محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ترور سردار سلیمانی سند مهمی برای اثبات این است که آمریکایی‌ها تروریسم را در جهان تقویت می‌کنند.

به گزارش مشرق، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و «سونگ تائو» وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۷ مهرماه) به صورت ویدئوکنفرانس درباره گسترش روابط دو کشور و مسائل جهانی به گفتگو پرداختند. 

در ابتدای این دیدار دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با قدردانی از مواضع چین در قبال ایران گفت: از مواضع شما در مورد کشورمان و حمایت مقامات شما در سازمان ملل و شورای امنیت از ایران قدردانی می کنم. آمریکایی ها در تبلیغاتشان روابط ما و شما را تحریف کرده اند و در مورد ایران و چین سخنان خلاف واقع زیادی را بر زبان رانده اند و بایستی همراه با هم جبهه مشترک ضد تحریف و جوسازی آمریکا تشکیل دهیم.

ببینید:

فیلم/ روایت محسن رضایی از شکست‌ناپذیری حاج قاسم

رضایی با اشاره به وضعیت و عملکردهای حاکمان آمریکا در مناسبات جهانی گفت: آمریکا به تقابل با اکثریت کشورهای جهان روی آورده است. پیشینه تاریخی آمریکا، سابقه خوبی نبوده است ولی در چند سال اخیر شاهد یک فاجعه جهانی هستیم که آقای ترامپ آن را رقم زده است. آمریکایی ها قبلا دم از آزادی می زدند و اما اکنون در کنار آزادی، عدالت را نیز زیر پا گذاشته اند و امروز می بینیم که آمریکایی ها آزادی و عدالت و انسانیت را زیر پا گذاشته اند. اگر تا دیروز آمریکایی ها از بازار آزاد دم می زدند اما امروز آزادی را از بازارهای بین المللی گرفته اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رفتارهای آمریکا افزود: آمریکا خودش را پرچمدار اقتصاد آزاد می دانست ولی امروز با تحریم شرکت های چینی و تحریم تجاری ایران، اقتصاد آزاد را کنار گذاشته و آزادی را در درون کشور خودش با تشدید نژادپرستی و حمله به شهروندان خود، آزادی سیاسی و بیان را خدشه دار کرده است. دولت ترامپ در بیرون از آمریکا به دخالت غیرقانونی و غیرانسانی در امور کشورهای دیگر روی آورده است و به عنوان نمونه می گوید: در چین نباید حزب کمونیست حاکم باشد و در ایران هم جمهوری اسلامی قابل تحمل نیست. اینکه در ایران جمهوری اسلامی است و در چین یا کشورهای دیگر اعتقادات خودشان حاکم است، یک موضوع ملی برای هر کشوری است.

بیشتر بخوانید:

محسن رضایی: جوانان نسل سوم و چهارم خود را برای خیزهای بلند آماده کنند 

رضایی با تاکید بر اینکه دخالت های آمریکا، اوج استبداد و دیکتاتوری بین المللی است گفت: آنها انسانیت را فراموش کرده اند و دست و پا زدن دولت آمریکا مذبوحانه است. بی شک همکاری ایران و چین در شکست ترامپ به عنوان یک حادثه تاریخی ثبت خواهد شد و جهان پیروزی ملت ایران و چین را خواهد دید و این پیروزی ما، الگویی برای ملت های دیگر خواهد بود.

وی با اشاره به اقدامات ایران برای مبارزه با تروریست های داعش افزود: اگر مبارزه ایران با داعش نبود، کل منطقه تحت الشعاع تروریست ها قرار می گرفت و جمهوری اسلامی ایران در صف اول مبارزه با داعش ایستاد اما آمریکایی ها برادر عزیزمان قاسم سلیمانی که قهرمان مبارزه با تروریست ها بود را در بغداد ترور کردند. این ترور سند مهمی برای اثبات این است که آمریکایی ها تروریسم را در جهان تقویت می کنند. آنها به دروغ گفتند که سردار سلیمانی به بغداد رفته بوده تا دستور حمله به آمریکایی ها را صادر کند.

استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) گفت: یکی از رسانه های آمریکا، هر روز دروغ های آقای ترامپ را شمارش می کند. کنتور این رسانه، دروغ های رئیس جمهور آمریکا را می شمارد. ما باید جبهه مشترک ضد تحریف و ضد جوسازی را در جهان تشکیل بدهیم تا مردم دنیا با حقایق بیشتر آشنا شوند. ما به مردم محوری معقد هستیم و انقلاب و دفاعمان را با اتکا به مردم پیش برده ایم و اعتقاد داریم که مردم باید تکیه گاه اصلی حکومت باشند.

 رضایی با اشاره به سابقه تمدنی ایران و چین گفت: در این اوضاع، ایران و چین باید همکاری بیشتری داشته باشند. من همکاری دست جمعی بین کشورهای جهان را پیشنهاد می کنم تا علیه استبداد و انحصار طلبی و بی عدالتی هم صدا شویم. این همکاری دست جمعی می تواند خسارت دخالت های آمریکا به جامعه جهانی را کمتر کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سفر سال گذشته وزیر امور بین الملل حزب حاکم چین به ایران گفت: از طرف دیگر بعد از سفر شما به ایران، انتظار ما این است که آن بحث‌ها پیگیری شود و امیدوارم که شما، تدابیری اتخاذ کنید تا بین چین و ایران ، برنامه هایی برای سرعت بخشیدن به همکاری ها، پیش بینی شود.

رضایی گفت: نظرات و تحلیل های راهبردی شما و دیدگاه های ما نزدیک هستند و این نقطه امیدی برای روابط دو کشور است. همکاری ما و شما در کاهش آسیب های جهانی بسیار موثر است. سال آینده پنجاهمین سالگرد ارتباط دو کشور را با همکاری با یکدیگر، به خوبی برگزار خواهیم کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: توسعه کشورها به تنهایی امکان پذیر نیست. توسعه ملی بدون توسعه کشورهای پیرامونی و جهان، پایدار نیست و دوام نخواهد داشت. ما همانطور که خوشبختی و امنیت را برای هموطنان خود می خواهیم خوشبختی و امنیت را برای مردم منطقه هم می خواهیم. هر سال در راه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم، شهید می دهیم و راه را بر ترانزیت مواد مخدر افغانستان که به مقصد اروپا می رود، بسته ایم. ما امنیت مردم عراق و سوریه را در برابر داعش مثل امنیت مردم خودمان دیدیم و خوشبختی خودمان را از مردم منطقه جدا نکردیم. صلح بدون عدالت امکان پذیر نیست. ما به دنبال فرصت های برابر برای ملت ها هستیم.

در این دیدار «سونگ تائو» وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین گفت: از ارزیابی آقای رضایی در مورد روابط راهبردی ایران و چین قدردانی می کنم. دو کشور چین و ایران صمیمت و دوستی خود را از دیرباز شروع کرده اند و من هم مانند شما از توسعه روابط حمایت می کنم. برقراری روابط جامع راهبردی بین کشور، فصل جدیدی را آغاز کرده است و دو کشور به یک سری توافق برای همکاری رسیده اند و حمایت اقتصادی از شرکت های دو کشور را در دستور کار قرار داده ایم. همچنین در موضوع بیماری کرونا، اولین محموله های کمک های پزشکی را به درخواست شما به ایران ارسال کردیم.

سونگ تائو افزود: روابط ایران و چین مورد توجه سایر کشورهای دیگر به ویژه سایر بازیگران منطقه ای است. در داخل ایران برخی از گسترش روابط ما، دچار سوتفاهم شده اند اما همانطور که آقای «شیجین پی» رئیس جمهور چین در گفتگو با رئیس جمهور ایران تاکید کرده است، پاسداری از کرامت و عزت ، حق حاکمیت ایران، مورد حمایت و تاکید ماست.

وی با اشاره به اینکه سال آینده پنجاهمین سالگرد روابط سیاسی ایران و چین است گفت: امیدواریم که فعالیت هایی نمادین و جشنواره ای را در این سال با شما برنامه ریزی کنیم و روابط راهبردی خود را عمیق تر و گسترده تر سازیم.

وزیر امور بین الملل حزب حاکم چین گفت: سال گذشته در سفر به ایران و در دیدار با شما، پیشنهادهایی را برای گسترش روابط بررسی کردیم و امروز از این فرصت استفاده می کنم تا پیشنهادهایی را برای تعمیق روابط راهبردی بین مجمع و وزارت بین الملل چین به اشتراک بگذاریم تا هماهنگی های بیشتری در این روابط حاصل شود.

در این دیدار که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد سونگ تائو «تقویت ارتباطات راهبردی از طریق گفتگوهای آنلاین و حضوری» و گسترش رایزنی بین وزارت امور بین الملل حزب حاکم چین و مجمع تشخیص مصلحت نظام در راستای سیاستگذاری های مشترک دو کشور را پیشنهاد کرد و گفت: مقامات و کارشناسان هر دو کشور می توانند به تبادل ایده و نظر در مورد ساماندهی به اوضاع جهان و مقابله با اپیدمی کرونا و توسعه طرح یک کمربند، یک شاهراه بپردازند. در مورد نظام و هنجارهای بین المللی می توانیم از چند جانبه گرایی و عدالت جهانی حفاظت کنیم و در کنار هم برای تشکیل یک جامعه انسانی با سرنوشت مشترک تلاش کنیم.

وی گفت: آمریکا برای حفاظت از جایگاه هژمونی خود با یک جانبه گرایی اقتصادی، سلطه جویی و زورگویی روی آورده است و به بهانه حقوق بشر با رفتاری دوگانه در امور کشورها دخالت می کند و صلح و ثبات جهان را آسیب پذیر کرده و خسارات زیادی را به منافع کشورهای دیگر وارد ساخته است. شاهد هستیم که جریانی افراطی در آمریکا به شکل دیوانه وار، تخریب و تضعیف علیه چین را دنبال می کند.

سونگ تائو با قدردانی از توجه مقامات ایران و بویژه دبیر مجمع به گسترش روابط ایران و چین افزود: مایل هستیم در آستانه پنجاهمین سالگرد روابط دو کشور در زمینه توسعه ارتباطات و خبر، مطبوعات و حمل و نقل به همکاری بیشتر بپردازند و صمیمیت و همکاری ها را افزایش دهیم تا در فضایی سازنده روابط دو کشور شکوفا شود. آمریکا علیه ایران و چین تحریم و جنگ رسانه ای را آغاز کرده است و با همکاری ما و شما، می توانیم ضمن محکومیت این رفتارها در برابر آن ایستادگی کنیم.

وی افزود: ما شاهد هستیم که ایران در وضعیتی که در حال مبارزه با کرونا است، با فشار حداکثری آمریکا و تحریم های یکجانبه روبرو است. این عمل خلاف مقررات بین المللی و مخالف رویه های انسان دوستی است. این رفتار آمریکا محکوم به شکست است.

رضایی در این دیدار، کتاب «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» را به سونگ تائو وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین اهدا کرد و گفت: این بیانیه را به شکل اختصاصی برای جنابعالی ارسال خواهد کرد. در این کتابچه، رهبر معظم انقلاب به نکات بسیار مهمی در مورد آینده ایران و جهان آینده اشاره کرده اند و پیش بینی کرده‌اند که عصر جدیدی پس از فشارهای آمریکا بر ملت ها آغاز خواهد شد. امیدوارم دوستی‌های دو ملت روز به روز بیشتر شود.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس