • فرامرز IR ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  1 1
  من در زمان جنگ ۲۸ماه خدمت سربازی راانجام دادم ورفتم سابقه بیمه رابگیرم گفتن باید ۴میلیون بدهی البته این رقم دربرج ۲ بوده اکنون این رقم ۶میلیون رسیده ایا سخت و زیاناور به ماداده میشود
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  0 0
  لطفا بطور مجانی ..... جزو سوابق بیمه کارمندان و کارگها حساب شود چون الان نزدیک به 4 تا 5 میلیون پول سربازی را باید بدهی و دو سال سابقه بیمه ات حساب شود
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  0 0
  تا کی باید اینجوری اضافه پرداخت داشت؟ البته یجور از جیب مردم پول گرفتنه..... کم کم اصافش میکنن
 • دانشور دهقان IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  7 0
  چرا ۲۴ ماه سربازی باید برای دولت اجباری انجام دهی ولی حق بیمه را دولت پرداخت نمی کند
 • نادر زارعی IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  0 0
  سلام بنده در سال ۶۶ به خدمت اعزام شدم .یک سال پادگان را در ترابری بودم سختی و کارهایی که ما در ان دوران کردیم کمتر از خط مقدم نبوده و کمتر از یک کار گر معدن هم نبوده اگر به تصویب کنند و شامل حال ما هم شود که نور علا نور میشه ود ضمن یک سال جبهه را هم حقوقی منطقه بهم ندادن فقط یک برگه راهه دادن و خلاص

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس