ترامپ ایران

‌یک نشریه برحسته آمریکایی می‌گوید با اینکه شاید ترامپ بخواهد تا قبل از انتخابات آمریکا با ایران مذاکره کند اما سیاست «فشار حداکثری» وی فرصت دیپلماسی میان ایران و آمریکا را از بین برده است.

سرویس جنگ نرم مشرق - فارین پالیسی در مقاله‌ای به ناکارآمدی سیاست‌های ترامپ در قبال ایران پرداخت و نوشت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز ۵ ژوئیه گفت ایران برای «دستیابی به یک توافق بزرگ» نباید تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا منتظر بماند، بلکه می‌تواند همین حالا به «توافق بهتری» با وی دست یابد. اظهارات ترامپ یک هفته بعد از تبادل زندانی میان دو کشور صورت گرفت. در جریان مبادله زندانیان، مایکل وایت عضو سابق نیروی دریایی آمریکا توسط ایران آزاد شد و آمریکا نیز دکتر مجید طاهری آمریکایی ایرانی‌تبار را از زندان آزاد کرد. با این حال، با اینکه ترامپ شاید بخواهد با ایران مذاکره کند و شهرت و آوازه خودخوانده خود به عنوان یک معامله‌گر کارکشته را تا قبل از انتخابات آمریکا پررنگ‌تر سازد، اما سیاست «فشار حداکثری» وی تقریباً شانس دیپلماسی میان ایران و آمریکا را طی ماه‌های آتی از بین برده است.


مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش، صرفاً جهت تحلیل و بررسی رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر شده است و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید مشرق نیست.


اقتصاد ایران برخلاف امیدواری و انتطار واشنگتن سقوط آزاد نکرد

این نشریه آمریکایی با اشاره به اینکه ایران در برابر فشارهای آمریکا تاب آورده است می‌نویسد: با اینکه بسیاری از مردم عادی ایران دچار رنج و زحمت شده‌اند، اما اقتصاد این کشور برخلاف امیدواری بسیاری در واشنگتن به مرحله سقوط آزاد نرسیده است. در عوض، ایران علائمی دال بر بهبود اقتصادی از خود نشان داده و تولید و اشتغال در داخل رو به افزایش گذاشته است. بنا بر گفته عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران، تولید ناخالص داخلی غیرنفتی ایران پارسال ۱/۱ درصد رشد داشت. سعید لیلاز اقتصاددان برجسته ایرانی نیز معتقد است اقتصاد این کشور قادر است همه‌گیری ویروس کرونا را پشت سر بگذارد و طی سال جاری رشد اقتصادی را علیرغم شیوع ویروس تجربه کند.

تصمیمات ترامپ ناخواسته یا عامدانه احتمال دیپلماسی را از بین برده‌اند

فارین پالیسی معتقد است رجزخوانی‌ها و اقدامات خصمانه آمریکا موجب نشده‌اند که ایران به سمت توافق متمایل شود، اما موجب تضعیف آن دسته مقامات ایرانی شده که از مذاکره با آمریکا حمایت می‌کردند. تصمیمات سیاستی ترامپ ناخواسته یا عامدانه احتمال دیپلماسی را از بین برده‌اند. هزینه بالقوه دفاع از مذاکره در تهران اکنون بسیار بالاست. این امر در قالب نحوه واکنش مقامات ایرانی به مبادله اخیر زندانیان نمود پیدا کرده است.

این گزارش می‌افزاید: علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از نهادهای سطح بالای تصمیم‌گیری در ایران در پاسخ به پیشنهاد ترامپ در خصوص توافق اظهار داشت:

«مبادله زندانیان نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره‌ای هم در آینده انجام نخواهد شد.» اظهارات شمخانی بازتاب‌دهنده یک خط منسجم در تهران است: مذاکره با آمریکا موضوعیت ندارد. حتی جواد ظریف وزیر امور خارجه میانه‌روِ رئیس‌جمهور حسن روحانی و علی ربیعی سخنگوی دولت اکنون معتقدند مبادله زندانی می‌تواند بدون مذاکره اتفاق افتد.

اوضاع همین چند ماه پیش کاملاً متفاوت بود. تنها باری که آمریکا و ایران قبل از این در دوره ریاست جمهوری ترامپ اقدام به تبادل زندانی کردند مربوط به ماده دسامبر ۲۰۱۹ است که در جریان آن ایران ژیو وانگ دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون را در ازای مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی آزاد کرد. برخلاف مبادله اخیر وایت و طاهری، تبادل صورت گرفته در ماه دسامبر با دیدارهای بلندپایه میان مقامات ایران و آمریکا همراه بود که نمونه نادری از گفتگوهای دوسویه میان آمریکا و ایران در دولت ترامپ به شمار می‌رفت. آمریکا بار دیگر خواستار چنین دیداری شده، اما مقامات ایران اکنون دولت ترامپ را به کارشکنی بر سر راه تلاش‌های دیپلماتیک متهم می‌کنند.

لفاظی‌های روحانی در زمان تبادل زندانیان در ماه دسامبر حکایت از آن داشت که وی بیشتر از بقیه پذیرای دور جدیدی از مذاکرات با آمریکاست. روحانی پیشاپیشِ مبادله زندانیان به صراحت اعلام کرد تهران گفتگو را مردود نمی‌شمارد و مذاکرات باید «انقلابی» باشد. سپس در ماه دسامبر، روحانی به ژاپن سفر کرد، سفری که به گفته رسانه‌های ژاپنی، واشنگتن نسبت به آن چراغ سبز نشان داده بود. در آن زمان حدس و گمان‌هایی مطرح شدند مبنی بر اینکه سفر مذکور می‌تواند به یک «توافق کوچک» میان آمریکا و ایران منجر شود. رسانه‌های ایران گزارش دادند که ژاپن می‌تواند در خصوص واردات نفت از ایران و آزادسازی میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی مسدودشده متعلق به ایران از آمریکا معافیت دریافت کند. چنین توافقی می‌توانست موجب اعتمادسازی شود و پیش‌شرط روحانی برای مذاکره با ترامپ مبنی بر رفع تحریم‌ها را محقق سازد.

ترور سردار سلیمانی مذاکره با آمریکا را دست نیافتنی کرد

با این حال، هرگونه امیدواری مبنی بر اینکه فضای دیپلماتیک مثبت به وجود آمده در اواخر سال ۲۰۱۹ می‌تواند به پیشرفت دیپلماتیک میان آمریکا و ابران منجر شود، در اوایل ماه ژانویه با ترور [سردار شهید] قاسم سلیمانی فرمانده نظامی ایران به دست آمریکا از بین رفت. میلیون‌ها نفر در شهرهای ایران تجمع کردند و خواستار انتقام شدند.

روحانی در ماه فوریه با لحنی مبارزه‌جویانه اعلام کرد:

«آنها فکر می‌کردند با فشار حداکثری می‌توانند ما را در موضع ضعف بر سر میز مذاکره حاضر کنند... این هرگز اتفاق نخواهد افتاد.»

فضای سیاسی در ایران از آن زمان قویاً مخالف هرگونه مذاکره با آمریکا شده و تابوی مذاکره که تا قبل از مذاکرات هسته‌ای در جریان ریاست جمهوری ترامپ سال‌ها در ایران موجود بود، بار دیگر احیا شده است.

محمدباقر قالیباف رئیس جدید مجلس در اولین سخنرانی خود در مجلس اظهار داشت:

«مذاکره و مصالحه با آمریکا، کانون استکبار جهانی، بی‌فایده و مضر است. راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیر انتقام خون شهید سلیمانی است.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: تسخیر کامل مجلس توسط محافظه‌کاران موجب تقویت روند به حاشیه رفتن اصلاح‌طلبانی نظیر روحانی و اطرافیانش می‌شود. این روند در پی برهم خوردن توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ توسط ترامپ کلید خورد. روحانی همه سرمایه سیاسی خود را وقف مذاکره بر سر توافق کرده بود و وعده داده بود که توافق هسته‌ای مزایای اقتصادی خوبی برای مردم ایران به ارمغان می‌آورد.

ترامپ دچار اشتباه شده است

فارین پالیسی در پایان اینگونه به مقامات آمریکایی هشدار می‌دهد که تغییر مسیر وزش بادهای سیاسی در سیاست خارجی ایران در آینده حائز اهمیت فراوان است. ترامپ اگر فکر می‌کند «فشار حداکثری» وی را به توافق با ایران نزدیک‌تر می‌کند، دچار اشتباه شده است. این سیاست موجب تسلیم یا فروپاشی ایران نمی‌شود، بلکه موجب تشدید خصومت‌ها میان آمریکا و ایران می‌شود و آمریکا را در آستانه جنگ در خاورمیانه قرار می‌دهد. ترامپ که در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ وعده خروج آمریکا از جنگ‌های پرهزینه خاورمیانه را داده بود، به دلیل تصمیم مبنی بر تشدید تنش با ایران، طی ما ژوئیه گذشته و بار دیگر در ماه ژانویه نزدیک بود وارد جنگ با ایران شود.

ترامپ باید فشار حداکثری را کنار بگذارد

در پایان این گزارش آمده است: یک رویکرد دیگر نیز امکان‌پذیر است، اما مستلزم آن است که ترامپ فشار حداکثری را کنار بگذارد و اعتماد لازم را جهت مذاکرات موفق به وجود بیاورد. روابط بین‌الملل و بازار املاک با یکدیگر فرق دارند. با زورگویی و سروصدا راه انداختن نمی‌توان توافقات را جوش داد. این امر از طریق احترام متقابل و توافق «برد-برد» امکان‌پذیر است. ترامپ خودش را یک معامله‌گر کارکشته معرفی کرده است، اما در آستانه انتخابات ماه نوامبر هیچگونه موفقیتی در حوزه سیاست خارجی به نام خود ثبت نکرده است. او اگر می‌خواهد چیزی شبیه یک میراث مثبت در حوزه سیاست خارجی از خود به جای بگذارد، باید از مسیر جنگ خارج شود و به مسیر مذاکره با ایران پای بگذارد.

         

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • مهرناز IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  33 22
  ترامپ دیوانه " با انتخاب مشاور ضد ایرانی بولتون وانتخاب وزیر خارجه " پامپئوی افراطی وضد ایرانی " در واقع زیر پای خودرا خالی کرده بود " با امدن کرونا " در قهقرا رفت.
  • امیرعلی IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   15 16
   اره درسته افرادی نظیر پامپئو و بولتون اونجلیست اند یعنی مسیحی که صهیونیسته ! اینها تفکرات اخر الزمانی دارند به ایران خدا لعنتشان کند البته پیروز ماییم
  • نیازمند اصلاحاتیم IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   35 11
   درسته ایران با دلار 23 تومنی داره مصون تر هم میشه .
  • فرزند ایران IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   13 14
   ترامپ با اقداماتش بهترین لطف را به ایران و مقاومت کرد. بعد از رفتنش دنیا غرب آسیا را تنها با یک نام خواهد شناخت و آن ایران است.
  • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   7 1
   دلار 22000 تومانی گلابی برجامه خود کرده را تدبیر نیست.
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  35 10
  ایران در برابر فشار آمریکا مصون شده است! هزینه این مقاومت رو ملت دارن میدن مخصوصا قشر کارگر جامعه، اونوقت مسؤولین دارن به این مقاومت افتخار می‌کنند شما رسانه ها هم براشون تبلیغات میکنید.
  • محمد IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   24 6
   عزیزم عجر ملت با خداست ن با مسئولین. از ناجوانمردی بعضی مسئولین ناراحت نباش ، چون حساب و کتاب ما با خدایی هست که در آقایی نظیر نداره.
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   10 2
   محمد جان، البته باید طرف اول خدارو قبول داشته باشه بعد! من هم ازنظر مالی خیلی وضعم خوب نیست ولی حاضرم نون خالی بخورم ولی جلوی این یانکی ها وایستم. آخرش همه میریم تو یه جای کوچیک و باید حساب پس بدیم.
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  31 10
  باید احمق باسند کسانی بخواهند با ادمی مثل ترامپ مذاکره کنند
 • داوود IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  17 14
  پدر مردم دروم بابا بسه دیگه زر نزنید . کجا مصون شده هر روز بدبختی فقط شما مفتخورها تو مملکت مصون هستید
 • IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  7 6
  هر وقت همه مسئولین هم تاوان دادن حسابه نه فقط مردم عادی
 • سوسان IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  16 7
  دولت حاضر نیست هزینه ها و حقوقهای نجومی رو قطع کنه و سازمانهای بی فایده و نهادهای بودجه خور رو تعطیل کنه و بنیادها و تیمهای بی خاصیت رو به آشغال دونی بندازه پس باید پای ترامپ رو بوسید چون یک مشت بی عرضه احمق کشور رو اداره میکنند.
 • احمد IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  9 3
  اول شر دولت گرین کارتی غربگدا باید کنده بشه، اونوقت نه تنها مصون خواهیم بود، بلکه ابتکار عمل برای ضربه زدن به شیطان بزرگ دست ما خواهد بود.
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  8 5
  از دیدگاه آمریکا ترامپ بهترین است در به زانو درآوردن ایران
  • IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   1 1
   امریکا و ترامپ هیچ غلطی نمی توانند بکنند تنها راه حل مشکلات کشور حذف اصلاح طلبان بی کفایت از چرخه سیاسی و مدیریتی کشور است.
 • DE ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  28 4
  دلار ۲۲ هزار تومن قطعا آمریکا شکست خورده!
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  32 5
  قبول دارید بهتر از این نمیتوانستید ایران را ویران کنید
 • علاقمند IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  13 2
  طی چهل سال مصونیت نظر شما چه گروهی از مردوم معصون ماندند مردم عام یا خاص فکر میکنم انهایی معصون ماندند مانند اقا زاده ها و انهایی که ملت رو چپاول کردن که اقامت امریکا و دیگر کشورها گرفتن
 • SE ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  22 18
  هیچ ایرانی باغیرتی با قاتلین و عامرین ترور سردار ملی خود مذاکره نمیکند
 • امیر IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  9 7
  مرگ دست خداست امریکای جنایتکار وسیله هست . ههههههووووو
 • 1 IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  6 4
  ترامپ نرمش در زمان اوباما را تبدیل به ژیمناستیک کرده.
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  16 8
  گزارش مزحرفی بود، دلار 22 هزار تومانی
  • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   0 1
   درپایان زمان دولت بهار دلار ۳۵۰۰ تومان شد اقای پرزیدنت روحانی در نطق انتخاباتی خودگفتند تنها بیست درصد تورم و افزایش دلار به خاطر تحریم ها ی فلج کننده امریکا علیه ایران میباشد وهشتاده درصد مربوط به نگاه مدیریت اجرایی و تیم اوست این حرف از منظر نگاه کارشناسانه منطقی و کاملا صحیح میباشد حالا چرا امروز نزدیک به گذشت هفت سال از کلام گوهر بار پرزیدنت روحانی دلار به ۲۲ هزار تومان و تورم به بالای ... رسیده است باید رفت سراغ مدیریت اجرایی ونا کارامدی و نگاه به غرب واروپا....
 • US ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  7 0
  با دلار ۲۲ تومنی؟ قاریان پالیسی شکر خورد
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  3 3
  ترامپ زنازاده عوضي
 • US ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  مصون بخوانید سر شد
 • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  4 2
  چرا ترامپ دوباره رییس جمهورمیشه خیلی روشنه چون تورم درامریکا زیر ۲درصده
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 2
  اگر تضمینی باشد که مقاومت رفاه میاورد خوب صبر میکنیم
  • فرزند ایران IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   4 0
   صبر نکن
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  فرض را بر این بگذارید که ترامپ دیوانه فردا تمام تحریم ها را لغو کند و پس فردا یک مذاکره موفق و روز بعدش یک توافق مطلوب حاصل شود. چه تضمینی وجود دارد چند روز بعدش تحریم ها دوباره احیا نشود؟! امضای جان کری ؟
 • عماد IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  0 0
  این نشریه آمریکائی از اون لحاظ برجسته خطاب شده که حرفی زده که بدجور به دل بعضیا نشسته ... چقدر سیاست کثیفه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس