جای جیپ شعبان بی‌مخ هنوز بر در خانه مصدق باقی است+عکس

امروز کودتای ۲۵ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، ۶۷ ساله شد، کودتایی که در تهران به وقوع پیوست اما برخی آثار آن پس از سال‌ها هنوز در البرز باقیست، مثل درب خانه ویران شده مصدق که بر اثر برخورد جیپ شعبان بی مخ خم شده.

به گزارش مشرق، امروز کودتای ۲۵ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، ۶۷ ساله شد، کودتایی که در تهران به وقوع پیوست اما برخی آثار آن پس از سال‌ها هنوز در البرز باقیست، مثل درب خانه ویران شده مصدق که بر اثر برخورد جیپ شعبان بی مخ خم شده یا خانه‌ای که مصدق دوران حصر بعد از کودتا تا پایان عمر را در آن سپری کرد و البته مهمتر از همه جنازه مصدق که در همان خانه به امانت سپرده شده چون شاه گفته بود «زنده و مرده‌اش احمدآباد...»

مصادف با این تاریخ، دکتر حسین عسکری نویسنده و البرزپژوه در یادداشتی نوشت:

 ۶۷ سال از کودتای آمریکایی، انگلیسی و پهلوی در روز ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ گذشت. کودتایی پیچیده که منجر به سقوط دولت قانونی ایران شد. محمدرضا شاه که از کشور گریخته بود بار دیگر برگشت و نیروهای ملی مذهبی با مشت آهنین حکومت پهلوی سرکوب، زندانی و یا منزوی شدند. دکتر محمد مصدق هم در یک دادگاه نظامی فرمایشی به سه سال زندان انفرادی در لشکر ۲ زرهی محکوم شد.

اخیراً بخش هایی از اسناد مربوط به کودتا از حالت طبقه‌بندی خارج شده و تعدادی از آنها در «وب سایت آرشیو امنیت ملی آمریکا» قابل مشاهده است. این اسناد به صراحت دخالت استعمار و استبداد در براندازی دولت مردمی ایران را تأیید می‌کند. پس از کودتا، ۲۵ سال دیگر حکومت پهلوی ادامه پیدا کرد البته با کمک سازمان اطلاعات و امنیت (ساواک) و غلبه رویکردهای امنیتی و اطلاعاتی.

اسناد منتشر شده در وب سایت آرشیو امنیت ملی آمریکا درباره کودتای ۲۸ مرداد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در تحلیل کودتای ۲۸ مرداد فرموده اند: «غربی‌ها به او (محمدرضا شاه) کمک کردند تا بتواند یک حکومت ملی را سرنگون کند، غربی‌ها خودشان مستقیماً در ۲۸ مرداد حکومت مصدق را - که یک حکومت ملی بود، کاری به اعتقادات مصدق ندارم، بالاخره حکومت ملی بود - سرنگون کردند.»

با جست و جو در منابع مکتوب و اسناد برجای مانده، می توان ردپاهایی از این کودتا را در استان البرز پی گرفت:

۱. دکتر مصدق پس از گذراندن حبس انفرادی سه ساله، به جای این که آزاد شود از ۱۳ مرداد ۱۳۳۵ تا ۱۴ اسفند ۱۳۴۵ به روستای احمدآباد از توابع شهرستان نظرآباد در استان البرز تبعید شد. تبعیدی رنج‌آور که مشمول آزارها و نظارت‌های سخت گیرانه ساواک بود. این تبعید بر اساس اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا به تدبیر و توصیه سازمان جاسوسی آن کشور موسوم به «سیا» انجام شده بود.

تبعید دکتر مصدق به احمدآباد در ۱۳ مرداد ۱۳۳۵
تنهایی مصدق در تبعیدگاه احمدآباد

۲. نوچه‌های شعبان جعفری مشهور به بی مخ که پس از کودتا، عنوان «تاجبخش» را از شاه دریافت کرده بود، گاه و بیگاه با طراحی و هدایت ساواک در پوسته مردم به احمدآباد می آمدند و با شعارها و دشنام هایشان مصدق را آزار می‌دادند. پس از این فشارهای روانی بود که ساواک حلقه حصر را تنگ تر کرد به طوری که در اواخر تبعید منتهی به مرگ، مصدق برای دیدار با خانواده‌اش نیز تحت فشار و تدابیر پیچیده امنیتی بود. او وصیت کرده بود در کنار مزار شهدای ۳۰ تیر ۱۳۳۱ به خاک سپرده شود اما شاه اجازه نداد و پیکرش امانی در احمدآباد به خاک سپرده شد. از سال ۱۳۴۵ تا آستانه پیروزی انقلاب اسلامی، این بار قبر مصدق در حلقه امنیتی ساواک قرار گرفته بود. اسناد برجای مانده نشان می‌دهد که چگونه نیروهای مخالف حکومت پهلوی در احمدآباد مورد آزار مأموران ساواک قرار گرفته‌اند.

آرامگاه و تبعیدگاه مصدق در احمدآباد

 ۳. بازرگان سیاسی «عبدالله مقدم» بنیانگذار کارخانجات نساجی در شهر نظرآباد، مخالف دکتر مصدق بود و از نزدیکان به محافل قدرت ثروت حکومت پهلوی به شمار می رفت. این تقابل مقدم با مصدق از اتاق بازرگانی ایران آغاز شده بود. همین مخالفت‌ها، باعث شد که مقدم در سال های پس از کودتا، آشکارا و رسماً از شعبان جعفری (بی‌مخ) که از عوامل اجرایی کودتا به شمار می رفت دعوت کرده و از او در شهر نظرآباد بسان مقامات دولتی استقبال و پذیرایی کند. البته این دیدار، بازدیدهای مقدم و همکارانش از زورخانه شعبان را در پی داشت. بخشی از عکس‌های یادگاری مقدم و شعبان در آرشیو آقای کریم توسلیان (دایرکننده نخستین عکاسی نظرآباد) قابل مشاهده است.

عبدالله مقدم بنیانگذار کارخانجات نساجی مقدم در شهر نظرآباد
قدردانی عبدالله مقدم از شعبان جعفری در کارخانجات نساجی مقدم شهر نظرآباد

 ۴. پس از کودتا، خانه مصدق در تهران تخریب شد و بخشی از آجرها و درب آن خانه به تبعیدگاه صاحب خانه منتقل شد. فرورفتگی‌های این درب، حاصل برخورد شدید جیپ شعبان بی مخ با آن است. این درب آهنی، اثری مهم از کودتای ۲۸ مرداد در استان البرز به شمار می‌رود. استیفن کینزر خبرنگار ارشد روزنامه نیویورک تایمز و نویسنده کتاب «همه مردان شاه» این درب را در احمدآباد دیده و درباره آن مطالبی نوشته است.

ابوالفتح تک‌روستا آشپز قلعه احمدآباد در حال اشاره به درب خانه تاراج شده دکتر مصدق در تهران که در روستای احمدآباد نگهداری می‌شود

 ۵. آیت الله محمد محمدی اشتهاردی (نویسنده و پژوهشگر البرزی) در سال‌های پس از کودتا از سوی پاسگاه ژاندارمری اشتهارد بازداشت شد. اتهام او توزیع اعلامیه اعتراضی آیت الله شیخ علی پناه اشتهاردی دیگر عالم البرزی در محکومیت برگزاری جشن سالگرد کودتای ۲۸ مرداد در اشتهارد بود.

آیت الله محمد محمدی اشتهاردی در کنار آیت الله شیخ علی پناه اشتهاردی

منابع: استیفن کینزر، همه مردان شاه، ترجمه شهریار خوّاجیان، ص ۳۲۵؛ محمد مصدق، خاطرات و تألمات مصدق، ص ۱۷۱؛ غلامحسین مصدق، در کنار پدرم مصدق، ص ۱۴۸؛ حسین عسکری، بیداری دشت کهن، ص ۳۴۹؛ همان نویسنده، علمای مجاهد استان البرز، ص ۱۴۸؛ پایگاه اطلاع ‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌ العظمی سید علی خامنه‌ای، ۱۲/۴/۱۳۹۵.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  34 9
  مصدق حرف روحانیت روگوش نداد،مجازات شد....اگربه فرمایشات ایت الله کاشانی توجه می کرد،چنین بلایی سرش نمی اومد.
  • هادی IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
   28 12
   مصدق خائن تر از این حرف هاست که به ما گفته اند.. کسی که به انگلیس جهت سرکوب رئیس علی دلواری در تنگستان مشاوره می دهد و می گوید شما عقب بکشید تا نیروهای وطنی خود به سرکوب اینها بپردازند تا به خیال خود نگذارد قیام مردان جنوب یک قیام ضداستعماری جلوه کند...! مصدق مسلم نبود
  • حسن IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
   1 2
   نقش پسر آیت الله کاشانی در کودتا هم جالبه
  • سید جواد IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
   3 0
   مصدق به پشتوانه نیروهای مذهبی و ملی حتی تا جایی پیش رفت که اختیار همه نیروهای مسلح را از شاه گرفت. اما بعد از آن به حامیانش پشت پا زد و از مجلس خواست اختیارات قانونگذاری را به شخص او واگذار کند! یعنی خودش قانون بگذارد و خودش اجرا کند! مجلس مخالفت کرد و مصدق هم مجلس را منحل کرد.مصدق یک دیکتاتور بود و مجلس مشروطه دوبار منحل شد، یکی توسط محمد علی شاه قاجار و دیگری توسط مصدق السلطنه.
  • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
   0 2
   ببند بابا
 • باقر IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  3 1
  روح بلند عالم پارسا و پرهیزگار مرحوم اشتهاردی و همه علمای زحمت کش اسلام در جوار رحمت و مغفرت الهی شاد و متنعم...
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  4 5
  درود بر دکتر مصدق کبیر.راهش پر رهرو باد دشمنانش نابود باد
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  0 0
  شعبان بی مخ دوستِ بابای نگار.ف بوده!
 • IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  0 0
  خود کاشانی از موافقان و پشتیبانان کودتا بود و بعد از کودتا به جرات عوامل از خانه تخریب شده مصدق دیدار کرد.البته بعد از کودتا کاشانی هم دیگه تموم شد و به گوشه ای رفت
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
  0 0
  باید امام زمان بیاد باید دعاکنیم اقا بیاد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس