رسانه خبری- تحلیلی آمریکایی: مناظره ترامپ و بایدن، شرمساری ملی بود

یک پایگاه خبری-تحلیلی آمریکایی در گزارشی درباره اولین مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه و دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، این مناظره را «شرمساری ملی» و «توهین به رای‌دهندگان» خواند.

به گزارش مشرق، ساعتی بعد از پایان اولین مناظره دونالد ترامپ و جو بایدن نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در شهر کلیولند، وبگاه «پولیتیکو» مناظره را اینطور توصیف کرد: «لحظه حماسی از شرمساری ملی: این مناظره برای سال‌های متمادی مایه خجالت است».

پولیتیکو در ابتدای این گزارش می‌نویسد: «در چندین نوبت از مناظره سه شنبه شب (به وقت محلی آمریکا)، واکنش طبیعی که کم کردن صدا، سر خود را تکان دادن و نگاه نکردن بود، بر انسان غلبه می کرد و اولین مناظره ریاست جمهوری انتخابات عمومی سال ۲۰۲۰ را تقریبا غیرقابل مشاهده کرد».

بیشتر بخوانید:

از نظر این رسانه آمریکایی، «آنهایی که بر ادامه تماشای (مناظره) اصرار داشتند، جایزه دریافت کردند البته به طریقی انحرافی و آن اینکه: آنها شاهد تاریخ سازی بودند. فرایند مناظره یک نمایش حماسی و فرومایگی تازه در مسائل مربوط به انتخابات و یک برچسب بسیار بزرگ از شرمساری ملی بود».

پولیتیکو ادامه داد: «این لکه ننگ برای سال‌های متمادی قابل رویت خواهد بود و به عنوان یادآوری درباره شبی خواهد بود که سد شکست و تحقیرهای کنونی که در حال ایجاد شدن در زندگی عمومی مردم طی سال ها بوده است، همانند سیل صحنه را درنوردید در حالی که ده‌ها میلیون آمریکایی داشتند در برنامه زنده تلویزیونی رئیس جمهور دونالد ترامپ و جو بایدن نامزد دموکرات را به همراه یک مجری غرق شده در مناظره تماشا می‌کردند».

به اعتقاد این وبگاه، «مناظره‌ها... تا قبل از (مناظره) روز سه شنبه به عنوان معدود نمایشگر ابعاد وقار در عرصه عمومی بود اما این مساله در همان لحظات ابتدایی مناظره کلیولند تغییر کرد. این مناظره بیش از ۹۰ دقیقه ای تقریبا یک عصاره بی نقص از سیاست توام با اهانت، عصبانیت، قطع کردن حرف یکدیگر و اظهارات بی ربط بود که در شوهای رادیویی، تلویزیونی و توییتر امری رایج هستند».

ترامپ بایدن و کریس والاس مجری مناظره


پولیتیکو نوشت: «البته درباره چرایی این موضوع، هیچ موضوع مخفی و محرمانه ای وجود ندارد چرا که ترامپ عملا آمده بود که قوانین مناظره رسمی را به دور اندازد و مناظره را از وجود هر گونه آداب و رفتار مودبانه تهی کند. به دفعات، قطع ادامه‌دار صحبتهای (بایدن) توسط او بدون وقفه انجام شد و همچنین تحقیرهایش ادامه داشت از قبیل تمسخر عملکرد ۵۶ سال قبل بایدن در دانشگاه وقتی که او گفت "تو در کلاس خودت با پایین‌ترین نمره فارغ التحصیل شدی" یا وقتی که گفت "جو! درباره تو هیچ چیزی که ربطی به هوش داشته باشد، وجود ندارد"».

این رسانه ادامه داد: «حملات لفظی رگباری ترامپ بایدن را با یک انتخاب مواجه کرد: او می توانست با استناد به قوانین (مناظره) اعتراض کند و تلاش کند که صبور و مودب به نظر برسد که البته در برخی مواقع مناظره چنین کرد یا اینکه آغوشش را به روی روح موجود در مناظره باز کند؛ روحی که شبیه به جر و بحث در یک سالن مشروب فروشی درست زمانی که فروشنده مشروب دارد به این فکر می‌کند که چه زمانی اوضاع از کنترل خارج و بحث‌ها به درگیری فیزیکی منتهی می شود و او باید پلیس را خبر کند».

در ادامه گزارش آمده است: «بایدن قبل از ابراز تاسف درباره (اظهارات ترامپ و قطع مکرر صحبتهایش) و گفتن اینکه "این رفتار بسیار رفتاری دون شان ریاست جمهوری است"، گفته بود "مرد نمی‌خواهی خفه شی؟" سرزنده ترین کلمه بایدن (در مناظره) دلقک بود. او در بخشی از مناظره خطاب به تماشاگران سوال کرد "دوستان شما اصلا هیچ نظری دارید که این دلقک چه کار دارد انجام می‌دهد؟". کمی بعدتر کریس والاس مجری فاکس نیوز تلاش ناموفقی برای کوتاه کردن حرف زدن‌های ترامپ کرد و بایدن گفت "سخت است که یک کلمه را به این دلقک حالی کرد"».

پولیتیکو افزود: ندر حالی که مناظره رو به اتمام بود، والاس با یک نیم‌لبخند تاسف باری گفت "یک ساعت و نیم جالبی بوده است". نیاری نیست درباره اوضاع سخت گیر باشید. شاید سرگرم کننده باشد که شاهد باشید سیاستمداران به هم اهانت کنند و همانند پستانداران نخستین در باغ وحش‌ها شروع به پرتاب آشغالهای خودشان به سمت طرف مقابل کنند اما شدت و ماهیت بی امان بی ادبی‌ها (در مناظره ترامپ و بایدن) به سرعت سرگرم کنندگی خودش را از دست داد و باعث افسردگی و دلسردی شد».

به اعتقاد این رسانه آمریکایی، «سخت است که تصوی کنیم چطور (مناظره) غروب (سه شنبه به وقت آمریکا بین ترامپ و بایدن) می‌توانست بیشتر از این به رای دهندگان بی احترامی باشد یا اینکه یک منظره خجالت آور در خصوص وضعیت فرهنگ سیاسی حال حاضر آمریکا باشد که در ان وجهه کشور در جهان از قبل هم با چالشهای جدی دست به گریبان بوده است. در مجموع اینها مناظره را غیر قابل تحمل کرده بود و شبیه به این وضعیت بود که شما تصادفا درب اتاق محل کارتان را باز کنید و یک همکار را لحت مشاهده کنید، شما در چنین وضعیتی چشمانتان را می بندید و از محل خارج می شوید».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  7 0
  کدوم ملت؟ مگه شما آمریکائیها از یک نژاد یا خانواده هستین؟ یکی زرده یکی سفیده یکی سیاه و اون یکی چشم بادومی. اونور یه گروه از هند، یه عده از افریقا . شما تقلبی هستین بابا. تقلبی بودن به درک نصفتون هم که ننه باباشون معلوم نیست کی هستن! :/
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  2 0
  2 جغد شوم با هم مناظره کردند......

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس