کد خبر 1108165
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
حاجی میرزایی

وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر ما اجازه داشته باشیم که دانش آموزان به مدرسه بیایند اما با این محدودیت مواجه باشیم که تعداد محدودی سر کلاس باشند باید زوج و فرد کنیم.

به گزارش مشرق، محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در برنامه انتهای الوند اظهار کرد: بناست در ۱۵ شهریور، سال تحصیلی را آغاز کنیم اما چند اصل را قائل شدیم و تلاشمان این است که این اصول را رعایت کنیم؛ سلامتی اولین اصل است به ویژه کسانی که نیاز به مراقبت دارند که دانش‌آموزان از آن جمله هستند پس هر تصمیمی که می‌گیریم، به رعایت سلامت آنها توجه می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:

جزییات آغاز سال تحصیلی باوجود پروتکل‌های بهداشتی

میزان ساعت حضور دانش‌آموزان در «شاد»

وی با بیان اینکه اصل دوم، آموزش است، ادامه داد: آموزش هم یک حق جدی و تکالیف دولت‌ها نسبت به مردم است؛ وقفه آموزش با اختلات زیادی همراه است و نابرابری ایجاد می‌کند و ممکن است به ترک تحصیل منجر شود و از سوی دیگر بخش مهمی از مراقبت‌هایی که دانش‌آموزان در دوره مدرسه می‌بینند، در ایام تعطیلی آموزش ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و موجب آسیب‌های روانی شود، لذا آموزش تعطیل بردار نیست و باید ببینیم چطور با حفظ سلامتی، آموزش را داشته باشیم.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: اصل سوم این است که هیچ چیزی جایگزین آموزش حضوری نخواهد شد مخصوصا برای دانش آموزان ابتدایی؛ چرا که در مدرسه تنها کارکردمان آموزش نیست بلکه به دانش‌آموزان امکان مشارکت اجتماعی می‌دهد.

وی افزود: سال گذشته که مدارس تعطیل شد، معلمان دوم سوم آموزش‌ها را انجام داده بودند و نکته مهم اینکه معلم، دانش‌آموز را می‌شناخت و همچنین دانش‌آموزان با معلم آشنا بودند و ضمن اینکه معلم ارزیابی از دانش‌آموزانش داشت.

* مدارس باید برای همه دانش‌آموزان طرح آموزشی داشته باشند

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه بر این موضوع تأکید داریم که شناخت حاصل شود، گفت: یک اصل مهم دیگر نیز داریم که هیچ دانش‌آموزی نباید به دلیل اینکه در فلان منطقه محروم زندگی می‌کند از آموزش محروم شود.

وی تصریح کرد: مدارس خود را متعهد کردیم که برای همه دانش‌آموزان طرح آموزشی داشته باشند و باید کسانی که دسترسی به تلویزیون، ابزار هوشمند و هیچکدام از این امکانات را ندارند، مشخص شوند.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: ۳۵ درصد مدارس در مناطقی هستند که تعداد دانش‌آموزان مدرسه کمتر از ۵۰ نفر است و ۵ هزار مدرسه داریم که زیر ۵ دانش‌آموز دارند؛ برخی مدارس شرایطی دارند که در حیاط مدرسه و پیرامون آن می‌توان کلاس درس را برگزار کرد.

وی با بیان اینکه ۱۱۰ هزار مدرسه در کشور داریم، گفت: مدارس در تمام مناطق کشور گستردگی دارند و طبیعی است که شرایط متفاوتی دارند؛ هیچ دو مدرسه‌ای شبیه هم نیستند از نظر فیزیک مدرسه تا دسترسی دانش‌آموزان به امکانات و بر همین اساس اصول را تعیین کرده و رعایت آن را به مدرسه تفویض کردیم؛ هر مدرسه شورایی متشکل از مدیر، نماینده اولیا و نماینده معلمان دارد که درباره وضعیت دانش‌آموزان تصمیم می‌گیرند.

* چگونه مدارس زوج و فرد می‌شوند؟

وزیر آموزش و پرورش درباره زوج و فرد کردن مدارس، اظهار کرد: اگر ما اجازه داشته باشیم که دانش‌آموزان به مدرسه بیایند اما با این محدودیت مواجه باشیم که تعداد محدودی سر کلاس باشند، چون مساحت کلاس‌ها متفاوت است و باید با رعایت فاصله برگزار شود، اگر تعداد دانش آموزان بیش از حدی باشد که با رعایت فاصله بنشینند، باید مدارس را زوج و فرد کنیم.

وی به فعالیت معلمان در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: یکی از برگ‌های زرین نظام آموزشی ایران در دوره کرونا شکل گرفت؛ شاهدیم معلمان خیلی وقت گذاشتند مثلا معلمی که روی دیوار یخچال درس می‌نوشت یا معلمی که تدریس می‌کرد و همسرش فیلم می‌گرفت.

* در فاصله سال ۹۲ تا کنون، حقوق فرهنگیان به طور متوسط تقریبا ۵ برابر شده است

حاجی‌میرزایی به رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و ادامه داد: رتبه‌بندی یعنی معلمان در رتبه‌های مختلف متناسب با شرایط حرفه‌ای و تخصصی قرار بگیرند که در ۵ رتبه تقسیم‌بندی شده‌اند؛ وقتی معلمان رتبه‌بندی می‌شوند، انگیزه پیدا می‌کنند که صلاحیت‌ها را افزایش دهند و در کنار آن امتیازات مادی بیشتر می‌شود.

وی اضافه کرد: در فاصله سال ۹۲ تا کنون، حقوق فرهنگیان به طور متوسط تقریبا ۵ برابر شده است. حقوق آنها طبق رتبه‌بندی و افزایش های معمول، ۲.۵ برابر شده و حدود ۲۳۰ درصد افزایش حقوق داشتند؛ البته این موضوع به معنای این نیست که حقوقشان از کارمندان دولت بیشتر شده اما عقب افتادگی تاریخی حقوق جبران شد.

* امسال ۷۳ هزار نفر در آموزش و پرورش استخدام می‌شوند

وزیر آموزش و پرورش به وضعیت استخدامی در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: در فاصله برنامه ششم ۱۸۶ هزار نفر از فرهنگیان تبدیل وضعیت شده و استخدام شدند و این در حالیست که در برنامه پنجم ۵۵ هزار تا ۷۰ هزار نفر تبدیل وضعیت شدند. 

وی با بیان اینکه امسال ۷۳ هزار نفر در آموزش و پرورش استخدام می‌شوند، ادامه داد: ۲۰ هزار نفر از طریق کنکور در دانشگاه فرهنگیان جذب می‌شوند که پذیرفته‌شدگان به محض ورود به دانشگاه فرهنگیان، حقوق می‌گیرند و سابقه تحصیل آنها نیز به عنوان سابقه خدمت محسوب می‌شود.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: ۲۵ هزار نفر تبدیل وضعیت شده و ۲۸ هزار نفر نیز از طریق ماده ۲۸ استخدام می شوند و یعنی از بین لیسانسیه‌های دانشگاه‌های دیگر در آزمون استخدامی جذب می‌شوند و بعد از یک دوره آموزشی یکساله به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.

* ۱۰ تا ۹۰ درصد ۱۹۸۰۰ واحد مسکونی برای فرهنگیان احداث شده است

وزیر آموزش و پرورش درباره مسکن فرهنگیان هم اظهار کرد: مسکن برای همه مهم است؛ وقتی در وزارت آموزش و پرورش مسؤولیت گرفتم، فراخوانی دادیم تا هر فرهنگی شاغل و بازنشسته که مسکن ندارد، ثبت‌نام کند و ۳۲۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند.

وی افزود: کسانی که یکبار از امتیاز مسکن استفاده کرده بودند، اجازه استفاده از این طرح را نداشتند و در نهایت ۷۵ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند که زوج فرهنگی و زنان سرپرست خانوار اولویت دارند.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: ۱۹۸۰۰ واحد مسکونی در شهرها معلوم شده است و عملیات احداث بین ۱۰ تا ۹۰ درصد در جریان است؛ فرهنگیان یک وام طبق متعارف بانک مسکن دریافت می‌کنند و یک وام با بهره خیلی کم نیز از بانک ملی در نظر گرفتیم که تا ۵۰ میلیون تومان است و اگر زوج فرهنگی باشند تا ۱۰۰ میلیون تومان است که خودمان وثیقه می‌گذاریم و از حقوق کسر می‌کنیم.

*۲۲۰۰ برنامه آموزشی تلویزیونی ارائه شد

وزیر آموزش و پرورش در خصوص قدردانی از دست‌اندرکاران برنامه مدرسه تلویزیونی، گفت: همه در حیاط دبیرستان ماندگار البرز با رعایت پروتکل ها شدند و قدردانی کردیم؛ ظرفیت کشورها را بحران‌ها تعیین می‌کنند و جامعه ما در برابر کرونا بسیار خوب ظاهر شد.

وی افزود: دهم اسفند اولین برنامه تلویزیونی به صورت زنده شروع شد و کسانی که در کار تولید هستند، می‌دانند چه پروژه سختی است؛ ۲۲۰۰ برنامه ارائه شد که گام بزرگی در جهت عدالت آموزشی و همسان سازی سطح آموزشی است.

* مادرها یک معلم شدند

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه درِ ۱۱۰ هزار مدرسه را بستیم اما در تمام خانه‌های ایرانیان یک مدرسه دایر کردیم، اظهار کرد: چقدر مادرها به کمک آمدند مخصوصا دردوره ابتدایی یعنی درس را از معلم گرفتند و خودشان یک معلم شدند؛ یکی از آرمان‌های آموزش و پرورش، نزدیکی خانه و مدرسه است.

وی افزود: همه باید کمک کنند که سال تحصیلی را با حداکثر ایمنی و کیفیت برگزار کنیم؛ الان همه وارد یک زیست بوم جدید شدیم و این سختی و کاستی دارد ولی باید تحمل کنیم و مطمئن باشیم که ظرفیت ملی ما بالا می رود.

وزیر آموزش و پرورش خطاب به خانواده‌ها گفت: نگرانی شما را درک می کنیم و همه تلاش این است که پروتمل‌ها را رعایت کنیم و اگر مشاهده کنیم که پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود، کلاس ها دایر نخواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  5 3
  چطور توی پنج روز دانش آموز رو به دو گروه تقسیم می کنی . پنجشنبه طبق قانون تعطیله و امکان نداره کسی بتواند تعطیلی رو لغو کنه
 • صالحی IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  4 1
  سلام خسته نباشید؛ شما رو به خدا کلاس ها رو حضوری نکنید، بچه ها خیلی ضعیفن و کوچیکن و نمیتونن مسائل بهداشتی رو اون طور که ما باهاشونیم و بهشون تذکر میدیم، تنها اجرا کنن، توی فضای بسته مدرسه و کلاس هرچقدر هم تعدادشون کم باشه؛ اگه شخصی ناقل باشه؛ اون ویروس داخل کلاس و محیط مدرسه رو آلوده میکنه؛ شما رو بخدا کلاس های حضوری برگزار نکنید
 • IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  5 3
  بچه‌ها به هیچ وجه نمی تونن بعضی مسائل بهداشتی رو رعایت کنن پس اینکه شما پرو تکل رو رعایت کنید اصلا موضوعیت نداره! بچه دست به میز و دفتر دوستش و در و دیوار میزنه بعد با همون دست خوراکی می خوره، ته مدادش رو که به همه جا زده می بره تو دهنش ، اجرای پرتکل چه جایی داره تو این شرایط، چند روزه ما پدر و مادر ها تو استرسیم . چون مطمئن هستیم حضور در مدرسه یعنی بازی با جون بچه هامون.
 • یسنا IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  0 0
  پیش دبستانیها روبه مدارس نیارین چون یه مربی نمی تونه به تنهایی ازعهده چندین نفر براید ببرید درمراکز مهد کودکهایی که با اموزش پرورش همکاری میکنن هم مطالب بیشتری یاد می گیرن هم بهداشت ببشتری رعایت میشود هم شهریه رو با شما راه میان چون تومدرسه بجه مدادش وپاکنش روزمین می افته با همون دست بر میداره همون دست تو دهنش میا ندازه کسی نیست بهش بگه این کارو نکن ولی تومهدکودک ها این طور نیس روهمه چیز نظارت میکنن خیا لتون هم جمع چون همون کتاب اداره رو تدریس می کنن برنامه ها وامکانات بازی بیشتری دارن
 • ساره IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  0 0
  اگه مدارس باز شوند باید با رعایت بهداشت و فا صله گزاری.رئیس آموزش و پرورش باید نت ساعت کلاسهارو وسه بچها رائگان کنه. اگه مجازی بشن و برای هر نفر یک تبلت ارائه بده.حق بچها زایع نشه.چون همین اواخر یک دختر وسه این که والدینش نتونست واسش گوشی بخرن خودشو کشت.این کار تکرار نشه .چرا دولت هنوز خوابه.
 • دکتر یوسف اویسی IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  0 0
  اگر دانش اموز در مدرسه کرونا بگیرد و ان را به خانه و والدین منتقل کند. با یک روز در میان هم اتفاق می افتد. دانش اموزان نیز کرونا را خیلی خفیف می گیرند حتی بدون علامت. فقط دانش اموزان چاق و دارای التهاب مانند اسم و حساسیت ممکن است بشدت بیمار شوند. این دانش اموزان هم با مراقبت خوب می شوند مشروط بر این که داروهای ضد ویروس بی خاصیت و کورتن و000 روی ان ها ازمایش نشود. لذا باید مدارس و دانشگاه ها بصورت کاملا عادی فعالیت نمایند. افراد دارای بیماری زمینه باید از تماس با دانش اموزان پرهیز نمایند. ضمنا باید التهاب خود را کاهش دهند
 • ناشناس IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  0 0
  سلام .از یک طرف ریس آموزش و پرورش در تمام سخنرانیهاش به نوعی اصرار به بازگشایی مدارس داره یه روز میگن زوج و فرد فرداش میگن برای رفع اشکال بعد باز خبر جدید دیگه و از اون طرف ستاد کرونا میگه مخالف بازگشایی مدارس هستیم پس ما. اولیا با اینهمه استرس و ترس چه کنیم آیا نظرات ما که هر روز میگیم جان فرزندانمون مهمتر از درس و مشقه اهمیت نداره تمام دنیا داره واکسن تولید میکنه خب چند ماه صبر کنین شاید خدا به دادمون رسید مگه چند ماه درس غیر حضوری بخونن آسمان به زمین میاد
 • علی IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  0 0
  جناب وزیر محترم که همیشه مقداراندکی که به حقوق معلمان اضافه میشود را تو بوق و کرنا می فرمایید.بدنیست نگاهی هم به تورم و قیمت نان و مرغ و گوشت و مسکن و... هم ازسال ۹۲ تاکنون داشته باشید.ضمنا بد نیست افزایش حقوق سایر دستگاه ها هم از سال ۹۲ به بعد هم اعلام شود. چرافقط حقوق اموزش پرورش همیشه صدر اخبارتون است،
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  0 0
  سلام لطفا به اینترنت فکری بکنید در بعضیشبکه ها خرید اینترنت رایگان می اید اما نمیشه ثبت نام
 • عرفان IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  0 0
  برای کسانی که شرایط اینترنتی ندارن باز بشه چه فرقی میکند سه روز آنلاین سه روز حضوری .7 ساعت ماسک هم برای دانش آموز از نظر اصول علمی درست نیست و کنترل رعایت خیلی دشواره چون بسیاری عمل نمیکنند
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  0 0
  خجالت بکش اجناس ۱۰۰ برابر شده حالا این میگه حقوق دو ونیم برابر شده اه اه اه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس