کد خبر 1093701
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
واکاوی توافقنامه همکاری نظامی ایران و سوریه

توافقنامه همکاری نظامی، دفاعی و امنیتی میان ایران و سوریه موجب شده است تا موجی از ترس و هراس در اردوگاه صهیونیست‌ها حاکم شود.

به گزارش مشرق، اواخر هفته گذشته بود که سوریه و جمهوری اسلامی ایران توافق جامعی برای تقویت همکاری‌های نظامی و امنیتی امضا کردند. این توافق با حضور ژنرال «علی عبدالله ایوب» وزیر دفاع و جانشین فرمانده کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه و سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران به امضا رسید.

در همین ارتباط، «بشار اسد» از امضای توافقنامه همکاری نظامی و امنیتی میان دو کشور استقبال کرد و آنرا نشان دهنده سطح روابط راهبردی میان دو کشور توصیف کرد. وی افزود: امضای توافقنامه همکاری نظامی و امنیتی میان ایران و سوریه روابط راهبردی دو کشور را نشان می‌دهد و نتیجه سال‌ها اقدام مشترک و همکاری در زمینه جنگ علیه تروریسم در سوریه و مقابله با سیاست‌های خصمانه‌ای است که دمشق و تهران را هدف قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

توافق نظامی و امنیتی میان تهران و دمشق موجب خواهد شد تا از این پس آسمان سوریه در برابر تجاوزات صهیونیست‌ها امنیت بیشتری داشته باشد توافق همکاری‌های نظامی و امنیتی میان جمهوری اسلامی ایران و سوریه یک توافقِ مهم، راهبردی و استراتژیک محسوب می‌شود. یکی از مهمترین بندهای این توافقنامه همکاری بر تقویت سامانه‌های دفاع موشکی سوریه توسط جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد. در واقع، تهران در این توافقنامه اعلام کرده است که سوریه را به پدافند هوایی پیشرفته مجهز خواهد کرد تا از این پس در برابر حملات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی امنیت بیشتری داشته باشد.

این توافق در حالی حاصل شد که در طول سال‌های گذشته آسمان سوریه به جولانگاهی برای جنگنده‌های متجاوز صهیونیست تبدیل شده بود؛ جنگنده‌هایی که گاه و بی گاه مواضع ارتش سوریه و انبارهای تسلیحاتی آن در نقاط مختلف را هدف قرار می‌دادند. اکنون با توافق همکاری‌های نظامی و امنیتی میان تهران و دمشق و به تبع آن مجهز شدن آسمان سوریه به پیشرفته‌ترین سامانه‌های پدافندی پیش بینی می‌شود که صهیونیست‌ها برای تداوم اقدامات سابق خود علیه دمشق با مشکلات فراوانی رو به رو شوند.

از آنجایی که رژیم صهیونیستی طی سال‌های گذشته حساب ویژه ای را روی حملات هوایی به مواضع مقاومت سوریه باز کرده بود، بنابراین پُر واضح است که با امضای توافقنامه همکاری‌های نظامی میان جمهوری اسلامی ایران و سوریه، از این پس دستِ صهیونیست‌ها برای ترتیب دادن بمباران‌های بیشتر بسته خواهد ماند و بدین سان، حریم هوایی سوریه در مقایسه با گذشته از امنیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

بر اساس آنچه گفته شد، کاملاً بدیهی است که توافقنامه مذکور لرزه به اندام صهیونیست‌ها انداخته و موجی از ترس و وحشت را در صفوف آنها حاکم ساخته باشد. امروز صهیونیست‌ها بیش از هر زمان دیگری از اتفاقاتی که در سوریه رخ می‌دهد، احساس نگرانی می‌کنند. توافقنامه همکاری‌های نظامی میان تهران و دمشق نیز نگرانی مقامات تل آویو را از آینده تحولات این کشور به اوج خود رسانده است.

به دلیل همین نگرانی هاست که رسانه‌های رژیم صهیونیستی در طول چند روز گذشته توافق میان ایران و سوریه در حوزه‌های نظامی و امنیتی را در کانون توجهات خود قرار دادند و از بزرگترین راهبرد آمریکا و رژیم صهیونیستی برای بیرون راندن ایران از سوریه با ناکامی مواجه شد آن سخن گفتند. در این ارتباط، می‌توان به اظهارات اخیر «روعی قیس» تحلیلگر صهیونیست اشاره کرد که توافقنامه امنیتی و نظامی دمشق و تهران را حاوی ۲ پیام برای رژیم صهیونیستی دانسته بود.

این تحلیلگر صهیونیست صراحتاً اذعان کرد که پیام اول توافقنامه مذکور این است که ایران علیرغم اقدامات تل آویو، در سوریه باقی خواهد ماند و پیام دوم نیز این است که ایران قادر است اسرائیل را هدف قرار دهد. بر این اساس، موج هراس و وحشتِ حاکم بر صفوف صهیونیست‌ها از امضای توافق امنیتی و نظامی میان تهران و دمشق کاملاً واضح و آشکار است. صهیونیست‌ها به خوبی دریافته اند که این توافقنامه بیش از پیش موازنه قدرت در سوریه را به نفع مقاومت تغییر داده است.

علاوه بر آنچه که گفته شد، صهیونیست‌ها و متحدان آمریکایی آنها در طول سال‌های گذشته تلاش بسیاری کردند تا ائتلاف راهبردی و استراتژیک میان تهران و دمشق را از هم گسسته جلوه داده و اینگونه وانمود کردند که دمشق در نهایت به دنبال فشارهای واشنگتن و تل آویو راهی جز خروج از ائتلاف با ایران ندارد.

لذا امضای توافق همه جانبه در حوزه‌های امنیتی و نظامی میان دو طرف تمامی رؤیاهای آمریکا و صهیونیسم برای ازهم گسستگی مقاومت به ویژه در سوریه را بر باد داد و عمق استراتژیک روابط و مناسبات دو طرف را برای همگان به نمایش گذاشت. امضای توافقنامه مذکور این پیام مهم و راهبردی را به سران آمریکایی و صهیونیستی رساند که ائتلاف تهران، دمشق همچنان راهبردی و قدرتمند است.

از سوی دیگر، امضای توافقنامه مذکور یکی از بزرگترین و مهمترین راهبردهای ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی در سوریه را به شکست کشاند و آن، وادار کردن ایران به عقب نشینی از سوریه بود. یکی از مهمترین اهدافِ بسیاری از فشارهایی که طی ماههای اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شد، مجبور ساختن آن به خروج از سوریه و باز گذاشتن دست صهیونیست‌ها برای ضربه زدن به محور مقاومت بود که امضای توافق راهبردی میان تهران و دمشق، ضربه مهلکی بر پیکره این راهبرد بود.

توافق ایران و سوریه در حوزه‌های نظامی و امنیتی قانون تحریمی «سزار» را نیز به چالش کشاند و سیلی محکمی را به آمریکایی‌ها زد همچنین باید گفت که توافقنامه همه جانبه میان ایران و سوریه به نوعی قانون تحریمی «سزار» توسط واشنگتن علیه دمشق را به چالش کشاند. بر اساس یکی از بندهای این قانون تحریمی، هیچ دولتی حق همکاری با دمشق را ندارد و در صورت عدول از این قانون، با تحریم و مجازات مواجه خواهد شد.

بنابراین، جمهوری اسلامی ایران با امضای توافق همکاری با دمشق اولاً سیلی محکمی را به آمریکایی‌ها زد و به آنها نشان داد که اقداماتشان نمی‌تواند تأثیری بر سیاست‌های استراتژیک تهران داشته باشد و ثانیاً، قانون تحریمی سزار را به صورت رسمی به چالش کشاند.

در این میان، هراس آمریکایی‌ها از توافق استراتژیک میان ایران و سوریه نیز کاملاً قابل مشاهده است. در همین راستا، وزارت دفاع آمریکا در واکنشی عجولانه به توافق مذکور اعلام کرد که علیرغم این موضوع آمریکا برنامه‌ای برای ایجاد تغییر در مأموریت‌های خود در سوریه ندارد. سخنگوی پنتاگون مدعی شد: مأموریت نیروهای آمریکایی نسبت به سال ۲۰۱۴ هیچ تغییری نکرده است. مأموریت ما تحقق شکست دائم داعش است.

این واکنش آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که آنها نیز به شدت از توافق نظامی و امنیتی راهبردی میان تهران و دمشق هراسان شده اند و به خوبی نیز دریافته اند که ائتلاف قدرتمند مقاومت پس از این توافق قادر است تا بیش از گذشته سلسله طرح‌ها، نقشه‌ها و توطئه‌های واشنگتن و تل آویو در سوریه را به شکست بکشاند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • فرزند ایران IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  26 3
  جای اسرائیل بودم سفارش یه ۵۰۰ تا جنگنده جدید رو به آمریکا جون میدادم. شاید فرجی شد
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   30 2
   14:22 فکر خیلی خوبیه، برو بچه ها که میرن سوریه لب مرزش نیاز به هدف برای تمرین و تست شلیک موشک‌های جدید ضد تانکمون دارن، اگه کم اومد بهت خبر میدیم یه 500 تا دیگه هم سفارش بده!!! خخخخخ
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  42 4
  درود بر مقاومت.
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  21 4
  آقا لطف کنین وقت شد یه دو سه تا ازون F-35 ها بزنین حال کنیم، اون گلوبال هاوک که زدین خیلی حال داد!!!
  • IR ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   12 0
   ان شاءالله به افسانه ی اف ۳۵ هم فرزندان ایران زمین پایان خواهند داد
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  24 4
  و باز هم سپاه ......
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  8 6
  هروقت پاسخ گستاخي و تجاوز صهيونيست ها در حمله به سوريه و اخيرا به ايران را داديد ميشه در مورد اين قرارداد اظهار نظر كرد.
  • ناشناس IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   24 4
   خخخخخخخخخخ اینا قبلا داده شده شما خبر نداری!!! حمله سابری به امریکا و رژیم صهیون رو یه سرچ بزن میفهمی . تو خوابی عزیزم
 • ابوذر IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  4 4
  خیلی پیش تر از اینها باید اینکار رو می کردند سوریه شدیدا به این سلاحها نیاز داشت .اگه سلاح پیشرفته داشتیم چرا بعد ۹ سال رو کردید .حیف این همه شهید نبود که زیر بمباران اسرائیل جانشان را از دست دادند
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 23
  فعلا در حد توافقه، اینکه کی به عمل و اجرا برسه و اینکه آیا اسرائیل قبل از نصب و راه اندازی سیستمهای پدافندی آنها را هدف قرار خواهد داد یا نخواهد توانست هم خودش معضل خواهد بود، اما اگر تند و سریع عملی بشه مطمئنا اسرائیل و آمریکا مجبور به عقب نشینی خواهند شد و الا بشدت ضایع خواهند شد.
 • علی خدایی IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  19 3
  بنظرم این توافق خیلی وقت ها پیش باید میشد چرا که حریم هوایی سوریه و لبنان واقعا هم خیلی احتیاج به دفاع در برابر تجاوزات رزیم صهیونیستی داشتند
  • IR ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   20 0
   ساخت سیستم پدافندی پیچیده و زمان بره ما کشور پهناور خودمون رو باید اول پوشش میدادیم که خدا شکر انجام شده و ایضا چند سال پیش اینا تکنولوژی دست اول یا نسبتا جدید ما بودند...حالا اگر در سوریه این ها رو قرار بدیم و اسرائیل بیاد بزنشون به هر طریقی مسلما طرف حسابش ایران خواهد بود صبر استراتژیک ما مدت اندکی دیگر ادامه داره بعد اون موقع میبینید چگونه پاسخ شیاطین صهیونیست را خواهیم داد...
 • حسن IR ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  18 3
  احسنت.نفس اسراعیل وآمریکارابااین توافق میگیریم وزانوی مقاومت برگردن آمریکای تروریست وصهیونیست میگذاریم ونفسشان رابه حول وقوه الهی قطع میکنیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس