کد خبر 1100361
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹
پامپئو: بولتون خائن و دروغگو است

جلسه استماع وزیر امور خارجه آمریکا درباره بودجه پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه، در حالی این هفته در کنگره برگزار می‌شود که دموکرات‌های مجلس سنا قصد دارند از نحوه مدیریت وی در دیپلماسی انتقاد کنند.

به گزارش مشرق، جلسه استماع «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه این هفته در کنگره در مورد بودجه پیشنهادی ترامپ برای وزارتخانه وی برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

CNN: پامپئو بدترین وزیر خارجه تاریخ آمریکاست

دموکرات‌های مجلس سنا به مناسبت برگزاری این جلسه که بعد از ماه‌ها تأخیر برگزار می‌شود، گزارشی را منتشر خواهند کرد که در آن به شدت از نحوه مدیریت وی در این وزارتخانه انتقاد کرده‌اند.

به نوشته وبگاه «پالیتکو»، این گزارش تحت عنوان «بحران دیپلماسی؛ تخریب وزارت خارجه توسط دولت ترامپ»، توسط کارکنان دموکرات کمیته روابط خارجی سنا تنظیم شده است.

این گزارش بیش از ۴۰ صفحه و ترکیبی از نظرسنجی‌ها، حکایات، مقالات خبری و سایر داده‌های مربوط به دیپلماسی آمریکا است و به قبل از تصدی دوره ترامپ نیز باز می‌گردد.

در این گزارش آمده است که بیماری کووید-۱۹ خطرات داشتن یک وزارت خارجه ضعیف و پرتنش را در آمریکا به معرض نمایش گذاشت.

پالیتکو نوشته، اگر چه بسیاری از یافته‌های این گزارش غافلگیرکننده نیستند، اما انتشار آن حاکی از آن است که پامپئو در این کمیته که به رهبری جمهوری‌خواهان خواهد بود، مورد هجوم سؤالات سختی قرار خواهد گرفت.

پامپئو قرار است در این جلسه استماع در مورد بودجه درخواستی وزارت خارجه آمریکا که از جانب دولت ترامپ برای سال ٢٠٢١ پیشنهاد شده، بحث کند.

بر اساس گفته کارمندان کنگره، پامپئو ماه‌ها برای حضور در این جلسه مقاومت کرده است.

پالیتکو نوشته، این مقاومت بدان معناست که وی موفق شده از پاسخ به سؤالات درباره نقش خود در اخراج «استیو لینیک»، بازرس کل وزارتخانه‌اش طفره برود.

پولیتیکو چندی پیش در اوایل تابستان گزارش داد که «جیمز ریش»، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، اساساً از تلاش برای کشاندن پامپئو به این کمیته برای بحث در مورد این بودجه پیشنهادی، صرف نظر کرده است.

بعد از این گزارش، دموکرات‌های این کمیته نامه‌ای را به ریش ارسال کردند و از وی خواستند تا از این اقدام عقب‌نشینی نکند.

اما ریش روز گذشته (دوشنبه) در بیانیه‌ای اظهار داشت خوشحال است که پامپئو این هفته پس از ماه‌ها تأخیر به ما می‌پیوندد. وی دلایل تأخیر پامپئو را استیضاح ترامپ، شیوع ویروس کرونا و دیگر مسائل مهم دانست.

این دموکرات‌ها قصد دارند گزارش خود را طی یک رویداد مجازی امروز (سه‌شنبه) با حضور دیپلمات‌های سابق وزارت امور کهنه‌سربازان منتشر کنند.


استیو لینیک، بازرس کل اخراج شده از وزارت خارجه آمریکا

پامپئو علاوه بر مسائل مربوط به اخراج بازرس کل پیشین وزارتخانه خود، احتمالاً با سؤالاتی درباره مسائل مختلف دیگر از جمله سیاست‌های تند آمریکا در قبال چین و نقش وی در امور اوکراین که موجب استیضاح ترامپ شد روبه‌رو خواهد بود.

اردیبهشت ماه بود که ترامپ در ادامه سیاست حذف منتقدان خود، استیو لینیک را که در حال تحقیق درباره عملکرد پامپئو بود، برکنار کرد.

اقدام ترامپ در اخراج لینیک به آشکار شدن ابعاد جدیدی از تصمیم او برای اعلام وضعیت اضطراری در تنش‌ها با ایران برای فروش سلاح به عربستان سعودی منجر شد. 

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha