کد خبر 1101227
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
سفیر روسیه: نقش ایران در منطقه مثبت است/ موازنه قدرت در سوریه تغییر کرده است

سفیر روسیه در لبنان با تاکید بر نقش مثبت ایران گفت: آمریکا توافق هسته ای ایران و برخی مسائل دیگر را علیه آن نشانه رفته است و به دنبال مشکل تراشی است و قوانین بین المللی را نقض می‌کند.

به گزارش مشرق، «الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه در لبنان در گفتگو با شبکه خبری المیادین با تاکید بر نقش مثبت ایران گفت: آمریکا به دنبال مشکل تراشی و نقض قوانین بین المللی است.

وی که یک دهه سفیر روسیه در لبنان است و لبنانی‌ها با هر رویکردی او را سفیر محبوب می دانند، گفت: باید اعتراف کنیم که ایران نقش مثبتی دارد زیرا از سوی آمریکا در خصوص توافق هسته ای و برخی مسائل دیگر هدف قرار گرفته است؛ ما از همه طرف ها برای ایجاد مشترکات حمایت می کنیم و دیدگاه ما ا ین است که امنیت خلیج فارس با مشارکت تمام طرفها و کشورهای منطقه تحقق می یابد.

بیشتر بخوانید

تأکید سفیر روسیه در لبنان، بر لزوم خروج نیروهای آمریکا از سوریه و عراق


سفیر روسیه در خصوص تعرض هواپیمای آمریکایی به هواپیمای مسافر بری ایران گفت: آمریکایی ها مشکل تراشی کرده و قوانین بین المللی را نقض می کنند و هدف آنان از متشنج کردن اوضاع اثبات حضور و نقش و نفوذ خود است.

از نظر راهبردی جنگ چشم اندازی ندارد

زاسپکین در مورد تهدیدات پی در پی اسرائیل علیه لبنان که با اقداماتی در مرزهای فلسطین اشغالی همراه است، گفت: ما احتمال زیادی برای وقوع جنگ نمی بینیم زیرا اکنون توازن وجود دارد و همه طرف ها می دانند، جنگ برایشان زیان های سنگینی خواهد داشت و اکنون اولویت های منطقه یافتن راه حل برای کشمکش در سوریه، لیبی و یمن و نیز حفظ اوضاع لبنان است.

وی تصریح کرد: جنگ از نظر راهبردی چشم اندازی ندارد زیرا هیچ یک از طرفهای درگیر جنگ به اهداف خود نخواهد رسید و این یعنی رکود اوضاع کنونی تا مرحله بعدی که امیدواریم در مرحله بعدی راه حل هایی ایجاد شود و البته این را نیز در نظر داریم که  اختلافات بین ایران و عربستان به میزان زیادی ساختگی است همانطور که اختلافات طایفه ای نیز ساختگی است چرا که همه باید بر اساس حسن همجواری با یکدیگر زندگی کنند و این چیزی است که روند رخدادهای سوریه، عراق و یمن نشان داد.

سوریه بر تروریسم فائق آمد

زاسپکین  یادآور شد، با تلاش های مشترک ارتش سوریه و متحدانش ، این کشور توانست بر تروریست ها فائق آمده و بخش های زیادی از خاک سوریه به استثنای ادلب را آزاد کند اما آمریکا همچنان حضور دارد و شمال سوریه نیز دستخوش بی ثباتی و ناامنی است از سوی دیگر مواضع طرف های خارجی و به عبارت بهتر آمریکا و اروپایی ها و نیز کشوهای خلیج فارس تسهیل کننده عادی شدن اوضاع و بازسازی سوریه نیست.

وی گفت: با وجود اینکه روند حل و فصل سیاسی در سوریه جریان دارد و کمیته قانونی فعال است اما تاثیر خارجی ها به گونه ای است که مشوق ایجاد راه حل برای اوضاع جاری سوریه نیست زیرا آمریکا هایی و متحدانش نقشی تحریک کننده دارند و مخالفان را به کارشکنی و خودداری از توافق بر سر راه حل های منطقی تشویق می کنند.

اوضاع در ادلب سوریه

سفیر روسیه در لبنان در بخش دیگری از این گفتگوی مفصل به اوضاع میدانی سوریه و به عبارت بهتر ادلب در شمال این کشور پرداخت و گفت: نمی توانم در مورد بخش نظامی توضیحی بدهم؛ هنگامی که ما روند آستانه را با مشارکت روسیه، ترکیه و ایران و با هماهنگی رهبران سوریه کلید زدیم، بر اوضاع مناطق متعدد سوریه بر اساس ایجاد مناطق کاهش تنش متمرکز شدیم. اکنون فقط ادلب باقی مانده است و در آنجا نیز همان شیوه یعنی کاهش تنش را در چارچوب روند نشست آستانه در پیش گرفته ایم، به این ترتیب که با ترکیه از طریق گشتی های مشترک همکاری داریم تا اوضاع تحت کنترل باشد.

وی ادامه داد: در این میان موضع سوریه روشن و مبتنی بر بازپس گیری تمام خاک خود است و طبیعی است که این وضعیت موقتی بوده و باید از طریق بازیابی حاکمیت سوریه و نابودی تروریست ها به پایان برسد.

زاسپکین تصریح کرد: این اهداف تحقق خواهد یافت اما تا این لحظه معلوم نیست در کدام مرحله زیرا همچنان مشکلاتی وجود دارد که به آسانی نمی توان آن را پشت سر گذاشت.

حملات تروریستی در سوریه ورود آمریکا به صحنه سوریه را تسهیل کرد

سفیر روسیه اظهار داشت: موازنه قدرت در سوریه تغییر کرده است زیرا از چهار سال پیش موازنه قدرت به نفع تروریست ها بود و همین وضعیت به آمریکا اجازه داد وارد خط شود و ائتلاف تشکیل دهد حال آنکه  ما خروج نیروهای امریکایی را خواستاریم و بین ورود به سوریه بر اساس تصمیم دولت این کشور و وود بر اساس تصمیم خودسرانه تفاوت است.

وی در عین حال اظهار داشت: به نظرم آمریکایی ها در سوریه با مشکلاتی روبه رو هستند اما منطقه التنف همچنان تحت کنترل آنان است و بر این منطقه متمرکز شده اند تا نفوذ خود را حفظ کنند و علاوه بر این به دنبال قطع روابط ایران و سوریه هستند.

جنگ رسانه ای.. روابط پوتین و بشار اسد خوب است

زاسپکین گفت: روسیه از ابتدا به برخی اصول از جمله عدم دخالت در امور ملت سوریه در خصوص مسائلی مانند انتخابات ریاست جمهوری پایبند بود و روابط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با بشار اسد همتای سوری او خوب است، همانطور که بین نهادهای دو کشور و ارتش آنان روابط خوبی برقرار است و در تمام زمینه ها چه مبارزه با تروریسم و یا بازسازی سوریه و مسائل بشر دوستانه بین دو کشور همکاری وجود دارد.

وی با اشاره به مانور بزرگ دریایی چند روز پیش که قدرت ناوگان دریایی روسیه را به نمایش گذاشت گفت: این در چند شهر و در سن پطرزبورگ روسیه و طرطوس سوریه برگزار شد که حائز اهمیت زیادی است، زیرا طرطوس در دریای مدیترانه موقعیت راهبردی مهمی دارد و حضور دریایی روسیه در این منطقه ضروری و به نفع ثبات آن است.

تحریم های سوریه گرسنه نگاه داشتن مردم است

سفیر روسیه سپس در خصوص تحریم های جدید علیه سوریه که تازه ترین مورد آن را دو روز پیش شاهد بودیم و نیز تحریم ناشی از قانون قیصر علیه سوریه گفت: آمریکا تفکر تاثیرگذاری از طریق تحریم ها را دهها سال علیه ونزوئلا، کوبا و ایران به کار گرفت و همواره محور این تفکر گرسنه نگاه داشتن مردم است به این معنی که این ملت که تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفته اند، باید علیه نظام حاکم بایستند و این نقشه اکنون برای همه کشورها طراحی شده است.

وی خاطرنشان کرد، قانون قیصر گسترده و فراگیر است و سایر طرف ها را نیز در برمی گیرد زیرا سوریه از مدت ها پیش تحت تحریم بوده است و شرکت های خارجی امروز در معرض این قانون قرار گرفته اند و این یک نبرد پیشگیرانه علیه احتمال برقراری روابط از سوی یک طرف غربی و یا عربی با سوریه است و در این خصوص موضوع بازسازی سوریه در درجه اول این روابط احتمالی قرار دارد.

زاسپکین ادامه داد: همانطور که هدف از جنگ علیه سوریه از ابتدا تغییر نظام حاکم بود، هدف از این قانون (ضمانت برای آمریکا) دور کردن اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس از سوریه است و اکنون جنگی علیه سوریه در جریان است که تمام زمینه های نظامی، اقتصادی و رسانه ای را شامل می شود و هیچ موردی از آن استثنا نمی شود و در سوریه تمرکز بر جنگ نظامی بود و هنگامی که بی اثر ماند به جنگ اقتصادی رو آوردند.

لبنان در سطح رسمی به دنبال توسعه روابط با همه است

سفیر روسیه در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص اظهارات سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان مبنی بر رویکرد به سمت شرق که صحبت آن در لبنان زیاد است، گفت: در این خصوص بحث و جدل صورت گرفت و به عقیده من موضوع روابط لبنان با خارج سیاسی شده است و هنگامی که گفته می شود در صورت خروج آمریکا ، روسیه  و چین جای آن را  خواهند گرفت این موضوعی است که بر انگیزه حفظ منافع به کار گرفته می شود حال آنکه روسیه در اصل توسعه روابط لبنان با همه را خواستار است.

وی ادامه داد: در خصوص لبنان موضوع کشورهای حامی دیرینه و کنفرانس سیدر و نیز روابط با سوریه مطرح است که به عنوان یک موضوع ضروری با فواید اقتصادی برای لبنان مطرح شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس