میرسلیم

مصطفی میرسلیم در ادعایی تازه گفته است که مقامات مجلس یازدهم با "رایزنی گروهکی" پست گرفته‌اند!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

تکلیف تازه نهادهای امنیتی پس از سخنان رهبری

رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز جمعه گذشته و در بخشی از بیانات خود که به مناسبت عید سعید قربان ایراد شد؛ با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم فرمودند:‌ این حالتِ هر روز یک قیمت برای اجناس و افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضرّ است و افراد آشنا به مدیریتهای اجرایی معتقدند که این مسئله با برخورد دستگاه‌های اجرایی و در مواردی دستگاه قضایی قابل مهار است.

به گزارش مشرق، ایشان همچنین افزودند: در قضیه ارز، بانک مرکزی تلاشهای زیادی انجام می‌دهد که ان‌شاءالله موفق خواهد شد البته گزارش‌های مطمئنی وجود دارد که دلایل سیاسی، امنیتی در افزایش قیمت ارز بیش از دلایل اقتصادی مؤثر است که در این صورت باید با کسانی که به این آتش دامن می‌زنند، جداً مقابله شود. [۱]

*این بیانات تکلیف واضحی را بر دوش دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضایی می‌گذارد.

خاصّه اینکه رهبر معظم انقلاب در دو بخش گرانی بی‌قاعده اجناس و قیمت ارز از لزوم "برخورد دستگاه اجرایی و قضایی" و "دلائل سیاسی_امنیتی" سخن گفتند.

قاعدتا وقتی یک خطر امنیتی با ابعاد تأثیرگذاری بر معیشت تمام مردم ایران وجود دارد و مورد اشاره رهبری نظام نیز هست؛ نمی‌توان با تعارفات معمول، سکوت و یا ارائه کارنامه‌های بولتنی با آن مواجه شد.

پیش از این در قالب ده‌ها گزارش در مجموعه وبلاگ مشرق اشاره کردیم که بخش زیادی از گرانی‌های فعلی که تابع هیچ قاعده دلاری، تورمی و بازاری نیست؛ صرفا به دلیل "طمع" و "عزم دشمن برای ایجاد فتنه اقتصادی" ایجاد شده و اگر با آن مقابله نشود؛ می‌رود تا آتش بر نیستان بیافتد. [۲]

راه مقابله نیز آشکار است:

"نظارت بر قیمت‌ها، برخورد قضایی با گرانفروشان و رهگیری امنیتی دست‌های کثیفی که مشغول ایجاد تنش در بازار و قیمت ارز هستند. همان دست‌های کثیفی که فی‌المثل نمی‌گذارند دستور رئیس‌جمهور برای نظارت بر قیمتها نیز اجرایی شود. "

قضیه گرانی و عمد برخی افراد برای آتش زدن معیشت مردم مثلا از طریق اخلال در بازار ارز، البته ابعاد پیدا و پنهان بسیاری دارد که باید از الف تا ی به آنها پرداخته شود اما پر واضح است که نتیجه اقدامات در این زمینه کاملا ملموس خواهد بود و مردم در قضاوت عینی پیرامون اقدامات انجام شده؛ خادمان خود را بهتر خواهند شناخت.

***

"با رایزنی گروهکی پست گرفته‌اند"

میرسلیم پس از قالیباف سراغ بقیه نمایندگان رفت

مصطفی میرسلیم، عضو حزب مؤتلفه و از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا درباره بی بهره ماندن اصولگرایان سنتی از تقسیم مناصب مجلس یازدهم، گفت: 

«در ۱۰ دوره گذشته مجلس به‌تدریج رویه‌ای مرسوم شده است که تقسیم مناصب در مجلس با رایزنی‌های پشت پرده انجام می‌گرفت و حتی بسیاری از سابقه داران بر این تصورند که تقسیم مناصب راهی جز این نوع رایزنی‌های پنهانی ندارد و بدتر این که گمان می‌کنند پیشبرد امور مجلس در زمینه‌های قانونگذاری و نظارت و شایسته سالاری باید با همان نوع رایزنی‌ها انجام شود.»

او می‌افزاید: برازنده مجلس انقلابی این نوع رایزنی‌های گروهکی نیست و عقیده این جانب بر بازگشت به روش مشورت جمعی نمایندگان و استفاده از خرد جمعی است. آنچه تاکنون انجام گرفته و البته نتایج بسیار درخشانی نداشته است زاییده رویه به ارث رسیده از دوره قبلی است و باید با همفکری نمایندگان انقلابی مجلس قطعا اصلاح شود.[۳]

*آشکار است که اگر آقای میرسلیم نیز توانسته بودند لااقل به یکی از مناصب مجلس یازدهم دست یابند؛ شنوای عبارت "رایزنی‌های گروهکی" از ایشان نبودیم!

مسئله مهمتر اما اینست که اگرچه شاید به برخی انتصابات در مجلس انتقاداتی وارد باشد اما بیان این انتقادات از سوی "افراد بی‌هنر" در وهله اول، پذیرفته نیست.

آقای میرسلیم مگر کارنامه خاصی در بودجه‌گذاری، اجرا، مدیریت جهادی، کارهای فرهنگی، پیش‌بینی سیاسی و یا اقدامات امنیتی دارند که تلویحا خواستار حضور در مناصب مجلس یازدهم هستند و حال که منصب‌دار نشده‌اند؛ انتصابات مجلسیان را گروهکی می‌نامند؟

ضمن اینکه باید دانست که اگر پیش از این و در جریان انتقادات بی‌مبنای میرسلیم نسبت به قالیباف؛ شاهد عکس‌العمل نمایندگان مجلس می‌بودیم؛ امروز شاهد بازگشت بومرنگی همین انتقادات بی‌مبنا نسبت به خود نمایندگان و چهره‌های محوری مجلس یازدهم نیز نبودیم. [۴]

لازم به تأکید است روند آغاز شده از سوی میرسلیم که در اعتراض به انزوای خود در مجلس به حرف‌های تند علیه ریاست مجلس و مصاحبه با رسانه‌های اصلاح‌طلب در انتقاد از همکاران خود روی آورده؛ یقینا موجب ضربه به حیثیت حزب مؤتلفه که از نحله‌های آبرودار سیاسی در کشور است خواهد شد. و این مقوله‌ایست که حتما بایستی مورد توجه اعاظم حزب و بزرگان این گروه سیاسی باشد تا نگذارند سابقه کلی مؤتلفه و آینده جوانان علاقه‌مند به این حزب، فی‌الجمله قربانی آقای میرسلیم و ندانم‌کاری‌های او شود.

***

موسوی‌خوئینی‌ها چگونه جای خالی "نمایندگان مجلس" را پُر کرد!؟

خوف ستاد مشترک دولت و اصلاحات از "نطق نمایندگان"

علی صوفی، فعال چپ و از وزرای دولت اصلاحات به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا در اشاره به مجلس یازدهم گفته است: یک قوه یعنی مجلس با همین رویکرد و به کمک بخشی از حاکمیت در اختیار یک جریان سیاسی شکل گرفت،  یعنی شورای نگهبان با حذف بسیاری از چهره‌های جناح مقابل کمک کرد و این جریان در مجلس حاکم شدند و اگرچه مردم مشارکت نکردند و اعتراض خود را به این عملکرد نشان دادند.

وی اظهار می‌کند: خب وقتی مجلس با این رویکرد وارد عرصه می‌شود، یعنی ایستادگی در مقابل دولت، برکنار کردن رییس‌جمهور، انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری هم در شعارهای برخی کاندیداهای آن مطرح می‌شود، بالتبع تلاش می‌کنند که به رای‌دهندگان خود این گونه نشان دهند که ما به وعده خود عمل می‌کنیم ولی مصلحت چیز دیگری است و با توجه به شرایطی که کشور در آن قرار دارد و بحران‌های مختلف چه آن‌ها که صرفا مربوط به ما است و چه بحرانی مانند کرونا که جهانی است، امکان انجام کامل وعده‌ها را نداریم.

صوفی در ادامه تصریح می‌کند: جمع زیادی از نمایندگان این دوره از مجلس هیچ سابقه اجرایی و پارلمانی ندارند، در نتیجه اطلاع دقیقی از مشکلات و بحران‌های کشور و پیچیدگی آن‌ها نداشته و اکنون وقتی با بن‌بست‌ها مواجه می‌شوند احساس می‌کنند که باید مشکلات را برعهده دولت بگذارند و علت ناکامی خود را در عمل به وعده‌هایشان، ضعف عملکرد دولت بیان کنند.

او می‌افزاید:

"به همین دلیل است که گاهی شاهد تند شدن شعارها و نطق‌ها علیه دولت هستیم چرا که برخی اکنون در حال آشنایی با ابعاد پنهان و پیچیده مشکلات کشور هستند و احساس می‌کنند که قادر نخواهند بود به وعده‌های خود عمل کنند."[۵]

*ما هم با آقای صوفی موافقیم که برخی نمایندگان، انتظارات را از مجلس یازدهم بالا بردند.

مقوله‌ای که اصلاح‌طلبان نیز با خشنودی از آن استقبال کردند و با پیش بردن پروژه‌هایی مثل "ریش و قیچی دست قالیباف، روحانی هم برود شمال"! بر بالا رفتن نامعقول انتظارات از مجلس یازدهم دامن زدند.

اما این گزاره‌ها به مرور رفع خواهد شد و مجلس نیز با عزم خود در زمینه کارآمدی که تا همینجا نفحاتی مثل "طرح مالیات بر خانه‌های خالی" و "بسته اقتصاد مردمی" داشته است به مردم نشان خواهد داد که در زمینه رفع مشکلات آنها گام برمی‌دارد.

با عنایت به این مقدمات بایستی از خوف اصلی ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان نیز حرف زد...

آنها به شدت از معرفی شدن مقصّر وضع موجود به مردم و اقناع افکار عمومی در این زمینه خائف هستند. خاصّه اگر این معرفی از طریق یکی از ابزارهای کارای مجلس یعنی "نطق‌های نمایندگان" باشد.

چه اگر نمایندگان محترم اصولگرا این کار را نکنند؛ امثال "موسوی خوئینی‌ها" این کار را می‌کنند و رهبری مظلوم نظام به عنوان مقصر به مردم معرفی خواهد شد!

پیش از این تأکید کرده بودیم که "دیالوگ با مردم، راه ناگزیر نمایندگان اصولگرا" است.

به‌ویژه اینکه در زمینه برخی مشکلات ظنّ تعمدی بودن مطرح است، دولت از طرح‌های مدیریت جهادی مجلس استقبال نمی‌کند و مجلس هم ابزاری برای اجرا در اختیار ندارد.

در این شرایط، استفاده از ابزار کارای نطق و معرفی مقصّرین وضع موجود به مردم در کنار بیان راهکارها؛ می‌تواند هموارکننده مسیر رفع مشکلات و رهنمون شدن مردم به رأی خوب در انتخابات آینده باشد.

و ستاد مشترک دولت و اصلاحات که عزمی بی‌بدیل برای دفن کردن مدیریت جهادی دارند؛ از همین گزینه به شدت در خوف و هراس به سر می‌برند.

باید دانست که مردم نیز هرگز غیر از مقدورات مجلس انتظار دیگری ندارند. اما باید در جریان امور باشند.

یک نماینده و مجموعه نمایندگان باید به مردم گزارش بدهند چه کرده‌اند، چرا اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و مقصّر کیست؟

البته این به معنی ایجاد تنش در روابط دولت و مجلس نیست بلکه به معنی بیان واقعیت‌هاست. واقعیت‌هایی که حتما باید از تریبون مجلس به استحضار مردم برسد و آنها نتیجه رأیشان را ببینند.

***

1_ mshrgh.ir/1101184

2_ mshrgh.ir/1096344

3_ www.irna.ir/news/83888046/

4_ mshrgh.ir/1097191

5_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-947488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  20 10
  تا حالا حتی یک نطق پر شور هم از مجلس به گوشمان نخورده.
  • GB ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
   10 4
   عوضش همه شون تو توییتر" دون کیشوت وار " می تازند و دشمنان خیالی را نابود می کنند
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
   11 1
   حرفهای جدید میرسلیم نشون میده که نفسانیات مهار نشده بزرگان چگونه با کمترین قلقلکی از سوی نفس سر باز می‌کنه
  • قاتل ظالمین IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
   1 3
   هیس! مجلس خواب است.
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  25 31
  چه عجب مشرق! میرسلیم حالا شده "بی هنر" ایشان که در دوره ای سوگلی اصول گرایان بود. حتی در انتخابات رئیس جمهوری ! چی شد از چشمت افتاد؟؟
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
   27 15
   میرسلیم از اولش هم غضنفر بود! هرچه باشد در دولت های موسوی و هاشمی مواجب بگیر بوده است و لقمه اثر خودش را کرده است!!
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
   24 12
   اتفاقا این مزیت اصولگرایی است که در لحظه ممکن است هر کسی را نقد کند. میرسلیم هم از اول سوگلی موتلفه بود نه اصولگرایان!
  • وطن پرست DE ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
   9 9
   هیچ وقت سوگلی نبود. اتفاقا بدنه مردمی بشدت از این فرد خاطرات بدی رو به همراه دارن. فقط موندم چرا افراد خوشنامی مثل رسایی و یامین پور بیرون از لیست قرارگرفتند و فردی بدنام مثل اقای میرسلیم داخل لیست. ایا وقتش نرسیده از حدادعادل برای چیدن لیست بصورت شفاف سوال پرسیده بشه؟
  • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
   1 0
   ۱۰:۱۵ چطور پیامبر زبیر رو در زمانی که در اوج بود بهش نهیب زد؟ واقعیت اینه شما توان شناخت هیچ کسی رو ندارید و فقط هرکی تملق شما رو بگه دوست دارید و ادعای بصیرت هم دارید و بعد یه کلمه هم ساختید ملاک حال فعلی افراد است. چطور زبیر که اینقدر حال فعلیش خوب بود پیامبر اون حرف رو بهش زد؟ یه سری حرفها هم هست بگم چاپ نمیشه
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  27 12
  من به خاطر اعتماد به جناب قالیباف به لیست ایشون که میرسلیم توش بود رای دادم که پشیمونم نیستم ولی از قبل که مصاحبه های ریاست جمهوری این میرسلیم رو دیده بودم حس کرده بودم که یکم مخش ریپ میزنه!! یه مسئولبتی چیزی بدین بهش اون کنار مشغول باشه ساکت شه تا مجلس محترم به کارهای اساسی مملکت برسه!!!
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  24 7
  میر سلیم نفوذی اصلاح طلبان در میان اصولگرایان هست چه اینکه اکبر ناطق نوری و حسن روحانی نیز از اول انقلاب نفوذی جریان چپ در بین جناح راست بودند تا خود را به ارکان نظام نزدیک کنند. اتفاقا هم اکبر ناطق و هم حسن روحانی موفق شدند خود را اصولگرا جا بزنند و نظام را فریب دادند و بهترین پست و مقام از نظام گرفتند. من معتقدم مرحوم مغروق خیلی باهوش بود لذا به اکبر ناطق و به حسن روحانی بود طوری موضع رادیکالی در دفاع از ولایت فقیه بگیرید که هیچ کسی شک نکند شما چپ هستید لذا حسن روحانی در تیر 78 سخنرانی تاریخی انجام داد بر علیه اصلاح طلبان تا نظام کاملا فریب بخورد و اورا بر ارکان امنیت و اسرار نظامی کشور مسلط کند و نظام هم اتفاقا فریب خورد. البته هر کسی جای نظام بود فریب میخورد چون این دو نفر نقش خودشون رو فوق العاده انجام دادند لذا نظام مقصر نیست
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  16 4
  یکی میرسلیم رو توجیه کنه که فقط از جناح مخالف باید انتقاد کنه و بهشون بد و بیراه بگه. میرسلیم اینقدر جذب توئیتر شد و علیه این و آن بیانیه داد که از مجلس غافل شد.
 • جوادی IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  16 1
  صوفی در ادامه تصریح می‌کند: جمع زیادی از نمایندگان این دوره از مجلس هیچ سابقه اجرایی و پارلمانی ندارند : مگر سیاستمداران و همپالکی های اصلاح طلب ایشان نبوغ مادر زادی در مدیریت اجرایی داشتند که ایشان انتظار دارند مجلس نو پای کنونی یک ماهه هم ویرانی هایی را که تحویل گرفته آباد کند . مدیریت اجرایی مملکت ما چند دهه در اختیار اصلاح طلب ها بود . ببینید بعد از این همه مدت تا کنون چقدر گند زده اند . ایشان هنوز درک نکرده اند که مملکت به نیروی جوانی نیاز دارد ؟ جوان باید وارد میدان شود تا با تجربه شود . دوره ایشان و رفقای پیر و مفلوکشان و مشتری افکارشان فقط روزنامه های زرد هستند .
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  10 7
  در این که جریانات اصلاحات با اگاهی خط امام را دارند به انحراف می برند شکی نیست انها نه دست امینی در بیت المال دارند نه از زد و بند سیاسی می ترسند نه از هتک حرمت دین و علمای دین رهایشان هم بکنی سر از آخور بیگانه در می آورند اما این که میر سلیم نقش ابوموسی اشعری را بازی می کند خیلی عجیب است اگر می توانید به میر سلیم بگوییداگر حرق حقی هم هست بحق وبرای حق بزن و طوری بزن که باطلی از ان سوء استفاده نکند.
 • سرباز IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  5 3
  نمیدونم چرا وقتی این اعضای حزب موتلفه رو میبینم یاد اعضای طالبان میفتم اسلامگرا اما بی بصیرت
  • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
   8 2
   چه فرهنگی تو این مملکت جا افتاده؟ از یه طرف حدیث می خونیم که بهترین رفیق تو، منتقد توست. اون وقت، هر کی نقد داشته باشه، به بهترین نحو نوازشش می کنیم و از اون بهتر، سریعاً از قطار انقلاب هم پیاده اش می کنیم.
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  9 2
  اگر سازمان های امنیتی به سخن رهبری به نحو احسن و کمال عمل کنند خیلی از مشکلات معیشتی مردم حل میشود از رهبری تشکر و قدردانی می کنم لطفا اطلاعات و امنیتی ها سخن رهبری را زمین نگذارند و از رسانه‌ها تمنا داریم که از این دولت و حامیانش بخواهند در مورد این مشکلات اقتصادی این چند سال اخیر پاسخگو باشند .
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  11 1
  همه نوشته ها و اظهارات فوق چنین معنی می دهد.که همه فقط به فکر خود و یا گروه فکری خود هستند. حتی یک کلمه هم برای ملت یا کشور در تمام حرف های فوق نیست. این موضوع در سخنان همه مدیران کشور هم دیده می شود. چون همه مدیران کشور در هر موردی فقط به دفاع از عملکرد ها خود می پردازند و به خود نمره 20 می دهند. انگار که در مقابل قاضی بعنوان متهم می باشند. هرگز هیچ مدیری به اسیب شناسی واقعه اشاره نمی کندو طبیعتا راه حلی هم برای ان ندارد. مثلا برای مشکل کرونا
 • یک ایرانی IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  3 7
  قضیه میر سلیم به مانند زمان حضرت امیر (ع) است و طلحه و زبیر ها که از مناصب حکومتی جا ماندن و دست به طغیان زدند میر سلیم هم مانند انها جا مانده پست و مقام است!! با چه دست اورد و توانی ؟ پشت می خواهی مهندس ؟
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  7 1
  بابا شما را به خدا یک پست ریاست کمسیون، یا هیئت رییسه را به جناب میر سلیمی بدهید تا ول کنه والا ول کن نیست و تا آخر مجلس شما را بسه
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  6 0
  رییس جمهور از یک طرف دلار را از 15به 25 میرساند از طرف دیگر دستور به کنترل بازار می‌دهد چه طنز مزخرفی!
 • محسن اسماعیلی IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  6 3
  درگیری تازه اصولگرایان و اصلاح طلبان و سایر اقشارمتاسفانه شروع شده و این درگیریها نه تنها کاری به نفع مردم نیست که به ضررآنان است و از الان چهارسال باید این نزاع و درگیریهای بی حاصل و جنگهای زرگری ادامه یابدکه تاسف باراست
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  3 6
  هر کی به وضعیت مالی و زندگی اشرافی و بالا شهر نشینی موسوی خوئینی ها و اعضای مجمع روحانیون دقت کنه و با وضعیت زیر خط فقر ما مردم مقایسه کنه یاد سریال یوسف (ع) می افته که گروهی از کاهنان مصری در ناز و نعمت بودن ولی عموم مردم مصر در فقر زندگی می کردن ! روحت شاد آقای سلحشور
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  7 1
  8:33مگرماشین است که ریپ میزنند شاید هم به روغن سوزی اوفتاده!
 • محمد IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  3 2
  سگان زرد برادران شغالند.
 • عسکرازاهواز IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  1 2
  سلام مشرق تاکی میخواهیدباایتگونه مطالب بین نیروهای وشخصیتهای علاقمندبه نظام تفرقه افکنی نماید واقعابس نیست؟؟
 • US ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  1 4
  از این مجلس سفارشی که برآیند ده درصد رای مردم هستند هیچ خیری نمی توان انتظار داشت. عمرا ظرفیت داشته باشید نظرات متفاوت را منعکس کنید اما حالا خودتان هم بشنوند خوبه...
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  2 2
  حتی به میرسلیم هم رحم نکردید. فقط ملیجک میخوایید
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
   0 0
   ربطی به مشرق نداره میرسلیم گفته مشرق نقل قول کرده.!!!!!
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  0 1
  میرسلیم خوبه باطنت را نشان دادی.!!!
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  0 1
  اقای میر سلیم یادت باشه که در دولت بازرگان تشریف داشتی یک جوری بدهکار لیبرالها هستید انشاله ما اشتباه میکنیم سر جدت حفظ ابروی مادرمان حضرت زهرا را بفرمایید .
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  0 0
  موسوی خوئینی ها دیگر کیست....این خائن ها که حرفهای ترامپ رانشخوار میکنند ونمک برزخم دل مردم ورهبری می پاشند هیچ غلطی نمیتونن بکنن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس