ظریف نمایه

وزیر امور خارجه ایران در نشست مجازی سازمان ملل درباره امنیت خلیج فارس گفت، ایران هیچ قصدی برای ورود به مسابقه تسلیحاتی در منطقه ندارد.

به گزارش مشرق، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در سخنرانی خود در نشست مجازی سازمان ملل درباره امنیت خلیج فارس گفت که ایران هیچ قصدی برای ایجاد مسابقه تسلیحاتی در منطقه ندارد.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به پایان یافتن تحریم تسلیحاتی علیه سازمان ملل علیه ایران گفت که با وجود پایان این تحریم،‌ ایران قصدی برای خرید گسترده سلاح ندارد.

وی با اشاره به فروش گسترده تسلیحات توسط آمریکا به منطقه گفت که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ یک چهارم از فروش تسلیحات جهان به کشورهای منطقه بوده است.

بیشتر بخوانید:

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: «ما می‌دانیم که اکثر همسایگانمان صلح و گفت‌وگو را ترجیح می‌دهند».

ظریف در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: «می‌توانیم انتخاب کنیم که در گذشته زندانی باقی بمانیم و به بی ثباتی پایان ندهیم یا اینکه همه صلح،‌امنیت،‌ ثبات و کامیابی را برای همه انتخاب کنیم. انتخاب باید برای همگان واضح باشد.»

محمد جواد ظریف در این نشست که به ریاست لاوروف وزیر خارجه روسیه و با حضور وزیرخارجه چین و تعداد دیگری از وزرا برگزار شد با اشاره به پویش صلح هرمز اظهار داشت: این ابتکار متکی به مسئولیت هر کشور در منطقه برای تضمین صلح، ثبات و رفاه همسایگان و انتفاع همگان از آن است.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: تجویزهای غلطی چون خرید امنیت از دیگران، بدست آوردن امنیت در ازای ناامنی همسایگان و کسب هژمونی منطقه ای مسبب عواقب ناگواری شده است.

دکتر ظریف همچنین افزود: حضور غیر مشروع آمریکا با  ۷۶۰۰ مایل فاصله  از سواحلش دستاوری نداشته جز ترور بزدلانه شهید سپهبد قاسم سلیمانی، دشمن شماره ۱ داعش توسط رئیس جمهور آمریکا.

وزیر امور خارجه در ادامه افزود:  شاید کسی بتواند با پول پیچیده‌ترین تسلیحات را بخرد اما حقیقت این است که امنیت و ثبات خریدنی نیست.

دکتر ظریف اضافه کرد: ما نیاز به همکاری جمعی توسط کشورهای منطقه برای ایجاد گفتگوی فراگیر و ایجاد امنیت شبکه ای در منطقه داریم. در غیر اینصورت برای نسلها درگیر هرج و مرج خواهیم بود. 

رییس دستگاه دیپلماسی افزود: ما نیاز به تغییر پارادیم بنیادین در منطقه خود بر اساس بازتنظیم آگاهانه و شناسائی ضرورت ایجاد امنیت و ترتیبات همکاری منطقه ای داریم. ما نیاز به یک منطقه قوی داریم که توهمات هژمونیک بوسیله یک قدرت- منطقه ای یا جهانی- را بزداید.  یک منطقه قوی نیازمند ثبات سیاسی و سرزمینی رشد یافته در منطقه دارد.
یک منطقه قوی که در آن تمام همسایگان خویشتنداری راهبردی را تمرین کنند. 

دکتر ظریف در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما نگرانی‌ها و گلایه های خود را داریم. ایرانیان هرگز ۸ سال جنگ تحمیلی را که در آن متجاوز بطورکامل توسط همسایگان حمایت مالی می شد را فراموش نمی کنند.

وزیر امور خارجه در پایان اظهار داشت: معتقدیم که یک رهیافت جدید منطقه ای بایستی نتیجه تعاملات جمعی ما باشد. رئیس جمهور روحانی ایده های اولیه امان را با تمام رهبران کشورهای ساحلی خلیج فارس به اشتراک گذاشت و آنها را دعوت کرد که این ایده ها را غنی کنند و در اجرای آنها مشارکت داشته باشند.

عصر امروز نشست شورای امنیت سازمان ملل با نام «حفظ صلح و امنیت بین‌المللی: بازبینی جامع اوضاع در خلیج فارس» آغاز به کار کرد.

این نشست با هدف تحلیل افزایش بالقوه تنش‌ها در منطقه خلیج فارس و راه‌های کاهش آن برگزار شد. 

این نشست توسط روسیه که از ماه جاری ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را برعهده دارد برگزار شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  9 1
  مزد ترس!!
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  8 3
  تو سلاح نخر تا عربستان و امارات بهت جایزه صلح بدن! اونها دهها ساله سلاح میخرن ما نه. وقتی یک کشوری از یک حدی سلاح زیادتری بخره هوس میکنه اشغال گر بشه مثل صدام مقابل سعودی سلاح نخریم و نسازیم اون وقت صدام و جنگی دیگر تکرار می شود.
  • IR ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
   1 0
   آقا من با ظریف اصلا و ابدا میانه خوبی ندارم ... .ولی اینجا گفت ما قصد خرید گسترده سلاح نداریم... راست هم میگه نیاز هم نداریم...
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  3 10
  احسنت.
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  0 4
  فقط چه گسترده چه غیر گسترده هرچه سریعتر تعدادی هواپیمای جنگنده سر حال وقبراق تیز بز خریداری شود که روزشماری میکنم که انشا الله این سخو ۳۵ها را بااستتار مخصوص کشور ماوتصویر پرچم کشور بر روی سکان هواپیما در آسمان کشور دیده شود
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  0 3
  یا اینکه همه صلح،‌امنیت،‌ ثبات و کامیابی را برای همه انتخاب کنیم. .........فکر کردی همه کشورها مثل ایرانه که ادمی مثل تو، بگه=هـــــــــــر توافقی ،بهتر از عدم توافقه !!!! وبعد قدم زدن با جان کری در خیابانها و قهقهه زدن باهاشون وبه اسم کوچک صدا زدن دشمنان را با هسته ای تاق بزنه ! واز جیب ملت ایران ،هزینه اش رو بده ؟؟؟؟؟؟؟؟!
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  0 1
  تمام حرفهات متناقض واشتباهست-اگر میگویی مردم این شرایط را میخواهند وباتوجه به ۴۲سال تحارب سیاسی واستراتژی منطقه ای پس این خرفت چیه!؟هنوز نمیدانی ما باید قدرت مند بشویم!؟
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  0 2
  سکه های بیت المال را پس بده . خدا را شکر از هتل کوبورگ و تکمه بستن بالی کت خبری نیست. این هم خوبی تحریم .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس