واکنش باشگاه استقلال به شایعه بازگشت استراماچونی

یک مقام مسئول در استقلال گفت: «فکر می‌کنم طی همین هفته حکم استرا از فیفا بیاید. آن زمان تازه متوجه خواهند شد که چه شوکی وارد شده و مطمئن باشید فوتبال استقلال برای همیشه نابود می‌شود.

به گزارش مشرق، موضوع سفر مدیران استقلال به کشور ایتالیا برای مذاکره با استراماچونی، سرمربی ایتالیایی فصل گذشته این باشگاه همچنان نقل محافل رسانه‌ای است و گمانه‌زنی‌ها درخصوص این سفر همچنان ادامه دارد، هرچند برخی تناقضات در صحبت‌های احمد سعادتمند، مدیرعامل استقلال که جمعه گذشته در برنامه ورزش و مردم پخش شد به حواشی و این گمانه‌زنی‌ها بیشتر دامن زده و موجب شد درنهایت استقلال در آستانه فینال جام‌حذفی حتی سرمربی خود یعنی فرهاد مجیدی را از دست رفته ببیند و چه‌بسا اگر تلاش اعضای کادرفنی و بزرگان این تیم نبود حالا مشخص نبود در فاصله ۷۲ ساعت مانده تا فینال جام‌حذفی و برای دیدار حساس مقابل تراکتور در ورزشگاه امام‌رضا(ع) در مشهد چه کسی قرار است سکان هدایت استقلالی‌ها را عهده‌دار شود.

با همه این تفاسیر بزرگ‌ترین عاملی که باعث شد مدیرعامل باشگاه استقلال به‌همراه معاونانش طی چند روز مانده به دربی راهی ایتالیا شوند بحث مطالبات و غرامت سنگینی است که باید آبی‌ها طی روزهای آینده و بعد از اینکه حکم فیفا در قبال شکایت سرمربی ایتالیایی علیه باشگاه ایرانی صادر شد بپردازند، هرچند از صحبت‌های سعادتمند این‌طور برمی‌آمد که آنها بدشان نمی‌آید استراماچونی فصل آینده به‌عنوان سرمربی هدایت آبی‌پوشان را عهده‌دار شده و یک‌بار دیگر به‌عنوان نفر اول کادرفنی این تیم معرفی شود، چراکه همان‌طور که قبلا نوشتیم حالا که قرار است پول این سرمربی به‌طور کامل پرداخت شود پس استقلالی‌ها این پول را در قبال کارکرد و حضور دوباره این سرمربی ایتالیایی در ایران به وی پرداخت کنند و این‌طور نباشد که او در خانه نشسته و بابت جریمه فسخ یک‌طرفه قرارداد و غرامت آن بخواهد فقط این پول را بدون کارکردن دوباره در هیچ باشگاه دیگری دریافت کند، این درحالی است که طی روزهای گذشته قانون منع جذب بازیکنان و مربیان خارجی برای تمامی باشگاه‌های ایرانی ازسوی سازمان لیگ مصوب شده و چه‌بسا همین موضوع بزرگ‌ترین مانعی باشد که کار سعادتمند و دستیارانش را برای بازگشت دوباره این سرمربی ایتالیایی روی نیمکت استقلال سخت‌تر کند.

با این حال همان‌طور که اشاره شد دغدغه اول سعادتمند به‌نوعی مصالحه و مذاکره با این سرمربی ایتالیایی است تا ابتدا نحوه پرداخت مطالبات و تسویه‌حساب با او مشخص شده و در ادامه درصورت امکان اتفاقات دیگری رقم بخورد.

 حکم بیاید، استقلال نابود می‌شود

در این فضا چندباری با سعادتمند تماس گرفتم تا او درخصوص این صحبت‌های ضدونقیض از خود دفاع کند اما مدیرعامل استقلال جوابگو نبود و به همین دلیل با یک مقام مسئول در این باشگاه درخصوص مذاکرات انجام‌شده با استراماچونی به صحبت پرداختیم. او که نمی‌خواست نامش فاش شود در این زمینه گفت: «فکر می‌کنم طی همین هفته حکم استراماچونی از فیفا بیاید. ما این موضوع را از منابعی که در فیفا داریم شنیده‌ایم و آن زمان تازه متوجه خواهند شد که چه شوکی وارد شده و مطمئن باشید فوتبال استقلال برای همیشه نابود می‌شود، چون جریمه بسیار سنگینی را با فرصت پرداخت بسیار محدود برای‌مان در این حکم اعلام می‌کنند که کف پرداختی ۲ میلیون یورو و سقف آن تا حدود ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو خواهد رسید. درواقع دومیلیون یورو به‌عنوان قرارداد و جریمه دیرکرد آن و بعد از آن تازه درخواست پرداخت غرامت ازسوی استراماچونی مطرح می‌شود که آن هم حدود یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار یوروی دیگر خواهد شد. این موضوع در بند قرارداد استراماچونی توسط نفرات قبلی آورده شده و آنها نوشتند اگر قرارداد به دلایل ناموجه فسخ شود طبق بند 3 ماده ۷ باید کل مبلغ ۲ سال به‌اضافه یک ۲۰ درصد و یک ۱۰ درصد دیگر به‌عنوان جریمه پرداخت کنیم که طبق محاسبات‌مان برآورد پرداختی‌های ما به حدود ۳ میلیون و خرده‌ای یورو خواهد رسید. حالا شما بگویید ما باید چه کنیم؟»

 طوری نامه زدند که انگار استرا اخراج شده!

یکی از مباحث مطرح‌شده درباره فسخ یک‌طرفه استراست. این سوال پیش‌آمده که آیا نمی‌شود فیفا را این‌طور متقاعد کرد که خود استراماچونی باشگاه را ترک کرده است؟ این مسئول باشگاه در این خصوص گفت: «مدیریت قبلی طی نامه‌ای در گذشته به استرا اعلام کردند فسخی را که انجام شده است آمادگی داریم تا آن را باطل کنیم و مجدد شما را برای بازگشت دوباره دعوت به همکاری کنیم! درواقع به‌قدری مدارک تمیز، مستدل و شفاف به وی داده‌اند مبنی‌بر اینکه ما قرارداد را فسخ کرده‌ایم و انگار ما شما را بیرون کرده‌ایم که شما هیچ تردیدی نکنید اول از همه در شکایت اولیه محکوم به پرداخت ۲ میلیون یورو خواهیم شد. در شکایت دوم که بحث غرامت است تا یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار یوروی دیگر هم باید پرداخت کنیم و این موضوع مثل روز روشن است آن‌هم با فرصت یک‌هفته‌ای. اتفاقا در همان قرارداد قبلی استراماچونی با استقلال نوشته شده است اگر قرارداد به هر دلیلی فسخ شود باشگاه استقلال باید طی یک‌هفته تمامی قرارداد به‌همراه غرامت و خسارت‌هایش را پرداخت کند.»

 استقلال قطعا در این پرونده محکوم است

صحبت‌های سعادتمند در برنامه ورزش و مردم با ابهامات و تناقضاتی همراه بود. از یک‌طرف بحث فسخ قرارداد مطرح است که طبق قانون اجازه بازگشت استراماچونی را نمی‌دهد با این حال مدیرعامل باشگاه گفته او قرارداد دارد! مسئول باشگاه دراین‌باره گفت: «اتفاقا یک وکیل که با مسئولان فیفا ارتباط نزدیکی دارد به ما گفت اگر نجنبید و رضایت استراماچونی را جلب نکنید در شهریورماه حکم استقلال به‌صورت قطعی خواهد آمد و باید خودتان را برای پرداخت ۳ میلیون یورو آماده کنید. به همین دلیل چون از دوماه پیش زودتر این موضوع را می‌دانستیم دستپاچه شده و سریعا به‌دنبال این بودیم تا به ایتالیا برویم و با استراماچونی قبل از رای فیفا دیدار کنیم. اتفاقا استرا به ما گفته بود اگر با شما سر میز مذاکره بنشینم به‌خاطر این است که هنوز رای صادر نشده است اگر حکم فیفا آمده بود که حتی حاضر به مذاکره هم نبودم. الان بالاخره استرا می‌تواند برای سال آینده در خانه نشسته و پولش را بگیرد هرچند در این مذاکرات ما برخی نحوه‌های پرداخت در درازمدت را نیز بررسی کردیم و همه ابعاد قضیه را در نظر گرفتیم چون هیچ شانسی حتی یک‌درصد هم برای برنده شدن در رای فیفا نداریم چون آنقدر دلایل آنها قوی است که ما صددرصد محکوم می‌شویم. همه مستندات را مسئولان وقت به این سرمربی ایتالیایی داده‌اند که ثابت می‌کند این فسخ ازسوی باشگاه بوده و انگار او را از استقلال بیرون کرده‌اند.»

وی افزود: «بحث ما بحث استراماچونی نیست و شاید اگر در این وضعیت نبودیم تصمیم دیگری می‌گرفتیم. الان بحث این سرمربی ایتالیایی بحث شخصی ما نیست چون اتفاقاتی در حال رخ دادن است که واقعا به نابودی استقلال منجر می‌شود. در ادامه هم همه می‌روند و هیچ‌کس این تبعات را نمی‌پذیرد اما الان این تیم تحویل ماست و ما باید با این پرداختی حدود ۹۰ میلیاردی چه کنیم؟ درحالی که همین الان پول بویان و شفر را با مکافات و هزار بدبختی جور کرده و می‌خواهیم پرداخت کنیم. بعد از آن هم شاید احتمالا حکم ساشا شفر بیاید اما همه اینها را کنار بگذارید و حکمی که از فیفا برای استراماچونی می‌آید هم یک‌طرف دیگر که چندین‌برابر همه این حکم‌ها سنگینی می‌کند. وزارت به ما کمکی نمی‌کند و پولی هم نمی‌دهد که حالا این‌طور موضع گرفته‌اند. بعد ما باید چه کنیم؟ مطمئن باشید جرایم به‌قدری سنگین است و دیگر فیفا به بستن پنجره نقل‌وانتقالات بسنده نمی‌کند و جرایم بعدی ما ۲ جریمه قوی خواهد بود که در مرحله اول اگر طی یک‌هفته اول پول استراماچونی را پرداخت نکنیم ۶ امتیاز از استقلال کسر شده و در مرحله دوم به لیگ دسته اول سقوط خواهیم کرد. ما همه این موارد را با فیفا مکاتبه کرده و عاقبت‌مان را می‌دانیم.»

 استرا برنگردد به تیم دیگری هم نمی‌رود!

مدیران استقلال می‌گویند فعلا مذاکره‌ای برای بازگشت نشده و این درحالی است که رسانه‌های ایتالیایی می‌گویند به استرا پیشنهاد بازگشت داده شده است. دیروز هم دیمارزیو، خبرنگار نزدیک به استراماچونی این خبر را تایید کرد. سوال این است که اگر جواب استرا به هر نحوی مثبت باشد باشگاه با این قوانین دست‌وپاگیر منع جذب مربی خارجی چه خواهد کرد. این مسئول باشگاه در این خصوص گفت: «ما باید این موضوع را واقع‌بینانه ببینیم. باید با همه مسئولان که می‌گویند این سرمربی را نیاوریم نشسته و صحبت کنیم همان‌جا هم اعلام می‌کنیم که ما هم دوست نداریم این مربی را بیاوریم اما یک ضمانتی برای پرداخت این رقم و عدد و مطالبات استراماچونی به ما بدهید. اتفاقا حتی این‌طور مطرح‌شده که بدهی قبلی او را پرداخت کرده و درصورت بازگشت به استقلال مابقی قرارداد را به او بدهیم که او گفته من حکم از فیفا دارم و در خانه‌ام نشسته و پولم را می‌گیرم. الان هم مطمئن باشید او جایی نخواهد رفت و همان‌طور که گفت در خانه نشسته و کل پولش را خواهد گرفت. حالا با این وضعیت ما گفتیم او را برگردانیم و همان مبالغ گذشته را به او بدهیم و دیگر جرایم سنگین پرداخت نکنیم چون این موضوع برای ما خیلی ضرر دارد اما عکس‌العمل‌ها و مواضع نهادهای مختلف را می‌بینیم. آقایان فقط می‌گویند مخالفند اما از آنها می‌خواهم یک‌بار قرارداد را مطالعه کرده و بعد بگویند مخالفیم یا یک‌بار بگویند ما پولش را مهیا کرده و بعد مخالفیم و ما هم می‌گوییم دست‌تان درد نکند. واقعا دیگر نمی‌دانم چه چیزی باید بگویم. ۹۰ درصد حکم استرا هفته آینده می‌آید و اگر این اتفاق بیفتد دیگر مذاکره معنا پیدا نمی‌کند. الان استقلال لبه پرتگاه ایستاده است. هیچ‌کس هم نمی‌آید با این معادله به‌صورت منطقی برخورد کرده یا مسئولان کشوری نمی‌خواهند روی این قضیه فکر کرده یا ۴ وکیل درست و حسابی بیاورند تا ببینند اصلا شانسی برای برنده‌شدن در این پرونده وجود دارد یا خیر. درواقع ما می‌خواهیم همه مستندات و موارد را بررسی کرده و یک تصمیم درست گرفته شود.»

 اگر بیاید برای فصل بعد است!

فرهاد مجیدی مدعی است که مدیران به ایتالیا رفته‌اند تا استرا را جانشین او کنند. ازسوی دیگر سعادتمند گفته اگر مجیدی قهرمان آسیا شود ماندنی است. با این حال این مسئول باشگاه می‌گوید اگر بحث مذاکره هم باشد مربوط به فصل بعد است: «اگر رای او نیاید و اگر به توافق برسیم برای فصل آینده روی او حساب باز می‌کنیم. خدا شاهد است هیچ صحبتی از بازی‌های آسیایی و این فصل نشده و صحبت من این بود که اگر رای فیفا نیاید و به توافق برسیم برای فصل آینده کار را شروع کنیم. استرا هم طبعا قبول نمی‌کرد اواخر این فصل بیاید و اگر صحبت برگشت باشد باید برای فصل جدید برنامه‌ریزی شود.»

 300  هزار یورو گمشده

این مقام مسئول در باشگاه استقلال درباره اختلاف ۱۴۰ هزار یورویی پرداختی‌ به استراماچونی نیز تاکید کرد: «در این وسط یک‌سری مسائل جذاب وجود دارد که در مذاکراتی که در ایتالیا بوده مشخص شده اسنادی که دست استراماچونی درخصوص پرداختی‌های باشگاه است متفاوت با آن چیزی است که در باشگاه استقلال وجود دارد که حتی آقای سعادتمند هم به‌صورت شفاف به آنها اشاره نکرد. مثلا مشخص شد استراماچونی حدود ۲۴۰ هزار یورو پول گرفته اما دراین‌باره حدود 500 و خرده‌ای هزار یورو ثبت شده است. وقتی هم از ذی‌حساب می‌پرسیم اسناد این پرداختی‌ها تاییدیه دارد یا خیر می‌گوید استراماچونی رفت و دیگر نتوانستیم از او امضا بگیریم. بنابراین در این وسط ۱۴۰ هزار یورو نه بلکه ۳۰۰ هزار یورو تفاوت‌ وجود دارد و غیب شده است. بنابراین برای یک‌سری افراد اصلا صلاح نیست که استراماچونی برگردد چون برایشان مشکلاتی به وجود می‌آید که در قبال این امر مجبورند ممانعت کنند، این حد پافشاری برای نیامدن جز خیانتی که شده برای چیست؟ این وسط دست یک‌سری افراد رو می‌شود که این جنایت را انجام دادند. ما نمی‌خواهیم قهرمان‌بازی دربیاوریم بلکه همه باید دست‌به‌دست هم دهند تا استقلال نجات پیدا کند چون باور کنید نمی‌توانیم پول او را تامین کنیم. ما اصلا دنبال شوی خبری نیستیم.»

منبع: روزنامه فرهیختگان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  8 17
  پول استرا رو فدراسیون داره اونوقت پول برانکو رو نه
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  8 14
  این همه رسیدگی به استقلال از کجا آب میخوره؟
  • عابربانک لنگ IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   12 6
   سوووووووز دربی جووووون
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  12 6
  خدا لعنت کنه باعث و بانیشو که حاضر بودن پول استرا رو با غرامت بدن ولی استرا نمونه استقلال
 • تاج کبیر IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  9 7
  دقیقٱپوکرلنگیا از زمان گم شدن این پول که نذاشتن با وجوداخطاری که استراداده بود به دستش برسه شروع شد چه ازطرف باشگاه چه ازطرف وزارت خائنین باید رسوا شوند معرفیشون کنید
 • ارتش لنگ IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  9 4
  اون مسئولین که همچین خیانتی کردن رو چه کسی انتصاب کرد؟
 • افشین تاره IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  1 0
  اگر دولت پول ندارد پس چرا این دوتا تیم را واگذار نمی کنه .پس این همه مبالغی که حتی من بلد نیستم رو کاغذ بنویسم را از کجا میدزدن لطفا از خاوری و طبری و دوستانشون سوال کنید
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  1 0
  این اقاکه هی قرارداد قراردادبااسترامیکند،چرا وقتی غربزده هایی مثل خودش جلو خارجی ها دولا وراست میشن ودست وپای خودشونو گم میکنند،وپول ملت روهدر زبونش بنداومده بود مگه مامربی وطنی خوب کم داریم چرا همه چیز وهمه کار رو بایدباغربی هابدست بیاریم اخه تاکی ذلیل وبدبختیت خاک برسرتان که بیسوادید وغربزده،ترا خدا این مفسدا رو از قدرت وریاست بردارید
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  1 2
  واقعا استقلال بی پناهه بعد تیم لجن و کثیفی هست که انواع اقسام حمایت‌ها ازش میشه تا همچنان بی رقیب بتازه
 • رضا IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  0 0
  خاك عالم بر سر همه تون..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس