اخبار ویژه روزنامه ها

یک روزنامه بزک‌کننده برجام، به‌جای آن‌که آرزوی موهوم خود برای پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا را بازگو کند، مدعی شد منتقدان برجام مشتاق پیروزی ترامپ هستند.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ کارنامه قابل ارائه به مردم ندارند


افراطیون مدعی اصلاحات پس از ۷ سال سوءاستفاده از دولت، اکنون می‌گویند: دیگر دنبال «کاندیدای اجاره‌ای» نیستند.


این ادبیات سخیف در حالی است که طیف مذکور نه در سال ۹۲ و نه در سال ۹۶ نگفتند روحانی نامزد اجاره‌ای آنهاست. اما اکنون که استفاده خود را کرده و ناکارآمدی خود را هم پای دولت روحانی نوشته‌اند، سعی می‌کنند با تنزّه‌طلبی، کلاهبرداری جدیدی را برای انتخابات سال آینده تدارک کنند.


در همین زمینه محمود میرلوحی به روزنامه آرمان گفت: به جز احزابی که در انتخابات مجلس لیست دادند، دیگر احزاب اصلاح‌طلب، طرفدار حمایت از نامزد اجاره‌ای در سال ۱۴۰۰ نیستند.
غلامعلی رجایی هم گفته است کاندیدای اجاره‌ای مشکل اصلاح‌طلبان را حل نمی‌کند. آقای روحانی از فرصت‌های به دست آمده به خوبی استفاده نکرد.


وی افزود: عملکرد دولت آقای روحانی منتسب به جریان اصلاحات می‌شود و مردم از اصلاح‌طلبان به‌عنوان حامی این دولت می‌خواهند در مقابل عملکرد دولت پاسخگو باشند. آقای روحانی با وجود توفیقاتی که در مدیریت کشور بدون فروش نفت به دست آورده اما در عمل موفق نشده مشکلات معیشتی مردم را حل کند که در شرایط کنونی مهم‌ترین مشکل مردم است. سیاست‌های اقتصادی نامناسبی که دولت آقای روحانی در پیش گرفته نه تنها وجهه دولت اعتدال را تحت‌الشعاع قرار داده؛ بلکه به وجهه اصلاح‌طلبان نیز در بین مردم آسیب زده است. آقای روحانی باید پایگاه اجتماعی خود را حفظ و به شکلی عمل می‌کرد که این پایگاه اجتماعی را پس از خود به جریان اصلاحات تحویل می‌داد. این در حالی است که چنین اتفاقی رخ نداده و امروز اصلاح‌طلبان با چالش پاسخگویی در مقابل عملکرد دولت آقای روحانی مواجه هستند.


رجایی گفت: اصلاح‌طلبان با موانعی مواجه هستند که برخی از آنها خودساخته‌اند. به‌عنوان مثال اصلاح‌طلبان نباید رویکردی در پیش می‌گرفتند که شهردار تهران سه بار تغییر کند. اگر از همان ابتدا اجازه می‌دادند فردی مانند محسن هاشمی به عنوان شهردار تهران انتخاب شود هم وضعیت تهران بهتر بود و هم نیاز به تغییر شهردار وجود نداشت. با این وجود انتخاب‌های دیگری در دستور کار قرار گرفت که پس از مدتی اصلاح‌طلبان مجبور به عقب‌نشینی در مقابل هرکدام از آنها شدند. وضعیت به شکلی است که اصلاح‌طلبان با توجه به عملکرد دولت، مجلس دهم و شورای شهر نمی‌توانند کارنامه قابل قبولی را درباره عملکرد خود به مردم ارائه کنند.

دو سال پشت‌هم‌اندازی اروپا و ۹ ماه فریبکاری سوئیسی


رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس مدعی شد کانال مالی سوئیس برای معاملات بیشتر آماده می‌شود. شریف نظام مافی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد سفر وزیرخارجه سوئیس به ایران گفت: بُعد اقتصادی این سفر راه‌اندازی و ادامه فعالیت‌ کانال مالی بشردوستانه سوئیس (SHTA) و رفع مشکلات مربوط به آن است. همچنین جلسه با شرکت‌های سوئیسی که در ایران وجود دارند و رسیدگی به مشکلات آنها از جمله دستاوردهای این سفر به شمار می‌رود. مسلما (!؟) چنین سفری منجر به فعال‌تر شدن کانال بشردوستانه سوئیس می‌شود. زیرا در حال حاضر این کانال که با توافق بانک مرکزی صورت گرفته است، بر سه صنف متفاوت غلات، تجهیزات پزشکی و دارو تمرکز دارد که به معاملات تجاری کمک می‌کند..


نظام مافی افزود: ما تنها ۶۰ روز با انتخابات آمریکا فاصله داریم، از همین روی تا حدودی کانال مالی سوئیس برای حجم معاملات بیشتر پس از انتخابات آماده می‌شود.


این اظهارات تحریف‌آمیز در حالی است که سفیر سوئیس، آذرماه سال گذشته مدعی راه‌اندازی کانال مالی «سوئیس-ایران» برای مبادله کالاهای بشردوستانه شد اما ظرف ۹ ماه گذشته صرفا یک یا دو مبادله ناچیز دارویی انجام شده است و این ادامه وقت کشی‌هایی است که سه دولت عضو برجام به مدت دو سال پس از عهد شکنی آمریکا در

برجام، با عدم راه‌اندازی کانال مبادلات مالی تحت عناوینی مانند اس پی وی و اینستکس دادند و به هیچ کدام هم (حتی درپایین‌ترین سطح یعنی نفت در برابر غذا!) عمل نکردند.
آقای تخت‌روانچی نماینده ایران در سازمان ملل، فروردین ۹۹ یعنی چهار ماه پس از ادعای سفیر سوئیس،  تاکید کرد کانال مالی سوییس کارایی ندارد.


مجددا دولت سوئیس مرداد ماه امسال، از عملیاتی شدن کانال ادعایی (SHTA) با هدف انتقال غذا و دارو به ایران خبر داد و اعلام کرد به علت شیوع ویروس کرونا راه‌اندازی این کانال با تأخیر همراه شده است(!) سوئیس در عین حال طی نه ماه گذشته منتظر اجازه دولت آمریکا برای انجام مبادلات بشر دوستانه که مستثنا از تحریم‌ها در دنیاست، باقی‌مانده است.
در گزارشی که مرداد ماه از سوی رویترز منتشر شد، آمده بود: تحریم‌های آمریکا موجب ایجاد اخلال در مبادله اقلام بشردوستانه با ایران عنوان شده است. در این گزارش به نقل از ۵ مقام تجاری و مالی نوشته شده است که اگرچه اقلام بشردوستانه از تحریم‌ها مستثنی شده‌اند اما بانک‌ ها و دولت‌ها به دلیل واهمه از نقض ناخواسته این تحریم‌ها، تمایلی به انجام چنین مراوداتی با ایران ندارند. مقام‌های کره جنوبی و ژاپن از انتقال پول نقد به سوئیس برای مبادلات بشردوستانه با ایران بدون اجازه آمریکا خودداری می‌کنند. این مسئله از سوی وزارت خارجه کره جنوبی نیز تأیید شده است.


گفتنی است در حالی از طریق کانال سوئیس، کلا ۲ و نیم میلیون دلار اقلام بشردوستانه وارد ایران شده بود که میزان دارو و ملزومات پزشکی که توسط بانک مرکزی تأمین ارز و در سال گذشته وارد ایران شد، بیش از ۴ میلیارد دلار بوده است. سخنگوی وزارت امور خارجه ۱۴ شهریور خاطرنشان کرد:  همانطور که قبلا هم گفته شده تاکنون دو مورد تراکنش از طریق کانال سوئیس انجام شده که اولین آن به صورت آزمایشی در بهمن ماه سال گذشته صورت پذیرفت. در خرداد ماه سال جاری هم اولین عملیات رسمی این ‌کانال انجام گرفت که هر دو مورد شامل انتقال اقلام دارویی با استفاده از منابع موجود مالی ایران در سوئیس بود.

کانال توخالی روی کاغذ را چند بار افتتاح می‌کنند؟


در حالی که اروپایی‌ها به یازده تعهد خود عمل نکرده‌اند، بازنشر خبر افتتاح کانال مالی بی‌خاصیت سوئیسی چه ارزشی می‌تواند داشته باشد.


روزنامه وطن امروز با اشاره به سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران نوشت: وزیر خارجه سوییس، از اینکه کشورش توانسته است کانال اختصاصی بشردوستانه این کشور اروپایی را برای انتقال غذا و دارو به ایران راه‌اندازی کند، بسیار خرسند است! برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز این «خبر خوش» را با آب و تاب همیشگی منتشر کرده و آن را نماد موفقیت «دیپلماسی اروپایی» تلقی می‌کنند! اما سؤال اصلی اینجاست: مگر «تاریخ رونمایی» از کانال دارویی و غذایی ادعایی سوییسی‌ها، الان بوده است؟!


کانال مورد ادعای سوییسی‌ها، از سال گذشته آماده شده و در قالب آن، تنها یک تبادل دارویی(!) صورت گرفته است. فوریه ۲۰۲۰/ بهمن ۹۸، مقامات سوییسی از راه‌اندازی کانال مبادلات دارویی و بشردوستانه خود با هدف ارسال دارو و لوازم پزشکی به ایران خبر داده بودند. سفارت سوییس در تهران نیز راه‌اندازی این کانال را نمادی از بشردوستی و استقلال سوییس در نظام بین‌المللی دانست. اما زمانی که تنها ۱۰۰ روز از راه‌اندازی این کانال سپری شده بود، «فابیان مینفیش» سخنگوی وزارت اقتصاد سوئیس اذعان کرد: «تاکنون هیچ مبادله‌ای از طریق کانال بشردوستانه سوئیس- ایران انجام نشده است. متأسفانه، این فرآیند به دلیل همه‌گیری «کووید-۱۹»، بسیار کند شده است.»


بر همگان مسجل بود «کانال انتزاعی سوییسی‌ها»، مانند «ساختار خیالی اینستکس»، تنها یک «شو تبلیغاتی» برای ترویج «چند جانبه‌گرایی و دیپلماسی اروپایی» محسوب می‌شود و هیچ‌گونه ارزش ذاتی و اقتصادی برای کشورمان ندارد. با این حال، وزرای اقتصاد و خارجه سوییس، جرأت نداشتند خطاب به افکار عمومی دنیا، سینه خود را سپر کرده و از کسب اجازه خود از کاخ سفید، برای اعلام راه‌اندازی این کانال بی‌خاصیت خبر دهند!‌ بهتر است وزیر خارجه سوییس به جای «افتتاح دوباره کانال خیالی» خود، به افکار عمومی ایران پاسخ دهد چرا و چگونه راه‌اندازی این کانال را منوط به کسب اجازه از خزانه‌داری آمریکا کرده و دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا (OFAC) را نادیده انگاشته است. کانال بشردوستانه سوییس، نه به لحاظ ماهوی، نه به لحاظ حقوقی و نه به لحاظ عملیاتی، ابعاد مشخصی ندارد و تنها روی «کاغذ» قابل ترسیم است!


بهتر بود وزیر خارجه سوییس دلیل سکوت خود را در برابر «اعلام نظارت آمریکا بر کانال ادعایی» نشان می‌داد! «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا، سال گذشته رسما اعلام کرد بر این کانال نظارت می‌کند. همچنین خزانه‌داری آمریکا دسترسی شرکت‌های دارویی و پزشکی به این کانال را نیز محدود کرده و هرگونه مبادله دارویی با ایران را به مثابه یک «تجارت پرخطر»(!) معرفی کرده است. درچنین شرایطی «وزیر خارجه سوییس» به چه چیزی می‌نازد؟! آیا او در پایان سفرش، دستاوردی جز «افتتاح صدباره این کانال نامرئی» نداشته که آن را توئیت می‌کند؟!


فاتحه دیپلماسی اروپایی و متعاقبا دیپلماسی سوییسی زمانی خوانده شد که کشورهای اروپایی  پس از خروج آمریکا از برجام و قرائت «بیانیه بروکسل» درباره تعهدات ۱۱ بندی اروپا در قبال ایران، حتی به یک مورد از آنها عمل نکردند و اکنون پس از ۲ سال و نیم ادعا، بهترین خبر آنها برای ملت ایران افتتاح کانالی منسوخ و بی‌خاصیت، آن هم برای تامین غذا و داروست!

دولت به‌خاطر غرور کاذب برجامی حتی پاسخ چینی‌ها را هم نمی‌داد

یک روزنامه بزک‌کننده برجام بعد از هفت سال می‌گوید: دولت به‌خاطر غرور کاذب برجامی، به روابط با چین بی‌اعتنایی کرد.


روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت: این سوال ضروری است که چرا دولت بعد از امضای برجام و در شرایطی که روی همه دولتمردان ما به سوی غرب بود مذاکراتی را با چین در شرایط عزت ملی انجام نداده و قرارداد قبلی را اصلاح نکرده است. بگذریم که در دوران غرور کاذب بعد از امضای برجام دولتمردان ما از معاون رئیس‌جمهور تا رئیس‌کل بانک مرکزی حتی پاسخ چینی‌ها را نداده و به نوعی همراه نصفه و نیمه خود در تحریم‌ قبلی را با رفتار غیرحرفه‌ای دیپلماتیک آزردند. باید توجه کنیم برخلاف آنچه که در رسانه گفته می‌شود در همین روزها شرکت‌های چینی به بهانه تحریم آمریکا از همکاری با ما سر باز زده یا کشتی‌های ما برای پهلوگیری در بنادر چینی مدت‌ها معطل تایید مقامات به بهانه تحریم‌ مانده و هزینه‌های مختلفی بر ما وارد می‌شود. پس هر مذاکره و هر تفاهم‌نامه‌ای باید واقعی و اجرایی بوده و طوری تنظیم شود که طرف مقابل نه آن را وسیله امتیاز گرفتن از آمریکا و غرب قرار دهد و نه با شل و سفت شدن تحریم‌ها مفاد تفاهم‌نامه را تغییر داده یا در سخت‌ترین شرایط از اجرای آن سر باز زند.


باید گفت که تفاهم و همکاری با چین آن هم طی یک برنامه درازمدت استراتژیک نه تنها مفید بوده بلکه لازم است و دولت دوازدهم مقصر اصلی تاخیر در نهایی شدن این مهم می‌باشد. در این تفاهم تیمی حرفه‌ای در حوزه‌های مختلف به‌ویژه اقتصاد باید با محور قرار دادن عزت ملت ایران نسبت به نهایی کردن موارد اقدام و آن را عملیاتی کند. آنهایی هم که در همکاری درازمدت و توافق با چین دغدغه غرور ملی دارند، می‌توانند به آمار میزان واردات کالاهای چینی به کشورهایی همچون آمریکا یا فعالیت‌ شرکت‌هایی همچون هوآوی در کشورهای مختلف اروپایی پرداخته و توجه کنند که چین توانسته سهم بسزایی از اقتصاد دنیا را به خود اختصاص دهد. پس یک رابطه سالم با رویه برد - برد و با دید درازمدت حق ملت ایران است. قطعا ایران و چین به ترتیب به عنوان دارنده بیشترین ذخایر منابع انرژی (نفت و گاز) در دنیا و بیشترین مصرف‌کننده محصولاتی چون متانول می‌توانند، شرکای مناسبی بوده و با سرمایه‌گذاری مشترک در مناطقی چون هاب پتروشیمی مکران در منطقه آزاد چابهار آینده‌ای مطمئن‌تر در حوزه‌های اقتصادی - امنیتی برای منطقه ایجاد کنند.

فیل برادر الاغ نیست سگ زرد برادر شغال است

یک روزنامه بزک‌کننده برجام، به‌جای آن‌که آرزوی موهوم خود برای پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا را بازگو کند، مدعی شد منتقدان برجام مشتاق پیروزی ترامپ هستند.


سرمقاله‌نویس روزنامه جمهوری اسلامی که مدتی است با خیانت در امانت پایه‌گذاران این روزنامه، در خدمت جریان غربگرا و تجدیدنظرطلب قرار دارد، در یادداشتی نوشت: برای مردم آمریکا شاید چندان تفاوتی میان فیل و الاغ نباشد، زیرا آنها معتقدند و به چشم خود می‌بینند که هر دو حزب مطرح و معروف فقط به فکر جلب منافع برای خود هستند و در کارزارهای انتخاباتی نیز بدون آنکه مبانی اخلاقی را رعایت کنند، به همدیگر می‌تازند.


وی می‌افزاید: آنچه از ماجرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به ما مربوط می‌شود این است که آیا فیل برادر الاغ است یا با هم تفاوت دارند؟


نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد که در ایران حساسیت زیادی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود دارد. علی‌رغم ظاهرسازی‌هایی که کاسبان تحریم می‌کنند و می‌گویند فرقی میان ترامپ و بایدن وجود ندارد و اصولا ما نباید مسائل کشور را با این انتخابات مرتبط کنیم، آنها از پیروزی درباره ترامپ استقبال می‌کنند زیرا از کارشکنی‌های او  علیه برجام سود برده‌اند و رونق آینده سیاسی و اقتصادی خود را نیز در گرو ادامه ریاست جمهوری او می‌دانند، آنها با این واقعیت آشنا هستند که آمریکا فارغ از عملکرد تا حدودی متفاوت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، بر مبنای یک سیستم استکباری مدیریت می‌شود که سلطه‌طلبی را در ذات خود دارد، ولی با این حال منافع جناحی خود را در تفاوتی جست‌وجو می‌کنند که در عملکرد این دو حزب وجود دارد و در ۴ سال ریاست جمهوری ترامپ توانسته به آنها در لطمه زدن به برجام کمک کند و به کاسبی‌شان از تحریم‌ رونق ببخشد حتی اگر استخوان‌های مردم خرد شود. درست در همین نقطه است که مشخص می‌شود اگر فیل برادر الاغ هم باشد، برادر ناتنی است.


نویسنده بی‌آنکه بداند در صدر نوشته‌اش، استدلال پایانی‌اش را ابطال کرده است؛ آنجا که اذعان می‌کند هر دو حزب آمریکایی اخلاق را رعایت نمی‌کنند و از نگاه مردم آمریکا نیز چندان تفاوتی ندارند چون فقط به فکر منافع خود هستند.


با این وصف و با وجود خدعه‌های دموکرات‌ها در تنظیم کلاهبردارانه برجام و سپس اجرای نامتوازن آن (در قالب بازگرداندن تدریجی برخی تحریم‌های ویزایی و...) معلوم نیست نویسنده چگونه عملا به سمت دموکرات‌ها غش می‌کند؟ نویسنده عمدا توضیح نمی‌دهد که اگر آمریکا توانست تعهدات برجامی را زیر پا بگذارد و دولت روحانی نتواند اعتراض درخوری انجام دهد، مربوط به خدعه دموکرات‌ها در نحوه تنظیم توافق بود. آنها بودند که بیشترین تحریم و گسترده‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران وضع یا اجرا کردند. آنها زیرساخت‌های تحریم‌های اجراشده توسط ترامپ را طراحی کردند و قبل از آن هم، واضع و مجری تحریم‌های فلج‌کننده بودند و همان‌ها در دولت اوباما با توهین به روحانی، نامزد وی (حمید ابوطالبی) برای تصدی نمایندگی ایران در سازمان ملل را دیپورت کردند.


از سوی دیگر مشاوران جو بایدن نامزد دموکرات‌ها بارها گفته‌اند که به برجام برنمی‌گردند و برای بازگشت به آن (وعده نسیه) شرط‌هایی مانند افزایش بندهای تحریمی جدید به برجام و تمدید تحریم‌ها و دریافت تعهدات جدید از ایران در زمینه مسائل منطقه‌ای و تسلیحاتی را دارند. در واقع آنها معتقدند فشار تحریمی دولت ترامپ ابزار فشار خوبی برای مجبور کردن ایران به مذاکره و واگذاری امتیاز مجدد می‌دانند. آنها نه تنها از اقدام ترامپ ناراحت نیستند بلکه همین رفتار را ابزار فشار و چانه‌زنی دوباره می‌دانند.


و بالاخره اینکه نویسنده این تحلیل به‌جای فرار به جلو درباره برجام، باید توضیح دهد چرا با حمایت امثال این روزنامه، توافقی نوشته شده که ترامپ توانست آن را زیر پا بگذارد و دولت روحانی را - با دلالی اروپا - وادار به ادامه تعهدات یکطرفه کند؟ کاسبی واقعی به بزک کردن توافقی اینچنین خسارت‌بار است و باید دید امثال نویسنده چه سودی از اجرای یکطرفه تعهدات برجامی می‌برند؟! در عین حال منتقدان چنانکه بارها گفته‌اند سگ زرد را برادر شغال می‌دانند و تنها تفاوت دولت خبیث ترامپ با دولت خبیث اوباما را در این می‌دانند که دومی دستکش مخملی روی دست چدنی کشیده بود اما اولی بدون ماسک و نقاب و دستکش، دشمنی آمریکا را آشکارا نشان می‌دهد. در این میان ترجیح بزک‌کنندگان اعتماد به شیطان بزرگ هم این است که افراد نقابدار و عوام‌فریب در آمریکا سر کار باشند تا کسانی که بدون نقاب دشمنی می‌ورزند.
 

ایران

عذرخواهی امام جمعه ملارد از وزیر بهداشت

   خبر اول اینکه، امام جمعه شهرستان ملارد استان تهران بابت سخنان خود از تریبون نماز جمعه این شهر در مورد فرزند وزیر بهداشت که در جریان آن اتهامی به وی نسبت داده می‌شد، از سعید نمکی طی نامه‌ای عذرخواهی کرد. به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام سید حسین حسینی نوری در این نامه  نوشت: در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته نکته‌ای درخصوص فرزند جنابعالی و نقد عملکرد ایشان به عنوان پیمانکار احداث بیمارستان ملارد مطرح کردم که متأسفانه براساس اطلاعاتی غلط و گزارش خلاف واقع بود... شرط لازم هویتی که به عنوان امام جمعه امانتدار آن هستم عدالت است و تریبون مقدس نماز جمعه با اخلاق و تقوا معنی پیدا می‌کند و لذا تأسف و اعتذار عمیق اینجانب به دلیل خطایی که در قضاوت داشتم و آبرویی که در معرض مخاطره و سوء استفاده برخی مغرضان قرار گرفت، نه به دلیل جایگاه حقوقی جنابعالی بلکه به حکم وظیفه انسانی و شرعی است. امام جمعه ملارد افزود: اگر پیام گذشت شما را از آنچه رخ داد تا هفته آینده دریافت نکنم خود را از عدالت که شرط اصلی امامت است ساقط دانسته و به فضل الهی از مردم شریف و انقلابی ملارد خداحافظی خواهم نمود. وزیر بهداشت هم در پاسخ به امام جمعه ملارد نوشت: «اینجانب کوچکترین شکواییه یا ملال خاطری از جنابعالی ندارم و امیدوارم با آرامش خیال در کنار مردم شریف و نیازمند آن منطقه دل بسوزانید و ارشاد فرمایید.»
نمکی البته در نامه ای به رئیس دستگاه قضایی هم با تکذیب ادعاهای مطرح شده علیه فرزند خود از وی خواسته تا این شایعات و ادعاها را مورد بررسی قرار دهد.

پاسخ به ادعای ضد ایرانی مایکروسافت

  خبر دیگر اینکه، سخنگوی وزارت امور خارجه با رد ادعای شرکت مایکروسافت مبنی بر تلاش هکرهای مرتبط با روسیه، چین و ایران برای تأثیرگذاری بر انتخابات امریکا، گفت: ایالات متحده که دهه‌ها در انتخابات کشورهای دیگر از جمله ایران دخالت کرده در مقامی نیست که چنین ادعای مضحکی بکند. به گزارش ایرنا، «سعید خطیب‌زاده» تأکید کرد: همان گونه که بارها گفته‌ایم برای تهران، اهمیتی ندارد چه شخصی در کاخ سفید ریاست می‌کند.
آنچه مهم است پایبندی واشنگتن به حقوق، قواعد و نرم‌های بین‌المللی و دست برداشتن از دخالت در کشورهای دیگر و عمل به تعهدات خود است. این در حالی است که «برایان مورفی» رئیس پیشین واحد اطلاعات وزارت امنیت داخلی امریکا روز چهارشنبه، در شکایتی از اقدامات مقام‌های ارشد این وزارتخانه در وادار کردن وی به دستکاری در گزارش‌های اطلاعاتی در راستای منافع «دونالد ترامپ» و ادعای دخالت ایران و چین در انتخابات امریکا پرده‌برداری کرد.در شکایت مورفی آمده است که مقام‌های ارشد وزارت امنیت داخلی امریکا مدتی بعد از امتناع وی، گزارشی را منتشر کردند که در آن چین و ایران را به تلاش برای مداخله در انتخابات آتی ریاست‌ جمهوری امریکا متهم کردند.

حبس و تبعید برای عضو سابق شورای شهر شیراز

  شنیدیم که، عضو سابق شورای شهر شیراز گفت: برای من دو پرونده با عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب» تشکیل شد که شنبه هفته آینده (امروز) دادگاه رسیدگی به عنوان اتهامی دوم برگزار خواهد شد. به گزارش ایرنا، مهدی حاجتی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده‌اش اظهار کرد: در پرونده‌ای که برای من تشکیل شده بود، به جرم اعتراض به عدم قرنطینه قم و ضرورت سپردن قرنطینه به ارتش که طی توئیتی آن را مطرح کرده بودم، حکمی برایم صادر شد. وی اضافه کرد: با عنوان تبلیغ علیه نظام، حکم یک سال حبس و دو سال تبعید به بیرجند برایم در نظر گرفته شده است.

بایدن: به برجام بازمی‌گردم

  دست آخر اینکه،  نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۲۰ امریکا مدعی شد: در صورت رئیس‌جمهور شدن، واشنگتن به تعامل با تهران خواهد پرداخت.به گزارش ایسنا، جو بایدن،اما هشدار داد که چنین کاری پس از ۴ سال دشمنی آسان نخواهد بود.بایدن مدعی شد: ایران حال نسبت به زمانی که ما در سال ۲۰۱۷ دفتر را ترک کردیم، به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است.وی همچنین با دفاع از برجام، ادعا کرد: اگر ایران پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود را از سر بگیرد، امریکا به برنامه جامع اقدام مشترک بازخواهد گشت.  
از سوی دیگر دونالد ترامپ یکبار دیگر ادعا کرده که در صورت پیروزی در انتخابات  در فرصت یک ماهه با ایران به توافق خواهد رسید.

خراسان

تذکر ورزشی قالیباف به روحانی درباره مصوبه جدید دولت

در حالی که بر اساس مصوبه اوایل خردادامسال هیئت وزیران مبنی بر تعیین ساز و کار اجرایی فدراسیون های ورزشی، چارچوب جدیدی برای ترکیب اعضای مجمع عمومی و اختیارات آن ها در نظر گرفته شده، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در ابلاغیه روزهای اخیر خود خطاب به حجت الاسلام روحانی با اشاره به مفاد قانون نهادها و موسسات عمومی، تاکید کرده مصوبه اخیر کابینه، اختیار ویژه ای را به وزارت ورزش محول کرده که بر خلاف قانون مذکور بوده و باید در مهلت قانونی اصلاح یا ابطال شود.

آرمان ملی

آیت‌ا...صانعی بستری شد

از قم خبر می‌رسد که حضرت آیت‌ا... صانعی در اثر زمین خوردگی و مصدومیت جدی ناشی از آن، در بیمارستان بستری شده است. شفقنا نوشت؛ این مرجع تقلید شیعه، شامگاه پنجشنبه، در اثر زمین خوردگی مبتلا به شکستگی لگن و استخوان دست شده‌اند که بلافاصله به بیمارستان منتقل و تحت‌درمان قرار گرفتند. یکی از پزشکان معالج ایشان شدت مصدومیت را نسبتا زیاد اما وضعیت ایشان را باثبات توصیف کرد و یادآور شد مراحل درمان آیت‌ا... صانعی زیر نظر پزشکان متخصص آغاز شده است و برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر درباره دامنه و آثار شکستی‌ها در لگن و دست، باید منتظر نتایج کامل بررس‌ ها در روز جمعه بود. حضرت آیت‌ا... صانعی متولد ۱۳۱۶ نیک آباد اصفهان است.

مسمومیت۲۵ کارمند لرزه‌نگاری آبدانان

۲۵ نفر از کارکنان مرکز لرزه نگاری بخش مورموری شهرستان آبدانان در استان ایلام بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی دچار مسمومیت غذایی شده‌اند. ساعت ۱۱:۳۰ ظهر پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه طی تماس دفتر پرستاری بیمارستان شهدای شهرستان دهلران اعلام شد که تعداد ۲۱ نفر از کارکنان مرکز لرزه‌نگاری دانان مورموری بر اثر مسمومیت به بیمارستان اعزام شدند.بر همین اساس پرسنل بیمارستان فراخوان و این افراد به کمک اورژانس به بیمارستان اعزام شدند. این افراد با علائم تهوع و استفراغ و ضعف وبی حالی به بیمارستان انتقال داده شدند که بر اساس آزمایشات صورت گرفته، علت حادثه مسمومیت غذایی تشخیص داده شد.

محکومیت به مطالعه و بازنویسی متون دینی

دادگاهی در مشهد فردی را که فحاشی و تهدید کرده بود به مطالعه و بازنویسی متون دینی با دستخط شخصی، شرکت در دوره‌های اخلاقی و حقوق شهروندی و اخذ رضایت شاکیه ملزم کرده است. متهم باید در یک دوره کلاس‌های اخلاقی زیر نظر اداره تبلیغات اسلامی شرکت کرده و گواهی شرکت در جلسه و گذراندن پایان دوره را به واحد اجرای احکام کیفری ارائه کند. در ایام تعلیق نیز حق هیچ‌گونه تماس تلفنی و حضوری و حضور در منزل شاکیه پرونده را نداشته و باید نسبت به اخذ رضایت شاکیه با هماهنگی واحد اجرای احکام کیفری یا مجوز محاکم کیفری یک در خصوص پرونده آن مرجع تلاش کند.

خودکشی بازیگر تئاتر در لایو اینستاگرام

ظهر هجدهم شهریور ماه امسال بازیگر ۴۰ ساله تئاتر، پستی در اینستاگرامش منتشر کرده و از دوستانش خواسته است تا در ساعت ۱۲ شب شاهد لایو اینستاگرامی او از خودکشی‌اش باشند. همه دوستانش نگران او بودند و حتی با پلیس و اورژانس تماس گرفتند و برای نجات وی کمک خواستند؛ اما معلوم نبود او کجاست و چه بلایی سرش آمده است. زمان کوتاهی از این ماجرا نگذشته بود که مردی با سازمان آتش‌نشانی لواسانات تماس گرفت و گفت که قرص‌خورده و در حال مرگ است. او چندبار با آتش‌نشانی تماس گرفت، اما به درستی نمی‌گفت کجاست. اپراتور آتش‌نشانی شماره تلفن آن مرد را به مسئول شیفت آتش‌نشان‌ها داد که بعد از صحبت مشخص شد، این مرد در حوالی سد لتیان خودکشی کرده است.

واکنش به موشک‌های اتمی آمریکا

وزیر امور خارجه درباره واکنش به موشک‌های آمریکا گفت: ایالات متحده اصرار دارد که ایران نباید از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بهره‌مند باشد، هرگونه تجهیزات دفاعی خریداری کند و موشک‌های دفاعی بسازد. در عین حال، ایالات متحده ۱۰۰ میلیارد دلار برای ساخت موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای اتمی جدید هزینه می‌کند، بمب‌های اتمی سری «جدید» می‌سازد، بیش از ۳۸۰ میلیارد دلار جنگ‌افزار به سوی مشتریان منطقه‌ای خود سرازیر می‌کند، این حجم از ریاکاری نفس‌گیر است.

مسیر بازار خودرو عوض شد

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران گفت: قیمت خودروهای داخلی در بازار با یک شیب نزولی در مسیر کاهش قرار گرفته است؛ اما همچنان با توجه به نبود سقف قیمتی، رقم‌های متفاوتی برای یک خودرو دیده می‌شود. به طور مثال پرایدی که تا ۱۱۰ تا ۱۱۲ میلیون تومان هم پیش رفته است، اکنون زیر ۱۰۰ میلیون رسیده، تیبا ۱۲۰ میلیون تومانی در حال حاضر زیر ۱۱۵ میلیون تومان است یا خودروی پژو ۴۰۵ یا سمند که بیش از ۱۷۵ میلیون تومان شده بودند، بیش از پنج میلیون کاهش قیمت داشته‌اند.

جاماندگان از تحصیل؛ نیم میلیون نفر!

آمار غیررسمی دلیل بالا بودن جاماندگان از تحصیل را فقر و ترس خانواده‌ها از بیماری کرونا تعریف می‌کند. «هنوز ۵۰۰ هزار دانش‌آموز برای ثبت سفارش کتب درسی اقدام نکردند»؛ خبری کوتاه با زنگ خطری گوشخراش که حکایت از آن دارد، ۵۰۰ هزار دانش‌آموز احتمالا سال تحصیلی (۱۴۰۰ـ ۱۳۹۹) را از دست داده‌اند! از این تعداد، ۲۲۰ هزار نفر در دوره ابتدایی، ۱۵۹ هزار نفر در دوره متوسطه، ۱۵۲ هزار نفر در متوسطه نظری و ۸۲ هزار نفر در هنرستان‌ها عطای سال تحصیلی جدید را به لقایش بخشیده‌اند. این در حالی است که کمتر از یک هفته از شروع سال تحصیلی جدید می‌گذرد و تا این لحظه، حدود ۱۵ هزار دانش آموز، به‌رغم بحران نا تمام ویروس کرونا در کشور به مدارس رفتند.

حدود ۵۰۰ مسئول میلیاردر شده‌اند

ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد در مورد میلیاردر شدن مسئولان مجلس گفت: پیش‌بینی‌مان این است که پس از انقلاب اسلامی حدود ۵۰۰ نفر از مسئولان و مقامات رده‌بالا از طریق استفاده از رانت میلیاردر شده و اموال نامشروع هنگفتی به دست آورده‌اند. مثلا وزیری که در حال حاضر ۳۰۰ میلیارد تومان دارایی دارد و در این سال‌ها هم همواره کارمند دولت بوده، واضح است که غیر از رانت نمی‌تواند از راه دیگری چنین دارایی را دست‌وپا کند؛ پیش‌بینی می‌شود درآمد ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی از اعاده اموال نامشروع به خزانه عودت شود.

تمجید ضرغامی از «آقازاده»

عزت ا... ضرغامی در توئیتی از سریال «آقازاده» تمجید و کارنامه حامد عنقا در رسانه ملی را درخشان توصیف کرده است. رئیس سابق سازمان صدا و سیما در توئیتی نوشت: «آقازاده» خوش‌ساخت است. آن را مرتب می‌بینم. آقای عنقا نویسنده و تهیه‌کننده آن یک استکان چای مهمانم بود و گزارش مشروحی از سریال داد. نقاط قوت و برخی اشکالات آن را به خودش گفتم. پذیرش خوبی دارد. کارنامه «عنقا» در رسانه ملی درخشان است.

حبس و تبعید محکومیت حاجتی

عضو سابق شورای شهر شیراز گفت: برای من دو پرونده با عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب» تشکیل شده است که شنبه هفته آینده دادگاه رسیدگی به عنوان اتهامی دوم برگزار خواهد شد. مهدی حاجتی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده‌اش اظهار کرد: در پرونده‌ای که برای من تشکیل شده بود، به جرم اعتراض به عدم قرنطینه قم و ضرورت سپردن قرنطینه به ارتش که طی توئیتی آن را مطرح کرده بودم، حکمی برایم صادر شده است. وی اضافه کرد: با عنوان تبلیغ علیه نظام، حکم یک سال حبس و دو سال تبعید به بیرجند برایم در نظر گرفته شده است. حاجتی در ادامه گفت: یکی دیگر از پرونده‌ها هم در خصوص توییت دیگری بوده است که با عنوان اتهامی نشر اکاذیب تشکیل شده و شنبه هفته آینده دادگاه رسیدگی به این عنوان اتهامی برگزار خواهد شد.

آخرین وضعیت پرونده «روح‌ا... زم»

دادستان تهران درباره آخرین وضعیت پرونده روح‌ا... زم گفت: پرونده روح‌ا... زم همچنان در حال بررسی است و فعلا رای نهایی همان چیزی است که سخنگوی قوه قضائیه گفته است. علی القاصی اظهار کرد: پرونده روح‌ا... زم همچنان در حال بررسی است و فعلا رأی قطعی همان چیزی است که سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرده است.پیشتر سخنگوی قوه قضائیه در خصوص صدور حکم روح ا... زم گفت: حکم این فرد مبنی بر محکومیت زم صادر شده است. دادگاه سیزده مورد عناوین اتهامی را از مصادیق افساد فی‌الارض و بابت مواردی به حبس محکوم شده؛ البته این رأی غیرقطعی است.

تکذیب تأسیس استان گلساران

مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور از تکذیب موافقت وزارت کشور با تأسیس استان گلساران خبر داده است. زهرا احمدی با اشاره به انتشار برخی اخبار و گفت‌وگوها در خصوص تصویب طرح تشکیل استان جدیدی به نام گلساران یا اصفهان شمالی، اظهار داشت: پیشتر هم پس از طرح مطالب و مدعاهایی راجع به تشکیل استان‌های جدید در نقاط مختلف کشور، به صراحت اعلام و تأکید کرده‌ایم که اگرچه در حوزه تقسیمات کشوری، همواره مطالبات و تقاضاهایی برای تبدیل یا ارتقا مطرح است، با این حال وزارت کشور برنامه‌ای برای تشکیل استان جدید ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • شیراز IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  12 1
  تورخدااموال بیت المال راهرمسولی باهرمقامی ک بلعیده از حلقوم بکشیدبیرون دارندکاخ نشین میشندکم کم. درعرض یماه میشه تمام مقوله‌ای ناپاک و رانتی را است گریست کرد منشا فساد وحداقل پنجاه درصدخشک کرداینهمه نرمش برای چیه. باند اصلاحات هم ک سرمنشااشرافیگری شده خشک کنید.این ریشه ی جرثومه را..
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  0 2
  حامیان «زن‌کشیِ نجفی» دلواپس حذف عکس دختران دانش آموز شدند اما در مقابل حذف تصویر تصویر قرآن اصلا واکنشی نشان ندادند
 • اسماعیل نوغانچی صالح IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  2 3
  جدا فکر میکنید این مطالبی که در سایت ها و روزنامه ها و غیره هر دو گروه و همه جناحها مینویسند مردم میخواهنند بنده بدون خواندن مطالب شما میگوید بروید کشک بسابید چون آنچه در جامعه هست بر عکس مطالب امثال شماست
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  0 1
  وزارت خارجه باید درخصوص نقش مایکروسافت در تامین کد تایید برای ویروس استاکس‌نت، برای کمک به انتشار آن در شرکتهای پیمانکار انرژی هسته‌ای ایران اقدام قانونی انجام دهد و ادعای خسارت و سایر اقدامات مقتضی کند.
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
  0 0
  متاسفانه بین توده مردم این اعتقاد وجود دارد که کاسبان تحریم و.... منتظر پیروزی ترامپ هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس