کد خبر 1131139
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰

به گزارش مشرق، فهیم تاشتکین طی یادداشتی که در کانال تلگرامی موسسه پژواک خرد معاصر منتشر شد، نگاه ترکیه به بحران قره‌باغ را بررسی کرد.

 مستندات زیادی از حضور تروریست‌ها در جنگ قره‌باغ حکایت دارند. انتقال جهادگران از سوریه به آذربایجان، سناریویی متفاوت را در قفقاز ایجاد می کند که مستقیما به روسیه مربوط شده و از نزدیک ایران را نگران می‌کند. ادعاهای مربوط به انتقال شبه نظامیان از سوریه به آذربایجان توسط ترکیه، به ابعاد غیرقابل انکار رسیده است. حمایت ترکیه از آذربایجان در برابر ارمنستان که از دو قرن پیش تحت کنترل و نفوذ روسیه است، به این معناست که ترکیه بعد از لیبی و سوریه، در قفقاز هم رو در روی روسیه قرار گرفته است.

اگرچه دولت باکو با گفتن «به اندازه کافی سرباز و نیروی ذخیره داریم»، انتقال شبه نظامیان از سوریه به آذربایجان را انکار می‌کند، لکن از منابع محلی سوریه و رسانه‌های بین المللی، جزئیات انتقال شبه نظامیان از سوریه به قره باغ و مناطق اشغالی برای حمایت از جنگ آذربایجان می رسد. حتی خبر مرگ شماری از این شبه نظامیان هم تایید شده است.

به اعتقاد مزاحم السالوم سخنگوی سابق ارتش چریکی انقلابی موسوم به Jaysh Maghawir Al-Thawra که زمانی هم از سوی امریکا حمایت می‌شد، سپاه سلطان مراد، مرکز جمع آوری شبه نظامی افتتاح کرده است. انتقال اولین گروه از شبه نظامیان از سوریه به آذربایجان، تقریباً یک هفته قبل از آغاز درگیری‌ها میان آذربایجان و ارمنستان صورت گرفته است. یک گروه 150 نفری از فیلاک الشام پس از ورود از عفرین به‌ هاتای، ازطریق فرودگاه آدانا به آذربایجان پرواز کردند. به این افراد در دو جزیره در دریای خزر، تاکتیک های نظامی و شلیک برخی سلاح ها آموزش داده شده است.

فرماندهان آنها به شبه نظامیان گفته اند، وظیفه حراست و حفاظت از پایگاه‌های نظامی و تاسیسات گازطبیعی را عهده دار خواهند شد. درحالی که وعده حقوق ماهانه 12-10 هزارلیری (تقریبا 1500- 1300 دلار) به شبه نظامیان داده شده است، فرماندهان 3 هزار لیر از این مبلغ را برای خودشان نگه داشته اند. برای اینکه مشکل زبان وجود نداشته باشد، به ترکمن‌ها اولویت داده می‌شود. انتظار می رود سپاه سلطان مراد ظرف چند هفته آینده دو هزار جنگجوی دیگر هم اعزام کند.

الیزابت تسورکوف از محقیقین مرکز سیاست جهانی اعلام کرده است، شمار زیادی از شبه نظامیان بعد از دیدار با خانواده‌ها و دوستانشان در سوریه، از این کشور به ترکیه عبورکردند، ارتباط آنها با خانواده‌هایشان قطع شده و مشخص نیست به کجا می روند. به اعتقاد تسورکوف، شایعات «جستجوی شبه نظامیان برای انتقال به آذربایجان در ازای حقوق ماهانه 2 هزار الی 2500 دلاری»، در بین جنگجویان ارتش ملی سوریه با پیام های واتساپ شایع شده است.

 اکثر آنها از طریق واتساپ اسم نویسی کرده اند، بقیه هم به دفاتر ارتش ترک در منطقه رفته و ثبت نام کرده اند. تسورکوف به احتمال «مدیریت این اقدام از سوی یک شرکت امنیتی خصوصی ترک» اشاره می‌کند. نام این شرکت امنیتی خصوصی که در سوریه و لیبی هم برجسته می‌شود، "سادات" است.

زیاد حاجی عبید از فرماندهان ارتش ملی سوریه هم با تلویزیون روداو در غازی آنتپ ارتباط برقرار کرده و گفته است: جنگجویان به دلیل شرایط بد اقتصادی، برای تامین نیازهای خانواده‌هایشان ناچار به جنگ در آذربایجان می روند. ما در صورت نیاز برای جنگ به همراه ارتش ترکیه در هر نقطه آماده ایم.

روزنامه گاردین هم نوشته است «شبه نظامیان به منظور استقرار در آذربایجان به عنوان محافظ، از سوی یک شرکت خصوصی ترک در عفرین آموزش دیده اند». طبق اطلاعات ارائه شده در این روزنامه، برنامه آموزش شبه نظامیان یک ماه پیش آغاز گردیده است.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 27
 • GB ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  67 23
  ترکیه چوب این طمعکاری رو باید بخوره /// از جناب ظریف و دولت شیخ دیپلمات زبان دنیا بلد انتظاری نیست البته /// به خاک مالیدن پوزه اردوغان کار شیربچه های سپاهه
  • نه اینجا IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   5 1
   وزارت امور خارجه اصلاحات، بعد از ساعت‌ها شور و مشورت، به این نتیجه رسید، که این دفعه شخص وزیر دو خودکار را با هم پرتاب بکند، و هر روز به مدت یک هفته تویت به زبان آذری بزند...
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  51 26
  مشرق ممنون از مقاله عالی. اول از همه، این بخشش جالب بود که ثبت نام مزدورها واتساپی صورت گرفته. واتساپ هم متعلق به فیسبوک هست. و اینکه جای تاسف داره که همه کارها و درسهای دانشجوها واتساپی شده. باید پلتفرم های داخلی تقویت بشه. بعد، نیروی محرکه ترکیه تو این سناریو قطعا یه جا دیگست. ایران هم قبل از انقلاب، برای آمریکا به همین نحو نقش ژاندارم منطقه رو ایفا میکرد و برای اعراب حاشیه خلیج فارس خط و نشون میکشید. محل انتقال نیروهای سریع آمریکایی در مواقع لازم برای حمله به روسیه بود. الان آمریکا دوتا هدف داره روسیه، ایران. همین مانورهای دوپهلوی ترکیه و هیجان آذربایجان برای جنگ بی دلیل نیست. یک نکته مسلم هست، نه ترکیه، نه آذربایجان اصلا صداقتی در قبال ایران ندارن. اینهایی که هی هیجان زده میشن و به نفع ترکیه و آذربایجان شعار میدن کمی آینده نگر تر باشن. اون داستان مولوی، خرطوم فیل و اتاق تاریک تکرار نشه!!!! همیشه حجم فیل رو ببینید نه فقط خرطومش رو.
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  89 30
  چرا داریم خودمونو گول می‌زنیم آخه ما؟؟؟ ترکیه ی ... هزاران تروریست رو داره نزدیک مرزهای ما جاسازی می‌کنه بعد ما وایسادیم از جنگ قره باغ میگیم؟؟(
  • نجف IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   48 30
   البته باید از شما که به نظر میاد یک ارمنوفیل هستید باید این رو شنید. موضوع سیاست خصمانه ی ترکیه و عثمانی چیز تازه ای نیست و شعیان در این خصوص همیشه هشیارند. اما! مسئله قره باغ هم مسئله شیعه است! یعنی همزمان که دولت لیبرال و فاسد علیف را لعنت کرده و آرزوی پایانش را داریم، برای پیروزی ملت شیعه آذربایجان و بازگشت به سرزمینی که ارامنه اشغال کرده اند دعا میکنیم.
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  33 8
  به خاطر ی لغمه نون آدمارو مجبور به چه کارایی میکنن . خدایا حاکمیت فرا زمینی هارو برگردون .
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  26 35
  شهر فضولی هم آزاد شد
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   9 7
   به امید آزادی کامل قره باغ
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  31 46
  ترکیه پشت آذربایجان است و تا آزادسازی قره باغ ادامه خواهد داشت
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   10 11
   اما خدا پشت ترکیه نیست.
  • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   10 6
   با این تروریست های داعش
 • LT ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  14 7
  شما به این داستان سرایی هاتون ادامه بدین بلطف خدا امروز شهر مهم فضولی چند روز دیگه هم شوشا و خانکندی و تا چند هفته کل اراضی اشغالی آزاد خواهد شد و اذان محمدی بعد از 30 سال دوره سرتاسر این جغرافیا رو فراخواهد گرفت.شما که به گفته خوتان 30 روز تحمل نمیکنید شبه نظامیان مخالفتان در کشور نزدیک شما باشند چگونه انتظار دارید آنها 30 سال اشغالگری را تحمل کنند؟!؟!؟!
  • IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   11 1
   احسنت کلا برخیها درک ندارند وقتی خرمشهر یعنی یک شهر ایران فقط در اشغال عراق بود عرفات برای میانیگری وارد ایران شد واقعا همه ازش بدشون اومد که وقتی یک شهر ایران دست عراق هست ما چطور مذاکره کنیم الان همینها میگن اذربایجان جنگ نکنه وارد مذاکره بشه 30 سال مذاکره کرد وارد جنگ نشد هم گفتند عرضه نداره
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  5 16
  تکفیریهای مزدور آذربایجان و ترکیه سربریدنهاشونو شروع کردند. اینها نامردن. مسلمان نیستند. دین اسلام اجازه نمیده اسیر رو مثله کنین. تفاله های صهیونیستی. نمیدونم چرا زون کردن رو اخبار مشرق! انشالله خائن به اهل بیت هرگز رنگ فلاح و رستگاری رو نبینه. مردم ما گوش به فرمان رهبر هستن. دلمون به حاج قاسمها و حججیها خوشه که درایت و تدبیرشون دفع خدعه خواهد کرد.
 • GB ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  13 6
  مسئله حضور تکفیری ها هنوز برای من جا نیفتاده ولی با توجه به اینکه اولین بار فرانسه اینو مطرح کرد مقداری مشکوک هست. مسئله دیگه اینو که طرف ضعیف یعنی ارمنی به شدت تلاش داره ایران و روسیه رو وارد درگیری کنه پس هوشیاری دولت و ملت ما خیلی مهم هست.
 • ناشناس IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  14 7
  قره باغ به آذربایجان تعلق داره، ترکیه هم متحد طبیعی آذربایجانه و خیلی طبیعیه به متحدش در بازپس گیری اراضی اشغال شدش کمک کنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس