اختلاف جمهوریخواهان و ترامپ بر سر انتقال مسالمت آمیز قدرت؛ نتیجه انتخابات را می‌پذیریم

رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا و سایر مقام‌های ارشد حزب جمهوریخواه با اظهارات ترامپ در خصوص عدم پایبندی به انتقال آرام و مسالمت آمیز قدرت مخالفت کردند.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا و سایر نمایندگان ارشد حزب جمهوریخواه با اظهارات دونالد ترامپ درباره عدم پایبندی به انتقال آرام و مسالمت آمیز قدرت پس از انتخابات نوامبر، مخالفت کرده و به رای دهندگان آمریکایی اطمینان دادند که نتیجه انتخابات نوامبر را قبول خواهند کرد.

بر اساس این گزارش ترامپ پیش از این در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره انتقال آرام مسالمت آمیز قدرت در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر، گفت: هیچ گونه پایبندی و تعهدی برای انتقال آرام قدرت وجود ندارد. باید ببینیم چه می شود، ما می خواهیم از شر آنها خلاص شویم و انتقال قدرت نخواهیم داشت... تداوم قدرت خواهد بود. مبارزه انتخاباتی من و بایدن باید توسط دیوان عالی آمریکا حل و فصل شود.

ترامپ روز پنجشنبه نیز در اظهاراتی گفت: نمی دانم آیا یک انتخابات صادقانه در ماه نوامبر برگزار خواهد شد یا نه.

اظهارات جنجالی ترامپ که بیشتر اشاره مستقیمی به رای گیری پستی بوده با مخالفت شدید برخی جمهوریخواهان کنگره روبرو شده است.

مک کانل در توئیتی نوشت: پیروز انتخابات 3 نوامبر قطعا در روز 20 ژانویه سوگند یاد خواهد کرد. همان طور که از سال 1972 تاکنون مرسوم بوده و انتقال قدرت هر 4 سال یک بار انجام شده، این بار همانتقال آرام و منظم انجام خواهد شد.

مک کانل نیز مانند سایر جمهوریخواهان حاضر نشد به طور مستقیم از ترامپ انتقاد کند.

کایلی مک اینانی سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نتایج یک انتخابات آزاد و منصفانه را قبول خواهد کرد.

ترامپ و سایر مقام های ارشد دولت آمریکا بارها مدعی شده اند که رای گیری پستی موجب تقلب گسترده در انتخابات خواهد شد.

دموکرات ها نیز ترامپ را به تهدید دموکراسی آمریکایی متهم کرده اند. ترامپ گفته است که دیوان عالی آمریکا در نهایت مناقشه انتخاباتی بین او و بایدن را حل و فصل خواهد کرد.

مارکو روبیو و میت رامنی دیگر نمایندگان ارشد جمهوریخواه نیز قول داده اند که انتقال سیاسی قدرت به صورت آرام و مسالمت آمیز خواهد بود.

کوین مک کارتی رهبر جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: انتقال آرام قدرت فارغ از نتیجه انتخابات، صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که چاک شومر رهبر دموکرات های سنا نیز در این باره گفت: پرزیدنت ترامپ، شما یک دیکتاتور نیستی و آمریکا اجازه نخواهد داد که تو یک دیکتاتور بشوی. ترامپ بزرگترین تهدید علیه دموکراسی آمریکا است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس