بورس نمایه

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز، با کاهش ۳۲ هزار و ۵۵۳ واحدی روبه‌رو شد، در عین حال ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار و فرابورس به ۱۸ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش مشرق، بورس اوراق بهادار تهران که هفته پیش روی دور رکوردزنی و افزایش شاخص بود، این هفته با روند اصلاح روبه‌رو شده و شاخص کل در پایان معاملات امروز با کاهش ۳۲ هزار و ۵۵۳ واحد به رقم یک‌میلیون و ۸۰۹ هزار و ۱۴۷ واحد رسید. 

ببینید:

فیلم/ علت اختلال در هسته معاملات بورس چیست؟

شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن ۶ هزار و ۶۳۱ واحد رشد کرد و به رقم ۴۸۷ هزار و ۸۲۶ واحد رسید. 

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به رقم ۶ میلیون و ۶۹۷ هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در بورس اوراق بهادار بیش از ۷.۴ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۶ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۷۹۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند. 


روند یک ساله بورس تهران

امروز ارزش معاملات در فرابورس ایران هم ۵ هزار و ۳۵۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند که در مجموع، ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. 

امروز عمده شاخص‌های بورس کاهشی بودند به گونه‌ای که شاخص کل با معیار هم‌وزن ۱.۳ درصد رشد کرد، شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۱.۳ درصد رشد کرد، شاخص کل بورس ۱.۷۷ درصد عقب‌نشینی کرد. شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۱.۷ درصد کاهش یافت. شاخص آزاد شناور ۱.۶ درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس ۲.۵ درصد افت کرد. شاخص بازار دوم بورس فقط ۴۸ صدم درصد کاهش یافت. 

امروز عمده نمادهای مهم بورسی مانند فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج فارس، ملی مس، پالایش نفت تبریز، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و ایران خودرو و پالایش نفت تهران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند. 

امروز نمادهای پربیننده مربوط به بانک ملت، فولاد مبارکه، ملی مس ایران، بانک تجارت، بانک صادرات، پالایش نفت بندرعباس و و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو بوده‌اند. 

اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند بازار بورس یک بازار همراه با ریسک و سود و زیان است و سرمایه‌گذاران در ورود به این بازار دقت کنند که اولاً از پول‌های پس‌انداز استفاده کنند، ثانیاً در خرید سهام از افراد متخصص و امین مشورت بگیرند و ثالثاً سعی کنند روش سهامداری غیرمستقیم یعنی خرید سهام و واحدهای صندوق‌های بورسی، صندوق‌های با درآمد ثابت، ای‌تی‌اف‌های دولتی، سهام عرضه اولیه و سهام هلدینگ‌های و شرکت‌های بزرگ را خریداری کنند و در سرمایه‌گذاری بورسی از شایعات و سیگنال‌فروشی در فضای مجازی خودداری کنند و نیز از رفتار هیجانی و تصمیم‌گیری عجولانه خودداری کنند تا دچار زیان نشوند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل ۳۰۱ واحد رشد کرده و به رقم ۱۸ هزار و ۸۵۷ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و ۲۱۹ هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۲.۶ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۳۴ هزار نوبت معامله و به ارزش ۵ هزار و ۳۵۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای گوهرزین، پتروشیمی مارون، هلدینگ معدنی خاورمیانه و پلیمر آریا ساسول بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته و نمادهای پتروشیمی تندگویان، سرمایه‌گذاری صبا تأمین و بانک دی بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند. 

امروز نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، پتروشیمی تندگویان، توسعه و عمران استان کرمان، کارخانجات تبرک و کشت و صنعت شهداب ناب خراسان بوده‌اند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha