کد خبر 1110734
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
سیدمحمدصادق الحسینی

سیدمحمدصادق الحسینی، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه به دلیل کاهش نرخ منفی بهره، حباب بورس در حال تخلیه است، گفت: اتفاقات اخیر ماشه سقوط بازار را کشید و حباب بزرگ بازار در حال تخلیه است.

به گزارش سرویس بورس مشرق، سیدمحمدصادق الحسینی درباره وضعیت بازار سرمایه در هفته‌های اخیر با بیان اینکه به دلیل کاهش نرخ منفی بهره، حباب بورس در حال تخلیه است، گفت: سیاست غلط وزارت اقتصاد در حمایت از بازدهی غیر عادی یک بازار دلیل رشد هیجانی بورس بوده است و اشتباه در دارا دوم و طرح گشایش اقتصادی، ماشه سقوط بازار را کشید و به دلیل بزرگ بودن حباب، این حباب در حال تخلیه است.

بیشتر بخوانید:

سیر صعودی بازار سهام تا کی ادامه دارد؟

وی علت عدم حمایت حقوقی‌ها از سهامداران حقیقی گفت: در شرایط فعلی حقوقی‌ها نیز مانند حقیقی‌ها در بازار سرمایه گذاری کرده‌اند و به دنبال سود هستند. آنها نیز باید سود سهامدار خود را تأمین کنند که شامل صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها و دیگر نهادهای حقوقی است. که نمی‌توان انتظار خاصی داشت. اما در سه ماه گذشته ۶۵ هزار میلیارد تومان خالص فروش حقوقی‌ها به حقیقی‌ها بوده که نشان از نقد بودن حقوقی‌ها دارد. لذا بنظر می‌رسد معقول باشد گفته شود حداقل به همین میزان باید نسبت به خرید برای ایجاد فرجه‌ای برای سهامداران عادی و کوچک برای خروج اقدام کنند.

وی درباره علت ریزش بازار سهام در سه هفته اخیر گفت: در کشور ما همه بازارهای دارایی در کنار بازار سهام دارای حباب هستند چون نرخ بهره حقیقی زیادی منفی است و از آنجایی که نرخ بهره منفی، حباب ساز است، در همه بازارها از جمله بازار سهام حباب ایجاد شده است. اما حباب بورس از بقیه بازارها بزرگ‌تر است و به دلیل کم شدن از نرخ بهره منفی، این حباب در حال خالی شدن است. لذا چه دولت حمایت کند و چه حمایتی از بازار سرمایه نداشته باشد این حباب به تدریج تخلیه می‌شود.

ریزش حباب سایر بازارهای دارایی تا پایان سال / ‌ توجه دولت به توصیه ۲۵ اقتصاددان پس از ۶ ماه

صادق الحسینی باتأکید بر اینکه حباب سایر بازارهای دارایی هم تا پایان سال به دلیل آنکه دولت مجبور است نرخ بهره منفی را کاهش دهد، فرو می‌ریزد یادآور شد: ۵۰ روز قبل در نامه ۲۵ اقتصاددان به رییس جمهور اعلام کردیم که نرخ بهره کاهش یافته و اوراق بدهی منتشر شود تا جلوی کسری بودجه گرفته شود و بازار هم بیش از این حبابی نشود. اگرچه دولت در حال حاضر در حال انجام این پیشنهاد اقتصادی است اما نامه را سال گذشته به رییس جمهور ارسال کردیم و چون دولت آن را عملی نکرد مجبور شدیم آن را منتشر کنیم. ۵۰ روز پیش شاخص بورس بر روی ۱.۵ میلیون واحد قرار داشت.

دارا دوم بهانه‌ای برای تخلیه حباب بود

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اتفاقی که در خصوص عرضه دارا دوم رخ داد، تصریح کرد: این رخداد بهانه به دست بازار داد ولی دلیل ریزش شاخص نبود. دلیل افت شاخص، بزرگ شدن بیش از حد حباب بورس بود و عدم عرضه دارا دوم و طرح گشایش بهانه‌ای شد که این حباب خالی شود و به اصطلاح ماشه بازار را کشید. تصور من این است که شاخص دیگر رشد گذشته را ندارد و تا پایان امسال ریزش آن ادامه می‌یابد.

چرا با ریزش شاخص تورم پایین نیامد؟

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به برخی که می‌گویند اگر رشد شتاب گونه شاخص بورس عامل ایجاد تورم بوده، چرا با افت شاخص شاهد افت تورم نبودیم، گفت: بورس امسال حدود ۲۹۰ درصد بازدهی داشته است. این بازدهی برای بازار مسکن ۵۰ تا ۷۰ درصد و برای دلار ۵۰ درصد بوده است. ضمن اینکه بازدهی ۱۰ ساله بورس هم بیشتر از این بازارها بوده است. ضمن اینکه از نظر اثر ثروت و اثر تبدیل شبه پول به پول، بازدهی غیرعادی در هر بازاری باعث رشد قیمتها در کل اقتصاد می‌شود اما از نظر اثر تبدیل مصرف به پس‌انداز بدلیل بازدهی بالا در یک بازار سبب پس انداز بیشتر و کاهش مصرف خصوصی می‌شود که ضد تورم است. حدس غالب اقتصاددانان ایرانی این است که اثر دو مورد اول بیشتر از مورد سوم است و بازدهی غیرعادی در هر بازاری باعث افزایش تورم می‌شود.

صادق الحسینی توضیح داد: بازدهی بورس بیش از حد بالا بوده و حالا حالاها نباید منتظر کاهش تورم از مسیر کاهش ارزش شاخص بود. وقتی بازدهی بورس به اندازه بازدهی سایر بازارها به اضافه عددی معقول بدلیل ریسک بالاترش رسید آن‌وقت منطقی است که منتظر افت قیمتها در بازار کالا هم باشیم. ولی فعلاً این منطقی نیست. البته تصور بنده این است که بدلیل کاهش نرخ بهره منفی که اجتناب ناپذیر است حباب تمام دارایی‌ها از جمله مسکن، ارز، خودرو و … هم شروع به تخلیه خواهد کرد.

‌فقدان حباب در شاخص منجر به جذابیت اوراق و مهار تورم خواهد شد

وی تصریح کرد: البته اینها بحث‌های حاشیه‌ای است و مهم این است که نباید مردم عادی را با وعده‌های دولتی به بورس می‌کشاندند. چرا که ‌بورس بازاری پرریسک است که با سایر بازارهای دارایی متفاوت است. وجود دامنه نوسان اما باعث شد که مثلاً بورس یکسال روزانه ۵ درصد سود بدهد و این توهم ایجاد شد که این بازرا فقط سود می‌دهد! این باعث رفتار گله‌ای در جامعه شد و وعده‌های وزارت اقتصاد هم این امر را تشدید کرد.‌حالا هم تنها چاره کوتاه مدت برای خروج حقیقی‌ها خرید ۶۵ هزار میلیاردی توسط حقوقی هاست. یعنی معادل مبلغی که در سه ماه گذشته حقوقی‌ها بصورت خالص به حقیقی‌ها فروخته‌اند. ولی این راه حل نیست. بازار بورس در ذاتش افت و خیز دارد و باید اجازه داد بریزد. ای کاش این جسارت وجود داشت که دامنه نوسان برداشته شده و رشد و ریزش هر دو سریع اتفاق می‌افتادند تا شاهد این حجم از مشکل در کشور نباشیم.

این تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: نباید به سهامداران حقیقی اطلاعات غلط داد و گفت اوضاع خوب است. این باعث ایجاد اطلاعات نامتقارن شده و حقوقی‌ها خارج و حقیقی‌ها سرشان بی‌کلاه می‌ماند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  2 2
  واقعا اینا کجا درس خوندن. مدرک شون خریدن. اخه این چه نظری میدی. همه میدونن حقوقی ها ب دستور دولت دارن میخرن .مردم ترسیدن در حال خروج با ضرر بعد این حبابه بزرگه. این صف خرید مردم نیستن
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  3 0
  کاش فقط تخلیه حباب مال بورس نباشد و مسکن و طلا هم تخلیه شود البته بعید می دانم...هرچند از اولش حباب بورس فقط در بعضی سهم ها بود...
 • FR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  0 0
  ما که کلا در حبابیم! فقط اگر تا این حد در ساخت انواع حباب مهارت داریم، کاش مسئولین لااقل صابون بسازند و صادر کنند!
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  1 0
  من موندم به اینا کی مدرک میده ، تحلیل میکنه کل بدن ادم رگ به رگ میشه ، بنظر من یدور دیگه برو دانشگاه
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  0 0
  دو دوست قدیمی بودند که هر دو می‌خواستند سرمایه‌گذاری کنند. دوست بزرگ‌تر (اسمش را بگذاریم اکبر به معنای بزرگ‌تر) سراغ دوست کم‌سن‌تر (که لابد اسمش اصغر بوده) می‌رود و می‌گوید که قصد دارد در طلا سرمایه‌گذاری کند. او پول زیادی می‌دهد و یک مجسمه گاو طلایی به وزن یک کیلوگرم می‌خرد و در گاوصندوق می‌گذارد. چند سالی می‌گذرد و قیمت طلا حسابی بالا می‌رود. حالا مجسمه او را یک میلیارد تومان می‌خرند. اکبر از این ماجرا خوشنود می‌شود و به دیدن اصغر می‌رود. اصغر با همان پولی که اکبر برای خرید طلا خرج کرده بود، ۵۰ عدد گاو می‌خرد. گاوها بزرگ می‌شوند و گوساله‌ می‌زایند. گوساله‌ها نیز بزرگ می‌شوند و به سن بلوغ می‌رسند و بچه‌ می‌زایند. اصغر در کنار گاوداری خود یک کارخانه لبنیات تاسیس کرده و با شیر گاوها، ماست و پنیر درست می‌کند. از سود کارخانه زمین‌های بیشتری می‌خرد و کارش را توسعه می‌دهد. حالا اصغر ماهانه یک میلیارد تومان سود می‌کند. یعنی هر ماه معادل یک مجسمه طلا.
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  0 0
  چیش به سوی 9میلیون
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  0 0
  این صحبت ها با منویات رهبری و جهش تولید که مهم ترین کانال آن بازار سرمایه است ، در تناقض می باشد. چرا به جای حمایت و استحکام کشتی نجات ملت ، آن را سوراخ می کنید؟ امام راحل و مقام معظم رهبری همواره بر حمایت از مستضعفان و استقلال اهتمام ورزیده و سخنرانی های مبسوطی داشته اند. رشد بی رویه مسکن ، دلار و تورم ، موجب از هم گسیختگی وحدت و استقلال این ملت بزرگ میگردد . به جای این که مشوّق بازار سرمایه باشید و همّت خود را بر ارائه راهکارهای مؤثّر در جهت سوق سرمایه ها به سمت تولید بگمارید ، صورت مسئله را خط بطلان می کشید؟ در این کشتی انقلاب همه سوار هستیم و باید با وحدت و جهاد ، سعی در رسیدن اهداف عالیه انقلاب باشیم . نگذاریم جوانان و مردم مأیوس شوند و اعتماد آنان سلب گردد. نگذاریم معاندین انقلاب در شبکه های مختلف از این اختلافات سوء استفاده نموده و شادمان شوند .
 • امید برازنده اکباتانی IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  0 0
  این فرد با سوء نیست و در خوشبینانه ترین حالت با بی سوادی مدل های قیمت گذاری اقتصاد خرد را به شرکت های فعال در بازار سرمایه نسبت می دهد از کلمه حباب سوء استفاده نموده و بی توجه به ارزش دارایی های شرکت ارزش گذاری میکند نام این فرد در خیانت کنندگان به مردم ایران ثبت شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس