هشدار چین به کانادا درباره اعطای پناهندگی به هنگ‌کنگی‌ها

سفیر چین در کانادا درباره اعطای پناهندگی به هنگ‌کنگی‌های به اتاوا معترض هشدار داد و اعلام کرد، این کار ایمنی و سلامت کانادایی‌های ساکن هنگ‌کنگ را به مخاطره می‌اندازد.

به گزارش مشرق، با شدت گرفتن تنش‌ها بین چین و کانادا بر سر مسائل مختلف از جمله ادامه بازداشت «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت «هوآوی»، سفیر پکن در اُتاوا به دولت کانادا درباره اعطای پناهندگی به معترضان هنگ‌کنگی مخالف چین هشداری تند داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفیر چین در کانادا به این کشور غربی درباره اعطای پناهندگی به معترضان هنگ کنگی مخالف چین هشدار داد.

بیشتر بخوانید:

هشدار ارتش چین به آمریکا

«کونگ پی وو» در هشداری تند علیه این اقدام کانادا اعلام کرد، انجام این کار از سوی کانادا «سلامت و ایمنی» کانادایی‌های ساکن هنگ‌کنگ را به مخاطره خواهد انداخت.

او در واکنش به خبرها درباره اقدام کانادا در اعطای پناهندگی به یک زوج هنگ کنگی که سال گذشته در اعتراضات علیه چین در این جزیره شرکت کرده بودند، این هشدار را مطرح کرد.

سفیر چین در کانادا گفت: «ما قویا از طرف کانادایی می‌خواهیم به مجرمان خشن در هنگ‌کنگ اصطلاحا پناهندگی سیاسی ندهد چرا که این دخالت در امور داخلی چین است و قطعا سبب جسورتر کردن این مجرمان خشن خواهد شد».

وی افزود: «برای همین اگر طرف کانادایی واقعا به ثبات و رفاه در هنگ کنگ اهمیت می‌دهد و واقعا درباره سلامت و ایمنی 300 هزار کانادایی دارای گذرنامه در هنگ کنگ اهمیت می‌دهد و همچنین برایش تعداد زیادی از شرکتهای کانادایی فعال در هنگ کنگ مهم است، شما (کانادا) باید از تلاشها برای مقابله با این جرایم خشن (در هنگ کنگ) حمایت کنید».

یک خبرنگار کانادایی از سفیر چین سوال کرد که آیا این حرف شما تهدیدی علیه کانادایی‌های مستقر در هنگ کنگ است؟

سفیر چین در کانادا به گفتن این جمله بسنده کرد: «این تعبیر شما (از اظهارات من) است».

هشدار شدید سفیر چین در کانادا، واکنش وزیر خارجه این کشور را در پی داشت و تنش‌ها در روابط دو کشور را بیش از پیش کرده است.

«فرانسوا-فیلیپه شامپاین» سخنان سفیر چین در کانادا را «به شدت غیرقابل قبول» خواند و گفت: «من به وزارت خارجه دستور دادم سفیر (چین) را فرابخواند تا برای او به روشی کاملا شفاف روشن کند که کانادا همیشه برای حقوق بشر و حقوق کانادایی‌ها در سراسر جهان خواهد ایستاد».

روابط بین کانادا و چین از  ۱۵ آذرماه ۱۳۹۷ و بازداشت منگ وانژو مدیر ارشد مالی هوآوی در ونکوور به درخواست آمریکا دچار تنش‌های جدی شده و این تنش‌ها همچنان ادامه دارد.

منگ وانژو  به بهانه نقض تحریم‌های ایران در کانادا بازداشت شده و خطر استرداد او به آمریکا برای محاکمه وجود دارد؛ موضوعی که چین بارها آن را رد کرده و به کانادا و آمریکا درباره تبعاتش هشدار داده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس