کد خبر 1104664
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۲
نتانیاهو نمایه

رؤسای کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی متشکل از ائتلاف «آبی-سفید» و حزب «لیکود» دچار اختلافات شدید شده‌اند به نحوی که بسیاری از کارشناسان تأکید دارند این کابینه راه به جایی نبرده است.

به گزارش مشرق، بحران در داخل کابینه رژیم صهیونیستی شدت گرفته و جلسات هفتگی به خاطر اختلاف بر سر برنامه‌ کاری آن به تعویق افتاده است.

«بنی گانتز» رئیس ائتلاف انتخاباتی «آبی-سفید» و وزیر امنیت رژیم صهیونیستی به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم حمله کرده است زیرا نتانیاهو اصرار دارد که باید بودجه سال جاری بسته شود، ولی گانتز خواستار تصویب بودجه برای امسال و سال آینده است. کما اینکه این مسئله در متن توافق ائتلافی بین آنان ذکر شده است.

بیشتر بخوانید:

تظاهرات ۱۰ هزار معترض در برابر اقامتگاه نتانیاهو

پایگاه خبری «عرب-۴۸» به نقل از رادیو ارتش رژیم صهیونیستی، فایلهایی از «مذاکرات محرمانه» منتشر کرده که در پایان هفته گذشته صورت گرفته است. گانتز در این فایل می‌گوید که «فکر می‌کنم، این حُسن نیست که سه اتهام به نخست وزیر وارد باشد. من نیز نظرم را در این باره تغییر نمی‌دهم».

گانتز ادامه می‌دهد: «من تفرقه نمی‌اندازم که حکومت کنم و خواستار افزایش تنفر از هیچ کس نیستم تا بخواهم جایگاه [انتخاباتی] خود را تقویت کنم. به خودتان بگویید که چه کسی این گونه رفتار می‌کند؟ چه کسی تنفر را افزایش می‌دهد تا پایگاه خود را تقویت کند».

این مسئول صهیونیست در جریان مصاحبه شب گذشته خود با شبکه ۱۲ این رژیم گفت که شاید نتانیاهو خواستار برگزاری انتخابات (زودهنگام) باشد، ولی «من در پی انتخابات نیستم و کوتاه هم نخواهم آمد... نامیدی وی از خودم را درک می‌کنم... حکومت نیازمند ثبات اقتصادی و سیاسی است. در راستای توافق ائتلافی، هیچ اتفاقی رخ نداده است. نیامده‌ام که در کنار نتانیاهو کار کنم. ما بر توافق اصرار داریم».

وی ادامه داد: «نخست وزیر در سایه اتهامات نمی‌تواند در منصب خود باقی بماند. اگر نتانیاهو اشتباهی کند و حکومت را به سمت انتخابات سوق دهد، ما بررسی خواهیم کرد که چه کاری کنیم... فکر می‌کنم ملاحظاتی وجود دارد که باعث شده وی خواستار انتخابات باشد».

کابینه جدید رژیم صهیونیستی ۸۴ روز پیش تشکیل شد. اگر بودجه این رژیم تا چهارم شهریور ماه آینده برای یک یا دو سال بسته نشود، بار دیگر انتخابات زودهنگام برگزار خواهد شد؛ موعد احتمالی این انتخابات در نوامبر آینده خواهد بود.

به گزارش عرب-۴۸، نتانیاهو در پی تشکیل یک کابینه راستگرای محدود است. برآوردها از این حکایت دارد که اگر نتانیاهو نتواند کابینه جایگزین یا محدود تشکیل دهد، برای چهارمین بار انتخابات برگزار خواهد کرد. این انتخابات پیش از آغاز جلسات محاکمه وی در سامبر ۲۰۲۰ خواهد بود.

روزنامه «اسرائیل هیوم» گزارش داد، نتانیاهو در حال بررسی احتمال تشکیل کابینه راستگرای محدود است تا جایگزین ائتلاف لیکود و آبی-سفید شود. در جریان رایزنیهای اخیر وی با نزدیکانش، امکان احتمال کابینه بدون آبی-سفید به رهبری گانتز را بررسی کرده تا شاید بتواند با مشارکت احتمالی حزب «یامینا» به ریاست نفتالی بنت و حزب « اسرائیل بیتُنا» به ریاست آویگدور لیبرمن یک حزب راستگرا تشکیل دهد.

به گزارش این روزنامه به نقل از منابع در حزب لیکود، این پیشنهاد نیز پذیرفته نشد. برخی از منابع در اسرائیل بیتُنا نیز گفتند که هیچ گونه احتمالی وجود ندارند که به کابینه‌ با ریاست نتانیاهو ملحق شوند. برخی از رهبران یمینا نیز همین مسئله را تأکید کردند.

شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی نیز شامگاه شنبه گزارش داد که نتانیاهو بر روی این حساب کرده است تا بتواند کسانی را جلب کابینه خود کند که از حزب آبی-سفید جدا شده‌اند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس