سفارت آمریکا در بغداد

یک کارشناس مسائل امنیتی و نظامی گفت که آمریکا سفارت خود را از بغداد انتقال نخواهد داد؛ زیرا این مسئله بر انتخابات این کشور تأثیر خواهد گذاشت.

به گزارش مشرق، «صفاء الاعسم» کارشناس مسائل امنیتی و نظامی عراق تأکید کرد که «موضوع انتقال سفارت آمریکا از بغداد به اربیل مرکز منطقه کردستان، بنا به دلایلی به تأخیر افتاده است».

بیشتر بخوانید:

توضیح وزیر خارجه عراق درباره پرونده ترور سردار سلیمانی و زمان خروج آمریکا

وزیر خارجه عراق: روابط ما با تهران دوستانه است

الاعسم به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که آمریکا در تصمیم خود بازبینی کرد؛ زیرا به خوبی می‌داند که اگر از بغداد عقب‌نشینی کند و سفارت خود را به اربیل انتقال دهد، «بر انتخابات آمریکا به ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور تأثیر خواهد گذاشت».

بیشتر بخوانید:

عضو پارلمان عراق: تهدید آمریکا به بستن سفارت نمایشی است

وی با بیان اینکه اعلام موضوع انتقال سفارت آمریکا به بغداد، شبیه به تهدید بود، خاطر نشان کرد، این تصمیم نیاز به دقت و بررسی بیشتری دارد و آمریکاییها نیز «به این نتیجه رسیدند که این مسئله، بسیار دشوار است».

این کارشناس عراقی بر این باور است که آمریکا از مسئله انتقال سفارت متضرر می‌شود، نه عراق؛ زیرا عراق از آمریکا سلاح وارد می‌کند و مسائل بسیاری بین دو کشور در زمینه سرمایه‌گذاری، نفت، دفاعی و اقتصادی وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

سر نخ‌های عراق درباره راکت‌پراکنی‌ها به منطقه سبز بغداد

الاعسم درباره حمله به منطقه سبز و برخی سفارتخانه‌ها در بغداد از جمله سفارتخانه آمریکا، تصریح کرد، در آینده باید حملات راکتی کاهش یابد و این مسئله نیازمند تلاشهای دیپلماتیک و سیاسی و معاهدات و مداخله نیروهای نظامی عراق است.

اخیرا مسئولان آمریکایی ادعا کردند که به خاطر حمله به سفارت این کشور در بغداد، سفارت خود را به اربیل منتقل خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

تماس تلفنی «پامپئو» با وزیر خارجه عراق درباره سفارت آمریکا

گروههای مقاومت عراق بارها تأکید کرده‌اند که نظامیان آمریکایی باید از خاک این کشور خارج شوند؛ هر چند مصوبه پارلمان عراق نیز در این زمینه وجود دارد، ولی واشنگتن حاضر به خروج از عراق نیست.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران نیز این اقدام آمریکا را صرفا نمایشی و تبلیغاتی توصیف و تأکید کردند که واشنگتن هرگز از عراق و منطقه خاورمیانه خارج نخواهد شد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس