علی صوفی

حامیان گرداگرد رئیس‌جمهور در حالی ادعا می‌کنند "روحانی هر آنچه در توان داشت انجام داده" که شخص آقای روحانی به تازگی اذعان کرد دولت در بحث مسکن دچار عقب‌ماندگی است!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

واکنش نظام اسلامی در صورت بروز دوباره فتنه از اتاق‌های عملیات اصلاح‌طلبان چیست؟

"حق خشونت و براندازی" برای اصلاح‌طلبان، حق مجازات برای هیچکس!

عمادالدین باقی، از فعالان اصلاح‌طلب و از حامیان انتخاباتی رئیس‌جمهور روحانی به تازگی در اظهاراتی که سایت اعتمادآنلاین آنها را منتشر کرد از محترم بودن "حق براندازی" سخن گفته است.

او در این باره اظهار می‌کند:‌ چندی پیش به مناسبت سالگرد آیت‌الله منتظری در جمع اصلاح‌طلبان دماوند صحبت می‌کردم و بخشی از صحبتم این بود که آیا به ‌لحاظ فقهی حقی به عنوان «حق براندازی» محترم و موجه است یا خیر؟ این هم یک بحث حقوق بشری و هم یک بحثی فقهی است؛ چون رویکرد من ذوجنبتین است؛ پاسخ من به ‌لحاظ حقوق بشری و فقهی این است که «حق براندازی» وجود دارد.

باقی همچنین می‌افزاید:‌ ابتدا باید «اغتشاش» و «براندازی» را توضیح بدهیم. «اغتشاش» به معنی مختل کردن امنیت عمومی، آسیب به اموال مردم رساندن، ایجاد آتش‌سوزی و مواردی از این دست است. این «اغتشاش» است که نه از منظر حقوق بشری قابل قبول است و نه از منظر شرعی. تجاوز به حقوق دیگران، آتش زدن ملک و مغازه یک شهروند دیگر، تعرض به مالکیت او و... هم از منظر حقوق بشری و هم به‌ لحاظ فقهی مجاز نیست. بحث «حق براندازی» اما به این معناست که اگر حکومت برخلاف پیمانش با مردم عمل کرد، آیا مردم حق شورش دارند یا نه!؟ آیت‌الله منتظری در کتاب «دراسات فی ولایت الفقیه» می‌گوید مردم از این حق برخوردارند.

این فرد در بخش دیگری از صحبت‌های خود، حق مجازات حاکمیت برای براندازان را نیز انکار می‌کند و می‌گوید: اگر آن حاکم چون قدرت دارد، دست به مقابله بزند، از آنجا که این قدرتی که در اختیار دارد، عاریه‌ای است و در اصل از آن مردم است، حق ندارد از این قدرت علیه مردمی که صاحب آن هستند، استفاده کند و مردم حق دارند دست به شورش بزنند و قدرت را از آن بگیرند.[۱]

قبل از باقی، عباس عبدی هم طی اظهاراتی اقدام به "تقدیس خشونت خیابانی" کرده و در اشاره به خشونت رخ داده در خیابان‌های آمریکا گفته بود:‌ نباید بخش آشوب‌گری و خشونت‌ورزی این اعتراضات را محکوم کرد! [۲]

*این سطح از تشویق مردم به حرکت خیابانی علیه نظام، تئوری‌پردازی برای خشونت و ایجاد مانع فکری بر سر حق حکومت برای برخورد با اخلالگران؛ ‌ اگر با ورود "خواص" و روشنگری آنها همراه نشود به رخدادهای سوئی منجر خواهد شد.

در اشاره به اظهارات باقی و عبدی بیان این نکته ضروریست که اتاق‌های فکر اصلاح‌طلبان اگرچه تلاش کرده‌اند تمامیّت آینده‌ای که قصد ایجادش دارند را تصویر کنند اما از فهم و تخمین یک گزینه عاجزند و آن چیستی واکنش نظام اسلامی در صورت بروز دوباره فتنه از اتاق‌های عملیات اصلاح‌طلبان است!

خاصّه اینکه چپ‌ها هنوز بصورت رسمی از فتنه سال ۸۸ توبه نکرده‌اند و وقوع یک رخداد فتنه‌انگیز دیگر از سوی آنها به منزله ادامه عملیات قبلی و اثبات افساد فی‌الارض آنها در محروسات نظام اسلامی است.

گفتنیست، قبل از باقی که ادعا می‌کند نظام اسلامی حق مجازات اخلالگران را ندارد؛ علیرضا علوی‌تبار در یادداشتی که طی آن معترضان خیابانی را دعوت به اشغال مراکز حساس نظام می‌کرد؛ تصریح داشت که این اعتراضات غیر قانونی، «مجازات قانونی در پی خواهد داشت و این نکته از آغاز روشن است که اصلاح‌طلبان با آگاهی از وجود مجازات برای چنین اعتراض‌هایی می‌توانند مدافع آن باشند.»[۳]

تأکیدات اصلاح‌طلبان بر اعتراض خیابانی و شورش در حالی است که آنها به مردم نمی‌گویند مشکلات فعلی کشور توسط خودِ آنها و گزینه‌ای که در دامن رأی مردم گذاشتند ایجاد شده و راه حل نیز نه در خیابان و اعتراض که در "صندوق رأی" است.

لازم به اشاره است که بحث "پیمانی‌شکنی حکومت"! یک مغلطه آشکار است که اولا به لحاظ خبری و فلسفی سندی برای آن نیست و ثانیا در بنیادهای نظام جمهوری اسلامی؛ فرایندهای خودنظارتی و تصحیح‌کننده فراوانی مثل شورای نگهبان، فرایند تصویب اعتبار نمایندگان در مجلس، مجلس خبرگان و... وجود دارد که بصورت خودکار امکان انحراف و پیمان‌شکنی توسط حکومت را سلب می‌کند.

ژست امثال باقی در تشویق همزمان اعتراض خیابانی و مذمت خشونت نیز یک تاکتیک دروغین با هدف "سربازگیری اصلاح‌طلبان در فتنه" است زیرا باقی خود بهتر از همه می‌داند که نفس حضور در خیابان یعنی اغتشاش و خشونت فلذا در فرایند "سیاست خیابانی" هر رخداد تلخی ممکن و قریب‌الوقوع است.

***

"کاسه‌های داغ‌تر از آش" که باعث عقب‌ماندگی دولت روحانی شدند

علی صوفی، از وزیران دولت اصلاحات و از حامیان تحریم انتخابات در ایران به تازگی در بخشی از مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا اظهار کرده است:

"فکر می‌کنم روحانی هر آنچه در توان داشت انجام داد و در این شرایط نباید انتظار زیادی از دولت داشت. باید واقع‌بین بود و در سطح کلان درپی حل ریشه‌ای مشکلات بود. "

او که در اشاره به طرح مجلس برای سؤال از رئیس‌جمهور پیرامون مشکلات اقتصادی مردم سخن می‌گفت، همچنین درباره نامه رؤسای کمیسیون‌های مجلس به روحانی تصریح کرده است: اینکه آنها به روحانی گفتند از راه خود برگردد، منظورشان را متوجه نمی‌شوم! آقای روحانی باید به کجا برگردد؟ باید روشن کنند منظورشان سیاست‌ داخلی و خارجی است یا اقتصاد و برجام؟ آنها اول باید موضوع را مشخص کنند سپس برنامه و ابزار در اختیار دولت قرار دهند. [۴]

*شاهد یکی از منصه‌هایی هستیم که آقای روحانی و دلسوزان او در ستاد دولت به روشنی هرچه‌تمامتر می‌توانند فرق دوست و دشمن را تشخیص بدهند و بفهمند که چاپلوسی چه تأثیرات بزرگی در کارنامه نه چندان قابل قبول دولت اعتدال داشته است...

صوفی در حالی اظهار می‌کند که "روحانی آنچه در توان داشت، انجام داد"! که شخص رئیس‌جمهور روحانی به تازگی اذعان کرد دولت در بخش مسکن دچار عقب‌ماندگی شده و باید جبران کند. [۵]

مسئله نگاه دولت آقای روحانی به خارج از کشور برای حل مشکلات نیز بحث امروز و دیروز نیست و حتی مقام معظم رهبری هم به وجود این ضعف در دولت آقای روحانی و البته در دولت احمدی‌نژاد اشاره کرده‌اند.

عدم نظارت عامدانه دولت بر قیمت‌ها، ولنگاری فضای مجازی، واگذاشتن بخش جوانان در وزارت ورزش و جوانان، عدم سیاست‌گذاری مناسب برای ترویج ازدواج و افزایش جمعیت، کم‌کاری در قبال محور مقاومت و ده‌ها حوزه دیگری که در ایام صدارت اعتدالیون مهجور مانده‌اند نیز هکذا...

اکنون صوفی چه شأنی برای مخاطب، برای خبرگزاری دولت و برای مردم قائل بوده که حاضر به طرح چنین حرف‌های چاپلوسانه و منافع‌پرستانه‌ای شده است؟

آیا با انکار ضعف‌های دولت باید منتظر رفع مشکلات بود یا با انتقاد صریح و اصولی!؟

البته باید این نکته را هم در نظر داشت که اصلاح‌طلبان، بیشتر از رئیس‌جمهور روحانی در بروز مشکلات فعلی مقصّر هستند و باید به مردم پاسخگو باشند زیرا آنها بودند که گفتند ما "فدائیان روحانی" هستیم، آنها این دولت را در دامن مردم گذاشتند و ایضا برنامه‌های غلط آنها بود که به دست همین دولت اجرا شد و گرانی‌های اخیر را رقم زد.

انگیزه کذب‌گویی صوفی از این حیث کاملا قابل درک است...

***

رهبری فرمودند: "به مردم بگویید"

روایتی از جلسات محرمانه مجلس خبرگان

آیت‌ا... سیدعبدالرحیم توکل نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرگزاری رسا با بیان اینکه گاهی اوقات رهبر معظم انقلاب بیانات بسیار مهمی دارند که به اعضای این مجلس منتقل می‌کنند، تصریح کرد: اعضای مجلس خبرگان رهبری مسئول اجرایی نیستند اما تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب را بر عهده دارند.

او می‌افزاید: رهبر معظم انقلاب در راستای این وظیفه اعضای مجلس خبرگان رهبری، چندین مرتبه فرمودند که به مردم بگویید تا این گفته‌ها به گفتمان تبدیل شوند و مردم از موضوعات کشور مطلع شوند و نسبت به رؤسای قوا، وزرا و مسؤولان حقوقی کشور مطالبه‌گری کرده و پاسخ دریافت کنید.

آیت الله توکل تصریح می‌کند: این مطالبه‌گری برکاتی را به دنبال دارد که یکی از آنها این است که مسؤول مربوطه متوجه می‌شود زیر ذره بین و کنترل است و مردم از متن قضایا آگاه می شوند چرا که اگر مطلع نشوند، به طور ناخواسته فرد غیر مسئول را مسئول می‌بینند و بسیاری از کارهایی که بر عهده دولت است را از وظایف رهبر جامعه خواهند دانست، در صورتی که از وظایف ایشان نیست.

او با بیان اینکه خبرگان وظیفه دارند مردم را در خصوص مشکلات حاکم بر کشور و مقصران آن آگاه کنند، گفته است:

"از دیگر وظایف مجلس خبرگان رهبری این است که در جلسات این مجلس در قم و تهران از مسئولان می‌خواهند نسبت به مسائل مختلف کشور پاسخگو باشند، هر چند که معمولاً پاسخی ندارند تا اعضای مجلس خبرگان را قانع کنند."[۶]

*از کنایه دقیق آیت‌ا... توکل به نامه موسوی خوئینی‌ها که بگذریم؛ اما می‌توان از گرامیان مجلس خبرگان این مطالبه را داشت که بیشتر در تریبون‌ها حضور داشته و برای تنویر افکار عمومی نسبت به مسائل کشور اقدام کنند.

چه اگر این اتفاق رخ دهد؛ جایی برای عرض اندام مغرضان و التقاطی‌ها باقی نخواهد ماند و مسیر و مخاطب مطالبات نیز همانطور که آیت‌ا... توکل اشاره کرده‌اند معقول خواهد شد.

در بحث بی‌پاسخ بودن مسئولان نسبت به انتقادات اعضای خبرگان نیز به نظر می‌رسد جای اطلاع‌رسانی به نحو مقتضی در این باره یک ضرورت است زیرا خبر داشتن مردم از پیگیری مطالبات و مشکلات از سوی خبرگان سبب ایجاد حالت بهجت و امیدواری بیشتر مردم به نظام اسلامی خواهد شد.

اجرایی شدن آنچه رهبری نظام از خبرگان ملت خواسته‌اند و اطلاع‌رسانی مقتضی پیرامون محتوای جلسات خبرگان با مسئولان کشور؛ می‌تواند افق‌های جدیدی را در ساحت سیاست‌ورزی و آگاهی‌های عمومی نسبت به خدمتگزار بودن نظام اسلامی برای مردم بگشاید.

در این باره می‌توان به جلسه قبلی مقام معظم رهبری با اعضای خبرگان در سال ۹۸ اشاره کرد که معظم‌له از نظام جمهوری اسلامی بعنوان مایه مباهات و افتخار اسلام یاد کردند. [۷] تبیین مؤلفه‌های این مباهات و افتخار در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی یقینا علاقه‌مندی و استحکام بیشتری را پیرامون ایران ایجاد خواهد کرد.

***

1_ https://etemadonline.com/content/417943

2_ mshrgh.ir/1081304

3_ mshrgh.ir/979440

4_ www.irna.ir/news/83844034/

5_ mshrgh.ir/1092693

6_ rasanews.ir/002l0m

7_ https://farsi.khamenei.ir/news-content?id=43551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ۱۲۵ IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  24 6
  از نظر فقهی شورش مردم علیه اصلاح طلبان که وعده دروغ میدهند تا به قدرت برسند اشکال ندارد و حکومت حق جلو گیری از این شورش را ندارد.
  • سید IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   22 1
   از اصلاح طلبان تهوع آور به خصوص عمادالدین باقی باید پرسید حق ملت در قبال گروهی مفسده جو که به اسم مذاکره با جامعه جهانی کشور و نسل کنونی و چندین نسل بعد ملت را زیر یوغ قراردادی ننگین که همان برجام لعنتی است بردند، طبق کتاب «دراسات فی ولایت الفقیه» منتظری چیست؟ و از آن بالاتر بر طبق نظراستادِ منتظری، یعنی امام خمینی (ره) این جماعت مشمول چه مجازاتی می شوند!؟؟
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   11 2
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   14 1
   دولت روحانی 7 سال اقتصاد کشور را معطل امضاء برجام و اجرای برجام کرد و کار نکرد و علت مشکلات کشور همین است.
  • IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   0 0
   چطور در مجلسی اگر چند جوان با صدای بلند به یکی از اینها اعتراضی کند یا مثلا لنگه کفشی پرت کند تا سالها ان را به عنوان یک جنایت سر دست میگیرند ؟
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  27 4
  آقای روحانی خودش فهمید به عقب برگردید یعنی بازگشت مسکن مهر، بازگشت کارت سوخت، بازگشت سهام عدالت، بازگشت تفکرات لیبرال به اسلام و... ولی توان دولت پیر و کاهل همین است نخوت برای ایجاد آشوب و هرج و مرج
  • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   19 1
   آفرین!
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   6 0
   زیباکلام: روحانی حتی یک وعده خود را عملی نکرده است.
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  16 13
  بنظرمن همه اصلاح طلبان شناسایی بشن و اعدامشون کنن تا مملکت یدست بشه اینجور جلوی تمام آشوبها گرفته خواهد شد
  • مجتبی IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   1 4
   چقدر یه آدم ا ح م ق میشه، شاید برادر و خواهر خودت اصلاح طلب باشن، اونوقت حاظری که اونها هم اعدام بشن
  • قریشی IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   0 0
   منظور این بزرگوار اصلاح طلبان خائن در راس امور است نه آن فرد عادی که از روی جهالت رای به اصلاح طلبان داده، برادر و خواهر خودم اصلاح طلب باشند باید اعدام بشن . کاری که این اصلاح طلبان خائن با مملکت و نظام کردن تاوان کمتر از قصاص نمی طلبد
  • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   0 0
   اصولگرایان چه طور؟!آدم حسابی اگه سیاست های اصولگرایان پر از اشکال وخطانبود چرا مردم برای نجات به سمت اصلاح طلبان کشیده می شدند ؟!خود فریبی وعوامفریبی کافیه به خودتون بیاییداصولگرایان برای مردم تمام شده بودند به سمت اصلاح طلبان کشیده شدند!!! والان هم اصلاح طلبان برای مردم تمام شدند، یعنی هردو برای مردم تمام شده هستندشما خیالتون راحت باشه
 • عبدالله مومن IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  10 3
  اگر افساداتی حق داشته باشند که بر علیه انقلاب اسلامی ایران . براندازی کنند. ما هم به خود . حق می دهیم که همین کار را بر علیه آنان و بخصوص قبله شان یعنی اموال دزدیده از ملت ایران در طی چهل سال مدیریت این عناصر تبهکار را به خود بدهیم . ههههههههههههههههههههههههه
 • جوادی IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  10 6
  لطفا از آقای باقی سئوال شود که از نظر فقهی و از نظر حقوق بشر حق بریدن دم برانداز و جاسوس اجنبی چیست ؟
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  6 0
  از کی تا حالا آقا باقی متخصص درامور فقهی شده اند و افاضات تخضصی میکندوما خبر نداریم و مراد ایشان از فقه کدام فقه است که ما بیست سال با آن سرو کار داریم از آن خبر نداریم.
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   0 6
   بیست سال عمرت بر باد رفته چون چیزی نفهمیدی اگر می فهمیدی منطقی پاسخ میدادی پاسخ شبیه افرادی است که تازه کلمه فقه به گوشش میخورد.
  • IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   0 0
   شاید ایشان از قصد در حد سواد مخاطب اقای باقی و شما و حقیر نظر داده اند الله اعلم
 • داورپناه IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  3 0
  سلام یعنی ماپیران باز نشسته را که حقمان را عملا ضایع وپاداش فرهنگیان را آب می کشند واختلاف بیش از پنج میلیون حقوقی اما در شعار بادی همه چی سر جاشه حکم درست یه بابادست بردارید ویروس مرگ را نگاه کنید مرگ در منزل تا صندلی وتا همه وقت وتا جان همه را نگیره تمام نمیشه حد اقل بروید زیرچتر ولایت گوش کنید وعمل به فرمان ولی امر کنید دست بردارید شما اگر جیب پری دارید وقدرت ونفوذ مردم چه گناهی دارند مردم فقط حرف حرف امام خامنه ای علیه السلامه صلوات
 • ۱۲۵ IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  3 1
  فقه ما بر گرفته از سیره عملی علی علیه السلام که در سه جبهه با براندازها جنگید: ۱ در جبهه صفین ۲ در در جبهه نهروان ۳ در جبهه جمل
  • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   5 0
   قبل از امام جامعه، خواص جامعه باید وارد نبرد سیاسی با قاسطین و مارقین و ناکثین بشن.
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   1 0
   من اصلا نمیدونم آیا اینها قصد خدمت در مجلس داشتند؟چرا اومدند؟چرا کسایی که با اصل ولایت فقیه داشتند تأیید صلاحیت گرفتند ومردم به اینها رأی دادند؟وقتی ضد قانون هستند وفکر براندازی میکنند چرا کسی برخورد نمیکند؟لعنت به خائنین مملکت
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  2 0
  اگه اصلاحطلبان امثال خاتمی و عبدی و رمضان زاده و کرباسچی واقعا به این فکر اغتشاش هستند پس چرا دستگاههای امنیتی و دستگاه قضایی کاری نمی کنند
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  1 3
  بسمه تعالی مشرق توجه کند مثل اینکه مشرق قراراست دوسه نفررامفت ومجانی سرزبان هابیندازد وراجع مسائل دسته چندم مطلب بنویسد مشرق بایستی به مسائل اساسی مملکت بپردازد ممکن است بگوئیدمسائل اصلی مثل چه؟ پاسخ به مشرق این است: واردات بی رویه کالاهای مصرفی به ایران بخصوص ازسالهای84تا 88وتا92وتاکنون وعواقب خسارت باآن تاکنون. ومن الله التوفیق
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   21 0
   احمدی نژاد عرضه داشت و با ایجاد وحشت در منطقه نفت را بالای صد دلار می فروخت. شما هم عرضه داشتید و با معاهده لوزان چهل دلار از قیمت نفت کم کردید. احمدی نژاد عرضه داشت و در اوج تحریمها در خرداد 92 در حدود 1.5 میلیون بشکه در روز نفت می فروخت و پولش را نقد با دور زدن تحریمها به دست می آورد و شما رفتید راههای دور زدن تحریمها را به آمریکا لو دادید و به امید برجام اینستکس ماندید. احمدی نژاد عرضه داشت و 650 تن طلا قبل از تحریمعها وارد ایران کرد و شما در چند ماه شصت تن آن را به باد دادید. احمدی نژاد به جای صندوق ذخیره ارزی مسخره که تنها مابه اتاقاوت قیمت فروش نفت و قیمت پیش بینی نفت در بودجه در آن ذخیره می شد، صندوق توسعه ملی را درست کرد و درصدی از کل درآمد ارزی کشور را به جای آن گذاشت که هنوز هم شما از آن محل دارید غذا می خورید. واردت دوره احمدی نژاد در مقایسه با دوره پسا برجام قطره ای بود در مقابل دریا. و تازه بیشتر آتن واردات کالای سرمایه ای و برای تولید بود نه محصول مصرفی. احمدی نژاد سیب زمینی را به مردم داد و شما آن را دفن کردید و نابود کردید. احمدی نژاد ایران را به قله سرعت رشد علمی و هسته ای و فضایی جهان رساند و میلیونها نفر را خانه دار کرد. شما دقیقا بر عکس عمل کردید.
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   0 0
   مشرق بیچاره 4 سال قبل میگفت دولت باید به قیمتها نظارت کنه.
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 0
  گفته های اینان موید این است که اینان حکومت ولی فقیه را با تمام مولفاتش که ولایت منتجه بر اساس دین است و به عبارتی تنها گزینه مشروع حکومتی است (با ایراداتی که خود اینان باعث و بانی و ادامه دهنده و عمق دهنده آن هستند کاری ندارم . سخنم صرفا بر اساس مبادی کلی نظام است ) قبول ندارند حکومتی که شورشی آن با قصد براندازی در حکم محارب و مرتد است وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم وَآخَرينَ مِن دونِهِم لا تَعلَمونَهُمُ اللَّهُ يَعلَمُهُم ۚ
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  13 0
  یک مورد در طول تاریخ بیارید که این تئوریسین های اصلاحات مسئولیت مشکلاتی که خود بوجود آورده اند بپذیرند! این جماعت همیشه دنبال فرار رو به جلو هستند. بعدم تا جایی که ما میدانیم امام (ره) به شدت با منتظری مخالفت کرد حالا چطور شده که فقه منتظری شده مرجع مسئولان کشور؟
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  1 0
  افساد طلب های غرب گدا. از سیاست فقط فیگور و دروغ و دغلبازی و بلدند. گند که زدند دارند ماله می‌کشند.
 • DE ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 0
  هم اقای عمادالدین باقی هم اقای منتظری بیجاکردند نظریات الکی و دشمنان پسندانه دادند که با اصل استقلال و قانون اساسی و روح همبستگی ایرانیان ضدیت داره. این نظریه این دو نفرو هم خط و هم سو نظریات تجزیه طلبان و ضد انقلاب و اجانب خارجی هستش و خواسته استعمارگران رو تامین می کنه. کسی که باید برانداخته و منزوی و دادگاهی بشه ایندسته ادم های بی غیرت و وطن فروش هستند.یعنی کسانی که برای منافع امریکا و اروپا سنگ تمام می گذارند و در جهت تقویت قدرت ایران و ایرانی سنگ اندازی می کنند. هر متخلفی از میان ایندسته اصلاحاتچی بایددر مقابل قانون و ملت ایران دادگاهی بشن و راه فراری براشون نباشه. زیرا این وکیل مدافعان امریکا و اروپاپرست در زمان تصدی امانت داران خوبی نبودند و همیشه درپی تضعیع حقوق ملت در مقابل کشورهای بیگانه استعماری بودند. نظامی که رهبر انقلاب امام ره تاسیس کردندماندگار هستش. این این اقایان دشمن پرست هستند که باید بروند پی کارشون و لیاقت داشتن هیچ سمتی دراین نظام رو هرگز ندارند. نشون دادند لیاقتی و احساس مسئولیتی و عرق دینی و عرق ملی ندارند. صد رحمت به سیب زمینی!
 • ولی US ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 1
  اولا رئیس جمهور در ایران یک تدارکات چی بیشتر نیست .اگه قدرت داشت لااقل یک کانال تلوزیون بین این همه رسانه میلی داشت .آقای خاتمی عشق است .قدرت واقعی در دست اصول گرا هاست .شورای نگهبان .مجلس خبرگان .الانم مجلس رو گرفتید .فردا هم ریاست جمهوری .شما ها تحمل یه انتقاد کوچیک رو هم ندارید همش دنبال پاچه خواری هستید .خاتمی بهترین رئیس جمهور ایران بود .اگه وجدان دارید نظر منتقد رو هم بذارید
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  0 0
  ازنظراین اقاروحانی همه تلاشش راکردچه تلاشی تلاش برای نابودی ایران گرانی بنزین تورم وحشتناک بالا رفتن قیمت دلاروسکه وبی ارزشی پول ایران وهویت ایرانی وپاسپورت ایرانی اگرمنظوراین تلاشهابوده درسته نابودی عقب ماندگی ایران کاش این قدربااعتمادبه نفس حرف نمیزدند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس