تحلیل رادیو بین‌المللی چین از لغو تحریم‌ تسلیحاتی ایران

رئیس شورایعالی صلح افغانستان سه روز پیش در راس هیئتی از مقامات شورایعالی مصالحه ملی به ایران سفر و با مقامات کشورمان دیدار کرد.

به گزارش مشرق، عبدالله عبدالله رئیس شورایعالی صلح افغانستان یکشنبه ٢٧ مهر ماه در راس یک هیئت از مقامات شورایعالی مصالحه ملی، نمایندگان مجلس ملی افغانستان و مقامات وزارت خارجه آن کشور به ایران سفر کردند.

پیش از این هم سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر سه روزه عبدالله عبدالله در ایران خبر داده بود. عبدالله در این سفر با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت‌وگو کرد.

بیشتر بخوانید:

ظریف:ایران هیچ قصدی برای ورود به مسابقه تسلیحاتی در منطقه ندارد

این سفر درحالی صورت گرفت که پس از گذشت یک ماه از آغاز مذاکرات بین صلح افغانستان در دوحه، هیچ پیشرفتی در روند گفت‌وگوهای صلح صورت نگرفته و در زمان حاضر گفت‌وگو با بن بست مواجه شده و در داخل این کشور به ویژه استان جنوبی هلمند، نبرد سنگین بین دولت و گروه طالبان ادامه دارد. مذاکرات صلح بین افغانستانی دولت و گروه طالبان ۲۲ شهریور با سخنرانی عبدالله عبدالله، ملابرادر و شماری از وزیران خارجه کشورهای جهان در دوحه قطر آغاز شد و اکنون با وجود گذشت بیش از یک ماه، هیچ نشانه‌ای از پیشرفت در مذاکرات مشاهده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

چرا ایرانی‌ها حق دارند برای پایان تحریم تسلیحاتی جشن بگیرند؟

کارشناسان بر این باورند که بیش از یک ماه بحث بی‎ نتیجه بر سر چارچوب مذاکرات صلح افغانستان بیانگر دوری دیدگاه‌های هیئت دولت و گروه طالبان در دوحه است. هرچند برخی اعضای هیئت دولت افغانستان از نتیجه گفت‌وگوهای صلح ابراز رضایت کرده و باور دارند که روند صلح، در حال پیشرفت است، اما برخی آگاهان معتقدند که گفت‌وگوی دوحه با بن بست مواجه شده است.

دیدار عبدالله با مقامات ایرانی

ظریف در دیدار  با عبدالله عبدالله حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و روند صلح به رهبری و مدیریت افغان‌ها و توافقات شرکت کنندگان در گفت‌وگوهای بین الافغانی را مورد تاکید مجدد قرار داد و از مشارکت عبدالله در روند سیاسی و پذیرش مسئولیت شورایعالی مصالحه ملی افغانستان قدر دانی و مشارکت طالبان در ساختار سیاسی افغانستان را مورد حمایت کشورمان ذکر کرد.

ماموریت عبدالله در ایران چیست؟//

رئیس شورایعالی صلح افغانستان نیز در این دیدار آخرین تحولات جاری در صحنه داخلی افغانستان و آخرین وضعیت مربوط به گفتگوهای بین الافغانی را تشریح کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی هم که دوشنبه ۲۸ مهر با رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان دیدار کرد، رئیس جمهور در این دیدار با بیان اینکه در طول دوره‌ای که افغانستان در برابر تجاوزات بیگانه قرار داشته، ملت و دولت ایران در کنار دولت و مردم این کشور بوده اند، گفت که امیدواریم صلح و امنیت پایدار در این کشور برقرار باشد و مردم افغانستان در آرامش زندگی کنند.

رئیس جمهور کشورمان با ابراز امیدواری به موفقیت تلاش‌های شورای عالی مصالحه برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان، تصریح کرد: مهم این است که مردم این کشور بعد از سال‌ها جنگ و درگیری به یک صلح واقعی برای حفظ دستاوردهای خود دست یابند و راه حل این مشکل نیز گفت‌وگوهای سیاسی و مذاکره بین الافغانی است.

ماموریت عبدالله در ایران چیست؟//

روحانی با بیان اینکه دخالت و حضور آمریکا به عنوان یک کشور متجاوز در افغانستان با خواست و نظر مردم این کشور همسو نبوده است، ادامه داد که دولت آمریکا که در سیاست‌های خود در منطقه و جهان شکست خورده و موفقیتی نداشته است، به دنبال بهره برداری انتخاباتی از مذاکرات صلح در افغانستان است.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه با اشاره به روابط خوب ایران و افغانستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه، بر توسعه و تعمیق روابط تهران – کابل تاکید و اظهار کرد: توافق بلند مدت بین دو کشور می‌تواند به توسعه و تعمیق روابط در همه زمینه‌ها بیانجامد. روحانی با اشاره به افتتاح راه آهن خواف – هرات طی روزهای آینده، اتصال راه آهن‌های ایران و افغانستان را موجب تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور دانست و گفت که ایران آمادگی دارد که با اتصال خط لوله گاز و فراورده‌های نفتی به افغانستان امکان استفاده مردم این کشور از این انرژی‌ها را فراهم کند.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در دیدار روحانی، از حمایت‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران درخصوص تحولات و تلاش‌ها برای برقراری صلح و امنیت پایدار در این کشور قدردانی کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران دوست و همسایه خوب افغانستان است.

ماموریت عبدالله در ایران چیست؟//

عبدالله عبدالله همچنین از میزبانی ایران از مهاجران افغانستانی طی سال‌های متمادی جنگ و درگیری در این کشور قدردانی کرد و گفت که در سفرم به تهران با مقامات جمهوری اسلامی دیدارهای خوبی داشتم و پیام حمایت تهران را به کابل خواهم برد و توافقات دو کشور را پیگیری خواهم کرد. رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان ابراز امیدواری کرد که با حمایت و مواضع ایران شاهد به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح افغانستان و برقراری امنیت و آرامش پایدار در کشورش باشد.

سعید خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی هم دوشنبه در نشست خبری خود با اشاره به سفر عبدالله عبدالله گفت که رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان ملاقات مفصلی با وزیر خارجه کشورمان داشت که محور تمامی ملاقات‌ها تحولات در افغانستان، گفت‌وگوهای بین الافغانی و ... است.افغانستان آباد، مستقل و توسعه یافته را به نفع همه منطقه می‌دانیم و در این راستا تمامی تلاش خود را انجام داده ایم و فکر می‌کنیم جمهوری اسلامی ایران می‌تواند کمک موثری به گفت‌وگوهای اصیل بین الافغانی باشد اعم از دولت، گروه‌های مختلف و طالبان.

ایران می‌تواند گره مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان را باز کند؟

سیدجمال فکوری بهشتی نماینده استان بامیان در مجلس نمایندگان افغانستان اخیرا اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی را در روند صلح افغانستان را مهم ارزیابی کرد و گفت که اگر یک کشور یا حلقه‌ای در این روند مفقود باشد، موفقیت صلح را با خطر مواجه می‌سازد. در روند ملی تا حدودی اجماع وجود دارد، اما در سطح منطقه‌ای و بین المللی این اجماع چنانچه انتظار می‌رفت، ایجاد نشده و هدف آمریکایی‌های برای صلح پایدار، افغان‌ها را با شک و تردید مواجه کرده است.

بهشتی با تاکید بر اینکه نقش ایران و پاکستان در روند صلح افغانستان از اهمیت بالای برخوردار بوده و ایران همواره از دولت و ملت افغانستان حمایت و پشتیبانی کرده است و با توجه به گذشته همکاری و حمایت ایران از دولت و ملت ما، این بار نیز از حمایت ایران از صلح در افغانستان اطمینان داشته و امیدواریم ایران بتواند بن بست کنونی مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر را بشکند.

این عضو مجلس افغانستان ادامه می‌دهد که هرچند آمریکا تلاش می‌کند که نقش ایران را در روند صلح افغانستان نادیده بگیرد و این کار باعث آسیب جدی به نتیجه صلح خواهد شد، اما در مقابل، دولت افغانستان از این مهم به طور کامل آگاهی دارد و در این راستا مسیر درستی در پیش دارد، دولت به ویژه رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به این مهم پی برده و همه می‌دانند که ایران نیز در افغانستان نقش و منافع خود را دارد که باید با توجه به آن و در نظر گرفتن نقش ایران حمایت آن‌ها را از روند صلح جلب کند.

ماموریت عبدالله در ایران چه بود؟

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل، درباره سفر عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه افغانستان به ایران، گفت که این سفر به دلیل مذاکرات بین «طالبان و آمریکا» و مذاکرات بین «دولت افغانستان و طالبان» از اهمیت بالایی برخودار است، همچنین جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن مرزهای مشترک با افغانستان همواره تحت تاثیر رخدادهای داخلی این کشور قرار گرفته است.

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به سفر عبدالله عبدالله به عنوان رئیس شورای مصالحه افغانستان به ایران، گفت که یکی از موثرترین کشورها در معادلات امنیتی و اقتصادی افغانستان، جمهوری اسلامی ایران است، لذا هر کسی که در این کشور به مسئولیتی می‌رسد، برای کمک به مردم افغانستان و اقتصاد و امنیت کشورشان در روابط خود با ایران فصل جدیدی را باز می‌کند. به همین دلیل سفر عبدالله به تهران می‌تواند نوید فعالیت‌هایی در خصوص مسائل امنیتی و اقتصادی افغانستان باشد.

ابوالفضل ظهره وند سفیر اسبق ایران در افغانستان، هم در این باره معتقد است که هدف عبدالله عبدالله از سفر به تهران دریافت نظرات مشورتی کشورهای همسایه و کمک‌های احتمالی برای بیرون رفت، پروسه مذاکرات صلح از بن بست کنونی است.

او همچنین کفت که وضعیتی که اکنون در دوحه پیش آمده و بن بستی که طرف‌های مذاکره کننده دولت افغانستان در مقابل طالبان با آن مواجه شده، وضعیت پیچیده‌ای را به وجود آورده است که می‌تواند بر سرنوشت و موقعیت افغانستان موثر باشد.

ماموریت عبدالله در ایران چیست؟//

سفیر اسبق ایران در افغاستان با تاکید بر اینکه ارتباط با ایران برای افغانستان، به عنوان کشوری که مهم‌ترین میزبان مهاجران افغان بوده و همواره از گذشته تاکنون در کنار مردم افغانستان بوده است، گفت که قطعا گفت‌وگو با ایران می‌تواند برای افغانستان بسیار کمک کننده باشد، علاوه بر این اتفاقاتی که در افغانستان روی می‌دهد هم بر کشور ما موثر است، بنابراین اطلاع از روندهایی که اکنون در داخل افغانستان شکل می‌گیرد بر کشورهای همسایه تاثیرگذار است، لذا چه کسی بهتر از عبدالله که از سابقه جهادی برخوردار است و در چارچوب دولت کار می‌کند، می‌تواند تازه‌ترین اخبار و تحلیل ا را از روندهای طی شده به کشورهای همسایه ارائه کند.

افغانستان اولین خریدار تسلیحات ایران بعد از لغو تحریم‌ها؟

هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل گفت که عبدالله عبدالله در سفر به تهران چارچوب کلی سیاست مشترک تهران و کابل را در حوزه‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی مورد بحث قرار داد، به ویژه اینکه اکنون بعد از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران، افغانستان انتظار دارد برای حفظ امنیت داخلی خود به سلاح‌های تولیدی ایران تکیه داشته باشد و این فصل جدیدی در تعاملات تسلیحاتی تهران و کابل ایجاد خواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین گفت که ایران نزدیک‌ترین نقطه به افغانستان است، لذا کابل از تهران انتظار دارد از سلاح‌های ما برای دفاع از مرزهای خود استفاده کند، بنابراین یکی از مهم‌ترین اهداف سفر عبدالله انعقاد و بسته شدن قراردادهای نظامی و تسلیحاتی بین ایران و افغانستان خواهد بود، چراکه ایران بعد از رفع تحریم‌های تسلیحاتی به سادگی می‌تواند، سلاح در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

کنعانی مقدم کارشناس مسائل غرب آسیا هم در این باره گفت که با توجه به اینکه ایران اکنون از تحریم تسلیحاتی خارج شده است، یکی از مشتری‌های تسلیحات برای بازسازی ارتش کشورش، افغانستان است و می‌توان گفت که کابل در صدد انعقاد قرادادهایی با جمهوری اسلامی است تا از این فرصت برای بازسازی ارتش خود برای حفظ امنیت افغانستان استفاده کند.

کارشناس مسائل غرب آسیا تاکید کرد: بحث مسائل اقتصادی بین ایران و افغانستان و حضور نزدیک ۵ میلیون مهاجر افغانی در ایران می‌تواند هم منشاء گفت‌وگوهای بسیار مهمی بین تهران و کابل باشد.

خروج نیروهای آمریکایی چه تاثیری در روابط تهران کابل دارد؟

هانی‌زاده با بیان اینکه اخیرا زمزمه خروج نیروهای آمریکا از افغانستان شنیده شد، گفت که خروج واشنگتن از کابل می‌تواند فضای تعاملات جدیدی بین افغانستان با کشورهای همجوار به خصوص ایران ایجاد کند، دولت افغانستان به شدت خروج نیروهای آمریکایی از خاک خود را دنبال می‌کند تا بتواند بر اساس نیازهای واقعی خود سیاست‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی کشورش را تعریف کند، به همین دلیل خروج نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان می‌تواند بر گسترش مناسبات تهران و کابل موثر باشد.

کنعانی مقدم هم در این رابطه گفت که قطعا خروج واشنگتن از کشورهایی که اشغال می‌کند، امنیت و شرایط بهتری برای آن کشور ایجاد می‌کند و جمهوری اسلامی ایران از این موضوع استقبال خواهد کرد، لذا به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که با اشغالگری نمی‌توانند منافع خود را به کشورها تحمیل کنند، علاوه بر این مردم افغانستان هم با مقاومت و پایداری خود نشان دادند که در مقابل اشغالگری آمریکا کوتاه نمی‌آیند.

همانطور که رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با اشاره به جنگ داخلی در کشورش تاکید می‌کند؛ مردم افغانستان از درگیری و جنگ خسته شده اند، لذا امید است که هر چه زودتر این مشکلات پایان یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  5 2
  چیا میخاد بخره؟!! مگه امریکا میزاره؟!
  • ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
   1 0
   احتمالا بدستور امریکا اومده تا ازحسن نیت ایران استفاده وخاهان خرید موشکهای پدافند هوائی وبعضی ازبالستیکهای تاکتیکی وچه بسا کروزها وجنگنده کوثربشه .وازین طریق امریکا برمزو راز وضعف اینها اگاهی پیدا کنه. اون داستان خلبان عراقی وپناهنده شدنش باجنگنده میگ 25 به اسرا ئیل .که همین جریان باعث شکست اعراب درجنگ با اسرائیل شد چون ضعف میگهارو بدست اورده بودند.بمسئولین نظامی وسیاسی کشورمون شدسدا هشدار میدم که مبادا ازهول هلیم بدیگ بیفتید .اخه چجوری میتونم باور کمن که افغانستان مخالف خاستامریکا واسرائیل .ازایران حتی کوزائیک ساختمان بخره.امید وارم برجام نظامی درست نشه تا اخر عمرمون انگشت گاز بگیریم.
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  6 0
  می خوان بجای سلاح چی بدن؟ دلار؟
  • IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
   3 0
   دام
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  8 3
  سلاحهای ساخت ایران متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه، ارزان و با کیفیت هستند. مطمئنا بسیاری از کشورها بخصوص در منطقه خاور میانه و آفریقا مشتری آن خواهند بود.
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  6 2
  واقعا بعیده. افغانستان هنوز هم کاملا تحت اشغال امریکا هست و حتی چند خرید نظامی هم که از روسیه داشتند در اصل امریکا به نمایندگی افغانستان خرید. کل نیروهای مسلح افغانی زیر نظر امریکا عمل میکنند. بعید میدونم امریکا اجازه بده افغانستان دست به چنین خریدی بزنه. حالا عراق رو بگیم بازم یه چیزی چون عراق یه استقلال نسبی از امریکا داره اما افغانستان نه.
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  10 5
  اونا درازای اب هیرمند جهت دریاچه هامون نفت مجانی میخوان مثل پاکستان درمورد گاز.اونوقت بیان پول بدن به ایران جهت چی کلاشینکف یا ار پی جی .افغانستان کنار ما عین مکزیک کنار امریکاس.فقط دردسر دارن موادمخدر مهاجرت تکفیریها بستن اب هیرمند روی ایران
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  9 2
  افغانستان مگر وزیر جنگ نداره؟ وزیر جنگ باید بیاد واسه خرید اسلحه نه رییس شورای صلح!! این باید دنبال صلح باشه که.
 • محمد NL ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  5 7
  این خبر باعث خشنودی هر میهن پرستی است.
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  5 1
  دولت افغانستان استقلال کافی رو نداره. مطمئنا با کمی فشار خارجی سریع کنار میکشه.
 • Mohammad Reza US ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  9 2
  فروختن تسلیحات حساس به افغانستان که به امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران صدمه بزند یک اشتباه محض خواهد بود چون افغانها با تحریکات دیگران استعداد درگیر شدن با جمهوری اسلامی ایران را دارد.
 • امید IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  7 3
  بهتره اول پول سلاح ها را از افغانستان بگیریم بعد براشون سلاح بفرستیم.
  • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
   2 0
   اولا افغانستان به خاطر خطر تحریم از ایران سلاح نمیخره دوما خرید و فروش سلاح به طور نقدی انجام نمیشه مثلا ترکیه از روسیه پدافند هوایی خرید بخشی از پول خرید اس ۴۰۰ رو از روسیه به طور وام دریافت کرد
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  7 1
  خوب نباید تسلیحات حساس ب کشورهای دوست حتی ارسال شود مانند سامانه سوم خرداد و موشکهای بسیار پیشرفته دیگر
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  7 6
  بهترین راه حل مشکلات افغانستان یکی شدن دوباره با ایران هست.
 • احمد IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  5 0
  پول هم میده یا مفت می خواد؟ از کدخدا و دوست جدید کدخدا، ملا برادر اجازه گرفته؟
  • IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
   1 0
   افغانستان به خاطر سلاح های خودش رو با آمریکا طرف نمی کنه
 • ای اس IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  11 1
  هرچند باورش سخته ولی مدیون ملت وخون شهداء هستید اگه بخواهید اسلحه ها رو مجانی دراختیار این و اون قرار بدید. باید اول پولش رو بگیرید بعد تحویل بدید
 • حسین IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  4 0
  افغانستان پول که ندارم میخواد با چی تهاترش کنه،
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  2 1
  افغانستان هرگز از ایران سلاح نخواهد خرید چون تاوان سنگینی داره
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  3 9
  افغانستانیخارو دست کم نگیرید مردم سخت کوش و باغیرتی هستند از آمریکا خوششون نمیاد و با برادر مسلمونشان ایران همکاری خوبی بپا میکنند و سلاحهای خوبی از ایران میخرند و جلوی غلدرمحابیهای آمریکاییها هم تسلیم نمیشند خیالتون راحت غیرت دارن
  • IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
   1 0
   مردم افغانستان از ایران سپاس گذارن برای پذیرایی و مهمان پذیری
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  2 3
  افغانستان طلا داره ولی آمریکا نمیخاد ملت افغان راحت زندگی کنند وگرنه از هرکشوری سروتمندتر میشه
  • ایرانی GB ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
   0 2
   ایران شرقی (افغانستان) هم معادن طلا داره و هم اورانیوم و معادن دیگه , اگر پول برای خرید تسلیحات نداره میتونه معادن خودش رو به سرمایه گذاران ایرانی واگذار بکنه وگرنه اعطای تسلیحات مجانی به افغانها خیانت به مردم ایران هست , آمریکا همین حالا هم کلی از معادن اورانیوم ایران شرقی (افغانستان) برداشت کرده و در حال غارت اون دیار هست بدون اینکه کار خاصی برای مردم ایران شرقی (افغانستان) انجام داده باشه !
 • GB ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  0 5
  خریدار محصولات ایرانی همسایه شرقی با شرف
 • رضا IR ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  1 0
  آقا عبدلله برای حمایت ایران پروسه صلح به ایران اومده نه برای خرید سلاح

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس