کد خبر 1132332
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
روحانی نمایه

استادیار پژوهشگاه فرهنگ‌واندیشه‌اسلامی با بیان اینکه اقدام به استیضاح حسن روحانی و ایجاد فضای روانی در این ‌باب، خطای بزرگی است که مسببانش، شریک مشکلاتش هستند گفت: کشتی استیضاح به ساحلی آرام نمی‌رسد.

به گزارش مشرق، فرشاد مهدی‌پور استادیار پژوهشگاه فرهنگ‌واندیشه‌اسلامی، درباره استیضاح حسن روحانی اظهار داشت: فردای روزی که پس از یـک کـشاکش سنگین، رییس‌جمهور فعلی کشور با رای مجلس برکنار شود، چه خواهد شد؟ این سوالی است که طراحان سوال استیضاح که برخی‌هایشان چند سالی است چنین رویایی را در سر می‌پرورانند پاسخ روشنی برای آن ندارند.

وی افزود: در کشوری که تحریم‌های جنایتکارانه خارجی، مشکلات معیشت داخلی و تهدیدهای پیرامونی رو به تزاید است، استیضاح حتما موجب تقویت تحریم‌ها، افزایش دشواری‌های معیشتی و ظهور تهدیدهای امنیتی می‌شود؛ این آینده آنقدر نامحتمل است که عده‌ای نمی‌خواهند آن‌را ببینند یا خود را به ندیدن زده‌اند؟ و جالب‌تر اینکه پیشنهاد استیضاح، روی دیگر پیشنهاد استعفاست که از سوی حامیان دولت مطرح می‌شود و بارها تیتر درشت روزنامه‌هایشان شده است؛ گویا برخلاف تمام قواعد، دو لبه قیچی می‌توانند به هم برسند، چون رادیکالیسم چنین امکانی را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید:

استیضاح روحانی و مسئله‌ درایت سیاسی

استادیار پژوهشگاه فرهنگ‌واندیشه‌اسلامی تصریح کرد: فرایند استیضاح رییس‌جمهور آنچنان‌که توییترزدگان تصور می‌کنند، به آسانی طی نمی‌شود؛ مطابق آنچه در اصل ۸۹ قانون اساسی آمده، حداقل یک‌سوم نمایندگان باید چنین درخواستی را به تصریح آیین‌نامه داخلی مجلس «با ذکر موارد صریح و روشن و مستدل باشد» که فعلا از آن خبری نیست ارائه بدهند و استیضاح‌شونده یک ماه فرصت دارد تا به مجلس بیاید یعنی تا رسیدن به عدد یک‌سوم و بعد یک ماه، چه جنجالی برپا خواهد شد، بماند و بعد از آن، باید دو سوم نمایندگان به عدم‌کفایت رای بدهند تا مراتب برای اجرای بند ۱۰ اصل ۱۱۰ به اطلاع مقام معظم رهبری رسانده شود؛ رهبری که در دیدار با نمایندگان مجلس کنونی به‌صراحت نظرشان را در این‌باره اعلام و آن‌ها را از حرکت به سمت استیضاح، نهی کرده بودند. این روال نشان می‌دهد که رسیدن به نقطه برکناری، چه میزان زمانبر  و دشوار است و اگر حتی فکر کنیم همین فردا چنین اتفاقی بیفتد، که فعلا از محالات است، درست در زمانی که بودجه پرمشکل ۱۴۰۰ بناست به مجلس برسد، دولت رییس نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

فردای استیضاح روحانی چه خواهد شد؟!

مهدی پور خاطرنشان کرد: دعوی اصلی استیضاح‌کنندگان، جزو مواردی که براساس نگاه بخشی آن‌هاست و می‌گویند که به حیثیت مجلس فکر می‌کنند، متکی بر مسائل اقتصادی و مشکلات معیشتی است؛ استیضاح‌کنندگانی که با این عمل خویش در فصل بودجه، دقیقا کشور را در تعلیقی مجدد می‌اندازند.

بیشتر بخوانید:

استیضاح روحانی و مسئله‌ درایت سیاسی

استادیار پژوهشگاه فرهنگ ‌و ‌اندیشه ‌اسلامی تصریح کرد: در وضع کنونی که مدیریت ضعیفی بر بازار اعمال می‌شود و داد همه را در آورده، با شرایطی روبه‌رو خواهیم شد که همین‌ مقدار مدیریت نیز اعمال نخواهد شد، چه پیش از استیضاح و چه پس از آن که معاون اولی بر سر کار خواهد آمد که نه می‌شود وزرایش را بازخواست کرد و نه خود او را.

وی گفت: نمایندگان مدعی استیضاح نه در سالجاری و نه در دوره قبل مجلس که چنین داعیه‌ای را داشتند، از ارائه یک طرح موثر برای حل مشکلات اقتصادی ناتوان بوده‌اند و حتی در موقعیت‌های مرتبط با خود نیز پیشنهادهایی را در مورد سیاست‌های کلان کشور ارائه کرده‌اند که از سوی عالی‌ترین شورای سیاستی جمهوری اسلامی، ناصواب ارزیابی شده است. آیا چنین تدبیری می‌تواند کشتی استیضاح را به ساحلی آرام برساند؟
 
مهدی پور گفت: برخی از استیضاح‌کنندگان که ایده‌ای برای اداره دولت ارائه نکرده‌اند، حالا منتقدان را متهم می‌کنند به اینکه می‌خواهند به رییس‌جمهور مصونیت بدهند؛ اشکالی عجیب که بیشتر دامن خودشان را می‌گیرد، چرا؟ چون استعفا پیشنهادی است که از مدت‌ها قبل از زبان حامیان دور و نزدیک دولت تکرار شده و همین امر، موجبات تمایل دولت به امتیازخواهی از سایر قوا را فراهم کرده است و عملا طرح استیضاح، موجباب مظلوم‌نمایی و فرافکنی را فراهم می‌آورد.

وی افزود: خطای دیگر استیضاح‌کنندگان، منتقل‌کردن انتظارات و مطالبات از مدیریت ضعیف کشور به رهبری است؛ چه اینکه برخی افراد پیشنهاددهنده استعفا و حتی خود رییس‌جمهوری در مرحله‌ای، خواستار اداره کشور توسط رهبری انقلاب شدند؛ آیا این هزینه‌سازی را می‌توان غیرآگاهانه تلقی کرد و این طراحان، تکمیل‌کننده پازل دوستان نابخرد دولت یا دشمنان دانای کشور نیستند؟

استادیار پژوهشگاه فرهنگ‌واندیشه‌اسلامی تصریح کرد: استیضاح‌کنندگان، خود را به تغافل زده‌اند، چون می‌دانند در این موضوع، علاوه بر ادله منتقدان، حجتی هم وجود دارد؛ آن‌هابه  گونه‌ای وعده می‌دهند که فردای استیضاح، امید به کشور بازمی‌گردد، مجلس عزیز می‌شود، مردم دولتی جوان و انقلابی برمی‌گزینند و مشکلات حل می‌شود اما فراموش کرده‌اند که چه جاده پرسنگلاخی را برای ملت و ایران، پیش و پس از استعفای رییس‌جمهور که به دست ایشان استیضاح نام گرفته و امکان رهاکردن مسوولیت را فراهم می‌آورد خواهند ساخت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از تجربه آبان ۹۸ هنوز زمان درازی نگذشته است؛ تمایل غرب به ایجاد بی‌دولتی در ایران، سیاستی پنهانی نیست و آرزوی سوریه-لیبی‌سازی جمهوری اسلامی که به اذن‌الله به گور خواهند برد؛ اما اقدام به استیضاح و ایجاد فضای روانی در این ‌باب، خطای بزرگی است که مسببانش، شریک مشکلاتش هستند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • US ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  12 0
  اتفاقا کار درستی مملکت درست میشه
 • احمد IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  7 0
  آخوندی و نعمت زاده و واعظی و سایر وزرا را بعد از اتمام عمر دولت قانونا محاکمه نمایید آخه اینکه یکی بزاره بره و خیالش راحت باشه حالا که رفته در امان است هرگز این فرار نباید صورت بگیرد آقای آخوندی و نعمت زاده و سایرین باید محاکمه شوند .
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  4 0
  این فکر درست مانند عدم قبولی اعتیاد فرزند است. که اگر در خانه مطرح شود جنجال براه می افتد.
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  1 0
  منظور حرفش چی بود؟
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  7 0
  استیضاح نه بخاطر شخص حسن روحانی است بلکه استیضاح همه ارگان دولتی است که ضعیف کار کردند درست است که زمان خوبی برای استیضاح نیست اما این استیضاح جلوی ضررهای فاحش ماه‌های آتی رامیگیردوپول ملی هم ارزش خود را در پایان سال احیا میکندطرزتفکر آقای روحانی جالب است نسبت به حل مشکلات کشور
 • مهدی IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  6 0
  خب،الان طرح شما برای رفع مشکلات کشور چیه؟ الان برنامه مجلس برای رفع مشکلات اقتصادی مردم چیه؟
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  0 2
  ای کاش در استیضاح رئیس جمهور اولین دوره جمهوریت همین ملاحظات را لحاظ می کردند تا دوره او بطور طبیعی تمام شود - صد البته آن خطا نباید تکرار شود.
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  4 0
  فردای روز استیضاح از امروزش تیره تر نیست توی هر کشوری بود تا الان محاکمه کرده بودن اونوقت برای استیضاح کردن دارید استخاره میگیرید
 • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  7 0
  استیضاح روحانی خطای بزرگی هست ولی ماندن او تا 1400 خطای بزرگتری هست
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
   4 0
   افرین
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  4 0
  هر روز قیمت ها بالاتر میره هیچ کس کاری نمیکنه از زندگی افتادیم مرغ شده 26 دیگه اینم نمیشه خورد پس راه حل شما چیه ؟
 • ... IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
  0 0
  علی برکته الله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس