کد خبر 1130105
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
بالاترین قیمت قبر در بهشت زهرا(س)

مدیرعامل سازمان بهشت زهرای شهرداری تهران در خصوص روزهای کرونایی در بهشت زهرا، افزایش متوفیان، شرایط پرسنل، قبور آماده برای بحران و قیمت قبر توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش مشرق، از اسفندماه سال گذشته و با شیوه کرونا بسیاری از فعالیت‌ها در تهران تحت‌تأثیر این ویروس قرار گرفت. ستادملی مقابله با کرونا تشکیل شد و مدیران تصمیماتی برای پیشگیری از این ویروس اتخاذ کردند.تعدادی از شهروندان تهرانی به این ویروس مبتلا و تعدادی هم جان باختند. فاصله‌گذاری اجتماعی در محیط‌های پرتراکم به درستی اجرا نمی‌شود و برخی از شهروندان هم از ماسک استفاده نمی‌کردند که البته چند روزی است استفاده از ماسک در تهران اجباری شده و اعلام کردند که افرادی که از ماسک استفاده نکنند جریمه می‌شوند البته حرف و حدیث‌هایی هم در این زمینه وجود دارد.

چند روزی که کرونا به اوج خود رسیده است و به گفته ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در برخی شهرها انفجار کرونایی رخ داده است و میزان بستری‌ها افزایش یافته است. البته مدتی است بخشی از محدودیت‌ها بازگشته است و البته این محدودیت‌ها هم به درستی اجرا نمی‌شود و بسیاری از انجام آن سرباز می‌زنند.

آمار فوتی‌های ناشی از ویروس کووید ۱۹ افزایش یافته است و روزانه بیش از یکصد نفر از شهروندان بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. بهشت‌زهرای تهران تعطیل نیست و به طور خاص در ارتباط با متوفیان کرونایی اقدامای را انجام می دهد خطراتی هم کارکنان بهشت‌زهرا را تهدید می‌کند و تعدادی از آنها هم تاکنون به این ویروس مبتلا شده‌اند. البته مدتی است که خانواده‌ها به منظور بدرقه متوفیان می‌روند و البته باید حضور آنها کمرنگ‌تر شود و پروتکل‌های بهداشتی را هم رعایت کنند. 

در خصوص اجرای پروتکل‌های بهداشتی در سالن‌های تطهیر، وضعیت کارکنان بهشت زهرا، موضوع قبر، شرایط تدفین، گورستان جدید پایتخت، قبرهایی که برای مواقع بحران آماده می‌شود با سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرای شهرداری تهران به گفت‌وگو نشستیم.

* در خصوص آخرین وضعیت بهشت زهرا در دوران کرونا توضیح می‌دهید؟

۲۵۰ روز است که تهران با کرونا دست و پنجه نرم می کند/افزایش تعداد متوفیان کووید ۱۹ در روزهای اخیر

حدود ۲۵۰ روز است که تهران با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و تعداد متوفیان در روزهای اخیر افزایش چشمگیری یافته است. 

سازمان بهشت‌زهرای شهرداری تهران از روز اول اسفند تاکنون به صورت سخت در کنار کادر درمان ایستاده است و در حال رتق و فتق امور اموات هستیم. همه تمهیدات لازم در شهرداری اندیشیده شده است تا بتوانیم به شهروندان خدمت کرده و تکریم و تعظیم لازم صورت گیرد.

* چند درصد متوفیان کرونایی در بهشت زهرا پذیرش شدند؟

۵۰ درصد متوفیان کرونایی در سایت بهشت زهرا پذیرش شدند

براساس آمار رسمی ۵۰ درصد متوفیان کرونایی در سایت بهشت زهرای شهرداری تهران پذیرش شدند. رعایت پروتکل‌های بهداشتی چه در خصوص ارتباط با جان پرسنل و چه برای مراجعه‌کنندگان در بهشت زهرا انجام می‌شود.

* چند بار از کارکنان بهشت زهرا به دلیل ارتباط مستقیم با متوفیان کرونا تست گرفته شده است؟

۷ بار غربالگری کرونا/ تست هر کدام از کارکنان که مثبت شود سریع قرنطینه می شود

هفت مرتبه غربالگری انجام داده‌ایم و هر بار که تست کرونای پرسنل مثبت شده است، آنها را قرنطینه کرده و درمان را آغاز می‌کنیم. متأسفانه شاهد رشد آمار مرگ و میر در چند ماه گذشته هستیم و این آمار نگران‌کننده است. عاجزانه از مردم می‌خواهیم که رعایت کنند.

برخی از مردم کرونا را به طنز گرفته اند/بحران جدی است

برخی از مردم موضوع را جدی نمی‌گیرند و به طنز تبدیل شده است ولی بحران کرونا جدی است و عاجزانه از مردم می‌ خواهیم که یاری کنند چرا که جلوگیری از این ویروس فقط با اراده مردم برطرف می‌شود.

* چه تعداد از پرسنل سازمان بهشت‌زهرا در حال آماده‌باش هستند و کدام  پرسنل دورکار شدند؟

 در حالی که همه دورکار شده‌اند، پرسنل سازمان بهشت‌زهرا دوبل‌کار شده‌اند

بله، ۸ ماه است که پرسنل سازمان بهشت‌زهرا در حالت آماده‌باش هستند. در ایام تعطیل،‌ عید، ۱۳ فروردین، پنجشنبه و جمعه در حالت فعالیت هستند. فشار کاری چند برابر شده است و تا پاسی از شب در حال فعالیت هستند و در شرایط سختی هستند. در حالی که همه دورکار شده‌اند، پرسنل سازمان بهشت‌زهرا دوبل‌کار شده‌اند. باید شهروندان کمک کنند تا بتوانیم این بحران عظیم را رد کنیم و توصیه می‌کنم که به هیچ وجه شهروندان برای کارهای غیرضرور به سازمان بهشت‌زهرای شهرداری تهران مراجعه نکند و فقط برای تدفین عزیزانشان آن هم با تعداد کم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی حاضر شوند. 

* شنیده شده است که احتمال دارد دوباره درهای بهشت‌زهرا بسته شود، در این زمینه توضیح می‌دهید؟

اگر لازم باشد دوباره درهای بهشت‌زهرا را می بندیم

اگر لازم باشد دوباره درهای بهشت‌زهرا را خواهیم بست، چرا که تعداد مراجعه‌کنندگان زیاد است و مردم باید رعایت کنند. این روزها بیشترین آمار متوفیان را داریم. 

* کمیته بحران در سازمان تشکیل شده است، درخصوص فعالیت این کمیته توضیح می‌دهید؟

رسیدگی به موضوعات ناوگان آمبولانس، فرایند قبورو ....

کمیته بحران و ستاد کرونا در سازمان بهشت‌زهرا تشکیل شده است و همه روزه جلساتی را برگزار کرده و وضعیت را بررسی می‌کنیم. تمامی مدیران در این جلسات حضور دارند. کار عملیاتی است. باید به موضوعات ناوگان آمبولانس، فرایند قبور و... رسیدگی شود. در سازمان بهشت‌زهرا امکان دورکاری وجود ندارد و تمام کارها باید با حضور در محل انجام شود. ما تمهیداتی را هم برای پرسنل اندیشیده‌ایم تا پروتکل‌ها را رعایت کنند.

پرسنل سازمان بهشت‌زهرا در صدر رعایت پروتکل‌های بهداشتی

بر اساس آماری که دو تا سه روز پیش وزارت بهداشت اعلام کرده است، پرسنل سازمان بهشت‌زهرا در صدر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده‌اند. 

* در خصوص ضدعفونی روزانه سالن‌های تطهیر بهشت‌زهرا و محوطه سازمان توضیح می‌دهید با توجه به اینکه میزان مراجعات شما افزایش چشمگیری افزایش پیدا کرده است. 

روزانه ۷ مرتبه محوطه‌های ضدعفونی می‌شود و سال های تطهیر هم بارها ضدعفونی می‌شود. از اول فروردین سال جاری یک دکتر متخصص در سازمان بهشت‌زهرا مستقر کرده‌ایم تا چکاپ دائم از پرسنل انجام دهند. 

* آیا واکسن آنفلوانزا به کادر بهشت زهرا از جمله تطهیرکنندگان، رانندگان آمبولانس، ‌قبرکن‌ها اختصاص یافته است؟

واکسنی به کادر بهشت زهرا نرسید

متأسفانه تا این لحظه واکسنی اختصاص نیافته است. با وجود پیگیری‌های زیادی که انجام داده‌ایم. 

*علت عدم تخصیص چیست؟

نمی‌دانم، گفتند که در پارت اول شامل ما نمی‌شود. ببینید ما وضعیت سختی را در سازمان بهشت زهرا داریم. 

*یکی از مشاغل شما که ارتباط نزدیکی با متوفیان دارد، قبرکن‌ها هستند. به آنها هم این واکسن تعلق نگرفته است؟

شرایط سخت و بحرانی است و نیازمند کمک مردم هستیم/تعداد نیروها دو برابر شده است

متأسفانه خیر، روزانه بالغ بر یکصد متوفی کرونایی داریم. تجهیزات و امکانات و شرایط کاری می‌خواهد به ویژه در واحد خاکسپاری. همه واحدها را فعال کرده‌ایم. تعداد نیروها دو برابر شده است تا بتوانیم به بهترین شکل مدیریت کنیم. البته تا حالا هم اقدامات در کنترل سازمان بوده است. شرایط سخت و بحرانی است و نیازمند کمک مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم تا بتوانیم این پیک بحرانی را طی کنیم. 

*در سازمان بهشت‌زهرا تعدادی قبر برای موارد بحران آماده شده است، در این زمینه توضیح می‌دهید که وضعیت در حال حاضر چگونه است؟

قبور اماده برای بحران/ موضوع ربطی به کرونا ندارد

این موضوع ربطی به کرونا ندارد. براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران و ستاد بحران، ما باید همواره یکسری قبور آماده برای مواقع بحران داشته باشیم که در حال حاضر هم این امر صورت گرفته و تعدادی قبور در نظر گرفته شده است. 

* آیا قطعه خاصی برای متوفیان کرونایی در نظر گرفته شده است؟ شنیده شده که این افراد را در قطعه خاصی دفن می‌کنید.

متوفیان کرونا را هر جا که خانواده هایشان بخواهند دفن می کنیم؛ محدودیت نداریم 

اینطور نیست. همراهان متوفی هر نقطه‌ای را که بخواهند می‌توانند متوفایشان را دفن کنند، البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی. در آرامگاه‌های خانوادگی یا قطعاتی که از قبل داشتند. ما قطعه‌ای را مختص به متوفیان کرونایی نداریم و همین جا این موضوع را تکذیب می‌کنم.

*در حال حاضر مشکل خاصی در خصوص تعداد قبور ندارید؟

فعلا که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مشکلی نداریم اما باید برای درازمدت هم فکری کنیم. 

*با توجه به شرایط ویژه کرونا آیا در پی این نیستید که زودتر تکلیف آرامستان‌های جدید تهران مشخص شود؟

ارائه گزارش ارمستان های جدید تهران به شهردار

مشاور کماکان در حال فعالیت است و قرار است ظرف چند روز آینده گزارش آرامستان‌های جدید به صورت محرمانه برای شهردار تهران ارسال شود. 

*قرار بود که تطهیرکنندگان بهشت‌زهرا جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب شوند و اخیرا هم اتفاقاتی در این زمینه رخ داده است، ‌آیا این موضوع شامل حال کارکنان بهشت زهرا در بخش‌های مختلف از جمله قبرکن‌ها، رانندگان آمبولانس و... شده است؟

برخی از مشاغل بهشت‌زهرا مشول طرح سخت و زیان آور نمی‌شود/پیگیر هستیم

کار خوبی که انجام شده است این است که برخی مشاغل در آرامستان‌ها با تلاش وزارت کشور اتحادیه آرامستان‌ها و معاون خدمت شهری شهرداری تهران جزو مشاغل سخت و زیان‌آور شناخته شده است. برخی از مشاغل ما را شامل می‌شود، اما برخی از مشاغل بهشت‌زهرا مشول این طرح نمی‌شود البته در حال پیگیری هستیم. 

* چه زمان سخت و زیان‌آور بودن مشاغل بهشت‌زهرا اجرایی می‌شود؟

در صورت ابلاغ سریعا اجرایی خواهد شد. 

* آیا همان ۱۰ سال سنوات ارفاقی است؟

بله ۱۰ سال سنوات ارفاقی به کارکنان سازمان بهشت‌زهرا داده می‌شود.

قرنطینه کارکنان بهشت‌زهرا،‌ خود بهشت‌زهرا است

ببینید بگذارید من یک موضوعی را همین جا بگوییم در حال حاضر مردم خودشان را قرنطینه کرده‌اند، اما قرنطینه کارکنان بهشت‌زهرا،‌ خود بهشت‌زهرا است. موضوع تنها تطهیرکنندگان نیستند بلکه ما مشاغلی را داریم که ارتباط مستقیم با متوفیان را دارند و بیشترین آلودگی پرسنل وجود دارد و خطر آنها را تهدید می‌کند. البته سعی کردیم تمهیداتی اندیشیده شود تا کمتری مشکل برای کار ایجاد شود. 

* چه تعداد از پرسنل بهشت زهرا به کرونا مبتلا شده و چند تلفات داشته‌ایم؟

۱۲۰ نفر از پرسنل بهشت‌زهرا تاکنون به کرونا مبتلا شده اند/در مان رایگان است/ فوتی نداشتیم

خدا را شکر تا این ساعت تلفاتی نداشته‌ایم آن هم به دلیل غربالگری‌های منظمی است که صورت می‌گیرد. ما حتی تسهیلاتی هم برای خانواده پرسنل درنظر گرفته‌ایم و مدام پرسنل را رصد می‌کنیم. ۱۲۰ نفر از پرسنل بهشت‌زهرا تاکنون تست کرونایشان مثبت بوده است، بلافاصله درمان آنها به صورت رایگان انجام شده است و تا مرحله آخر پیگیر هستیم تا آنها سلامتی‌شان را باز یافته و به محل کار برگردند. ما پرسنلی را که کرونا گرفتند جدا کرده و قرنطینه می‌کنیم. 

آیا اقدامات تشویقی برای پرسنل بهشت‌زهرا در ایام کرونا در نظر گرفته‌اید؟

بله، شهردار تهران، معاون خدمات شهری شهرداری و خود بنده تلاش کرده‌ایم تا اقداماتی صورت گیرد. البته فعالیت این افراد که جانشان را کف دست‌شان گرفته‌اند قابل اندازه‌گیری با هیچ متری نیست و هیچ چیز جبران زحمات آنها را نمی‌کند.

* همچنان اگر کسی بخواهد امواتش را در قطعات جدید دفن کند پولی دریافت نمی‌شود؟

یک طبقه قبر در قطعات جدید رایگان است/نرخ قبور بر اساس مصوبه شورای شهر 

فرقی نمی‌کند که متوفی کرونایی باشد یا غیره، همچنان یک طبقه رایگان است و ما این تسهیلات را به شهروندان ارائه می‌دهیم و نرخ قبور هم براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران است. 

* کف و سقف قیمت قبور در بهشت‌زهرا را اعلام می‌کنید؟

سقف قیمت قبور در بهشت زهرا ۲۰ میلیون تومان است/بر اساس مصوبه تخفیفاتی هم داریم

کف قیمت‌ها که رایگان است، ‌اما سقف قیمت ۲۰ میلیون تومان است و تأکید می‌کنم که باز هم براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران است و البته در مصوبه هم تخفیفاتی را درنظر می‌گیریم. 

* قیمت خدمات ارائه شده چقدر است؟

قیمت خدمات ارائه شده از رایگان تا یک میلیون تومان

حداکثر قیمت خدمات یک‌میلیون تومان است و ‌البته اگر افرادی که تحت پوشش کمیته امداد باشند و یا بی‌بضاعت باشند از آنها هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و البته خانواده شهدا، هنرمندان، نام‌آوران خدمات برای آنها رایگان است. من در پایان از مردم می‌ خواهم که حتماً کمک کنند تا زودتر بتوانیم بر این ویروس غلبه کنیم چرا که وضعیت بحرانی است و شرایط در بهشت‌زهرا سخت است ما کمک مردم در این زمینه را می‌خواهیم، چرا که با کمک آنها می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۲
  2 0
  مثلا هنرمندان ، هزینه کفن ودفن هم ندارن،مالیات هم نمیدن ولی یه بند زر میزنند!
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۲
  1 1
  فقط افزایش امار تقصیر مسولینی ست که شل کن وصفت کن میکنند ..چراتاکمی وضع بهترشد دوباره دستور بازگشایی بعضی مکان ها که ضروری نبود را شخص ریس جمهور دادند..ویا چرا مراسم شجریان ایت همه ادم کسی هیچی نگفت!ایامسافرت ها..شما لااقل دلتان به حال کادر درمان بسوزد درچه عذابی را تحمل میکنند..ایا این همه عزیز ایرانی که جونشون ازدست میدن وملت ایران دغداراست مهم نیست..مسولین باهم هماهنگ تیستند..مسولیت مبارزه با این بیماری را بدین به سپاه که دلسوزاست وچند گانه عمل نمیکند..هم میخواهیدمردم بدشون نیاد به خوش گذرونی کناردریا بروند وهم میخواهید مبارزه با کرونا ..شما یه نگاه به سخت گیری بعضی کشورها داشته باشید ببینید..این یه نوع جنگه همه ی وکشورباید دلسوزانه باهم همکاری کنند وهراقدامی میشه به تمام استاندارها گفته بشه. ..چندماه سختی بهترازابن همه تلفات است..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس