کد خبر 1119272
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
پرچم اروپا

تروئیکای اروپایی مدعی شده است که بیش از تعهدات خود، در برجام عمل کرده است! این ادعای مضحک در حالی است که طرف اروپایی به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده است.

به گزارش مشرق، سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه بیانیه‌ای مشترک درباره نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ درباره فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران منتشر کردند.

این سه کشور در این بیانیه، ضمن تأکید بر تعهد خود برای حفظ و اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران، ادعا کردند: «تروئیکای اروپایی به شدت کار کرد تا توافق را حفظ کند. ما بیش از تعهدات خود عمل کردیم تا تجارت مشروع با ایران را تسهیل کنیم که شامل مکانیسم اینستکس نیز می‌شود».

گستاخی طرف اروپایی

تروئیکای اروپایی در اقدامی گستاخانه با متهم کردن ایران به نقض مداوم الزامات برجام و تضعیف رژیم عدم ‌اشاعه در این توافق، مدعی شدند: «برخی از آن اقدامات، عواقب غیرقابل سنجشی دارند. به همین دلیل بود که ‌تروئیکای اروپایی در تاریخ چهاردهم ژانویه، مکانیسم حل اختلاف را کلید زد. ما این کار را با حسن نیت و با امید به یافتن راه پیشرفت دیپلماتیک در عین حفظ توافق، انجام دادیم».

به نوشته وبگاه «نمایندگی آلمان در وین» کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه با ابراز نگرانی از اطلاعیه ایران برای نصب سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات غنی‌سازی نطنز، گفتند: «این امر، ظرفیت غنی‌سازی ایران را افزایش داده و از محدودیت‌های برجام در این حوزه، تعداد و مکان سانتریفیوژها عبور می‌کند. ما از ایران می‌خواهیم از این گام‌ها اجتناب کند».

در ادامه ابراز نگرانی‌های بی‌اساس این سه کشور علیه ایران آمده است:«ما همچنین از غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران بالاتر از محدودیت ۳/۶۷ درصد در برجام و میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده که اکنون ۲۱۰۵ کیلوگرم است، نگران هستیم. این تقریبا ده برابر محدودیت برجام است. برخلاف برجام، ایران همچنین به غنی‌سازی در فردو اقدام می‌کند؛ تاسیساتی که هیچ استفاده غیرنظامی موجهی ندارد».

تروئیکای اروپایی همچنین افزود: «ایران به اجرای تحقیق و توسعه درباره انواع مختلف سانتریفیوژهای پیشرفته که ذیل برجام مجاز نیستند، اقدام کرده است. گزارش آژانس اتمی نشان می‌دهد که ایران تدارکاتی را برای نصب سانتریفیوژهای IR6 و IR5 بیشتر در تاسیسات غنی‌سازی سوخت آزمایشی، در «خط ۱» که قبلاً استفاده نمی‌شد، انجام داده است. ایران باید تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته که خلاف مفاد برجام است را متوقف کند».

این سه کشور با اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ یکم سپتامبر (یازدهم شهریور)، توضیح دادند: «در آن نشست ‌تروئیکای اروپایی بر عدم پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای تأکید کردند، امری که برجام را در خطر قرار می‌دهد. ما برای مباحثات بیشتر در فرآیندهای کمیسیون مشترک [برجام] فشار خواهیم آورد. امیدواریم که این شورا [حکام] بتواند پیام واضحی به ایران بفرستد که به عقب برگرداندن تمام اقدامات هسته‌ای مخالف توافق [هسته‌ای] ضروری است و باید به پایبندی کامل به الزاماتش ذیل برجام بازگردد».

در ادامه این بیانیه آمده است: «همان‌طور که قبلاً گفته شد، ما از خروج آمریکا [از برجام] متأسف هستیم. در رابطه با نامه آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ بیستم آگوست و ارجاع به رویه‌های ذیل قطعنامه ۲۲۳۱، ما یادآوری می‌کنیم که موضع بیان‌شده از سوی وزرای خارجه ‌تروئیکای اروپایی در بیانیه مشترک بیستم آگوست، هنوز هم معتبر است».

کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه در پایان ضمن تشکر از جدیدترین گزارش آژانس اتمی ‌درباره ایران، از اجرای سختگیرانه و بی‌طرفانه مأموریت خود در قبال ایران استقبال کردند.

بیانیه وقیحانه بدهکارها

تروئیکای اروپایی مدعی شده است که بیش از تعهدات خود، در برجام عمل کرده است! این ادعای مضحک در حالی است که طرف اروپایی به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده است.

اروپا در حالی ژست طلبکار به خود گرفته که ۱۱ تعهد در برجام داشت که خرید نفت ایران و پرداخت نقدی پول نفت در کنار برقراری مبادلات بانکی و مبادله کالاهای تحریمی ‌با ایران از جمله آن بود. طرف اروپایی بدون توجه به تعهدات خود، در ابتدا این تعهدات را در کانالی موهوم به نام «اس‌پی‌وی» تقلیل داد و در مرحله بعد، این کانال به کانال پرداخت اینستکس تقلیل پیدا کرد.

اعضای اروپایی برجام طبق سازوکار اینستکس، به هیچ عنوان از ایران نفت نمی‌خرند و تبادلات بانکی را نیز برقرار نمی‌کنند؛ بلکه صرفاً از طریق این کانال، در ازای خرید نفت ایران توسط کشورهای غیراروپایی، به‌جای پرداخت پول، در اقدامی توهین‌آمیز صرفاً غذا و دارو (اقلام غیرتحریمی‌ آمریکا) را در اختیار ایران قرار می‌دهند!

نکته قابل توجه اینجاست که اروپا حتی همین وعده نسیه و توهین‌آمیز را هم انجام نداد و آن را موکول به اقدام نقد ایران در اجرای دستورات FATF کرد.

در سال‌های گذشته ظریف با اشاره به بی‌دستاوردی برجام گفته بود که ما نمی‌توانیم حتی یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم. روحانی- اردیبهشت ۹۷ - گفته بود: «چهار سال گذشته می‌رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می‌کردیم در هواپیما می‌گذاشتیم، بیمه می‌کردیم در فرودگاه با ماشین مسلح ارز را در بانک مرکزی می‌آوردیم... صبح چند گونی دلار را به صرافی‌ها می‌دادیم، صرافی‌ها هم خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند. چطور تقسیم می‌کردند و به کی می‌دادند. جنس‌هایی هست در میوه‌فروشی وقتی پرتقال می‌آید میوه‌های خوب را زیر می‌گذارد و می‌گوید قبلاً فروختم، پرتقال خوب زیر می‌ماند برای از ما بهتران».

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز - اسفند ۹۷- گفته بود: «قبل از برجام نفت بیشتری می‌فروختیم».

پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت 97، قرار بود اروپا نهایتا ظرف چند هفته درباره اجرای تعهدات برجامی خود و احقاق حقوق برجامی ایران تضمین بدهد. ماه‌ها گذشت، اروپایی‌ها در واکنش به عهدشکنی آمریکا به ابراز تأسف بسنده کرده و در مقابل تأکید کردند که ایران باید بدون هیچ چشمداشتی یک طرفه به تعهدات خود ادامه دهد.

بازی در پازل وقت‌کشی اروپا

دولت ۱۲ ماه پس از خروج رسمی ‌آمریکا و خروج عملی اروپا از توافق، در ۱۸ اردیبهشت ۹۸ در بیانیه‌ای، ضرب‌الاجل ۶۰ روزه‌ای را اعلام کرد. یکی از نقاط ضعف ضرب‌الاجل این بود که این اقدام با یک سال تاخیر انجام شد.

ضرب‌الاجل ایران در ۵ گام ادامه یافت؛ اما متأسفانه به‌دلیل رویکرد منفعلانه دولت، این ضرب‌الاجل نتوانست به احقاق حقوق برجامی ایران منتهی شود.

دولتمردان به‌جای به‌کارگیری ادبیات طلبکارانه نسبت به طرف اروپایی، با ادبیاتی منفعلانه اعلام کردند که به محض آنکه حرکتی از جانب اروپا مشاهده شود، ایران بلافاصله ضرب‌الاجل را متوقف کرده و به شرایط پیش از ضرب‌الاجل برمی‌گردد! برای نمونه، روحانی - شهریور ۹۸ - علی‌رغم سپری شدن ۱۲۰ روز از ضرب‌الاجل برجامی و ۱۶ ماه از خروج آمریکا از برجام و ۵۰ ماه از امضای برجام، در جلسه هیئت دولت در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفت: «فرصت ۲ ماهه دیگری برای بازگشت به تعهدات، مذاکره و توافق پیش روی اروپاست»!

در طول ۵ دوره ضرب‌الاجل برجامی، روح حاکم در اظهارات دولتمردان، ارائه تضمین به طرف اروپایی بود. اقدامی که به جای ضریب دادن به ضرب‌الاجل، از تأثیرگذاری آن می‌کاست.

متأسفانه کاهش میلی‌متری تعهدات هسته‌ای از سوی دولت و ضرب‌الاجل‌های تکراری، پازل وقت‌کشی اروپا و شرطی‌سازی مردم و گره زدن اقتصاد به مواردی که اختیار آن از دست خودمان خارج است را تکمیل کرد و این روند همچنان ادامه دارد.

اروپایی‌ها به دفعات ثابت کرده‌اند که هیچ تصمیمی ‌برای اجرای تعهدات برجامی خود ندارند. دولت می‌بایست با اقدامی قاطع و متقابل، اجرای تعهدات خود ذیل برجام را به‌طور کامل متوقف کند.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  31 0
  واقعا با این برجامتون...
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
   15 0
   البته اروپایی ها بیش از تعهدات شان در برجام کار کرده اند! مثلاً انفجار در تأسیسات نطنز و دادن اطلاعات بنگاه نیروی هسته ای به صهیون ها !!!
  • روزبه IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
   2 0
   فقط یه سوال فنی، معمولا فاتحان بزرگ بعد جنگها تصمیم گیری میکنن، ولی چرا فرانسه اشغال شده توسط آلمانها و آلمان اشغال شده توسط متفقین در شورای امنیت این همه نقش ایفا میکنن؟
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  6 1
  زیاد یی ربط نمیگن چون دولت تدبیر با کدخدا بست نه با همه اعضای ۱+۵
 • ش. AE ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  18 0
  شما خیلی غلط کردین فقط ۶ماه اول بازی موش و گربه توی ایران راه انداختین بعد هم جمع کردین از ایران رفتین تمام شرکتهای اروپایی چقدر باید بی شرف و بی شعور باشین که طلبکار هم هستین این تقصیر دولت مردان ما هست که به شما اروپاییان رو میدن اگر مثل بچه‌های سپاه عمل کنند آنوقت حساب دستتون میاد
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  4 0
  هسته ای را نابود کردند تا اقتصاد را بسازند حالا هسته ای نابود شده اقتصاد هم نابودتر لطفا برجام را آتش بزنید
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
   0 3
   داداش شما هکونجا بمون کاری به اینجا نداشته باش عیرتت مال همونور باشه بهتره!!!خخخخخخ
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  2 0
  باید منتظر شنبه یکشنبه تبریک گفته شده بود . مسلما وادادگی دولت لیبرال هزینه های زیادتری خواهد داشت
 • عطاالله IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  4 0
  کاملا درستمیگند بیشتر از تعهداتشان این دولت ببو گلابی رو تیغ زدند
 • TW ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  2 0
  اینم از نتیجه دنیای گفتمان و سواری دادن به غربیها! کلا صحنه سیاسی رو باختن
  • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
   1 0
   تایوان؟!!! بابا تو دیگه کی هستی آبکش به قلیون می گه سوراخ داری!!!!
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  1 0
  عجب اعصاب خردکنی شده این برجام نکبت. برجام نیست برجان ه!!! تا جونمون رو به لب نرسونه دست بردار نیست انگار! یه سوال از تیم مذاکره کننده: خداوکیلی اصلاً خودتون این متن برجام رو خوب و با دقت همه جاشو خونده بودید و امضا کردید؟!!! خجالت نکشید کار از کار گذشته دیگه فقط بگید تا ما هم خیالمون راحت بشه. خدا خیرتون بده
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  3 0
  کوه خوردین غلط کردین دروغکوهای فاسد ترسو ....
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  0 0
  این برجام بدجوری تمرکز دولت و ملت ایران را برای یک زندگی عادی همانند سایر کشورها بهم زده است و مثل بختک روی دل ایران افتاده و کشور را بلاتکلیف کرده است اگر تحریم های سازمان ملل برگردد هزار با شرافت دارد به این برجام برزخی که همه چیز کشور را تحت الشعاع خود درآورده است
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  2 0
  ازقدیم گفته اند وقتی بیخیال بدهکار بشی طلبکار میشه
 • حسين DE ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  3 0
  در طى بيست دقيقه برجام در مجلس تصويب شد و بسرعت تمامى تعهدات از جانب ما عمل شد و طرف مقابل تحريمها را نه تنها لغو نكرد بلكه تشديد هم كرد و حالا هم پيمانان اروپائى اش طلب كار شدند و ما مثل هميشه بدهكار ،مقصر كيه؟
 • علی خدایی IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  0 0
  معلومه که این طوری چرت خواهند گفت و میگویند چون در واقع این دولت باج های خیلی زیادی داده به غربی ها با این برجام مضحک اش به هیچ تعهداتشان عمل نکرده اند میگن ما بیشتر از قول های که داده بودیم انجام داده ایم حالا بخندیم یا گریه کنیم جالب اینجاست که مغز خراب ها مثل اینکه عقل شون را خورده اند میگن به بازرسان جاسوسان آزانس بررسی به دیگر جا ها را هم خواهیم داد خیلی خنده دار است میپرسیم این باج دادن نیست بس چی است چی بگیم به این بی لیاقتی ها .این سیاست اشتباه ایران است که برنامه هسته ای را مسولیت اش را داده به دولت ها این اشتباه نباید باشد مستقیم نیروهای مسلح مسولیت حرکت و ادامه برنامه هسته ای باشد و دیگر بسه که به خارجی ها رو دادیم اصلا برجامی نیستش که بخواهیم بگیم هست یا نیست تماما ابطال شده و هر روز بیشتر یاوه گویی میکنند مگر ما میترسیم که باج میدهیم اون ها جاسوس هستند نباید حتی ورود به کشور را اجازه بدهیم بلکه اخرراجشان کنیم
 • محمد IR ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  0 0
  واقعا دو رویی و پر رویی مقامات تروئیکای اروپا تاسف آور است . انگار اقدامات امریکا در دو سال اخیر هیچ تبعاتی برای مردم ایران نداشته است ! انها با این بیانیه ها خیلی واضح در حال فراهم کردن مقدمات خوش رقصی خود در برابر نظام سلطه جوی امریکا هستند ، بعید نیس در دقیقه ۹۰ پابرهنه وارد میدان شوند . لعنت بر شما باد . ننگ بر شما باد که ذره ای صداقت و مردانگی در وجوددشما نیست .
 • رفیعی IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  0 0
  قابل توحه ظریف که هنوز دل خوش کرده به اروپا و قراره آلمان را واسطه ایران و آمریکا قار بده... حماقت تا کی ؟ اعتماد به دشمن‌ تا کی ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس