کد خبر 1130795
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱

به گزارش مشرق، محمد ایمانی، فعال رسانه‌ای در خصوص وعده‌های روحانی برای نابودی سایه‌های جنگ در کانال تلگرامی خود نوشت:

۱- وقتی سایه جنگ بالای سر کشور نبود، یک آقایی مدعی شد؛ آمده تا سایه جنگ را دور کند. بعد هم با این توجیه که می خواهد آن سایه موهوم را دور کند، کلی امتیاز به دشمن داد.

۲- چند سال سپری شد و وعده ها وارونه از آب در آمد. حالا همین آقا برای توجیه سوء مدیریت خود می گوید: کشور قبل از من، در شرایط "تحریم اقتصادی" بود، اما اکنون در وضعیت "جنگ اقتصادی" است. با شنیدن این سخن، فکر می کنید او عبرت آموخته و می خواهد مهیای مقاومت شود. اما متاسفانه خوش بینی شما واقعیت ندارد.

۳- او اصطلاحا بازی خود را کرده و ظاهرا نوبت پرسشگری مردم و کارشناسان است: چرا به اسم صلح، موجب افزایش تهدیدها شدید؟ چه معامله ای کردید و چه پالس اشتباهی فرستادید که دشمن، به دشمنی بیشتر تشجیع شد؟!

۴- او منتظر پرسش مردم نمی ماند. اصلا خود را مسئول و پاسخگو نمی داند. در اوج بی تدبیری، ژست عقلانیت می گیرد و با مصادره به مطلوب تاریخ (حذف خیانت خواص) می گوید: "امام حسن(ع)، امام صلح بود... اگر در روز صلح، جنگیدیم و در روز جنگ، صلح کردیم، هر دو اشتباه است. به‌ موقع باید بایستیم و بجنگیم و به‌ موقع باید صلح کنیم".

۵- شما بگویید. رصد گران اطلاعاتی دشمن، باید چه برداشتی از این ساختار ذهنی پریشان، بکنند؟ او آماده جنگیدن است، یا نجنگیده، آماده تسلیم شدن است؟ دشمن با شنیدن این سخنان، به چه نتیجه ای می رسد؛ این که برآورد خودش درباره ناکامی فشارها درست است و باید تغییر مسیر دهد؟ یا این که فشار موثر بوده و باید ادامه پیدا کند؟! آیا دامنه خسارات این پالس غلط، قابل محاسبه است؟

۶- خوش بین و سهل اندیش اگر باشیم، باید بگوییم این صغرا کبرا کردن های پر غلط، از سر تصلب ذهن و عجز در عبرت آموزی است. اما یک احتمال هم هست که نفوذی های چنبره زده در اطراف وی، اجازه آزاد اندیشی و درک صلاح از فساد، و خدمت از خیانت را نمی دهند.

۷- صاحبان چنین روحیاتی، خودشان "سایه جنگ" هستند. اشعث بن قیس سردسته سازش طلبانی بود که جنگ پیروز صفین را به صلح تحمیلی و شکست کشاند. امیر مؤمنان (ع) پس از جنگ، او را در زمره کسانی معرفی کرد که شمشیر دشمن را به سوی قوم شان می کشانند.

۸- ابوموسی اشعری حین مذاکرات حکمیت در جنگ صفین، نامه‌ای به محضر امیر مؤمنان (ع) فرستاد. امام در پاسخ، هشدار داد؛ «أِنّ الشَّقی مَن حُرِمَ نَفعَ ما اوتی مِن العَقلَ و التَّجرِبهًْ. همانا بدبخت کسی است که از سود عقل و تجربه داده شده به او، محروم بماند». (نامه ۷۸ نهج البلاغه)

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  15 1
  اشعث بن قیس باید جلوی اینشان لنگ پهن کنه
  • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   8 0
   اساساً وقتی آن نامرد خطاب به رهبری با جسارت می گوید دلار به چند هزارتومان باید برسد تا شما با مذاکره با آمریکا موافقت کنید و این رئیس جمهور پخمه اعتراضی به این جسارت و پرسش ندارد، بیانگر دسیسه و توطئه پشت پرده ای است که اکنون روی پرده آمده است و آن این که اصلاح طلبان تهوع آور مأمور به کشاندن ایران به پای میز مذاکره اند و برای به انجام رسیدن این وظیفه محول شده به ایشان از طرف دشمنان نظام حتی حاضرند که کشور، امنیت، مصالح و رهبری و ملتش را قربانی کنند!
  • IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
   2 0
   جون داداش منتظر باش كه همين روزها نرمش قهرمانانه دوم رو اعلام كنند
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  12 0
  ممنون تحلیل بسیار زبیایی بود.
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  12 0
  ایراد از ایشان نیست !؟ایشان حداگثر شاگرد حجره جناب هاشمی بود !مردم چرا ایشان را اصلح دانستند؟
 • IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  10 0
  همانطور كه ويروس كرنا به علت هاى مرگ اضافه شده چه قبول بكنيم يا نكنيم تسليم طلبى دولتهم سبب شير شدن دشمن برادامه وافزايش تحريم ها شده است وهيچ شكى درگناهكارى دولت درشكل گيرى وضع موجود دركشورنيست
 • مهرناز IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  0 0
  دروغگوئی وریاکاری فقط مختص به ترامپ نداشته و ندارد " در همه جای جای دمیا افرادی مانند ترامپ مسئولینت پیدا می کنند وچنین رفتار می کنند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس