رسول منتجب‌نیا

یکی از فعالان چپ که در روزگار ماه‌عسل دولت آقای روحانی، خود و دوستانش را "فدائیان روحانی" نامیده بود به تازگی تأکید کرده است که ما اصلاح‌طلبان بایستی در قبال عملکرد ضعیف دولت پاسخگوی مردم باشیم.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

اعترافات یکی از "فدائیان روحانی"؛ باید پاسخگوی مردم باشیم

رسول منتجب‌نیا، از فعالان چپ که در اوایل دولت رئیس‌جمهور روحانی اعلام کرده بود اصلاح‌طلبان "فدائیان روحانی" هستند [۱]؛ در بخشی از مصاحبه با شماره پنجشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون دولت آقای روحانی اظهار کرده است: به هر حال ما باید پاسخگوی مردم باشیم. مردم می‌گویند ما به شما اعتماد کردیم و شما باید پاسخگو باشید از این نظر ما امروز نمی‌توانیم عملکرد دولت را به‌طور ۱۰۰درصد قبول کنیم ولی باید پاسخگوی اعتماد مردم باشیم.

او همچنین می‌گوید: یکی از مشکلات آقای روحانی این بود که کلید بزرگی در دست گرفت و انتظارات مردم بالا رفت و گفتند دیگر تمام شد. زندانیان‌آزاد می‌شوند، فضا باز می‌شود، مشکلات اقتصادی حل گشته ‌و... شاید رئیس جمهور فکر می‌کرد می‌تواند این مسائل و مشکلات را حل کند. ولی به‌نظر من باید از همین امروز با مردم صحبت کرد و ‌درصد قانونی اختیارات دولت را برای آنها شرح داد. در کشور ما دولت‌های متعددی وجود دارد و در هر بخشی دولتی چه بسا قوی‌تر از دولت مرکزی وجود دارد. این موارد باید برای مردم شکافته شود. [۲]

*البته باید در این وانفسای بی‌مسئولیتی اصلاح‌طلبان و عبور آنها از رئیس‌جمهور روحانی؛ از آقای منتجب‌نیا تشکر کرد که تأکید دارد اصلاح‌طلبان باید پاسخگوی شکست اعتماد مردم به ادعاهای انتخاباتی آنها باشند!

جدای از این ولی در اشاره به اظهارات منتجب‌نیا لازم به تأکید است که اگر آقایان از همان روز اول آش ماجرا را آن اندازه شور نکرده بودند که خود را "فدائیان روحانی" بنامند و بصورت روزمره مشغول چاپلوسی رئیس‌جمهور باشند؛ امروز دچار این بی‌نمکی نمی‌شدند که اباطیلی مثل وجود دولت‌های متعدد در ایران و یا دولتی قوی‌تر از دولت مرکزی را به خورد افکار عمومی بدهند.

چه اینکه پر واضح است که اگر دولتی زیر پوستی وجود داشت یقینا امثال آقای منتجب‌نیا خود را فدائیان همان دولت زیر پوستی و موازی اعلام می‌کردند نه اینکه وقت خود را در فدا شدن برای دولت ناکارآمد آقای روحانی تلف کنند!

گفتنیست، دولت و رئیس‌جمهور در ساختار اجرایی نظام جمهوری اسلامی؛ اختیاردار بیش از ۹۵ درصد از درآمدها، بودجه و اجرائیات کشور است و بعضی معتقدند اساساً همین سطح اختیارات وسیع است که موجب زیاده‌خواهی برخی رؤسای جمهور و رودرو قرار گرفتن آنها با ولی فقیه شده است.

***

محافظ ایرانی سیدحسن نصرالله که بود!؟

حجت الاسلام شیخ نبیل قاووق عضو شورای مرکزی حزب‌ا... لبنان در گفت‌وگو با پایگاه خبری العهد، ضمن تأکید بر اهمیت نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در پیروزی جنگ ۳۳ روزه، گفته است: «حاج قاسم ‌می‌خواست در قلب میدان نبرد در کنار دبیرکل حزب الله و حاج عماد مغنیه و دیگر برادران باشد. او یکی از آنها در فرماندهی نبرد بود که جانش را در قلب خطر قرار داد و هر ساعت و هر لحظه برای شهادت آماده بود. او تمام تجربه جهادی خود را در خدمت رزمندگان مقاومت قرار داد و تمام توانمندی‌های خود را برای دفاع از لبنان و شکست دشمن(رژیم صهیونیستی) به کار گرفت.»

او در خصوص رابطه دبیرکل حزب الله و شهید سلیمانی هم تصریح می‌کند: یکی از مهمترین دغدغه‌های حاج قاسم در خلال جنگ جولای، حفظ سلامتی جناب سیدحسن نصرالله بود و به خاطر آن بارها خود را در معرض مرگ قرار داد.[۳]

*شاید گزافه نباشد اگر بگوییم مجاهدت‌های شهید سلیمانی در میان یاران او در حزب‌الله لبنان شناخته شده‌تر از مجاهدت‌هایش در داخل ایران است.

چه اینکه در داخل ایران عده زیادی نیستند که به کارنامه حاج قاسم در حفظ امنیت مردم و کشور در جریاناتی مثل مبارزه با مواد مخدر، شکست دادن حملات اشرار به جنوبشرق ایران، و... اشراف داشته باشند.

و سالیان درازی باید که با مجاهدت‌های بسیار؛ سطر به سطر این کارنامه در ذهن مردم و خاصّه نسل‌های نو بازگو شود و پژواک بیابد.

چه اگر اینطور نباشد؛ نه تنها شاهد از دست رفتگی یک اسطوره ایرانی_انقلابی که وجودش مقوّم ایجاد "تمدن اسلامی" است، خواهیم بود بلکه به نظاره فرایند تلخ تحریف شخصیت و سلوک حاج قاسم از جانب دنباله‌های داخلی دشمن نیز خواهیم بود. (فرایندی که از هم‌اکنون آغاز شده است!)

گفتنیست برادران ما در حزب‌الله لبنان پیش از این اعلام کرده بودند که تصاویری از حضور حاج قاسم در جبهه نبرد ۳۳ روزه نیز در اختیار دارند که البته ما و مردم ایران بی‌صبرانه منتظر انتشار این تصاویر افتخارآمیز هستیم.

***

حکمرانی در ایران بد است!

لیس زدن تازیانه خارجی در مقابل رأفت جمهوری اسلامی

محسن امین‌زاده، از دیپلمات‌های دولت اصلاحات و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ به تازگی در یادداشتی مطوّل که کانال تلگرامی امتداد آنرا منتشر کرد، به توافق راهبردی ایران و چین پرداخته است.

او در بندهای پایانی یادداشت خود می‌نویسد: سند همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین معجزه ای ندارد که خسارات حکمرانی بد در ایران را جبران کند و باعث برطرف شدن ضعف های داخلی بنیادین توسعه ملی ایران شود. در نتیجه مشتاقان گسترش روابط با جمهوری خلق چین تصور نکنند که امضای چنین سندی ممکن است جبران کننده اختلالات مداوم و بزرگ آنان در توسعه ملی باشد. فراموش نکنیم که کره شمالی همسایه و یکی از متحدان دیرینه چین است و ده ها هزار نظامی چینی برای کمک به پیروزی کره شمالی، در این کشور با نظامیان آمریکا و کره جنوبی جنگیده اند و جان داده اند. امروز کره شمالی یکی از فقیرترین کشورهای آسیا است و بی کفایتی جاه طلبانه رهبران نظامی گرای کره شمالی مانع بهره مندی این کشور حتی از همکاری اقتصادی با چین بزرگترین قدرت اقتصادی جهان در همسایگی اش شده است.

امین‌زاده همچنین تصریح می‌کند: «و نکته بسیار مهم جانبی آنکه، چین نمونه بسیار ارزشمندی برای کسب تجربه ایرانیان در جهت تحقق توسعه ملی ایران است. بارها درباره تجربه توسعه چین گفته ام و نوشته ام و با تاکید روی جنبه های مختلف توسعه ملی جمهوری خلق چین، ضرورت کسب تجربه از توسعه بسیار موفق چین را مورد تاکید قرار داده ام. در اینجا بویژه روی سخنم با جریان های تندرو نظامی و امنیتی کشور است. در حالی که دست اندرکاران دولت پنهان و جریان های تندرو نظامی و امنیتی در کشور، تا این حد با شیفتگی از روابط ایران و چین و ضرورت گسترش روابط با جمهوری خلق چین سخن می گویند؛ جای آن دارد که آنان واقعا از توسعه چین هم الگو بگیرند و از تجربه توسعه ملی جمهوری خلق چین بیاموزند و دریابند که وظیفه نهادهای نظامی و امنیتی برای تحقق توسعه ملی ایران چیست و طبق تجربه چینی، نهادهای نظامی و امنیتی چه مسیری را باید در جهت اقتدار هرچه بیشتر ایران و تحقق توسعه ملی ایران دنبال کنند.» +

*این ضعیف جلوه دادن حکمرانی ایران در مقابل چین در حالی است که اگر کسی به جای امین‌زاده و همسنگران او بود؛ باید به دست و پای نظام اسلامی می‌افتاد و زمین ادب می‌بوسید که نظام اسلامی در فتنه ۸۸ مثل نظام کمونیستی چین در میدان تیان‌آن‌من عمل نکرد و تانک به خیابان نیاورد و در ادامه مخالفان سیاسی خود را اعدام نکرد.

و اما در اشاره به حاقّ اظهارات مذکور باید بیان کرد که اشتباه امین‌زاده و امثال او در این است که حتی دیپلماسی را هم با اغراض طیفی و باندی می‌آمیزند و سعی می‌کنند از این ملغمه، ماهیان مورد نظر خود را صید کنند!

باید دانست که اولا کسی در این توافق به دنبال معجزه نیست که امین‌زاده به مذمت طلب معجزه از این توافق پرداخته است، ثانیا دیپلماسی عرصه داد و ستد است و ایران هم در این توافق، طرف معامله است نه کشوری مثل کره شمالی یا سودان که در تیول دیگران باشد و ثالثا امین زاده باید بداند که وضعیت حکمرانی در ایران اگر بد بود؛ جدای از مثال قبلی! - ابرقدرتی مثل چین حاضر به توافقات راهبردی طولانی مدت با این کشور نمی‌شد.

غیر از این اعوجاجات بزرگ در همین چند سطر؛ بایستی این نکته را هم پیرامون کنایه‌های امین‌زاده درباره توسعه چین بیان کرد که چینِ تک حزبی اما پیشرفته! به مثابه خاری در چشم اصلاح‌طلبان است که معتقدند پیشرفت اقتصادی صرفا با توسعه سیاسی ممکن است فلذا نمی‌توانند علت این پیشرفتگی که همان کارآمدی است را فهم کنند.

و از همین روست که دائما درباره جمهوری خلق چین مشغول تناقض‌گویی هستند و به مقتضای مجلس است که در مذمت یا منقبت جمهوری خلق چین صحبت می‌کنند.

البته چپ‌ها نمایش بازی می‌کنند و در ورای صورتک‌های این نمایش اما خوب می‌دانند که پیشرفتگی اقتصادی در اقتفای کارآمدی نهفته است و از همین رو مخالفت با "مدیریت جهادی" را قاتق نان خود می‌دانند. و سال‌هاست که با "ترور مدیریت جهادی" نگذاشته‌اند که این گزینه در سبد رأی مردم قرار گیرد.

پیش از این، مصطفی تاجزاده هم در سخنانی بدون اشاره به نظام سیاسی تک‌حزبی در چین، زبان به مدح و ثنای چینی‌ها گشوده و مدعی شده بود که چینی‌ها صرفا به سبب نگاه اقتصادی و کنار گذاشتن رفتارهای ایدئولوژیک است که توانسته‌اند به پیشرفت اقتصادی برسند! [۴]

***

1_ http://fna.ir/a1hzoo

2_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/293178

3_ rasanews.ir/002lMy

4_ mshrgh.ir/1092032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 50
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  یه روز جواب این گرین کارتیا رو تو کف خیابون می دیم. با قبیله ی شما همون کاری رو می کنیم که 78 88 96 و همین ماجرای بنزین با ایران و مردمش کردید. # سرطان اصلاحات.
  • 1 IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   28 4
   خطرناکه حسن
  • قریشی IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   52 9
   همینکه ملت شعور سیاسی داشته باشن و در پای صندوقهای رای گور اصلاح رو بکنن و از طرفی بزرگانی مانند رئیسی اینها رو تک به تک برای خیانتهایی که مرتکب شدن پای میز محاکمه بکشونن بهترین کار ممکن خواهد بود . همه اصلاح طلبان نفوذی های خائن هستند
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   73 4
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
  • عادل IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   32 2
   یک تسویه حساب اساسی با لیدرهای جماعتی که شعار "انتخابات بهانه است اصل نظام نشانه است" و "مرگ بر اصل ولایت فقیه" دادن، خواهیم داشت. ان شاء الله #سرطان اصلاحات
  • ناشناس US ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   25 8
   مشرق کارت اینه که یک نظر مخالف میذاری ودر جواب اون نظر همه جوابها هم از خودته.
  • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   13 8
   فدائیان روحانی ایندفعه میخواهید فدایی کی بشین
  • ناشناس IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   8 12
   سرطان شمتیید و افکارتان
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   4 7
   جناب ناشناس کافر همه را به کیش خود پندارد
  • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
   0 0
   فکر کنم قبلا تو کف خیابون با هد شات جوابشون رو دادید الان باید منتظر انتقام باشید شما رو برای کار در معادن به اسرائیل خواهیم فرستاد
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  55 10
  گوش کردن واق واق سعودی ها به شنیدن اظهارات اصلاح طلبا می ارزه. رسما دارن مزخرف تولید می کنن. کاری کردن که من از دوستانم که نگاهشون به این ها نزدیک هست متنفر شدم ( با اینکه نگاه خودم هم در گذشته به این ها نزدیک بوده) به یه نفرت مطلق رسیدم از این جریان. خااک بر سرتون.
  • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   10 27
   عزیزم تو سیاست تندروی نکن سیاست یعنی بازی من و تو یه روز روی همین نظرت هم پشیمون میشی.....
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  51 8
  اصلاح طلبان یا سرمایه های داخلی یهودیان صهیونیست ، جای شهید وجلاد را عوض می کنند ، موقع انتخابات با دروغ و تهمت و هوچیگری و در نهایت با تطمیع و تهدید رای جمع می کنند ، مطالبات معیشتی و اقتصادی مردم را با رفع حصر عوض می کنند ، درصورتی که اگر از مردم سوال شود همان موقع می بایست پادوها و خائنین به مردم و انقلاب را محاکمه می کردند . در حالیکه الان تمام قدرت را در اختیار دارند و همیشه طلبکارند .باید در مورد این افراد از طرف دلسوزان و افراد آگاه به مردم واضح و به زبان عامه آگاهی داد.در مورد امام علی دیدیم امثال این جماعت چه کردند ،چه توقعی داریم که دین داری و قهرمانان دینی مردم را مورد هجمه قرار ندهند
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  40 7
  ای کاش نظام از ابتدای انقلاب مکانی را برای فسیل های سیاسی اصلاحاتچی(هاشمی چی ها - منتظری بازها ...) در نظر می گرفت و از آنها مراقبت 24 ساعته می کرد مانند خانه سالمندان و رابطه آنها را با دنیای بیرون قطع می کرد تا امکان فتنه انگیزی نداشتند. یک مکان ایزوله در برهوت .جایی که فقط با خودشان حشر و نشر داشتند و امکان تفرقه انگیزی-خیانت -فساد -مصاحبه های کذایی -تبانی با دشمنان خارجی برای کوبیدن نظام ...نداشتند.
 • هموسو IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  24 7
  اصلاحاتی ها از وطن فروشترین و دزدترین افراد هستند که این مملکت را به گند کشانده اند البته همشون سرته یه کرباسند
 • علی IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  24 5
  الحق که تاریخ تکرار میشود ودل انسان به مظلومیت جانشین پیامبر(ص) چقدر میسوزد آه آه آه
 • ali IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  17 5
  منتخب نیا احتبج نیست پاسخگو باشید از همین بی درایتیتون مردم کاملا پاسخشون را گرفته اند.به اصطلاح دستش نزن بدتر میشه.
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  26 5
  اگر توجه کنید هر موقع آمریکا گندی به پا میکنه این افسادطلبان مزدور سعی میکنند ملت را سرگرم حاشیه سازی هاشون بکنند تا اربابشون راحت تر بتونه گندشو جبران کنه......نمیدانم تا کی حکومت میخواهد با چشم پوشی از خیانت این جماعت هزینه های کمرشکن بر دوش مردم بگذارد
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  16 4
  این جماعتی که موقع توافقات از معجزه حرف میزنند فلج های ذهنی بدنی هستند که همیشه منتظر آبادانی توسط موجودات توهمی غریبه هستند بدون اینکه تلاش خودشون رو محاسبه کنند و ذهنیت مفتخوری رو کنار بذارن در برجام منتظر معجزه امریکا و اروپا هستند و الان میگن منتظر معجزه چین نباشید
 • عاشق ایران IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  11 4
  مشرق جان عزیز به نظرتان با تحلیل مزحرفات امین زاده به ایشان که مدتهاست از ارزش سیاسی که چه از نظر انسانی هم ارزش نداره بها می دهید ؟؟؟؟
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   8 10
   مزخرفات امثال امین زاده را نشنیدیم که فتنه 88 و آبان 98 رخ داد.
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   22 4
   دلار 25000 تومانی و سکه 11 میلیونی و تورم 500 درصدی نتیجه برجام و حمایت امین زاده ها از این خسارت محض است.
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  8 0
  فقط ایران
 • US ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  10 1
  اقاى امين زاده شما بجاى اينكه مردم وتجربه وعمل مردم را كه عمده است رعايت كنيد ومورد واكاوى قرار دهيد دولت پنهانى را دركشور مشابه دولت پنهان كشور ارباب خود خلق وانرا مخاطب قرار داده ايد ونه دولتهايى را كه بارأى گروه شما منصب دارشده اند مردم با انقلاب خيز برداشتند كه درتمام زمينه ها بخود متكى باشند وتوليد كننده مايحتاج خود باشند شما ها اين دروغ بزرگ را به كوش مردم خوانديد كه بدون سرمايه وتكنولوژى وكمك هاى فنى انها اين مهم شدنى نيست درصورتى كه كه ورود سرمايه وتكنولوزى غرب به كشور شدنى نيود چهل سال جلومردم را بحساب خودتان گرفتيدولى برخلاف گفته ونظرشما ميبينيد بازار كشور پراز كالا ومحصولات ايرانى است مشكلات كشوروحتى بعضى از مشكلات همسايكان وديكران مثل ونزوئلا را هم حل كردند قبلا هم مشكل بنى صدرومنافقين وتجاوز صدام و ٠٠٠ را بادستان تواناى خود حل كرده بودند ومشكل سنگ اندازى شماهارا دارند حل ميكنند بله مردم ما معجزه هستند وتفاهم نامه چين يك وسيله
 • پ IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  2 6
  حاج رسول که میخوای اختیارات قانونی ریس جمهور برای مردم تشریح کنی نمیدونم ته دلت چه منظوری داری ولی اگر امثال شما و حزب شما با اضافه شدن اختیارات رهبری تو قانون اساسی موافق باشی جناح مقابل که اکثریت راضی هستن اونم با این مجلس که هنوز در ابتدا هست و هنوز داغ هست میشه این طرح خیلی راحت اجرا کرد هم ریس مجلس هم رئیس ق.ق هم آقای روحانی هر دو موافق هستن
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   14 3
   دولت اختیارات کافی دارد اما عُرضه کار کردن ندارد.
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  9 22
  مشرق هر وقت شعور داشتی فتنه ۸۸ رو اعتراضات عنوان کردی میشه نتیجه گرفت یکم از یوغ بندگی ازاد شدی
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   11 4
   حالا که خاتمی و حجاریان اعتراف کردن تقلبی رخ نداده؟
  • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   15 5
   فتنه 88 قانون شکنی و خیانت به کشور بود که خسارتی بیش از 8 سال جنگ تحمیلی به بار آورد.
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   8 4
   مشکل این مملکت این هست اصلاح طلبان براحتی با وعده یه کنسرت رفتن به امثال شما دلار 26 تومن رو ارمغان آوردند و شما هنوز در خواب هستید تا مردم آگاه نشید فایده نداره حالا هی بریزید تو خیابون ها و بگید اعتراض داریم یادتون رفته شب برجام برای دلار هزارتومنی تا صبح تو خیابونا مرقصیدید
  • حیدر صالح IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
   0 0
   فتنه است یا اعتراض! اعتراض به چه؟ به نتیجه رای مردم یا اعتراض به تقلب بر رای مردم؟ اگر تقلب شده اعتراض است اما اگر تقلب نشده یعنی رای مردم مورد قبول نبود یا همان فتنه است. سران اصلاحات اعلام عدم تقلب کردند. درنتیجه حوادث 88 فتنه است و اعتراض نیست
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  5 2
  کاش نظر این داداش فیلسوف مون امین زاده رو درباره برجام هم مینوشتید. آیا نظرشون همین بوده؟
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  12 3
  منتجب نیا " باید از همین امروز؟!!! با مردم صحبت کرد و ‌درصد قانونی اختیارات دولت را برای آنها شرح داد" بعد از 24 سال حکومت اصلاح طلبان الان میگی امروز؟!! البته حق هم داری چون قبل انتخابات به فکر رانتی هستی که از قبل انتخاب شدن شیخ حسن بهتون می رسید بعد که رانتخواریتون تموم شد میگید مردم رییس جمهور که اختیاری نداره . راستی چه خبر از دوست و سلطان گندمت حجاریان اخه حرفات شبیه اونه
 • علی IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  4 3
  ازافسادطلبان توقع روشن بینی وحق گویی انتظارنمی رود قران کریم دروصف حال منافقین انان رابه کوربینی وسرگردانی فکری وتذبذب روحی روانی توصیف کرده است وافسادطلبان امروزه ازمصادیق منافقین داخلی هستندکه رسالتی جزئ ناامیدکردن مردم وتضعیف نظام وایجاداختلاف وپادوئی بی اجر ومزد یابااجرمزد برای دشمنان نظام ندارندو99/0 پناهدگان به دشمنان نظام ازهمین طیف هستند
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  8 3
  لعنت بر منتجب نیا دشمن رسول الله
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  5 3
  واق واق نکن منافق
 • مهدی IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  5 8
  سردار سلیمانی محافظ سید حسن نصر الله نبود محافظ اسلام بود به نظر من نباید جایگاه شهید سلیمانی رو حتی با این عبارات کم ارزش کنیم شهید سلیمانی یک جایگاه والای الهی و جهانی داره و متعلق به کلیه آزادی خواهان جهان هست
  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   6 5
   برو بابا. خود سردار میگفت من سرباز ابومهدس مهندس هستم.
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  5 0
  کاش این همه شوق و ذوق معطوف حل مشکلات کشور می شد .
 • احمد IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  3 3
  آقای منتجب نیا شما غلط کردید مردم را گول زدید . حالا هم میخواهید از همون حربه استفاده کنید بروید گم شوید
 • RO ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  7 5
  مشرق کی میخوای از تحلیل های بی پایه و اساس و تهمت زدن به اصلاح طلبان دست برداری.مملکت که دست شماست .تمام بدبختی این مملکت دست شما است مطمئنا تاریخ این را اثبات خواهد کرد.قلم های کثیف
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   3 3
   برو پراید 90 تومنیت رو سوار شو بابا :/
  • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   1 4
   پس چطور محسن هاشمی گفت مملکت 30 سال دست ما بوده
  • حسن برفی IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
   0 0
   شما اصلاح طلبها کثیف تر از هر خائن و دزد وآشغالی هستید ، موقع انتخابات مردم و جوانان را با دروغهای کثیفتون گول می زنید از جمله اینکه قرار است اصولگراها پیاده روها را جدا کنند از پسرها ودخترها وغیره ،وفکر مردم را از مسائل اقتصادی منحرف کنید، و رای که آوردید بشین نوکر و خائن وپادو آمریکا و اسراییل .مرگ بر اصلاحات کثیف دروغگو . درضمن من بدبخت هم قبلا گول شعارهای اصلاحات دروغگو را خوردم .
 • فرزاد IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  3 3
  برای ملت بزرگ ایران اسلامی این پرسش مطرح هست که چرا اصلاح طلبان تمام بی عرضگیها وکثافتکاری خودرا گردن دیگران می اندازن. روحانی را خودشان آوردن چون فکرکثیفشان این بود که درمقابل حضرت آقا بایستدالبته روحانی تلاشش را کرد اما موفق به مقابله نشد اصلاح طلبان واقعا مانند منافقین دهه ۶۰ هستند.
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  3 0
  خیلی بدبختیم.
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  2 3
  جناب نا شناس سرطان خودتی و افکارت اگر مشرق میخواست اصلا نظرت رو انتشار نمیداد بقول امام منافقین از کفار بدترند
 • ارسطو IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  1 3
  بزرگ اصلاحات رو مورد عنایت
 • زهرا IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  0 0
  چی بگم
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  0 1
  اعدام کمترین کاریست که ملت با هما نوکران صهیونیسها باید انجان بدهد .مرگ بر شما صهیوتیستهای اصلاحاتی و اعتدالی باد . خداوند شما پست فطرتان و حرامزاده ها و تفاله های صهیونیست را نابود کند انشاالله .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس