انفجار نطنز یک خرابکاری بود؛ هشدار می‌دهیم

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: انفجار در تاسیسات هسته ای شهید احمدی روشن (نطنز) نتیجه خرابکاری بود و ما نسبت به چنین ماجراجویی خطرناکی هشدار می‌دهیم.

به گزارش مشرق، کاظم غریب‌آبادی در نشست فصلی شورای حکام، ضمن تشریح مواضع  ایران درباره گزارش پادمانی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: جمهوری اسلامی ایران، اهمیت بالایی برای امنیت هسته ای قائل است. در این زمینه، توجه شما را به یک موضوع مهم درخصوص انفجار اخیر در تأسیسات هسته ای شهید احمدی روشن (نطنز) جلب می کنم که همانطور که قبلاً اعلام شد، نتیجه خرابکاری بود. ما نسبت به چنین ماجراجویی خطرناکی هشدار می دهیم. این اقدامات بدخواهانه باید توسط آژانس و اعضای آن قویاً محکوم شوند.

وی با استناد به قطعنامه های آژانس درباره خرابکاری در تاسیسات هسته ای کشورهای عضو و یادآوری مسولیت آنها، افزود: در قطعنامه های مختلف کنفرانس عمومی تأکید شده است: هرگونه حمله مسلحانه و تهدید علیه تاسیسات هسته ای اختصاص داده شده به مقاصد صلح آمیز و تحت پادمان، نقض اصول منشور ملل متحد، حقوق بین الملل و اساسنامه آژانس تلقی می شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد: در همین چارچوب، ایران حق خود می داند تا ضمن حفاظت از تاسیسات هسته ای خود، به هر شیوه ای که صلاح می داند، واکنش لازم را نیز به این تهدیدات به طور مقتضی اتخاذ کند.

بیشتر بخوانید:

غریب آبادی: ایران، حسن نیت خود را نشان داد

غریب آبادی تاکید کرد: چنین اقدامات بدخواهانه، تأثیرات منفی بر برنامه هسته ای ایران نخواهد گذاشت، بلکه به عنوان انگیزه ای برای تسریع پیشرفت هایش خواهد بود.

ایران شفاف ترین برنامه هسته ای را در میان اعضا دارد

وی با بیان اینکه این حقیقت که ۲۲ درصد از بازرسی های آژانس در سطح جهانی در ایران انجام شده است، نشان می دهد ایران شفاف ترین برنامه صلح آمیز هسته ای را در میان کشورهای عضو آژانس دارد، افزود: هر چند لازم است آژانس بر فعالیت های جاری تمرکز نماید، اما ایران به طور داوطلبانه درخواست آژانس برای رسیدگی به موضوعات احتمالی پادمانی را پذیرفت.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: در همین زمینه، گزارش فعلی مدیرکل مبین گام هایی است که ایران و آژانس برای رسیدن به یک فهم مشترک درخصوص موضوعات مورد نظر و همچنین یافتن راه حل های قابل قبول برای آنها برداشته اند.

غریب آبادی با بیان اینکه دو طرف توافق داریم که به منظور غلبه بر موانع احتمالی، ابتدا باید یک محیط سازنده برای آن ایجاد شود که قطعا بر مبنای حسن نیت متقابل شکل خواهد گرفت، افزود: سطح گسترده کنونی همکاری بین ایران و آژانس به سادگی به دست نیامده است، و نباید اجازه داد که به سادگی بوسیله منافع سیاسی کوته بینانه تعدادی اندک تضعیف شود.

شورای حکام و دبیرخانه آژانس در دام توطئه های دشمنان گرفتار نشوند

وی با تاکید بر ضرورت رعایت چارچوب های حقوقی در همکاری ایران و آژانس، تاکید کرد: باید توجه داشت همان متون حقوقی که حقوق آژانس را مقرر می دارند، حدود و مرزهای اعمال چنین حقوقی را نیز مشخص کرده اند. در همین رابطه، سوالات یا درخواست های آژانس باید مبتنی بر دلائل معتبر قانع کننده و اطلاعات و ارزیابی های مستقل خود آژانس باشد.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به کارشکنی ها علیه همکاری های ایران و آژانس، افزود: برای حفظ تمامیت آژانس، اعضای آن باید از هرگونه اعمال فشار به آژانس، به طور جدی پرهیز کنند.

غریب آبادی اضافه کرد: با احترام به این حدود و کنار گذاشتن اطلاعات ادعایی و ساختگی بود که زمینه همکاری میان ایران و آژانس، فراهم گردید. در همین راستا، از آنجا که آژانس اطلاعات در دسترس خود را تا به امروز بررسی و تجزیه و تحلیل کرده است، بنابراین، تایید کرده است هیچ سوال و یا درخواست دیگری برای دسترسی به اماکنی به جز آن هایی که توسط ایران اظهار شده اند، ندارد.

وی افزود: از آنجا که معدود دشمنان برجام هیچ مسئله ای برای تخریب آن و همچنین همکاری بین ایران و آژانس در سالیان اخیر نیافته اند، سعی کردند تا به سمت ادعاهای بی پایه و اساس بروند. از اینرو، ضروری است شورای حکام و دبیرخانه آژانس در این زمینه دور اندیشی و درایت لازم را به خرج بدهند تا در دام توطئه های آنان گرفتار نشوند.

نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین با تاکید بر اینکه ایران به طور داوطلبانه در مقطعی از سال‌های گذشته و اکنون پروتکل الحاقی را اجرا کرده، بیان کرد: موضوعات تحت رسیدگی، از جنبه درخواست دسترسی، با پروتکل الحاقی مرتبط هستند و نباید فراموش کنیم که پروتکل الحاقی بخاطر برجام و بطور داوطلبانه و موقت از سوی جمهوری اسلامی ایران اجراء می شود.

غریب آبادی تصریح کرد: همانگونه که مکرراً توسط جنبش عدم تعهد تکرار شده است، باید یک تمایز آشکار میان تکالیف حقوقی اعضاء تحت موافقت نامه های پادمان خود و تعهدات داوطلبانه آن ها، با این هدف که چنین تعهدات داوطلبانه ای به تکالیف حقوقی پادمانی تبدیل نمی شوند، به عمل آید.  این موضوعات باید در چارچوب تعاملات بین ایران و آژانس رسیدگی شوند؛ بنابر این نیازی برای گزارش دهی منظم بیشتر به شورای حکام و یک آیتم جداگانه ذیل دستورکار این نشست نیست.

آمریکا مجهز به حدود ۶۲۰۰ کلاهک هسته ای

وی با اشاره به ادعاهای آمریکایی ها درخصوص برنامه هسته ای ایران، اظهار داشت: آمریکا و رژیم صهیونیستی اسرائیل برای سالیان متمادی با هدف انحراف جامعه بین المللی و آژانس، از احتمال بمب هسته ای و فعالیت های به اصطلاح پنهانی ایران صحبت می کنند، در حالی که نه تنها تاکنون از این بمب خیالی خبری نبوده است، بلکه ایران کشوری است که بیشترین شفافیت را در تعاملات خود با آژانس با پذیرش یک پنجم کل بازرسی های آن دارد.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مواضع خود را قویاً در مخالفت با سلاح های هسته ای و ضرورت امحای کامل آن ها اظهار داشته است. در مقابل، آمریکا اکنون مجهز به حدود ۶۲۰۰ کلاهک هسته ای است که نیمی از سلاح های هسته ای موجود در جهان را تشکیل می دهد و برای نابودی چندباره جهان کافی است.

غریب آبادی اضافه کرد: ظاهراً، آمریکا نه تنها تمامی کشورهای این کره خاکی را دشمن خود می پندارد، بلکه دشمنان فرضی دیگری نیز در کره های دیگر برای خود ترسیم کرده است! علاوه بر این، آمریکا میلیاردها دلار صرف توسعه و نوسازی سلاح های هسته ای خود می کند و به لطف ان. پی. تی، از هرگونه بازرسی و راستی آزمایی نیز معاف می باشد.

وی بیان کرد: آمریکا نه تنها گامی ملموس در جهت اجرای تعهد خود تحت ماده ۶ ان. پی. تی در جهت خلع سلاح برنداشته است، بلکه برخلاف تعهدات خود تحت ماده ۱ این معاهده، این سلاح ها را به دیگر کشورها نیز انتقال داده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: این واقعیت ها، در کنار سابقه استفاده از سلاح هسته ای توسط آمریکا علیه مردم بی گناه و غیرنظامی هیروشیما و ناکازاکی و همچنین حفظ گزینه استفاده مجدد از این سلاح های غیرانسانی و مخرب علیه اهداف خود در سیاست بازنگری وضعیت هسته ای، آمریکا را به خطرناک ترین کشور دنیا تبدیل می کند.

غریب‌آبادی با اشاره به رفتار متناقض کشورهای عضو آژانس نسبت به تسلیحات هسته ای رژیم اسرائیل، گفت: از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی که تنها غیر عضو معاهده عدم اشاعه در منطقه خاورمیانه می باشد، به معاهدات دیگر ناظر بر مقوله سلاح های کشتار جمعی نپیوسته است، و همچنان بزرگترین نگرانی امنیتی در منطقه است. این رژیم دارای انواع سلاح های کشتار جمعی است، به درخواست های مکرر جامعه بین المللی و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای پذیرش پادمان ها و بازرسان آژانس جواب رد داده است، و مکررا همسایگان خود را تهدید و به آنها حمله می کند.

وی از اعضای شورای حکام پرسید: آیا با این وصف، این به تمسخر گرفتن تمامی معاهدات خلع سلاحی و کنترل تسلیحات نیست که آمریکا و رژیم صهیونیستی با چنین سوابق تاریکی، صحبت از نگرانی های پادمانی در مورد ایران می کنند؟

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با طرح این پرسش که اعضای محترم آژانس، چه کسی تهدید به شمار می آید!؟، اظهار داشت: این، مسلما ایران نیست. کافی است به گزارشات متعدد آژانس نگاهی بیندازید که همواره صحبت از نظارت بر برنامه هسته ای ایران و پایبندی به تعهدات آن می کنند.

غریب آبادی افزود: برای حفظ رژیم پادمان و همچنین تمامیت آژانس، جامعه جهانی نباید درباره وضعیت آمریکا و رژیم اسرائیل و تهدیدات آنها که متوجه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است، همچنان سکوت کند و نظاره گر باشد.

 سفیر کشورمان در پایان سخنانش گفت: هیئت من مایل است تا بر این نکته مهم که اجرای فعالیت های راستی آزمایی نیازمند این است که دو طرف با حسن نیت همکاری کنند، تاکید مجدد کند. احترام و اطمینان در طول زمان ایجاد می گردد، اما می تواند در کسری از ثانیه نابود شود. در همین راستا، قویا از آژانس انتظار می رود تا مأموریت خود را به شیوه ای حرفه ای، مستقل، و بی طرفانه و به دور از هرگونه فشار یا مداخله انجام دهد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  40 4
  شماها """" داوطلبانه """ !! دشمن را به هرجا که میلش کشید ،بازرسی کند ،راه نده ! هشدار پیشکش !........عقب نشینی میکنیم داوطلبانه تا..................
  • DE ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
   35 4
   پس فردا کمد لباس زن و بچه را هم باید نشون بدیم! خخخخ!
  • IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
   4 5
   از اصلاح طلبا انتظار دیگه ای داری؟
 • احسان IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  5 3
  طبق آیات قران از عقب نشینی در مقابل ظالمان دست بردارید که فقط ظلمشون بیشتر میشه. ایران باید سیاست شدیدا تهاجمی در پیش بگیره
 • DE ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  3 4
  ایران شفاف ترین برنامه هسته ای را در میان اعضا دارد خوشحال باشیم بزودی پودر اتمی مان می کنند می رویم بهشت. این ساده لوحی دیگر چیست. ایران برای دفع دشمنانش بمب اتمی لازم دارد.
  • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
   0 1
   این که بگیم خرابکاری بوده توهین آشکار به کادر حراست و متخصصان است. درضمن اگر به عکسهای ماهواره ای دقت بشه معلومه که خرابکاری نمیشه مگر انکه یک وانت مواد منفجره ببرند که نشدنی است.
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  2 1
  طنز تلخ روزگار
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  4 0
  انفجار نطنز ۶ ماه پیش بوده الان هشدار میدید؟
 • N IR ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  5 5
  خراب کاری؟ این جنایت است وباید کشور ما سریعا جواب دندان شکنی بدهد فقط کافیه تنگه هرمز ببندیم تا جهان فلج شود وناوهای آمریکا موشک باران کنیم پایگهای آمریکا در منطقه را با موشک یکی پس از دیگری بکوبیم ولی تنگه هرمز باید سریعا ببندیم تا حساب کار بدستشون بیاد یک علی برکت الله میخواد
 • IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  7 4
  هرچی می کشیم از دست غربزده های خائن و وطن فروشه. از غربزده ها بیشرف تر نداریم. کاش همشون گورشون رو گم میکردن و میرفتن آمریکا و کانادا و انگلیس.
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  3 2
  اگر جاسوسان پایشان به سایت های هسته ای ما باز نمیشد این حادثه دردناک رخ نمیداد
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
   0 1
   کدام حاسوس - عکس ماهواره ای را نگاه کن بعد بگو .
 • علی IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  1 5
  منتظر معرفی و تنبیه عوامل نفوذی انفجار و خرابکاری در نطنز توسط دستگاههای امنیتی کشور هستیم ایران نشان داده از صبر و تحمل همراه با تدبیر بالایی برای برخورد با نیروهای نفوذی و جاسوس دشمن برخوردار میباشد
 • محمد IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  4 4
  اگر ثابت شده كه انفجار جزو خرابكاري بوده بايد از مرحله هشدار به مرحله جوابدهي و تهاجمي پاسخشان را بدهيم . هشدار، مثل خودكار پرت كردن ديپلماتهاي ما در برجام بوده كه الان آثارش را داريم مي بينيم كه چطور اقتصاد و فرهنگ را خراب كردند.
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  11 1
  مسئول امنیت نطنز کی بوده؟؟؟؟
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  11 6
  شفافیت در این عرصه یعنی نابودی دستاوردهات. در روزگار تکنولوژی این رو احمق ترین مردم جهان هم میدونن .
 • سلام IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  1 2
  تو خود حدیث مفصل بخوان از این جمله .. این اقدامات بدخواهانه باید توسط آژانس و اعضای آن قویاً محکوم شوند.
 • محمد IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  2 1
  خرابکاری نطنز حاصل یک خرابکاری بسیار بزرگتر به نام برجام است
 • IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
  3 1
  تقریبا دشمن هر چی میخواست از ترور اساتید فیزیک گرفته تا سیمان ریختن و توقف فعالیت را اجرا کردید؟ این هم خرابکاری جدید. ۸ سال بیخودی بحث کردید؟
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  0 0
  ایشون خودکار پرت نکردند؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس