کد خبر 1114192
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۵
اتحادیه عرب

دبیر کل اتحادیه عرب و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با یکدیگر تاکید کردند که مواضع دولت آمریکا در قبال مناقشه فلسطین و اسرائیل نمی‌تواند به ایجاد یک راه حل پایدار منجر شود.

به گزارش مشرق، «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب و «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در دیدار با یکدیگر در قاهره از مواضع دولت آمریکا در قبال حل مناقشه اعراب و اسرائیل انتقاد کردند.

بیشتر بخوانید:

ادعای ابوالغیط: اتحادیه عرب به مسئله فلسطین پایبند است

بر اساس گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، در بیانیه‌ای که از سوی اتحادیه عرب در این باره صادر شده آمده است: «ابوالغیط و بورل ابراز خرسندی کردند که طرح الحاق اسرائیل در نتیجه موضع گیری‌های بین المللی قوی تحقق نیافت و دبیرکل اتحادیه عرب از مواضع اتحادیه اروپا در این زمینه قدردانی کرد».

بیشتر بخوانید:

اتحادیه عرب درخواست فلسطین برای برگزاری نشست اضطراری را رد کرد

دو طرف تأکید کردند که مواضع دولت آمریکا در مورد حل و فصل صلح آمیز و برنامه‌های پیشنهادی آن نمی‌تواند به آغاز یک روند صلح متعادلی منجر شود که یک راه حل دائمی، عادلانه و جامع برای مناقشه فلسطین و اسرائیل ایجاد کند.

بر اساس بیانیه اتحادیه عرب، ابوالغیط و بورل تاکید کردند که مرحله بعدی نیازمند اقدام مشترک اعراب و اروپا به منظور ایجاد اجماع بین المللی در مورد راه صلح آمیز دستیابی به حل مناقشه در چارچوب راه حل دو دولتی است.

اتحادیه عرب روز چهارشنبه پایبندی خود را به قطعنامه‌های بین المللی و اصل راه حل دو دولتی  به عنوان مبنایی برای رسیدگی به مناقشه اعراب و فلسطین که منجر به ایجاد یک کشور فلسطینی به پایتختی قدس شرقی شود، اعلام کرد.

امارات و رژیم صهیونیستی به تازگی بر سر عادی‌سازی روابط و همکاری مشترک بین دو طرف به توافق رسیدند. ابوظبی مدعی شد که با این توافق موفق شده است، طرح اشغالی الحاق کرانه باختری به قلمرو این رژیم را «متوقف کند»؛ ادعایی که رسما از سوی مقامات صهیونیستی از جمله نتانیاهو رد شد و تأکید کردند که اشغال کرانه باختری به «تعویق افتاده است».

طرح اشغالی الحاق کرانه باختری طی ماه‌های گذشته اعلام شده و ناظران آن را بخشی از طرح ضد فلسطینی «معامله قرن» می‌دانند که به دنبال سلب حق ایجاد کشور فلسطینی به پایتختی قدس شرقی و بازگشت فلسطینی‌های آواره به خانه‌های خود است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha