محمدرضا تاجیک

روزنامه همشهری، ارگان شهرداری تهران به تازگی طی یادداشتی در انتقاد از مجلس یازدهم نوشت: کارآمدی مجلس از افزایش قیمت دلار و سکه مشخص است!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

ارگان شهرداری: کارآمدی مجلس از افزایش قیمت دلار و سکه مشخص است!

روزنامه همشهری(ارگان شهرداری تهران) روز شنبه گذشته در یادداشتی در صفحه نخست خود به قلم فردی به نام ن.ب نوشت: اگر خیلی به دور نرویم و همین هفته‌های اخیر اقدامات بهارستان نشینان را مرور کنیم، متوجه آنچه درون مجلس می‌گذرد، می‌شویم و خیلی نیازی به بحث‌های تخصصی و کارشناسی نیست. با یک عقل و منطق ساده می‌توان اثرگذاری مثبت و منفی مجلس را دید. افزایش نجومی قیمت دلار و سکه در همین روزهای کاری مجلس یازدهم اتفاق افتاد. با همین ملاک بهتر می‌توان کارآمدی و کارایی مجلس را فهمید!

در ادامه این مطلب می‌خوانیم: پرسش در اینجاست که نمایندگان مجلس که یک قوه مهم کشور را در اختیار دارند و صاحب حق قانونگذاری و نظارت هستند؛ چرا اقدامی در جهت ثبات اقتصادی کشور نمی‌کنند. مگر نه اینکه تا دیروز شعار بازگشت مجلس به رأس امور را می‌دادند، چه شد و چرا این بازگشت انجام نمی‌شود و اثرگذاری ملموس منتخبان مردم را در سفره زندگی‌مان نمی‌بینیم و هر روز این سفره برای‌مان کوچک‌تر می‌شود. جالب اینجاست که تحرکات مجلس در همین یک ماهه اخیر بیشتر بر التهابات بازار افزوده و منشا نگرانی‌های جدی شده است. از نامه هشدارآمیز روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهوری محترم و در ادامه اعلام وصول طرح سؤال از رئیس‌جمهوری، چه بسا باعث ایجاد جوّ نگرانی در کشور شد که آثارش را امروز در دلار 22 هزار تومانی و سکه بالای 10 میلیونی می‌بینیم.[1]

*البته عملکردهای غیر منطقی رجال و رسانه‌های اصلاح‌طلب در مقاطع مختلف همواره زبانزد خاص و عام بوده اما این سطح از نگاه غیر منطقی به اوضاع کشور نوبر است!

خاصّه در حالتی که فرایندهای اداری مجلس یازدهم نیز هنوز کاملا طی نشده.

جالبتر آنکه همشهری و نویسندگانش گویا نمی‌دانند که مجلس حتی پس از استقرار کامل هم هیچ نقش مستقیمی در اجرائیات بازار و اقتصاد ندارد و فقط می‌تواند در صورت همکاری و همسازی دولت؛ با وضع قانون نسبت به این مقوله بهبودبخشی (یا ضرربخشی) داشته باشد.

یا اینکه در صورت عدم همکاری دولت؛ مقصّرین وضع موجود را به مردم معرفی کند.

قبل از این، سعید شریعتی، از محکومان فتنه 88 نیز در اظهاراتی گفته بود: ۴ ماه از رأی مردم به مجلس گذشت اما هیچ تحول خاصی دیده نشد![2]

این در حالی است که 2 ماه از 4 ماه مورد اشاره شریعتی، مجلس دهم متشکل از اصلاح‌طلبان و اعتدالیون بر مصدر امور بوده است.

اصرار اصلاح‌طلبان بر مقصّرتراشی از رهبری نظام و مجلس در قبال وضع موجود در حالی است که تمام مشکلات فعلی، دستکند همین افراد و ثمره اجرای تئوری‌های آنهاست و پروژه مقصّرتراشی نیز راه به جایی نخواهد برد.

مردم فراموش نکرده‌اند زمانی که اصلاح‌طلبان خود را "فدائیان روحانی" می‌نامیدند و اعلام می‌کردند که "ما تضمین روحانی هستیم"![3]

***

تَکرار فرمان عقبگرد صفین در انقلاب ایران!

سه‌گانه "روحانی، گرانی و عملیات روانی" تکمیل شد

محمدرضا تاجیک، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب که قبلا نظام اسلامی را به کشتی تایتانیک اسیر گرداب تشبیه کرده بود، به تازگی در یادداشتی با عنوان "از کوره دررفتگیِ وضعیت" که در یک وبگاه اصلاح‌طلب منتشر شد، ادعای خارج شدن وضعیت کشور از قاعده را مطرح کرد و نوشت:

«بعضی ‌وقت‌ها وضعیت از کوره درمی‌رود و نافی و عدوی خود می‌شود. وضعیت کنونی ما نیز، بر وضعیت‌بودگی خود شوریده، و ناوضعیت خود را بدان تحمیل کرده است. این «ناوضعیت» با نوعی درهم‌آمیختگی گنگ و گیج چند وضعیت عجین است، که در ساحتِ شیزوفرن آن، فقدان یک «اَبَرمؤلفه» یا «نقطه‌ی آجیدن» که از این امکان و استعداد برخوردار باشد با مغناطیس‌اش تمام عناصر را فعال و در یک نظم نمادین سامان دهد، و امر کثیر را به امر احد و یا ناوضعیت (وضعیت ژنریک) را به وضعیت تبدیل کند، کاملا محسوس است

او سپس با توضیح بیشتر درباره معنای ذهنی خود از "ناوضعیت" به مسئولان نظام کنایه می‌زند و با طرح مثالی از لنین که در برخی باورهای انقلاب کمونیستی خود تجدید نظر کرد، می‌نویسد: ما باید بدون هیچ حب و بغضی مسئولیت کرده‌ها و ناکرده‌هایمان را هرچه شفاف‌تر و هرچه ملموس‌تر بر عهده بگیریم. تدبیرگران این ناوضعیت (اگرچه تردید دارم آنان چنین فهم و تصویری از شرایط کنونی داشته باشند)، نباید از «دوباره سعی‌کردن، شکست‌خوردن، و بهتر شکست‌خوردن» و آغازی از نو داشتن بهراسند. آنان باید در این گفته‌ی کیرکگوری تاملی داشته باشند که، روند انقلاب، روندی تدریجی نیست، بلکه جنبشی است مبتنی بر تکرار، جنبش تکرار سرآغاز، دوباره و دوباره. جورج لوکاچ شاهکار پیش از دوران مارکسیستی‌اش «نظریه‌ی رمان» را با این جمله مشهور به پایان می‌رساند: «سیاحت به پایان رسیده، اما سفر آغاز شده.» این آن چیزی است که در لحظه‌ی شکست رخ‌ می‌دهد: سیاحت تجربه‌ی منحصربه‌فرد انقلابی به سررسیده، اما سفر حقیقی، کار آغاز از دوباره، تازه شروع شده است.[+]

*ما امیدواریم که مردم، خواص و دانشجویان ایران متوجه این دست‌افشانی و خشنودی اصلاح‌طلبان از مشکلات روز کشور و بلایایی که تماماً حاصل خواست انتخاباتی همین افراد است، بوده باشند و به این سؤال بیاندیشند که در این آب گل‌آلوده کدامین ماهی در حال شناست که تئوریسین‌های چپ از امید به صید او اینچنین از خود بیخود گشته‌اند؟!

جدای از این امید و پرسش بایستی اشاره کرد وضعیتی که تاجیک تصویر کرده است همان اندازه درست است که تصویرسازی چند سال قبل او و دوستانش از رأی به آقای روحانی!

جالب است که در دنیا، هنگامی که تحلیلگری در عرصه سیاست و اجرا مرتکب اشتباه تحلیلی می‌شود؛ در پیشگاه مردم خاضعانه عذرخواهی می‌کند، دلایل اشتباه خویش را برمی‌شمرد و در آخر نیز از راهکار خود پس از فهم اشتباه (که نوعا اشاره به مثبتات رقیب سیاسی است) سخن می‌گوید.

اما گویا در کنار خودمان فعلا شاهد عکس این اوضاع هستیم و کسانی که دستشان تا مرفق به عاملیّت در مشکلات مردم آلوده است و سند وضع موجود به نام آنها مهر خورده؛ قصد دارند خود را ناجی مردم جلوه داده و با تکمیل سه‌گانه "روحانی، گرانی و عملیات روانی"؛ فتنه اقتصادی را بر محمل مشکلات دستکند خودشان شکل دهند.

و از همین روست که یکی مسئولیت ناوضعیت جلوه دادن اوضاع را بر عهده می‌گیرد، دیگری از حق اغتشاش و براندازی حرف می‌زند، سومی به رهبری نامه سرگشاده می‌نویسد و ایشان را مقصّر اوضاع معرفی می‌کند و چهارمی هم خشنود از تَکرارش که منجر به اوضاع فعلی شده؛ با ماسک هشدار اما آدرس خشونت را می‌دهد...

در باب اظهارات تاجیک باید خاطرنشان کرد که وضعیت موجود، ناوضعیت نیست بلکه اثر وضعی گزینه‌ای است که اصلاح‌طلبان در دامن رأی مردم گذاشتند. راه درمان و استشفای مشکلاتی که به این دلیل بوجود آمده است نیز از همان مسیر انتخاب یعنی "صندوق رأی" و رأی خوب عبور می‌کند.

ضمن اینکه باید دانست مشکلات موجود کاملا قابل حل هستند...

مزید معنا اینکه مشکلاتی مثل گرانی، سیاست‌های غلط دولت، نگاه آسیب‌زای حامیان دولت و... مبتلی‌به تمام کشورهای جهان است و هیچ تحلیلگری در هیچ حکومتی حاضر نیست به محض مشاهده این مشکلات از غلط بودن مسیر و لاینحل بودن مسائل صحبت کند.

از طرفی بیان این نکته هم ضروریست که امروز و در کنار مشکلات اما کارنامه‌ای سرشار از مثبتات نیز برای نظام جمهوری اسلامی قابل بیان است. از کاهش فقر مطلق طی 41 سال گرفته تا افزایش امنیت، تصمیم برای اخذ مالیات کم از مردم، توسعه هژمونی ایران از دریای فارس تا سواحل مدیترانه و... از این جمله است.

مقوله‌ای که تاجیک و دوستانش در ستاد هسته سخت اصلاحات از بیان آنها استنکاف می‌ورزند.

در بحث اصلاح رویه‌های غلط نیز به اثبات تاریخ و عقلانیت می‌دانیم که در هر کجا در مسیر انقلاب، نیازی به اصلاح بوده شاهد اصلاح از سوی ولی فقیه زمانه بوده‌ایم و اتفاقا این نظامات دیگر جهان هستند که بایستی در زمینه اصلاح مسیر در عین پیشرفت، از انقلاب اسلامی الگو بگیرند.

لازم به اشاره است که تأکید تاجیک بر لزوم بازگشت و تجدید نظر! ما را به یاد تهدید خوارج در جنگ صفین می‌اندازد که "فرمان عقب‌گرد" را به گوش مالک اشتر رسانیدند و در سایه عملکرد بد خواص و سکوت آنها، جلوی یک پیروزی تاریخی برای اسلام و شیعیان را گرفتند.

***

1_ http://newspaper.hamshahrionline.ir/id/104552

2_ mshrgh.ir/1090821

3_ https://www.isna.ir/news/96021206977/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 19
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  53 14
  شما داستان صفین را تکرار کردید ولی ما نمیگذاریم نتیجه صفین تکرار شود و علی تنها بماند.
  • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   39 2
   اصلاح طلبان تهوع آور به کمتر از واگذاری کشورمان به صورت یک بسته کامل به آمریکا، راضی نمی شوند!!!!!
  • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   17 2
   تاجیک شما برید اسم کوچه و خیابون عوض کنید بیشتر از این ازتون توقع نیست
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  44 4
  شنونده باید عاقل باشه وگرنه از این خزعبلات از زبان این جماعت کپک زده زیاده .
  • علی IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   8 0
   کپک زده که عبارت دیگر فسیل ها ست را خوب آمدی!!!
  • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   6 3
   مجلسیان اگه عرضه دارند روحانی را استیضاح و برکنار کنند
  • IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
   1 0
   مجلسیان هم عقل دارند و هم توان و هم دلسوزی برای مملکت. و با شاخ گاو اصلاح طلبان که نه دلسوزند و نه عاقل و فقط مثل گاو همه چیز را خراب میکنند و تخریب کشور هم برایشان مهم نیست در گیر نمی شوند.
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  41 3
  آقا فکر نمیکنین وقت اون رسیده که اصلاحطلبهای خائن محاکمه و مجازات بشن؟؟
 • کارشناس IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  23 3
  مجلس پایگاه مقاومت بسیج شده است
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   30 11
   جدی!!! چه خوب!!! کاش همه دولت پایگاه مقاومت بسیج بشه!!
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  14 23
  قبلا دولت قبل، حالا این مجلس، خودتون هم که هیچ کاره
 • US ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  20 4
  اگر نیروهای دلسوز و پاک دست نظام در جنگ رسانه ای به طور حرفه ای و حساب شده و به موقع عمل نکنند آنوقت اصلاح طلبها که در این کار از تجربه و مهارت بالاتری برخوردار هستند و به لطف عدم پایبندیشان به اصول اخلاق رسانه ای و عدم پایبندی به حفظ ارزشها و منافع ملی و بویژه همسویی و همراهی رسانه های معاند خارجی همه تقصیرها را به گردن نیروهای انقلابی می اندازند، همه را تقصیر کار می دانند بجز خودشان مثل همین بالارفتن قیمت دلار که گفتند مجلس مسبب آن است. راه چاره آنست که عقبه مردمی آنها را بخصوص جوانان و دانشجویان را آگاه کنیم. بسیاری از جوانانی که امروز بیکار شده اند همانهایی هستند که با شور و هیجان در انتخابات از این باند سیاسی اغوا گر حمایت کردند و درعوض پاک دلی و دریافت رای جوانان افرادی همچون آقای جهانگیری در مقابل دوربینهای تلوزیونی اینچنین ناجوانمردانه نسل آنها را با عناوینی همچون دهه شصتیهای مزاحم و مشکل ساز یاد کردند ولی بدلیل کاررسانه ای سنگین و حرفه ای بسیاری از همین جوانان کماکان در حالت هیپنوتیزم قرار دارند و هنوز هم بعضی از آنها متوجه نیستند که چه کلاه گشادی سرشان رفته است.
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  26 3
  اصلاح طلبها برای فتنه شدن هر کاری میکنن. باید جواب تئوری پردازیشون رو داد.
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  19 9
  یادم میاد سال 96 بهشون می گفتی روحانی چیکار چرده که می خواید دوباره بهش رای بدید، می گفتند داشته افتضاحات 8 سال احمدی نژاد و جمع می کرده به همین خاطر دست آورد مشهودی نیست. حالا همونها که چهارسال و زمان کمی می دونستند توقع معجزه دارند و شصت روز خیلی هست. وقیح و جاهل
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  2 18
  منتظرن اطلاح طلب وقت یک حرفی یا اشاره ای یا نطقی کنه که بتوانن ازش ایراده بگیرن و با تفسیر و دروغ و مشکلات را حل کنن کلا مسئله را پاک کنن که مجبور نباشن حلش کنن
 • حقیقت گو IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  16 10
  باسلام - اصلاح طلبان ناکارآمدی خود به گردن دیگران می اندازند . آنها تقلب کردن را خوب بلد هستند .
 • AT ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  1 3
  یعنی چه اصولگرا ، اصلاح طلب و ...... این مسخره بازی ها چیه؟ مملکت را با این مسخره بازی هایتان ۱۴۰۰ سال به عقب کشیدید ، اگر لایق خدمت نیستید گم بشوید رویتان را گم کنید تا کسی که لایق است فکری بحال مردم و کشور بکنه. گم شدن بی لیاقتها هرچه زودتر بهتر
 • مهدی نعمتی IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  3 5
  آقا ما باید به کی بگیم خسته شدیم.
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   10 6
   اگه به روحانی رای دادی فقط سکوت کن
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  6 0
  آنچه را که روحانی زائیده در طول هفت سال حالا توقع دارید در طول یکی دوماه با وجود روحانی بزرگش کنی تو دیگه چقدر زرنگی اجازه بدید روحانی اسیضاح بشه خواهی دید که درست خواهد شد.
 • امیر NL ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  14 9
  چطور تا دیروز می‌گفتید این مجلسه که قیمت خودرو را کنترل کرد هر روز به قالیباف ایول ایول میگفتین حالا چی شد هنوز مجلس مستقر نشده ! مگه میشه من با احزاب سیاسی کار ندارم چون هر دو گروه فقط به فکر منافع خودشون هستن نه مردم وضعیت حال حاضر هم نه تقصیر رئیس جمهوره نه مجلس وقتی کل دنیا مارو تحریم کردن نباید انتظار جز این رو داشت . به جای حاشیه رفتن اصل موضوع باید حل بشه .
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   5 0
   توی کشوری که زیرپرچمش برای ما نسخه میپیچی !چقدر بهت میدن برای مزه پراکنی؟!طرف خونه اش روهم عوض کنه چندماه طول میکشه تا جابیفته.
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   6 2
   من هم منتقد قالیباف هستم اما الان چه کند؟ تا روحانی هست فقط باید او را کنترل کرد که وصع یدتر نشود اما قطعا بهتر نخواهد شد.
 • تهران IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  6 0
  آقای قالیباف شما و همکارانتون منتخب مردم هستید لطفا با درایت مشکلات اقتصادی رو حل کنید و ب دشمنان نظام هر کی که هست امان ندهید این خواسته ملتی هست که جوانانش بابتش خونها داده اند
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  0 4
  سه گانه فقط محمود ارزانی عدالت اجتماعی. اون ۸ سال کجا بودید اخه؟دم روحانی گرم جیره مفت شماها رو قطع کرد سر و صداتونو دراورد.
  • احمد IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
   0 0
   نفری چهل دلار هر ماه یارانه می گرفتیم. شما کجا بودی اون موقع؟
 • شهرام IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  5 0
  آمریکا، اسرائیل، وغربزدگان داخلی، بشدت میترسندازمجلس انقلابی!
 • FR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  2 0
  ما رو به خیر تو امید نیست شر مرسان!
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  5 0
  اینا چقدر وقیحن
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  1 1
  روحانی گرانی و استیضاح از شعارهای بر جای مانده انقلابیون است باید شعار اولی را محقق کرد
 • رضاییان IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  4 1
  چقد بی شرمند همشهری و ارگان شهرداری و امثالهم ، دلار از ۳۵۰۰ رسید به ۱۸۰۰۰ تومان تقصیر کیه ؟ اینها حاصل نخوت و بی عرضگی سیاستمداران در دولت مورد حمایت شماست . به لطف و مدد الهی این مجلس اقدامات موثری را در جهت اصلاح امور انجام خواهد داد که امثال شما از حقد حسادت دق کنید .
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   2 1
   دلار 22 تومن شده نه 18 تومن البته تا الان معلوم نیست فتیله رو بالاتر بکشن یا پایین
 • SE ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  3 0
  مغرض سفسطه گر! افزایش قیمت دلار و سکه نتیجه سیاستهای غلط اقتصادی دولت در 7 سال گذشته است نه مجلسی که به تازگی تایید صلاحیت نمایندگان را به پایان رسانده است
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  4 0
  میگم این آقای تاجیک از این کلمات قلمبه سلمبه استفاده کرده یعنی بگه من خیلی باسواد و چیزفهم هستم یا خواسته مثلا با این کلمات وضعیت کشور رو یجوری نشون بده؟!!! برید بمیرید همگی دست جمعی که مملکت رو به این روز نشوندید.انشالله بزودی پرونده همگیتون رو میدیم زیربغلتون برید هاوایی حال کنید!
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  0 6
  این مجلس با حاشیه درست کردن همه چیز را گران کرد چون کار بلد نیستند فکر می کنند با هیا هو کار در ست میشود باید را هکار بدی
  • US ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   5 0
   به نظر من شما یا خود رئیس جمهور هستید یا جهانگیری چون کس دیگری چنین رویی ندارد.
 • دوست IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  6 0
  تحلیل تاجیک فاقد ارزش است برای ا صلاح طلبان هم ارزشی نداره
 • امیر IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
  0 0
  برادران من وقتی گفته شد حزب فقط حزب الله آقایان ناراحت شدند که یعنی دیکتاتوری حالا بفرمائید یه روز میگید اصلاح طلب یه روز میگید اصول گرا و روز بعد هم که خدا بزرگه. تا اتحاد زمان انقلاب نباشه مطمئن باشید مشکلی حل نخواهد شد. واقعیت این است . اگر دنبال دموکراسی هستید به کشوری که ادعای مهد دموکراسی میکنه یعنی آمریکا نگاهی بیندازید که چگونه در هم ریخته

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس