علی ربیعی نمایه

علی ربیعی گفت: از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در بیستم سپتامبر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد جز تداوم زورگویی های نامشروع و شکست خورده و البته انزوای بیشتر آمریکا.

به گزارش مشرق، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: دو گانه‌هایی که در دوران مبارزه با کرونا ایجاد شده مبارزه با این ویروس را سخت کرده است. 

بیشتر بخوانید:

دو کرونا داریم؛ کرونای تحریم، کرونایی که امریکا مسئول آن است

وی در مورد بازگشایی مدارس اظهار داشت: همزمان با بازگشایی مدارس، مبارزه ای چند کرونایی دولت و ملت ما وارد مرحله جدیدی می شود. این یک مبارزه ساده نیست، مبارزه زندگی است، مبارزه برای بقای ملی است. ما هم باید آموزش را طبق روال همیشگی به پیش ببریم و هم امر سلامت و مراقبت از جان فرزندان خودمان را در صدر همه اولیت ها قرار دهیم. این یک آزمون ملی است ما در شرایط متفاوت با کشورهای دیگر قرار داریم. ما یک کرونا نداریم، دو کرونا داریم؛ کرونای تحریم، کرونایی که دولت ایالات متحده امریکا مسئول آن است.

وی ادامه داد: یعنی کرونایی که از یک میانجی در حیات وحش جهش پیدا کرد و کرونایی که به شکل ویروسی تحریم و تروریسم اقتصادی و از مغز و از ذهنیت غلط و قلدرمنشانه آمریکا سرچشمه گرفته است. به همین جهت مبارزه ملت ما برای حفظ بقای خود یک مبارزه مضاعف است. مبارزه ای است برای سلامت و برای کرامت. و این یعنی هم "کار" و هم "پیکار" ما هم تحصیل، هم سلامت و همچنان که در رمضان و محرم دیدیم، هم دیانت وهم سلامت. 

ربیعی در مورد اینکه چرا ستاد ملی کرونا به صورت واضح بحث حضور دانش آموزان را اعلام نکرده و یک سردرگمی بوجود آمد خاطر نشان کرد: سیستم اطلاع رسانی ما در مورد حضور دانش آموزان در مدارس اشکال داشت و باید آن را بپذیریم. البته رئیس جمهور همان روز شنبه اعلام کرد که هر کس نمیخواهد به مدرسه نرود و اجباری در این زمینه وجود ندارد.

هیچ اجباری برای حضور در مدارس وجود ندارد

ربیعی گفت: ستاد ملی کرونا در تصمیمات خود در حوزه آموزش و پرورش، همه موضوعات را مدنظر قرار داد؛ دانش آموزان باید اجتماعی شدن و شیوه استفاده از فضای مجازی را تمرین کنند. در این میان منزلت معلمان و عدالت آموزشی هم مدنظر قرار گرفت. تصمیمی که در ستاد ملی کرونا و در دولت گرفته شد این است که هیچ اجباری برای حضور در مدارس وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: برای ۶۰۰ هزار کادر آموزشی، بسته ۳ ماهه اینترنت از سوی وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده است. برای دانش آموزان هم بسته ای ایجاد شده که برای سایت های مدنظر و آموزشی هست تا در سنین پایین به سایت های دیگر نروند.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود گفت: تصمیم گرفته شد ۵۰ درصد اراضی دولتی که در قالب طرح مسکن ملی به وزارت مسکن داده می شود به کارمندان خود آن سازمان داده شود.

هیچ چیزی علاوه بر فشارهای امروز اضافه نخواهد شد 

وی در ادامه این نشست تصریح کرد: وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که می‌خواهد تحریم‌های منسوخ شده سازمان ملل را برگرداند. هیچ چیزی علاوه بر فشارهای امروز اضافه نخواهد شد ما کماکان سیاست تعامل سازنده با دنیا را دنبال خواهیم کرد.

ایجاد تعادل بین این دوگانه ها رمز موفقیت ما بوده است

ربیعی در پاسخ به این پرسش که رییس‌جمهوری در سخنانش بارها از دوگانه‌هایی همچون «نان و جان»، «دین و جان» و در روزهای اخیر «آموزش و جان» سخن گفته‌ است اما پرسش اینجاست که آیا آمار ابتلای ایرانیان به کرونا نشان‌دهنده موفقیت در زمینه‌ی برقراری تعادلی میان این دوگانگی‌ها بوده یا خیر؟ گفت: اتفاقا برگزاری و ایجاد تعادل بین این دوگانه ها رمز موفقیت ما بوده است. برگزاری این دوگانه ها باعث جلوگیری از افراط و تفریط است.

وی تصریح کرد: اتفاقا اینجا جای مقایسه با سایر کشورهای دیگر هم هست. کشورهای اروپایی دچار موج سوم شدند و برخی کشورها در فستیوالها و اجتماعات نتوانستند مراعات کنند. اجازه بدهید آخرین موضوع برگزاری دین و جان را بگویم که شاهد بودیم که مردم در عزاداریها  تمام پروتکل ها را رعایت کردند. همکاران ما در وزارت بهداشت در گزارشی که ارائه کردند پروتکل های بهداشتی به اندازه مطلوبی مراعات شده است. 

سخنگوی دولت ادامه داد: در مورد دو گانه نان و جان ما از این مرحله عبور کردیم. از ۱۷ درصد رعایت پروتکل ها امروز گزارش ناظران وزارت بهداشت نشان می دهد در صنوف ۷۷.۵ درصد در ادارات و بانکها ۹۰ درصد پروتکل ها رعایت شد.

 وی افزود: تعطیلات کمی داشتیم. الان هم به رشد رسیدیم، ما رشد منفی کمی را تجربه کردیم و امسال خوشبختانه نشان می دهد از رکود خارج می شویم. هر گونه تحلیل شرایط بدون دیدن محدودیت های طاقت فرسا و نفس گیر تبیینی صادقانه نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که ۲۰ سپتامبر چه اتفاقی خواهد افتاد و تحریم‌های ایران برخواهد گشت؟ گفت:  آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد  می کند از اساس مبنای حقوقی ندارد.

وی ادامه داد: این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده کند. ضمن آنکه در همان بند قطعنامه و بندهای مرتبط در برجام (بندهای ۳۶ و ۳۷)، اشاره شده که تمامی راه های حل و فصل اختلافات باید طی شده باشد، در صورتی که هیچ کدام از آنها طی نشده است. 

20 سپتامبر هیچ اتفاقی نمی‌افتد جز تداوم انزوای بیشتر آمریکا

ربیعی تاکید کرد: از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در بیستم سپتامبر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد جز تداوم زورگویی های نامشروع و شکست خورده و البته انزوای بیشتر آمریکا. همانطور که اعضای شورای امنیت با صدایی بلند به آمریکا گوشزد کردند، این کشور هیچ حقی در بازگرداندن تحریم های پیشین ندارد و از این پس نیز تلاش آمریکا هیچ معنایی غیر از سرکشی در برابر خواست و اراده جامعه بین المللی نخواهد داشت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: تحریم های مرتبط با قطعنامه های ملغی شده پیشین شورای امنیت، در ذات خود تحریم های چندجانبه و بین المللی بودند و تلاش برای اعمال یکجانبه آن کاملاً بی معنا و مضحک بوده و فاقد هرگونه اثرگذاری است.

ربیعی در مورد اینکه رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که به دنبال طراحی مسیری هستیم که به واسطه آن بتوانیم تورم را کنترل و هدف‌گذاری کنیم؛ در این خصوص به چه ساز و کاری رسیدید؟ بیان داشت: منظور رییس کل بانک مرکزی استفاده از تجربیات مختلف حتی در بانک های مرکزی کشورهای پیشرفته در اجرای سیاست های نوین پولی است که "عملیات بازار باز" محور اساسی این سیاست برای کنترل تورمی است.

وی اضافه کرد: این سیاست با هدف گذاری تورم تلاش می کند از طریق عملیات بازار باز با خرید و فروش اوراق اسلامی خزانه در سود بین بانکی تاثیر گذاشته و از آن طریق بر نرخ تورم تاثیر داشته باشد. روش ۶۰ سال گذشته در کشورمان این سیاست نبوده است. 

سخنگوی دولت بیان داشت: طی چند ماه گذشته این سیاست در بانک مرکزی اجرایی شده است و بانک مرکزی با اجرای بخش هایی از آن در حال کنترل نقدینگی و تورم است.

ربیعی درباره همکاری روسیه و ایران برای ساخت واکسن کرونا گفت: در کشور خوشبختانه گروههای مختلف در ساخت واکسن کار می کنند. با کشور روسیه هم مذاکراتی داشته ایم و با بعضی کشورهای دیگر که تبادل اطلاعات می شود. همچنین در مورد خرید واکسن از منابعی که احتمالا موفق خواهند شد پیگیری می شود.

ربیعی در مورد اینکه حسن روحانی از  نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید سخن گفته است و این نقشه چه تغییری به نفع مردم ایجاد می‌کند؟ اظهار داشت:این برنامه اقتصادی از چند جهت تدوین شده است یکی تداوم بخشیدن و سرعت بخشیدن به برنامه هایی است که در این ماهها انجام شده است. 

وی گفت: سیاست های تکمیلی برای موثرتر بودن تداوم آن برنامه هاست. لحاظ نمودن تحولات بین المللی بر ظرفیت های همسایگان و شرایط داخلی اقتصاد کشور، تهدیدهای آمریکا و فرصتها و قوتها،  برنامه در نظر گرفته شده است. به علاوه مجموعه اقداماتی در قالب پروژه هایی که در یکسال پایان خواهند یافت در برنامه یک ساله هست. 

ربیعی خاطر نشان کرد: بی تردید این مجموعه برنامه ها در بازار سرمایه تورم و اشتغال اثرگذار خواهد بود همچنین بخشی از برنامه در زمینه معیشتی است بنابراین به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر خود را خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که تحلیل شما از سفر وزیر خارجه سوییس و صحبتش در مورد تلاش برای راه انداختن حداقل گفتگو با امریکا چیست؟ بیان داشت: ایران و سوییس دارای روابط تاریخی و دوستانه با یکدیگر هستند. دیدار رییس جمهور سوییس از ایران در سال ۱۳۹۴ و دیدا رییس جمهوری اسلامی ایران از سوییس در سال ۱۳۹۷، اوج روابط دو طرف بود.

سخنگوی دولت‌ تصریح کرد: دو کشور دارای نقشه راه روابط در ابعاد گوناگون  رایزنی سیاسی، امور اقتصادی و مالی، حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری، علوم وپژوهش، محیط زیست و ایمنی هسته ای غیر نظامی هستند که در سفر سال ۹۴ رییس جمهور سوییس به ایران ترسیم شده است. در خصوص کانال مالی بین ایران و سوئیس قابل توجه است: این کانال بعد از ۲۰ ماه تعلل از سوی طرف آمریکایی، در خرداد ماه گذشته بطور رسمی عملیاتی شد. 

وی تاکید کرد: این کانال برای واردات اقلام ضروری دارویی و غذایی که از نظر قوانین بین المللی مشمول تحریم نمی شوند طراحی شده است. ما تردیدی در حسن نیت دولت سوئیس برای راه اندازی کانال  نداریم ولی در مورد کارکرد آن با توجه به بد عهدی های دولت آمریکا تردید داریم. تا کنون دو تراکنش مالی با حجم نه چندان رضایت بخش، برای تامین داروهای بیماران سرطانی و بیماران پروانه ای از این کانال صورت گرفته است. امیدواریم با تامین مبالغ لازم، کانال فعالتر عمل کند. 

ربیعی اظهار داشت: همانطور که پیش از این هم تصریح شده، این سفر ربطی به مسایل روابط ایران و آمریکا ندارد. جمهوری اسلامی ایران بارها موضع رسمی خود را نسبت به گردنکشی‌های رژیم ترامپ اعلام کرده است و تغییری در آن‌ ایجاد نشده است. به نظر نمیرسد که تغییری در رویکردهای نادرست و مخرب واشنگتن ایجاد شده باشد.

وی اضافه کرد: تا وقتی شاهد اصلاح رویه در سیاست های خصمانه آمریکا نباشیم، زمینه ای برای از سرگرفتن گفتگوهای موثر و سازنده نیز وجود نخواهد داشت، اما اگر تغییرات مورد انتظار در سیاست های آمریکا تحقق یابد، بدون نیاز به میانجی گری و پیام رسانی و بر اساس ساختار مذاکراتی از پیش موجود در گروه ۵+۱، آمریکا می تواند به میز گفتگوها بازگردد. این موضع جمهوری اسلامی ایران از مدت ها قبل اعلام شده و همچنان به قوت خود باقیست.

ربیعی گفت: از سال ۹۴ صندوق توسعه قرار بود ۱ درصد از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سپرده‌گذاری کند، که ابهاماتی داشت اما اخیراً این ابهامات رفع شده و از اول هفته آینده این سپرده‌گذاری انجام خواهد شد.

وی با بیان این که موضوع بورس در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بررسی شد گفت: از سال ۹۴ مصوبه ای وجود داشته که صندوق توسعه ملی یک درصد از دارایی‌های خود را در صندوق تثبیت بازار سپرده گذاری کند. این مصوبه تاکنون ابهام داشت و این کار انجام نشده بود.  اخیرا ابهامات رفع شد و از ابتدای هفته آینده این سپرده گذاری انجام می شود و کارشناسان معتقدند این اقدام موجب پایداری بازار بورس می‌شود.

بنا بر این گزارش، در ادامه، خبرنگاری از علی ربیعی پرسید: آقای محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور گفته که برای خرید به بازار نمی‌رود و خبری از قیمتها ندارد، آیا شما و بقیه دولتمردان این روزها به بازار رفته اید و از قیمتها خبر دارید؟ اگر مطلع نیستید باید خدمتتان عرض کنم که هر روزی که مردم به بازار مراجعه می‌کنند شاهد افزایش لحظه ای قیمتها ازجمله در بازار مسکن و خودرو هستند. برای همه مردم سوال شده که دولت اصلا از اوضاع باخبر است و دولتمردان کاری برای مدیریت بازار می‌کنند یا خیر؟

یک مقام مسئول، صادقانه گفته که همسرش خرید انجام می‌دهد؛ آیا کار اشتباهی است؟

ربیعی در پاسخ گفت: اینکه یک مقام مسئول، صادقانه گفته که همسرش خرید انجام می‌دهد آیا کار اشتباهی است؟ آیا درست بود که دروغ گفته شود یا مثلا گفته شود در محله ما قیمت ها ارزان است؟

سخنگوی دولت ادامه داد: دقیق ترین گزارش‌ها درباره قیمت ها و تحولات بازار به خصوص در مورد ۱۰۰ قلم کالاهای ضروری و مهم توسط دستگاه‌هایی چون وزارت اطلاعات، کشور، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی بطور نوبه ای تهیه و در اختیار رییس جمهور و اعضای دولت قرار می‌گیرد. باید بدانیم تا زمانی که تنش قیمت ارز که ناشی از تحریم بوجود آمده را نتوانیم به سامان برسانیم این مشکلات را شاهد خواهیم بود.

وی در تحلیل سفر وزیر خارجه سوییس و صحبتش در مورد تلاش برای راه انداختن حداقل گفتگو با امریکاچیست؟ گفت: ایران و سوییس دارای روابط تاریخی و دوستانه با یکدیگر هستند. دیدار رییس جمهور سوییس از ایران در سال ۱۳۹۴ و دیداررییس جمهوری اسلامی ایران از سوییس در سال ۱۳۹۷، اوج روابط دو طرف بود. دو کشور دارای نقشه راه روابط در ابعاد گوناگون  رایزنی سیاسی، امور اقتصادی و مالی، حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری، علوم وپژوهش، محیط زیست و ایمنی هسته‌ای غیر نظامی هستند که در سفر سال ۹۴ رییس جمهور سوییس به ایران ترسیم شده است. 

مشخصاً خودم قیمت برخی کالاها را که می‌خرم می‌دانم

ربیعی با بیان اینکه علیرغم حرکات جدید آمریکایی‌ها و فشارهای بین المللی که روان جامعه را هدف قرار داده اند تلاش می‌کنیم تکانه‌های ارزی را به ثبات برسانیم، تصریح کرد: کاهش تورم را بانک مرکزی و ستاد اقتصادی دنبال کرده اند. امیدواریم مسیر نرخ تورم در کانال های هدف گذاری شده قرار بگیرد، اما مشخصاً خودم قیمت برخی کالاها را که می‌خرم می‌دانم.

وی  درباره برخی اخبار در مورد پیام های میانجی‌گرایانه برای ارتباط با آمریکا تصریح کرد: موضع ایران درباره دولت فعلی آمریکا مشخص است و اینکه آنها به میزی که از آن برخاسته‌اند برگردند. در سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران، ارتباط و مسائل تهران و واشینگتن مد نظر نبوده است؛ نه تنها این سفر، بلکه درباره هر کشوری دیگری هم (که چنین نیتی دارد) پاسخ ما روشن است آمریکایی باید ابتدا دست خود را از گلوی طرف مقابل بردارند، سپس ادعای مذاکره کردن را مطرح کنند.  

ربیعی خاطر نشان کرد: آمریکایی ها اقدامات شرورانه مانند ترور سردار شهید سلیمانی را انجام دادند که ملت ایران را جریحه دار کردند و نفرت در افکار عمومی ملت ما و مردم منطقه را بیش از پیش افزایش دادند.

سخنگوی دولت در مورد اینکه گفته می‌شود در سفر رئیس مجلس به خوزستان از عملکرد دولت در این استان، به نحوی سر بسته انتقاد شده است و آیا دولت و مجلس قرار است در این زمینه همکاری داشته باشند؟، بیان داشت: همواره ازهمکاری های بین قوا استقبال کردیم و ضمن اینکه مرزهای همکاری و تعامل بین قوا هم  قانون اساسی مشخص کرده است. مردم خوزستان حق دارند و ما به اعتراضات مردم خوزستان احترام می گذاریم.

وی اضافه کرد: انتقادها همیشه متوجه قطار در حرکت است. شهروندان مظلوم در استان خوزستان انتظارات به حقی دارند وظیفه ما رفع آنهاست که به بخشی از آنها اشاره می کنم. شما نگاه کنید به حجم سرمایه گذاری صورت گرفته که آثار آن در اشتغال منطقه مشخص خواهد شد. اتفاقا این دولت با درک مشکلات مردم خوزستان اقدامات زیرساختی زیادی در استان  انجام داده است که باید تاثیر آنها بر زندگی مردم  به مرور ایجاد خواهد شد.

ربیعی تاکید کرد: با مردم که  از مشکلات تحریم، رنج تحریم مانند FATF که نمی توانیم صحبت کنیم. حق مردم خوزستان بیش از اینها است. در نهایت از همکاری همه قوا، نیروهای مسلح و دیگر نهادها برای حل مشکلات مردم استقبال می کنیم.

وی درباره اینکه در سال جهش تولید افزایش چند درصدی سموم و کود مورد نیاز باغداران و کشاورزان چه توجیهی دارد؟ خاطر نشان کرد: دولت حمایت از کشاورزان را رها نکرده است و سیاست خرید تضمینی را دنبال کردیم. بخشی از مشکلات موجود در زمینه تامین نهاده ها به دلیل کاهش اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که به علت محدودیت های ناشی از تحریم اتفاق افتاده است. پیشتر بیش از ۱۴ میلیارد دلار سوبسید می دادیم که این رقم به ۸ تا ۹ میلیادر دلار رسیده است. 

لیست ۵ نفره برای تصدی وزارت صمت

وی درباره اینکه در سال جهش تولید هستیم اما همچنان وضعیت بازار خودرو بی سرو سامان است و طی روزهای اخیر برای چندمین بار قیمت خودروها بعضا تا چند ده میلیون افزایش داشته. این در حالی است که با گذشت ۴ ماه هنوز وزیری برای تصدی پست وزارت صنعت معدن و تجارت از سوی دولت معرفی نشده است. این وضعیت چگونه قابل توجیه است؟، گفت: انتخاب وزیر صمت از سوی دولت انجام شد اما متاسفانه مجلس به ایشان رای ندادند. لیستی تهیه شده و ۵ نفر این لیست قرار دارند که در روزهای آینده به مجلس معرفی می شوند. 

ربیعی اظهار داشت: افزایش اخیر قیمت خودرو مربوط به بازار است و امیدواریم با سیاست های دولت برای جمع آوری نقدینگی در یکسال آینده شاهد بهبود وضعیت در این بخش ها باشیم. وزرات صمت و سازمان تعزیرات نیز اقدامات خود را در این زمینه دنبال می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • شرقی IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  10 0
  اصلاحات غده ی سرطانی ست که در صورت جراحی آن ایران از رنج و گرفتاری نجات پیدا خواهد کرد.
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
   10 0
   ان شاالله، به حق علی.
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  10 0
  مردم هم با ۳ ویروس دولت، تحریم و کرونا مبارزه میکنن
  • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   2 0
   اینا از هر ویروسی خطرناکترن
  • حیدر صالح IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   1 0
   ویروس تحریم زیاد خطرناک نیست اون ویروس فریدون باعث شد تحریم اثر ساز شود تحریم از ابتدا بوده
 • فانوس IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  8 0
  ویروس مدیران اصلاحات یادش رفت بگه
 • امنه IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  2 0
  ولی حضور برای معلمان اجباری است
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  8 0
  چه کسی باید با ویروسی به نام دولت اعتدال مبارزه کند خدا میداند خدا خوار و ذلیل کند کسانی را که وعده گشایش اقتصادی دادند و فشار اقتصادی بیشتر شد
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  6 0
  موضوع کاخ نشینی بعضی از وزرا که در جامعه پیچیده چیست
 • محمد IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  4 0
  هدف از برجام نابودی صنعت هسته ای بود که محقق شد
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 0
  کدام تحریم ؟! روحانی گفت در روز امضای برجام همه تحریمها برداشته میشو.د !!!!!!!!!!!!یعنی مردم رو سرکارگذاشت؟!
 • BE ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  2 0
  باید با ویروس ناامیدی - بی تدبیری - غرب پرستی و ضعف مدیریت مبارزه کرد.
 • مموش IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 0
  ما درشهر بنا رو لارستان فارس هستیم دانش آموزان را اجباری میگویند به کلاس بیایید کجا اجباری نیست
  • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
   0 0
   خاک توسرشون که درکتون نمی کنند. ! خدا حافظت باشه . امروز فرانسه به حالت بحران در امد ، طبعا مدارسشون رو تعطیل می کنن من نمی دونم چرا ملت ما نمیخوان قبول کنن کرونای نحس یه بحران جنگ بیولوژیک هست. میخوان همه جا بریم احدی هم نمیره !!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 0
  ویروس منحوس دولت دروغ و تزویر و مسئولین فاسد اشرافی که سکوت میکنن رو باید چکار کرد
 • حسن IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  3 0
  با چهار ویروس داریم زندگی می کنیم تدبیر وامید.اصلاحات.کرونا .وتحریم با چاشنی بی لیاقتی وامید به کدخدا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس