کد خبر 1097801
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵
مقایسه خریدهای بارسلونا و رئال مادرید از تابستان 2015

رئال مادرید از سال ۲۰۱۵ نسبت به بارسلونا کاملا بهتر بازیکن خریداری کرده و توانسته شمایلی از یک تیم خوب و آینده‌دار را ترسیم کند.

به گزارش مشرق،‌ رئال مادرید و بارسلونا اکنون در ۲ جایگاه متفاوت ایستاده‌اند. کهکشانی‌ها پس از کرونا عملکردی فوق‌العاده از خود را به نمایش گذاشتند با ۱۰ پیروزی متوالی به قهرمانی لالیگا رسیدند.

بیشتر بخوانید:

دوری ۵ ماهه پدیده بارسلونا از میادین

کمتر کسی فکر می‌کرد که بارسلونا صدرنشینی و قهرمانی را به راحتی از دست بدهد ولی زیدان در عصر بدون رونالدو و با ستاره‌هایی جوان به این افتخار دست یافت.

از آن طرف اختلاف بین مسی و مربی هم زیاد شد تا حدی که فوق‌ستاره از سبک بازی تیم انتقاد کرد و با لحنی شدید به طرفداران گفت که با این سبک بازی بارسلونا مقابل ناپولی هم شکست خواهد خورد.

بارسلونای ستین سردرگم و بی‌نقشه بازی می‌کند و از طرفی میانگین سنی بازیکنان آبی‌اناری‌ هم باعث نگرانی طرفداران شده است. مسی، سوارس، پیکه، آلبا، بوستکس به سن بالایی رسیدند و این سوال پیش می‌آید که برنامه مدیریت بارسلونا برای سالیان بعد چگونه خواهد بود.

از نکات عجیب مدیریت بارسلونا، فروش آرتور ملو ۲۳ ساله به یوونتوس و خریداری میرالم پیانیچ ۳۰ ساله بود. خریدی که با انتقاد شدید طرفداران روبه‌رو شد و برنامه آینده بارسلونا برای جوان‌سازی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

از سال ۲۰۱۵ که بارسلونا با مثلث رویایی مسی، سوارس و نیمار به قهرمانی اروپا رسید پس از آن این تیم در لیگ قهرمانان درخششی نداشت و رئال مادرید بود که اروپا را به تسلط خود درآورد.

با نگاهی که به خریدهای ۲ تیم برتر اسپانیایی از تابستان ۲۰۱۵ بیاندازیم متوجه می‌شویم رئال مادرید مدیریت بهتری نسبت به بارسلونا داشته است.

در گزارش زیر که به نقل از بلیچر ریپورت و نوشته سام تایت است به ۱۰ خرید برتر بارسا و رئال از ۲۰۱۵ می‌پردازیم.

*۱۰- متئو کواچیچ – رئال مادرید سال ۲۰۱۵

ستاره کروات در سال ۲۰۱۵ با ۳۸ میلیون یورو از اینترمیلان به سانتیاگو آمد. ستاره‌ای که عملکردی خوب داشت ولی با توجه به درخشش کروس و مودریچ اصلا نتوانست زیاد در ترکیب مادرید قرار گیرد. او معمولا در ترکیب زیدان قرار می‌گرفت آن هم در زمانی که تمرکز مادرید روی بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا بود.

با این حال کواچیچ در دهمین خرید برتر رئال مادرید و بارسلونا قرار گرفته و به نظر بلیچر ریپورت این جایگاه می‌توانست به کلمن لنگله از بارسایی‌ها هم برسد.

*۹- آرتور ملو – بارسلونا سال ۲۰۱۸

ستاره جوان سلسائو با ۳۱ میلیون یورو از گرمیو برزیل به نیوکمپ آمد. خیلی زود توانست با ترکیب بارسلونا سازگار شود و به یکی از مهره‌های آینده‌دار آبی‌اناری‌ها لقب بگیرد. بسیاری از طرفداران او را ژاوی بعدی فوتبال بارسا می خواندند ولی به طرزی عجیب در تابستان ۲۰۲۰ او با ۷۲ میلیون یورو راهی تورین شد.

آرتور به عنوان بازیکن سخت‌کوش بود و با ثبات بازی می‌کرد. نمی‌توان گفت ستاره برزیلی در یک سوم دفاعی یا یک سوم خط تهاجمی عالی بود ولی در میانه میدان تسلط کافی داشت.

*۸- ادن هازارد – رئال مادرید سال ۲۰۱۹

ستاره بلژیکی تابستان پیش با ۱۰۰ میلیون یورو از چلسی به رئال مادرید آمد تا به نوعی جانشین رونالدو شود. رئال مادرید به قهرمانی رسید ولی به قول خود این بازیکن، بدترین فصل هازارد در تمامی دوران بود. ادن اصلا شمایلی از مرد چلسی را نداشت ولی بسیاری این افت و عملکرد ضعیف را به دلیل مصدومیت‌های او دانستند.

هازارد ۱۴ بازی در کل فصل برای مادرید انجام داد و تنها توانست یک گل در لالیگا برای رئال به ثمر رساند.

با تمام این مسائل و عملکرد ضعیف ازارد، هنوز طرفداران فوتبال اطمینان دارند که او می‌تواند در رئال مادرید بدرخشد. هازارد خاطراتی از بهترین لحظات و تکنیک‌ها را در ذهن تماشاگران فوتبال به ثبت رسانده است.

*۷- رودریگو – رئال مادرید سال ۲۰۱۹

ستاره برزیلی با ۴۵ میلیون یورو از سانتوس راهی رئال مادرید شد. پرز در خصوص این بازیکن اظهار داشت: ‌مادرید دوباره بهترین‌ها را جذب می‌کند وقتی شرایط تغییر کند. این حرف دلالت به این موضوع دارد که رئال خرید بزرگی در تابستان ۲۰۲۰ نخواهد داشت.

شیوع ویروس کرونا باعث شده تا این تصمیم از سوی رئالی‌ها گرفته شود ولی در حقیقت رئال مادرید بازیکنان جوان فوق‌العاده‌ای نیز در ترکیب دارد که می‌تواند تاثیر زیادی روی نتیجه بازی گذارد. رودریگو یکی از آن بازیکنان بوده که به خوبی در پست وینگر راست بازی کرده است. هت‌تریک او مقابل گالاتاسرای و گلزنی در ۴ بازی متفاوت نشان از این دارد که ستاره جوان در ترکیب مادرید جا افتاده است.

رودریگو در کنار شم گلزنی تکنیکی هم بوده و می‌تواند با پای چپ هم خوب کار کند. او باعث شده یکی از عوامل نیمکت نشینی گرت بیل شود و بتواند خود را در ترکیب مادرید اثبات کند.

*۶- فرانکی دی‌یونگ – بارسلونا سال ۲۰۱۹

ستاره هلندی تابستان پیش از آژاکس فوق‌العاده با ۷۵ میلیون یورو راهی بارسلونا شد. در این یک سال تقریبا دی یونگ چیزی از آن استعدادی که در آمستردام به جهان نشان داد را در بارسلونا ارائه نکرد. اما نمی‌توان انکار کرد که فرم و آمادگی دی‌یونگ بهتر و بهتر شد و به نظر می‌رسد او می‌تواند یک خرید عالی برای بارسلونا در سال‌های آینده لقب گیرد.

دی‌یونگ با توپ‌رسانی به لئو مسی در برخی بازی‌ها درخشان بود و توانست تکل‌های خوبی برای توپ‌گیری به نمایش گذارد. باید دید در فصل آینده دی‌یونگ می‌تواند به درخشش آژاکس در بارسلونا دست یابد یا خیر؟

*۵-ساموئل اومتیتی – بارسلونا سال ۲۰۱۶

مدافع فرانسوی با ۲۵ میلیون یورو از لیون راهی بارسلونا شد. اومتیتی یکی از خریدهای خوب بارسلونا از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۸ بود. در سال ۲۰۱۶ بارسلونا پس از درخشش اومتیتی در یورو فرانسه،‌وی را خریداری کرد تا مشکل دفاعی خود را حل کند. او جانشین ماسکرانو شد و با پیکه زوج خوبی برای آبی‌اناری‌ها ساخت. در ۲ سال اومتیتی عملکردی مثبت از خود به نمایش گذاشت ولی پس از سال ۲۰۱۸ به دلیل مصدومیتش از ناحیه همسترینگ کاملا افت کرد و نتوانست به ترکیب بارسلونا نیز بازگردد.

عملکرد ضعیف او به قدری افزایش یافت تا رسانه‌ها از فروش این مدافع فرانسوی در تابستان کنونی نیز سخن گویند.

*۴- فرلاند مندی – رئال مادرید سال ۲۰۱۹

ستاره فرانسوی با ۴۸ میلیون یورو از لیون راهی رئال مادرید شد. برای بازیکنی که با این رقم راهی مادرید می‌شود و می‌خواهد جانشین مارسلو شناخته شود بازی کردن اصلا ساده نیست. در ۱۰ سال گذشته رئال مادرید تنها یک دفاع چپ داشت که آن هم مارسلو بود.

مندی ولی تسلیم نشد و مصدومیت مارسلو کمک کرد تا بتواند در ترکیب مادرید بیشتر قرار گیرد. فرلاند به قدری خوش درخشید تا توانست در ۲۰ بازی فصل در ترکیب اصلی زیدان قرار گیرد و به مهره اول مربی فرانسوی نیز بدل شود. مندی که قدرت تدافعی بهتری از مارسلو داشت توانست به دفاع چپ مادرید در فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ لقب گیرد.

*۳- وینیسیوس جونیور – رئال مادرید ۲۰۱۸

ستاره برزیلی با ۴۵ میلیون یورو از فلامینگو راهی رئال مادرید شد. این میزان پول برای جوان ۱۶ ساله منطقی به نظر نمی‌رسید ولی وقتی پایش به زمین فوتبال باز شد همه به تحسین تکنیک او پرداختند.

وینیسیوس زیر نظر زیدان کاملا پیشرفت کرد. گرچه سرعتش کم بود ولی او توانست به یکی از مهره‌های خوب زیدان بدل شود.  ضعف‌های این بازیکن کمتر شد و حتی توانست گل اول رئال مادرید مقابل بارسلونا را به ثمر رساند تا نامش در گلزنان ال‌کلاسیکو جای گیرد.

*۲- تیبو کورتوا – رئال مادرید سال ۲۰۱۸

دروازه‌بان تیم ملی بلژیک سال ۲۰۱۸ از چلسی با ۳۵ میلیون یورو راهی رئال مادرید شد. پس از درخشش فوق‌العاده در جام جهانی ۲۰۱۸ همه انتظار یک ابر دروازه‌بان بودند ولی اصلا این اتفاق رخ نداد.

حضور کیلور ناواس در ترکیب رئال مادرید باعث شده بود تا اشتباهات کورتوا بیشتر هم بشود و با انتقاد شدید تماشاگران روبه‌رو شود. اما در تابستان ۲۰۱۹ ناواس راهی پاریس شد تا خیال دروازه‌بان بلژیکی کمی راحت‌تر شود ولی باز هم اثری از گلر شش دانگ چلسی و اتلتیکومادرید خبری نبود.

اما از میانه فصل همه چیز کاملا تغییر کرد. خط دفاع مادرید مستحکم‌تر شد و واکنش‌های کورتوا نیز باعث شد تا رئال مادرید کمتر گل بخورد.

میزان گل خورده رئال مادرید در این فصل رقابت‌های لالیگا یک شاهکار در زمینه خط دفاعی بود. رئال مادرید با ۲۵ گل خورده به بهترین خط دفاعی اروپا لقب گرفت و کورتوا توانست جایزه بهترین دروازه‌بان لالیگا را نیز از آن خود کند.

*۱- مارکو آسنسیو – رئال مادرید سال ۲۰۱۵

کمتر کسی فکر می‌کرد بازیکنی ناشناخته از رئال مایوروکا که با ۳.۵ میلیون یورو وارد رئال مادرید شده بود به بهترین بازیکن ورودی این باشگاه لقب گیرد.

آسنسیو در ۵ سال حضورش در رئال مادرید یک ستاره تمام عیار بود و توانست به مهره اصلی زیدان شود. در روزهایی که رئال مادرید از خرید بازیکن محروم بود، زیدان با کمک چنین ستاره‌هایی مخصوصا آسنسیو توانست در لیگ قهرمانان اروپا درخشان ظاهر شود.

وی در مسابقات پیش فصل رئال مادرید رباط صلیبی پاره کرد و ۹ ماه خانه نشین شد ولی دوباره بازگشت و توانست در اولین اثرگذاری خود گلزنی کند.

آسنسیو یکی از بهترین خریدهای فوتبال دنیا در ۵ سال اخیر بوده که در این گزارش نیز به بهترین ورودی رئال و بارسا از سال ۲۰۱۵ لقب گرفته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس