اخبار ویژه روزنامه ها

تلاش‌های آمریکا برای ادامه تحریم تسلیحاتی ایران از طریق شورای امنیت ناکام ماند اما دولت روحانی مقصر ادامه تحریم تسلیحاتی ایران تا به امروز بوده است.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

برخلاف استاد مطهری تکلیف شما با اسرائیل هم معلوم نیست

یک نماینده سابق مجلس می‌گوید رابطه امارات و اسرائیل تقصیر ماست.

علی مطهری در توئیتی نوشت: «در برقراری رابطه امارات با اسرائیل، گذشته از خیانت حکام امارات، ما نیز مقصر بوده‌ایم. عرب‌ها را ترسانده‌ایم و به دامان اسرائیل سوق داده‌ایم. نمونه آن تخریب و آتش‌زدن سفارت عربستان است. سیاست دشمن شناختن ایران به جای اسرائیل، در میان اعراب نتیجه داده است. باید ترس آنها زایل شود.»

درباره این سخنان غلط باید از آقای مطهری پرسید ما بودیم که از حمله صدام به کشورهای مرتجع عربی حمایت کردیم یا این کشورها بودند که همه‌جوره پشت صدام ایستادند و از او حمایت مالی و نظامی و اقتصادی و اطلاعاتی کردند؟‌ ما بودیم که از گروه‌های تجزیه‌طلب در کشورهای مرتجع حمایت کردیم یا آنها بودند که از همان ابتدای انقلاب بنای بر حمایت از تجزیه‌طلب‌ها و تروریست‌ها را گذاشتند؟ ما بودیم که دوباره حجاج را در حرم امن الهی به شهادت رساندیم یا رژیم فاسد سعودی بود؟

ثانیا وقتی دولت آمریکا رسما از بزرگ رژیم‌های مرتجع (عربستان سعودی) به عنوان گاو شیرده نام می‌برد و با سکوت آمیخته با رضایت آنها مواجه می‌شود، چه انتظاری از یک گاو رام و شیرده آمریکا می‌توان داشت؟ آیا اختیار عربستان و امارات دست خودشان است که بخواهند به دولتی نزدیک یا دور شوند؟! آنها اگر سر سوزنی اختیار داشتند، ابتدا فلسطین و سپس عراق و سوریه و لبنان را در خیانت‌های پیاپی به دشمنان ملت‌های منطقه نمی‌فروختند تا آخر سر هم، داغ «گاو شیرده» بر پیشانی‌شان نقش ببندد و یکسره تحقیر شوند.

اما نکته مهم‌تری هم در میان است و آن اینکه امثال علی مطهری نگاهشان به اسرائیل چیست؟ به خاطر داریم که استاد شهید مطهری ذیل بحث عاشورا و حماسه حسینی فرمودند: «اگر پیغمبر اسلام زنده می‌بود، امروز چه می‌کرد؟ درباره چه مسئله‌ای می‌اندیشید؟ والله و بالله قسم می‌خورم که پیغمبر اکرم در قبر مقدسش امروز از یهود می‌لرزد. این یک مسئله دو دو تا چهارتاست. اگر کسی نگوید، گناه کرده است. من اگر نگویم والله مرتکب گناه شده‌ام... والله و بالله ما در برابر این قضیه مسئولیم. والله قضیه‌ای که دل پیغمبر اکرم را امروز خون کرده است، این قضیه است. داستانی که دل حسین بن علی را خون کرده، این قضیه است. اگر می‌خواهیم به خودمان ارزش بدهیم، اگر می‌خواهیم به عزاداری حسین بن علی ارزش بدهیم، باید فکر کنیم که اگر حسین بن علی امروز بود و خودش می‌گفت برای من عزاداری کنید، می‌گفت چه شعاری بدهید؟... اگر حسین بن علی بود می‌گفت: اگر می‌خواهی برای من عزاداری کنی، شعار امروز تو باید فلسطین باشد. شمر امروز موشه دایان است. شمر هزار و سیصد سال پیش مرد، شمر امروز را بشناس. امروز باید در و دیوار این شهر با شعار فلسطین تکان می‌خورد. مرتب دروغ در مغز ما کردند که این یک مسئله داخلی است، مربوط به عرب و اسرائیل است... آیا ما وظیفه نداریم که کمک مالی به آنها بکنیم؟ آیا اینها مسلمان نیستند، عزیزان ندارند؟... والله این انفاق واجب است، مثل نماز خواندن و روزه گرفتن واجب است. اولین سوالی که بعد از مردن از ما می‌کنند همین است که در زمینه همبستگی اسلامی چه کردید؟ پیغمبر فرمود: «من سمع مسلما ینادی یاللمسلمین فلم یحبه فلیس بمسلم» هر کس بشنود صدای مسلمانی را که فریاد می‌کند: «یاللمسلمین» مسلمانان به فریاد من برسید، و او را کمک نکند، دیگر مسلمان نیست، من او را مسلمان نمی‌دانم. من وظیفه خودم را عمل کردم. وظیفه من فقط گفتن بود و خدا می‌داند جز تحت فشار وجدان و وظیفه خودم چیز دیگری نبود... علت اینکه دولت‌های بزرگ جهان چندان درباره سرنوشت ما نمی‌اندیشند، این است که معتقدند مسلمان غیرت ندارد. آمریکا را فقط همین یکی جری کرده است؛ می‌گوید مسلمان جماعت غیرت ندارد، همبستگی و همدردی ندارد.»

این منطق مومنانه و شرافتمندانه اسلامی که با صراحت- آن هم در خفقان رژیم طاغوت- دعوت به بسیج علیه رژیم نامشروع صهیونیستی می‌کند کجا، و آن اظهارات مبتذل و سخیف علی مطهری کجا که اعتراض می‌کرد چرا سپاه پاسداران روی موشک‌های خود «مرگ بر اسرائیل» نوشته است؟! آیا به بیان ادبیات علی مطهری باید گفت «شهید مطهری، اسرائیل را ترساند و باید ترس صهیونیست‌ها زایل شود؟».

اگر کمی عمیق‌تر شویم باید پرسید، چرا علی مطهری از فتنه‌گران سبزی حمایت کرد که روز قدس ۸۸ به تبعیت از سفارش وزارت خارجه رژیم صهیونیستی و در حمایت از این رژیم، شعار «نه غزه نه لبنان» دادند و علیه منطق اسلامی امام خمینی(ره) شوریدند؟!

خبر آن لاین: آقای روحانی اعتماد مردم را از بین نبرید!

یک خبرگزاری دولتی تصریح کرد: دولت باید به واسطه همکاری با مجلس، سرمایه اجتماعی از دست رفته خود را برگرداند.

خبر آن‌لاین بااشاره به اظهارات آقای روحانی درباره «طرح گشایش اقتصادی» نوشت: در هفته گذشته که ریاست‌جمهوری سخن از گشایش اقتصادی را عنوان کردند گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح شد. عده‌ای معتقد بودند که این گشایش درمورد تصویب لوایح FATF است.

برخی از کارشناسان اقتصادی بر آن باور بودند که پرداخت سهام عدالت به سایراشخاص جامانده از میراث دولت قبل شگفتانه دولت کنونی است، اما در این هفته مشخص شد گشایش اقتصادی در یک هفته، مانند حل کردن مشکلات در ۱۰۰ روز اول کاری بود که دولت کنونی در نخستین روزهای ریاست‌جمهوری خویش آن را مطرح کرده بود. گشایش و شگفتانه‌ای که دولت در این هفته مطرح کرد، فقط باعث ایجاد زلزله چند ریشتری در بازار سرمایه شد و رنگ بازار سرمایه را به رنگ سرخ درآورد. طرحی که قرار است نفت را به صورت سلف به مردم با سررسید دوساله بفروشند تا شاید کسری بودجه که باید از راه‌های صحیح اقتصادی تامین شود، برطرف شود.

سعیداشتیاقی عضو اتاق بازرگانی در ادامه این یادداشت می‌نویسد؛ آقای روحانی نباید فراموش کند بزرگ‌ترین سرمایه هر دولتی اعتماد مردم به آن است که به نظر اکثر کارشناسان اقتصادی و سیاسی رو به تباهی است و دولت آقای روحانی سریعا باید فکری برای برگرداندن این اعتماد از دست رفته بکند و راهکاری دقیق و صریح در این زمینه اتخاذ کند.

چند سؤال از طراحان بسته گشایش اقتصادی مطرح است:

۱- دولت روحانی همیشه گله‌مند بودند که دولت‌های قبلی برای ما بدهی ایجاد کرده‌اند، آیا سکان‌دار ساختمان پاستور در این مورد ‌اشراف دارند که فروش نفت به‌صورت سلف برای دولت بعدی بدهی انباشته ایجاد می‌کند؟

۲- اگر دولت اوراق نفتی را به فروش رساند و با استقبال عمومی روبه‌رو نشد، آیا برنامه دیگری برای گشایش اقتصادی دارد یا خیر؟

۳- اگر قیمت دلار چند برابر شد و یا قیمت جهانی نفت افزایش یا کاهش پیدا کرد، آیا دولت منابع تامین بدهی خویش یا ضرر عمومی که نصیب مردم می‌شود را در نظر گرفته است یا خیر؟

این سؤالات مواردی است که دولت باید به صورت شفاف به مردم پاسخ بدهد و تا پایان مدیریت اجرایی، مشکلات جدیدی ایجاد نکند و مسائل روز کشور را از طریق لایحه با مجلس در میان گذاشته تا برای حل و فصل آن قدم بردارید تا شاید سرمایه اجتماعی و پشتوانه مردم به دولت بازگردد و نیروی انسانی همراه با سرمایه‌گذار وارد میدان شده تا موتور اقتصادی کشور به حرکت درآید. من با اینکه برخی دولت را خائن می‌نامند، مخالفم، اما قایلم این دولت توانایی حل مسئله را ندارد. این نیست که بگوییم نمی‌خواهد. هنگامی که با یک خبر گشایش اقتصادی مردم خوشحال می‌شوند و منتظر خبر می‌مانند، نشان می‌دهد که هنوز کورسوی امید وجود دارد. پس جناب رئیس‌جمهور همین را قدر بدانید و یک‌سال آخر را برای شریف‌ترین مردم خدمت کنید و برای حل معضلات معیشتی آنها قدم بردارید.

اقبال جهانی به سیاست خارجی آمریکا از ۴۸ درصد به ۳۰ درصد رسیده است

یک موسسه نظرسنجی آمریکایی تاکید کرد اقبال جهانی به سیاست خارجی آمریکا با سقوط مواجه شده و به ۳۰ درصد رسیده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، عملکرد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در عرصه سیاست خارجی بر نگاه کشورهای مختلف به آمریکا بسیار تاثیرگذار بوده، نگاه‌ها به سیاست خارجی آمریکا بسیار منفی شده است. نظرسنجی اخیر موسسه افکارسنجی گالوپ در کشورهای مختلف جهان به روشنی موید همین نکته است. گالوپ این نظرسنجی را در بازه زمانی سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ انجام داده است. زمانی اقبال جهانی به سیاست خارجی آمریکا ۴۸ درصد بود، اما حالا و در سال ۲۰۲۰ این رقم به ۳۰ درصد رسیده است.

مورد عجیب تحریم تسلیحاتی؛چرا نگذاشتند ۵ سال قبل لغو شود؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد دولت روحانی در ادامه تحریم‌های تسلیحاتی ضد ایرانی تا به امروز مقصر بوده است.

به گزارش رجانیوز، تلاش‌های آمریکا برای ادامه تحریم تسلیحاتی ایران از طریق شورای امنیت ناکام ماند اما دولت روحانی مقصر ادامه تحریم تسلیحاتی ایران تا به امروز بوده است.

تحریم تسلیحاتی ایران به دلیل ارتباط مستقیم آن در قطعنامه‌های شورای امنیت با پرونده هسته‌ای کشورمان باید در توافقنامه هسته‌ای خاتمه می‌یافت. اما در اقدامی عجیب آمریکا آن را استثنا کرد و تا ۵ سال پس از برجام ادامه داد. اقدامی که البته با همراهی تیم مذاکره‌کننده ظریف و مخالفت روسیه و چین همراه بود.

آقای روحانی گفته است: «عدم موفقیت‌ آمریکا نشان از قدرت برجام نیمه جان است که روبه‌روی آمریکا ایستاد و آن را شکست داد.» این درحالی است که از پیش مشخص بود طرح آمریکا شکست می‌خورد چرا که چین و آمریکا از زمان شکل‌گیری برجام مخالف تمدید غیرقانونی این تحریم‌ها بودند و رای نیاوردن طرح آمریکا در شورای امنیت ارتباطی با برجام ندارد.

شرمن مذاکره‌کننده آمریکایی بعد از برجام در مصاحبه خود با راشامترز به بخشی از جزئیات مذاکرات هسته‌ای در روزهای پایانی پرداخت. شرمن با اشاره به برخی از نقاط اختلاف تیم مذاکره‌کننده آمریکا و روسیه در جریان مذاکرات هسته‌ای گفت: « یکی از نقاط واگرایی و اختلاف ما و روس‌ها که البته در اواخر مذاکرات بر روی میز گذاشته شد، قطعنامه‌ سازمان ملل در خصوص تحریم موشکی و تسلیحاتی بود، روسیه معتقد بود  که نباید هیچ محدودیتی بر روی موشک و تسلیحات باشد. آنها هیچ محدودیتی را بر روی موشک‌های خودشان نمی‌خواستند و البته فکر می‌کردند چنین محدودیتی  نباید بر ایرانیان هم اعمال شود.

شرمن ادامه داد: «روسیه و چین معتقد بودند قطعنامه صرفا باید توافق را تائید کند و نباید هیچ محدودیتی بر برنامه موشکی و تسلیحاتی ایران باقی بماند. آنها نمی‌خواستند برنامه موشکی با ممنوعیت واردات تسلیحاتی ایران با پرجا بماند.

ریابکوف عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده روسیه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در این باره گفت: «این موضوعی پنهان نیست که روسیه طی مذاکرات هسته‌ای حامی رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران در زودترین موعد ممکن بود، ما حتی در مقاطعی پیشنهادهایی را  تدوین کردیم که بر اساس آن تحریم تسلیحاتی یک ماه پس از اجرای برجام رفع شود، اما نتیجه متفاوت بود»

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز دو روز پس از انعقاد برجام در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۴ اظهار داشت: طرف ایرانی با طرف غربی درباره تحریم‌های تسلیحاتی مصالحه کرد! «ما و چین می‌خواستیم تحریم‌های تسلیحاتی لغو شود، اما با وجود حمایت ما، خود تیم ایرانی موافقت کردند تحریم‌ها تا ۵ سال ادامه یابد.»

با این تفاسیر می‌توان گفت لغو تحریم نامشروعی‌ که ۵ سال قبل باید در قطعنامه ۲۲۳۱ لغو می‌شد و غرب‌گرایان علی‌رغم مخالفت چین و روسیه، ادامه آن تن دادند نمی‌تواند باعث افتخار باشد.

چرا نقدینگی را پنج برابر اما دولت را گرفتار کسری بودجه کردید؟

یک فعال اصلاح‌طلب می‌گوید: منتقدان بگویند دولت در شرایط موجود اقتصادی چه کار کند؟

محمدرضا خباز استاندار خراسان شمالی و سمنان در دولت دوازدهم و یازدهم و همچنین معاون امور تقنینی در معاونت پارلمانی ریاست‌جمهوری بوده است. او در مجالس چهارم و پنجم و ششم و هشتم نیز نماینده بود. اما در انتخابات اخیر مجلس نتوانست رای مردم کاشمر را کسب کند.

وی ضمن یادداشتی در روزنامه آرمان با عنوان بگویید دولت چه کار کند؟ می‌نویسد: یکی از مهم‌ترین معضلات اقتصادی ما که هم تورم‌زاست و هم باعث ویرانی اقتصاد می‌شود، نقدینگی دست بخش خصوصی است که عدد فوق‌العاده بزرگی است که چون مهار نشده، هر روز به سوی یکی از نیازمندی‌های جامعه می‌رود. این معضل ریشه‌ای یک روز به سمت ارز و روز دیگر به سوی طلا، خودرو و مسکن می‌رود و همیشه دولت‌ها را دچار مشکل می‌کند. بحث دیگر کاهش درآمدهای نفتی است و البته منحصر به بودجه امسال است که عدم تحقق بالایی خواهیم داشت. تقریبا ۵۰ درصد از بودجه کل کشور به صورت عدم تحقق است که منجر به کسری بودجه و در نهایت به تورم خواهد بود و دولت باید کاری کند و چنانچه دوستان اعتراضی دارند،پیشنهاد دهند دولت چه کاری انجام دهد تا بتواند هم نقدینگی دست بخش خصوصی را که مهلک است جمع کند و هم بخشی از درآمدهای کشور را تامین و مقداری هم برای تامین پروژه‌ها استفاده کند؟ نکته حائز اهمیت شرایط اقتصاد تورمی همراه با رکود است که باید مدنظر قرار بگیرد و نظرات نمایندگان مجلس، اقتصاددان‌ها، به‌ویژه نخبگان اقتصادی شناسنامه‌دار کشور در اتاق بازرگانی نیز منعکس شود.

خباز پرسیده است دولت برای کسری بودجه چه کار کند؟

درباره این یادداشت گفتنی است طرح درست صورت مسئله نیمی از پاسخ است. اولا باید پرسید چرا همان کسانی که تزریق ۴۰ هزار میلیارد تومان به تولید مسکن مهر را ایجاد نقدینگی و تورم می‌دانستند، وقتی به دولت رسیدند، نقدینگی را از ۴۷۰ هزار میلیارد تومان به ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان رساندند؟ کدام سوءتدبیرها عامل این اتفاق بود؟ آیا بدون اصلاح آن سوءتدبیرها می‌توان نقدینگی را مهار کرد؟ نقش دولت در خلق نقدینگی جدید چه بود و چرا این افزایش نقدینگی بدون مابه‌ازا در حوزه تولید و اشتغال بود؟ چرا دولت اهتمام نکرد این موج سرمایه را به سمت تولید تشنه منابع مالی هدایت کند و به جای استفاده از این منابع انبوه داخلی، صرفا به سراب جذب سرمایه‌گذاری در غرب چشم دوخته بود؟

ثانیا چرا به موازات افزایش نقدینگی و جولان آن در حوزه‌های سوداگرانه و غیرتولیدی، دولت تدبیری برای گرفتن مالیات - در تراز استانداردهای جهانی- از این گردش مالی مخرب نیندیشید؟ چرا بخش عمده نقدینگی سوداگر، با مالیات صفر در حال به هم ریختن بازار مسکن و ارز و طلا و خودرو است؟ چرا دولت تلاش نکرد سوداگری کاذب را برای دارندگان نقدینگی پرهزینه کند و به جای آن، تشویق به سرمایه‌گذاری در حوزه پیشران‌های رونق اقتصادی (مسکن، بخش دانش‌بنیان، کشاورزی، تولید لوازم خانگی و خودرو و...) ننمود؟!

ثالثا نقش ولخرجی و دست‌ودلبازی در واگذاری ۱۸ میلیارد دلار ارز، در کمبود منابع بعدی و همچنین افزایش تورم - ناشی از جولان دلالان در بازار ارز و سکه و خودرو - چه بود که در ادامه به کاهش ارزش پول ملی انجامید؟

رابعا چرا دولت همین حالا به جای نگاه صرف درآمدی به واگذاری‌ها و بورس، به نگاه تولیدی بها نمی‌دهد؟ چرا همچنان از شفاف‌سازی‌های مالیاتی - در بخش مسکن، اقتصاد زیرزمینی ۵۰۰ هزار میلیاردی و... - طفره می‌رود و تکالیف قانونی را پشت گوش می‌اندازد؟ هم‌اکنون گردش‌های مالی انبوهی در متن اقتصاد کشور رخ می‌دهد و پشت سر هم - بدون کمترین زحمت تولید و ریسک اقتصادی- خلق سود ناسالم برای دارندگان آن می‌کند؛ بی‌آنکه نگران پرداخت مالیات و جریمه باشد و متاسفانه برخی دستگاه‌های دولتی ذی‌ربط یا تماشاچی صرف هستند و یا با بی‌تدبیری، بستر سود سودجویان می‌شوند.

اجمالا اینکه مشکل کسری بودجه، تابعی از بودجه‌ریزی غلط، پرخرجی و بدخرجی، تعطیل بخش‌هایی از دیپلماسی اقتصادی و بی‌عملی متولیان آن و کوتاه آمدن از منافع ملی در مقابل رانت‌خواران و سودجویان است وگرنه منطق ماجرا این است که اگر نقدینگی در دوره دولت آقای روحانی ۵ برابر شده، ضمنا باید درآمدهای مالیاتی و غیرمالیاتی دولت در حوزه داخلی نیز حداقل ۵ برابر می‌شد.

این نکته هم گفتنی است که نگاه سهل‌اندیشانه و حاضری‌خوری و موفقیت‌های بی‌زحمت، موجب خسارت‌های اقتصادی و دیپلماتیک چند سال اخیر شد اما متاسفانه برخی متولیان امر، همچنان دنبال راه‌حل‌های دم‌دستی یا جدلی در بحث‌ها هستند که «بگویید دولت الان چه کار کند» یکی از آن مغالطات است.

ایران

توصیه ظریف به سعودی‌ها

خبر اول اینکه، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با المیادین در پاسخ به اینکه مشکل سعودی‌ها با ایران چیست گفت: فکر می‌کنم ریاض به‌دنبال این است که پای امریکا به‌صورت خصمانه به منطقه باز شود و با ایران وارد درگیری شود. ولی این رؤیای آنها هرگز محقق نخواهد شد. به گزارش فارس، او گفت که حکام عرب در ریاض و ابوظبی به‌جای این آرزوها می‌توانند با ایران وارد گفت‌وگو شوند؛ چرا که تهران همواره خواهان گفت‌وگو بوده و طرح صلح هرمز نیز روی میز است. ظریف سعودی‌ها را توصیه به خواندن طرح صلح هرمز کرد. ظریف همچنین در مورد اینکه آیا امکان توافق ایران با امریکا وجود دارد یا نه به‌ویژه اینکه ترامپ گفته است در صورت پیروزی در عرض ۳۰ روز این توافق حاصل خواهد شد، گفت که امریکا هرگاه از اقدامات خصمانه خود علیه ایران برگردد و نسبت به خسارت‌هایی که به ایران تحمیل کرده از ترور نیروهای نظامی ایران تا تحریم‌های اقتصادی، ابراز پشیمانی کند، می‌تواند گفت‌وگو کند والا گفت‌وگو در غیر این صورت فایده‌ای نخواهد داشت. ظریف در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مکرون در گفت و گوی اخیر خود با روحانی پیامی از سوی ترامپ داشت، گفت: ایشان به عنوان رییس‌جمهوری فرانسه با ما صحبت کرد، نه ناقل پیام ترامپ.

استقبال مکرون از پیشنهاد پوتین درباره ایران

خبر دیگر اینکه، رئیس‌جمهوری فرانسه برای شرکت در نشست پیشنهادی همتای روس خود درخصوص تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام آمادگی کرد. به گزارش ایلنا، به نقل از روسیا الیوم، کاخ الیزه اعلام کرد که «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه برای شرکت در نشست پیشنهادی «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود در خصوص تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام آمادگی کرد. ولادیمیر پوتین روز جمعه پیشنهاد داده بود نشست آنلاین اعضای دائم شورای امنیت، به همراه آلمان و ایران برای بررسی مسأله تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه تهران

برگزار شود.

غرامت براساس قوانین بین‌المللی

دست آخر اینکه، سفیر ایران در اوکراین در پیامی توئیتری گفت که هرگونه پرداخت غرامت برای هواپیمای اوکراینی براساس قوانین بین‌المللی خواهد بود. به گزارش ایسنا، منوچهر مرادی، سفیر ایران در اوکراین درباره پرداخت غرامت برای هواپیمای اوکراینی که چندی پیش در ایران به اشتباه مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «همان طور که در مذاکرات سازنده و ثمربخش اخیر در کی‌یف مطرح شد، هرگونه توافق بر سر پرداخت غرامت براساس قوانین بین‌المللی و منطبق با تعهدات پیمان‌های بین‌المللی خواهد بود که ایران عضوی از آنها باشد.»

خراسان

ورود نهادهای امنیتی به مقابله با قاچاق ماسک

یک نهاد مسئول در نامه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از تشکل های صنفی و مدیران اجرایی، از آن ها خواسته است در صورتی که اطلاعات تولید یا فروش واحدهای فعال در حوزه تولید و عرضه ماسک، ثبت نشده باشد، برای قطع سهمیه مواد اولیه آن واحدها اقدام کنند و ضمن ثبت موارد تخلف عرضه خارج از شبکه به عنوان مصداق قاچاق، پرونده این موضوع را به دلیل اهمیت آن، در اختیار دستگاه های نظارتی و امنیتی قرار دهند.

آرمان

تکذیب شایعه پسر مهدی تاج

فدراسیون فوتبال با صدور اطلاعیه‌ای، شایعات مطرح شده در مورد پسر رئیس اسبق این فدراسیون را تکذیب کرده است. به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، با توجه به طرح برخی شایعات پیرامون درج مطالب و انتساب مباحثی به پسر رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در برخی محافل در فضای مجازی و رسانه‌های بیگانه به اطلاع می‌رساند گمانه‌زنی‌های مطروحه دراین باره ارتباطی به افراد نامبرده نداشته و ندارد.

احضار حق‌شناس به دادسرا

سخنگوی شورای شهر تهران از احضار یکی از اعضای شورای شهر به دادسرای کارکنان دولت خبر داده است. علی اعطا در واکنش به احضار محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران به دادسرای کارکنان دولت در توئیتر خود نوشت: «امروز همکارمان دکتر حق‌شناس، به دلیل اظهاراتی که در صحن شورا در رابطه با موضوع کرونا در جلسه ١٩ فروردین ماه مطرح کرده‌اند، باید در دادگاه کارکنان دولت حاضر شوند.

تجمع مستمری‌بگیران در خراسان‌شمالی

جمعی از مستمری‌بگیران تامین اجتماعی خراسان‌شمالی با تجمع مقابل ساختمان این اداره کل به بیان مشکلات و دغدغه‌های خود پرداختند و سفره خالی مقابل تامین اجتماعی پهن کردند و کنار آن نشستند. مستمری‌بگیران تامین اجتماعی پلاکاردهایی در دست داشتند که مهم‌ترین مطالبات خود را روی آن نوشته بودند. این مطالبات شامل درخواست اجرای سریع‌تر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، افزایش حق مسکن و حق معیشت، متناسب سازی حقوق بازنشستگان کارگری با تورم و... بود.

 تجمع دانشجویان مقابل سفارت امارات

دانشجویان تجمع‌کننده مقابل سفارت امارات در تهران تصریح کردند: دولت امارات متحده عربی از این پس شایسته عنوان دولت امارات متحده آمریکایی-صهیونیستی است و باید تاوان این نفاقِ فتنه‌آمیز را بپردازد. دانشجویان تجمع‌کننده مقابل سفارت امارات با آتش کشیدن پرچم اسرائیل خشم خود را به جنایت‌های این رژیم نشان دادند و در محکومیت اقدام امارات متحده عربی در عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی بیانیه‌ای صادر کردند.

وحشت آتوسا مشفق، از انتخاب دوباره ترامپ

آتوسا مشفق که برای نوشتن درباره تنهایی و انزوا شناخته می‌شود، با دومین رمان خود «سال آرامش و استراحت من» درباره گیر افتادن یک نفر در آپارتمانی در نیویورک ناخواسته به کارشناس قرنطینه در زمانه کرونا تبدیل شده است. وی نوشته است: «خیلی‌ها بیدار شده و این رویا را کنار گذاشته‌اند که همه‌چیز خوب است؛ چون زندگی من خوب است. البته که اوضاع می‌تواند همیشه بدتر شود اگر دونالد ترامپ بار دیگر رای بیاورد. هیچ‌کس نباید قدرت باورنکردنی حماقت را دست‌کم بگیرد.»

زمان محاکمه سرمایه‌گذار سریال شهرزاد

رسیدگی به پرونده محمد امامی دوشنبه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار می‌شود. اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده محمد امامی روز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه آغاز می‌شود. با اعلام قاضی مسعودی مقام رسیدگی به اتهامات محمد امامی از جمله متهمان اصلی پرونده بانک سرمایه از روز دوشنبه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی برگزار می‌شود. امامی از جمله متهمانی است که مراودات مالی او با متهمان بانک سرمایه محرز و مشخص است.

ساخت لباس فضایی جدید ناسا

نیکی اشعری مهندس ایرانی‌الاصل دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو یک لباس فضایی جدید برای ناسا طراحی کرده است که قادر است فضانوردان را در شرایط ریزگرانش سالم نگه دارد و در واقع این لباس فشار منفی می‌تواند به کاهش اثرات مخرب قرار گرفتن در شرایط بی‌وزنی کمک کند. این لباس انعطاف‌پذیری لازم را به فضانوردان برای انجام وظایف مورد نظر خود هنگام مستقر شدن در یک فضاپیما می‌دهد و از آنجا که این لباس می‌تواند در طول فعالیت‌های روزانه پوشیده شود، خدمه آسیب کمتری می‌بینند. این لباس فضایی با یک سیستم خلأ سیار کار می‌کند که تحرک کامل و کنترل توسط کاربر را تضمین می‌کند.

مسافرکشی مجری و بازیگر معروف

محمدرضا علیمردانی، صداپیشه، مجری و بازیگر می‌گوید، به دلیل کرونا نمی‌توانیم دوستان‌مان را که می‌بینیم در آغوش بگیریم و این دلتنگی ما را بیشتر می‌کند. وی همچنین درباره اینکه آیا تا به حال به لحظه‌ای رسیده است که بخواهد شغلش را عوض کند، افزود: نه به این فکر کرده‌ام که در کنار کارم کار دیگری هم داشته باشم. انجام هم دادم. پشیمان شدم و رهایش کردم. مدت ۸ ماه در محیطی اداری به صورت ساعتی کار کردم. آرشیوی داشت که آن را به من سپرده بودند. بعد دیدم نمی‌توانم وفق پیدا کنم. هر چند که تا بعدازظهر بودم و بعد به کارهای خودم می‌رسیدم. دو سال و خورده‌ای به صورت جدی مسافرکشی می‌کردم. گاهی می‌دیدم مسافر نیست و تمرین می‌کردم.

 درخواست کدملی از اکانت‌های مشکوک

درخواست کدملی از اکانت‌های مشکوک در اینستاگرام برای بررسی هویت اکانت‌هایی که مشکوک به نظر می‌رسند، درخواست ارائه شماره شناسایی ملی خواهد داد. در این رابطه اینستاگرام تاکید کرده است هدف از این سیاست جدید، هدف گرفتن اکانت‌هایی است که الگویی از رفتار نادرست در آنها مشاهده می‌شود. اگر اکانتی حاضر نشود به درخواست بررسی هویت خود از سوی اینستاگرام پاسخ دهد، ممکن است در اینستاگرام غیرفعال شود یا پست‌هایش توزیع کمتری پیدا کنند؛ یعنی در صفحه فالوئرها در رنک پایین‌تری نمایش داده شوند.

تکذیب حمله سایبری به نیروگاه‌های برق

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ضمن تکذیب حملات سایبری به نیروگاه‌های کشور گفت: خوشبختانه تا به امروز هیچ‌گونه حمله سایبری متوجه نیروگاه‌های برق نشده است. همایون حائری افزود: خوشبختانه ما خاموشی برنامه‌ریزی شده نداریم. این خاموش‌ها به دلیل فرسودگی کابل یا ترانس‌ها بوده است. او ادامه داد: خاموشی برق که در داخل شبکه بود در اسرع وقت برطرف شد و شرایط شبکه برق تا به امروز خوب است و گرما و قدیمی شدن پست ها باعث خاموشی شده است. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: صنعت برق با دقت بالا حملات سایبری را پیگیری می‌کند و حتی جلساتی هم در این خصوص داشته‌ایم.

 درگذشت آیت‌ا... ربانی بر اثر کرونا

آیت‌ا... محمدابراهیم ربانی‌مهمویی مجتهد عالیقدر صبح دیروز در سن ۹۳ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در بیرجند دارفانی را وداع گفت. وی از علما و مدرسین برجسته حوزه علمیه خراسان جنوبی، در سال ۱۳۰۶ در بیرجند متولد شده است. آیت‌ا... ربانی در حوزه‌های علمیه قم، بیرجند و نجف کسب علم کرده و از هشت نفر از علما همچون آیت‌ا... سید محمود شاهرودی و امام اجازه اجتهاد داشته است. این مجتهد عالیقدر اولین امام جمعه بیرجند پس از انقلاب بوده و سال‌ها در دیوان عالی کشور و شورای عالی قضایی مسئولیت داشته است.

واکنش میرسلیم به شکایت از او

سیدمصطفی میرسلیم نماینده تهران در واکنش به خبر شکایت اداره حقوقی مجلس از او چند خبرنگار گفت: مجلس جایگاه حقوقی والایی دارد و اینجانب نشنیده‌ام که کسی علیه مجلس اقدامی کرده یا حرفی زده باشد و بر اثر آن مجلس از او شکایت کرده باشد. وی ادامه داد: اینکه یکی از نمایندگان مجلس مبالغی را با واسطه از شهرداری در سال ۱۳۹۵ دریافت کرده است حرف من نیست، فعلی است که رخ داده و قابل انکار نیست. فرد دریافت‌کننده نیز بازداشت شده است و حتماً درباره آنچه مرتکب شده بازجویی خواهد شد. نماینده تهران در مجلس افزود: مستنداتی که در اختیار داشته‌ام تقدیم دستگاه قضایی کرده‌ام.

دستگیری شکارچیان بی‌رحم

رئیس نمایندگی حفاظت محیط‌زیست شهرستان خفر از دستگیری ۲ نفر آزاردهنده حیوانات در این شهرستان و معرفی آنان به دستگاه قضائی خبر داده است. خداکرم شکری گفت: طی روزهای اخیر فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که در آن ۲ نفر یک «خدنگ» را شکار کرده و به شکل وحشیانه‌ای با استفاده از جریان برق، این حیوان را می‌کشند. خوشبختانه با انجام اقداماتی این افراد شناسایی و دستگیر شده‌اند. وی خاطرنشان کرد که یکی از متهمان با اعتراف به جرم خود، بازداشت شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • نهران DE ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  1 0
  ایران باید با توجه به تحریمها و عدم امکان پذیر بودن نقل و انتقال پول از طریق بانکی گفتگو بر سر خسارت طرفهای خارجی پرواز اوکراینی را به بعد از برداشته شدن تحریمهای بانکی موکول کند. با روش خودشان باید جوابشان را داد.
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
   0 1
   خسارت وپول دادن مشکل نداره،گرفتن مشکل داره-تو هرچی دوست داری میتونی پول و...بدهی-وقتی هواپیما را زدند ومسافرهاشو کشتند مجوز بهتون داده بودند که حالا برای پرداخت مجوز میخواهید
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  4 0
  ایا مجلس از وزیرخارجه سوال خواهد کرد چرا ملت را5 سال تحریم تسلیحاتی کردید نفاق تاکجا اگر ممکن شود مجلس سوال بفرمایند
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  0 0
  نقش دولت چیه پس؟؟!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس