کد خبر 1111464
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۶
خطبه‌ای از امام حسین (ع) که سبب بیداری «حرّ ریاحی» شد

یک کارشناس علوم قرآنی گفت: روز هفتم ماه محرم را با عنوان حضرت «علی اصغر (ع)» نامگذاری کرده‌اند او کوچکترین سرباز «امام حسین (ع)» بود در عین حال یکی از سوزناک‌ترین وقایع دشت کربلا را رقم زد.

به گزارش مشرق، محمد علیپور پیرامون رویدادهای روز هفتم ماه محرم در کربلا گفت: در روز هفتم ماه محرم سال شصت هجری قمری به دستور ابن زیاد بین لشکر «امام حسین (ع)» و رود فرات فاصله ایجاد شد و در روز هفتم عملاً هیچ یک از لشکریان «سید الشهدا (ع)» دسترسی به آب نداشتند.

بیشتر بخوانید:

پیام نهفته در شهادت امام حسین(ع) به روایت شهید مطهری

*** روز هفتم آب به روی کاروان کربلا بسته شد

وی در همین راستا ادامه داد: در روز هفتم محرم «امام حسین (ع)» با عمر بن سعد ملاقات و گفتگو کردند، اما از آنجا که «خولی بن یزید اصبحی» دشمنی شدیدی با «امام حسین (ع)» داشت این دیدار را به گوشه ابن زیاد رساند، ابن زیاد نیز پس از مطلع شدن از این قضیه دستور رسمی داد که دیگر هرگز ملاقاتی با «سیدالشهدا (ع)» و سپاهیانش نداشته باشند و بار دیگر بر بستن آب روی «امام حسین (ع)» و یاران گرامیشان تاکید کرد. عمر نیز پس از اینکه نامه را دریافت کرد سریعاً دستور ابن زیاد را اجرا کرد بدین ترتیب «سید الشهدا (ع)» سه روز منتهی به شهادتشان دیگر به آب دسترسی نداشتند.

***وقتی دشمنان قلب امام سوم شیعیان را شکستند

علیپور در همین راستا ادامه داد: پس از قطع شدن کامل مسیر دسترسی لشکر «امام حسین (ع)» به آب فردی از لشکر دشمن رو به سوی «امام حسین (ع)» کرد و فریاد زد ای حسین به خدا سوگند که قطره‌ای از این آب را دیگر نخواهید نوشید، «امام حسین (ع)» نیز فرمودند: خدایا او را از تشنگی بکش و هرگز او را مشمول رحمت خود قرار نده پس از این رویداد فردی به نام «حمید بن مسلم» بیان کرده است پس از این اتفاق و گذشت مدت کوتاهی متوجه بیماری آن فرد که به «سیدالشهدا (ع)» گستاخی کرده بود شدم و هنگامی که به دیدنش رفتم متوجه شدم که آنقدر آب می‌آشامد تا شکمش بالا می‌آید اما آن آب را برمی‌گرداند و باز فریاد می‌زند العطش او از خوردن آب سیراب نمی شد و سپس بعد از عذاب فراوانی که می کشد می میرد.

وی به نامگذاری روز هفتم ماه محرم اشاره و اظهار کرد: روز هفتم ماه محرم را با عنوان حضرت «علی اصغر (ع)» نامگذاری کرده‌اند ایشان کوچکترین سرباز «امام حسین (ع)» بودند و در عین حال یکی از سوزناک‌ترین وقایع دشت کربلا را رقم زدند.

***روزی به نام حضرت «علی اصغر (ع)»  

یدالله بهتاش در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان پیرامون روز هفتم ماه محرم که با عنوان روز حضرت «علی اصغر (ع)» نامیده شده است گفت: حضرت «علی اصغر (ع)» در حقیقت کوچکترین شهید و سرباز «امام حسین (ع)» محسوب می‌شوند که در قیام عاشورا به شهادت رسیدند.

وی ارزش و اهمیت سیراب کردن تشنگان در دین مبین اسلام را مورد بررسی قرار داد و افزود: سیراب کردن تشنگان یکی از کارهای بسیار نیک و سفارش شده در اسلام است به حدی که درقدیم چاه آب ایجاد می‌کردند و یا آب انبارهایی را برای استفاده عموم در اختیار آن‌ها قرار می‌دادند البته امروز شکل ارائه آب تغییر کرده است بیشتر آبسردکن‌هایی که در کنار مساجد، مغازه‌ها و یا حتی در برخی از کوچه‌ها قرار داده می‌شود ثواب بسیاری را برای ایجاد کننده آن به همراه دارد شاید یکی از بهترین کارهایی که می‌تواند برای مومنان ثواب داشته باشد خرید کنتور آب برای خانواده‌های فقیر است.

***اهمیت و ارزش سیراب کردن دشمنان

بهتاش در همین راستا ابراز کرد: سیراب کردن تشنگان به هر شکلی ثواب دارد اگر کسی حتی یک لیوان آب به دست فردی بدهد ثواب بسیاری را کسب کرده است همچنین اگر کسی در جاده گیر کرده باشد و شما به آن آب بدهید گویی ثواب بسیار برده اید، مرده‌ای را زنده کرده اید.

وی درهمین راستا ادامه داد: ارزش و اهمیت آب در ماه محرم بیش از ماه‌های دیگر است، چون در این ایام آب را بر روی «امام حسین (ع)» و اهل بیتشان بستند از این رو روز هفتم را به عنوان روز حضرت «علی اصغر (ع)» که با لبی تشنه به شهادت رسید نام گذاری کردند.

***شهادت حضرت «علی اصغر (ع)» 

این کارشناس علوم قرآنی در مورد حضرت «علی اصغر (ع)» و چگونگی شهادت ایشان در سرزمین کربلا اظهار کرد: حضرت «علی اصغر (ع)» در سال ۶۱ هجری قمری در کربلا زمانی به شهادت رسیدند که بیشتر یاران و «اهل بیت (ع)»، «امام حسین (ع)» به شهادت رسیده بودند، پیرامون شهادت ایشان دو روایت وجود دارد اابتدا اینکه وقتی «امام حسین (ع)» نزدیک خیمه‌ها رسیدند و حضرت «علی اصغر (ع)» را به ایشان دادند «امام حسین (ع)» قصد بوسیدن فرزندشان را داشتند که حربله با تیر خود حضرت «علی اصغر (ع)» را در آغوش پدر بزرگوارشان به شهادت رساندند.

وی به روایت دوم در مورد شهادت حضرت «علی اصغر (ع)» اشاره و ابراز کرد: روایت دوم بر این مبنا است که «امام حسین (ع)»، حضرت «علی اصغر (ع)» در آغوش گرفته و از خیمه‌ها دور شدند و هنگامی که در مقابله لشکر دشمن قرار گرفتند حضرت «علی اصغر (ع)» را به روی دست گرفتند اما حرمله با تیر خود این سرباز کوچک «امام حسین (ع)» را به شهادت رساند.

***سند مظلومیت «سید الشهدا (ع)»

وی پیرامون شهادت حضرت «علی اصغر (ع)» ابراز کرد: شهادت حضرت «علی اصغر (ع)» خود سندی است بر مظلومیت «امام حسین (ع)» و این موجی بزرگ در سراسر دنیا برای شناخت «سید الشهدا (ع)» و «اهل بیت (ع)» گردید.

بهتاش به همایش شیرخوارگان حسینی که هر سال در اولین جمعه ماه محرم برگزار می‌شود اشاره و تصریح کرد: همایشی که با عنوان شیرخوارگان در اولین جمعه ماه محرم برگزار می‌شود تاثیری جهانی بر افکار عمومی دنیا داشته است و بسیاری از دشمنان را ترسانده است.

خواندند.

***رویکرد «امام حسین (ع)» پس از شهادت حضرت «علی اصغر (ع)» نسبت به دشمنان

این کارشناس علوم قرآنی پیرامون رویکرد «امام حسین (ع)» پس از شهادت حضرت «علی اصغر (ع)» نسبت به دشمنان بیان کرد: «امام حسین (ع)» پس از شهادت حضرت «علی اصغر (ع)» پیکر پاک این طفل را به پشت خیمه‌ها بردند و پس از خواندن دو رکعت نماز ایشان را به خاک سپردند تنها شهیدی که در روز عاشورا دفن شده حضرت «علی اصغر (ع)» بودند، قطعا «امام حسین (ع)» پیش بینی می‌کردند که پیکره این طفل نوزاد زیر سم اسبها قطعاً از بین خواهد رفت و اثری از آن باقی نخواهد ماند لذا ایشان خود حضرت «علی اصغر (ع)» را به خاک سپردند.

بهتاش به نمازی که «امام حسین (ع)» در کنار پیکر حضرت «علی اصغر (ع)» خواندند اشاره و ابراز کرد: دو رکعت نمازی که «امام حسین (ع)» در کنار پیکر حضرت «علی اصغر (ع)» خواندند برای پناه بردن به خداوند و مسئلت صبر بوده است، زیرا «امیرالمومنین (ع)» نیز زمانی که قصد داشتند پیکر حضرت «فاطمه زهرا (س)» را به خاک بسپارند برای صبر دو رکعت نماز در همانجا خواندند.

بهتاش توسل و روضه خوانی برای حضرت «علی اصغر (ع)» را مورد بررسی قرار داد و خاطرنشان کرد: یکی از توسلاتی که حاجات بسیاری برآورده میکند توسل به حضرت «علی اصغر (ع)» است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس